Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiejz dnia 15 września 2017 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich
ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji
Rolnej
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 1 zdanie pierwsze ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych
i niektórych innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków
pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych:
1)
ustawą z dnia 5 września 2016 r. o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej ,
2)
ustawą z dnia 10 lutego 2017 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Ośrodku
Wsparcia Rolnictwa
oraz zmian wynikających z przepisów ogłoszonych przed dniem 13 września 2017 r.
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity ustawy nie obejmuje:
1)
odnośnika nr 1 oraz art. 142 ustawy z dnia 5 września 2016 r. o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej , które stanowią:
„
1) Niniejsza ustawa służy stosowaniu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014 z dnia 23 lipca 2014 r.
w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji
elektronicznych na rynku wewnętrznym oraz uchylającego dyrektywę 1999/93/WE .
”
„
Art. 142.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem art. 22, art.
24-26 i art. 96 pkt 4 w zakresie zmienianego art. 20a ust. 1 pkt 1, które wchodzą
w życie z dniem 29 września 2018 r.
”
;
2)
art. 47 i art. 61 ustawy z dnia 10 lutego 2017 r. - Przepisy wprowadzające ustawę
o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa , które stanowią:
„
Art. 47.
1.
Wszczęte przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy postępowania niezakończone
decyzją ostateczną oraz inne postępowania prowadzone na podstawie ustaw zmienianych
w art. 5, art. 7, art. 8, art. 11, art. 12, art. 14, art. 17, art. 19, art. 21-25,
art. 28, art. 32, art. 35 i art. 37-40 przez Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych,
dyrektora oddziału terenowego Agencji Nieruchomości Rolnych i Agencję Nieruchomości
Rolnych, zwanych dalej „organami ANR”, oraz Prezesa Agencji Rynku Rolnego i dyrektora
oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego, zwanych dalej „organami ARR”, prowadzą,
z dniem wejścia w życie tej ustawy, stosownie do swojej właściwości Dyrektor Generalny
Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i dyrektor oddziału terenowego Krajowego Ośrodka
Wsparcia Rolnictwa, zwani dalej „organami KOWR”, oraz Prezes Agencji Restrukturyzacji
i Modernizacji Rolnictwa, dyrektor oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji
i Modernizacji Rolnictwa i kierownik biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i
Modernizacji Rolnictwa, zwani dalej „organami ARiMR”.
2.
W sprawach sądowych, sądowo-administracyjnych, administracyjnych lub egzekucyjnych,
w których stroną lub uczestnikiem są organy ANR lub Agencja Rynku Rolnego, lub organy
ARR, stroną lub uczestnikiem stają się, z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy,
stosownie do swojej właściwości Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa lub organy KOWR
albo Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa lub organy ARiMR.
”
„
Art. 61.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 września 2017 r., z wyjątkiem art. 45, art. 46, art.
49-51, art. 52 ust. 2-5 oraz art. 57 ust. 5 i 6, które wchodzą w życie z dniem następującym
po dniu ogłoszenia niniejszej ustawy.
”
.
Załącznik - Tekst jednolity ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej
Art. 1.
1.
Ustawa określa zadania oraz właściwość jednostek organizacyjnych i organów, w zakresie
wspierania rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego
Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej, dotyczące:
1)
uzyskiwania rent strukturalnych,
2)
wspierania działalności rolniczej na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania,
3)
wspierania przedsięwzięć rolno-środowiskowych i poprawy dobrostanu zwierząt,
4)
zalesiania gruntów rolnych,
5)
wspierania gospodarstw niskotowarowych,
6)
dostosowania gospodarstw rolnych do standardów Unii Europejskiej,
7)
wspierania grup producentów rolnych,
8)
pomocy technicznej dla jednostek organizacyjnych i organów realizujących zadania związane
z rozwojem obszarów wiejskich
9)
(uchylony)
- określonych przepisami Unii Europejskiej1)Rozporządzenie Rady (WE) nr 1257/1999 z dnia 17 maja 1999 r. w sprawie wsparcia rozwoju
wsi przez Europejski Fundusz Orientacji i Gwarancji Rolnej (EFOiGR) oraz rozporządzenie
Komisji (WE) nr 445/2002 z dnia 26 lutego 2002 r. ustanawiające szczegółowe zasady
stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1257/1999 z dnia 17 maja 1999 r. w sprawie
wsparcia rozwoju wsi przez Europejski Fundusz Orientacji i Gwarancji Rolnej (EFOiGR). oraz postanowieniami Traktatu między Królestwem Belgii, Królestwem Danii, Republiką Federalną Niemiec,
Republiką Grecką, Królestwem Hiszpanii, Republiką Francuską, Irlandią, Republiką Włoską,
Wielkim Księstwem Luksemburga, Królestwem Niderlandów, Republiką Austrii, Republiką
Portugalską, Republiką Finlandii, Królestwem Szwecji, Zjednoczonym Królestwem Wielkiej
Brytanii i Irlandii Północnej (Państwami Członkowskimi Unii Europejskiej) a Republiką
Czeską, Republiką Estońską, Republiką Cypryjską, Republiką Łotewską, Republiką Litewską,
Republiką Węgierską, Republiką Malty, Rzecząpospolitą Polską, Republiką Słowenii,
Republiką Słowacką dotyczącego przystąpienia Republiki Czeskiej, Republiki Estońskiej,
Republiki Cypryjskiej, Republiki Łotewskiej, Republiki Litewskiej, Republiki Węgierskiej,
Republiki Malty, Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Słowenii, Republiki Słowackiej
do Unii Europejskiej, podpisanego w dniu 16 kwietnia 2003 r. w Atenach.
2.
Warunki i tryb udzielania pomocy w zakresie uzupełnienia płatności bezpośrednich ze
środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji
Rolnej są realizowane na podstawie przepisów odrębnych.
Art. 2.
1.
Minister właściwy do spraw rozwoju wsi, w porozumieniu z ministrami właściwymi do
spraw: finansów publicznych, rozwoju regionalnego, pracy i środowiska, opracowuje
projekt planu rozwoju obszarów wiejskich, określony w przepisach Unii Europejskiej,
o których mowa w art. 1, zwanego dalej „planem”, po zasięgnięciu opinii sejmików województw
i izb rolniczych, a także związków zawodowych rolników indywidualnych i społeczno-zawodowych
organizacji rolników o ogólnokrajowym zakresie działania oraz Krajowej Izby Gospodarczej.
2.
Projekt planu zatwierdza Rada Ministrów.
3.
Rada Ministrów zatwierdza projekt planu najpóźniej do dnia 15 marca 2004 r.
Art. 3.
1.
Minister właściwy do spraw rozwoju wsi:
1)
pełni rolę organu zarządzającego w rozumieniu przepisów Unii Europejskiej;
2)
przekazuje Komisji Europejskiej zatwierdzony przez Radę Ministrów projekt planu;
3)
w trybie przepisów o zamówieniach publicznych wyłania jednostkę organizacyjną uprawnioną
do dokonywania ocen planu i przekazuje Komisji Europejskiej raporty z tych ocen.
2.
Po przyjęciu planu przez Komisję Europejską:
1)
Rada Ministrów określa, w drodze rozporządzenia, szczegółowe warunki i tryb udzielania,
wstrzymywania, zawieszania, zwracania i zmniejszania pomocy finansowej na działania
objęte planem, a także przestrzenny zasięg wdrażania tych działań, mając na względzie
zapewnienie prawidłowej realizacji planu i ustalenia dokonane z Komisją Europejską;
2)
minister właściwy do spraw rozwoju wsi ogłasza plan, w drodze obwieszczenia, w Dzienniku
Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”.
Art. 4.
Przepisy art. 2 i 3 stosuje się odpowiednio w przypadku zmiany planu.
Art. 5.
1.
Zadania związane z udzielaniem pomocy finansowej w zakresie wspierania rozwoju obszarów
wiejskich, zwanej dalej „pomocą”, realizuje agencja płatnicza akredytowana na podstawie
przepisów o uruchamianiu środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu
Orientacji i Gwarancji Rolnej, wskazana w planie, zwana dalej „Agencją”.
1a.
Pomoc jest udzielana na wniosek producenta rolnego, w rozumieniu przepisów o krajowym
systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków
o przyznanie płatności, lub grupy producentów rolnych, a w przypadku pomocy, o której
mowa w art. 1 ust. 1 pkt 8, na wniosek jednostki organizacyjnej lub organu realizującego
zadania związane z rozwojem obszarów wiejskich.
2.
Pomoc, o której mowa w art. 1 ust. 1 pkt 1-7, jest udzielana, wstrzymywana, zawieszana
lub zmniejszana w drodze decyzji administracyjnej kierownika jednostki organizacyjnej
Agencji, a pomoc, o której mowa w art. 1 ust. 1 pkt 8 - na podstawie umowy cywilnoprawnej.
3.
Decyzje administracyjne w zakresie przyznawania rent strukturalnych wydaje Prezes
Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w przypadku, gdy przekazano mu funkcje agencji
płatniczej w zakresie przyznawania i wypłaty rent strukturalnych.
3a.
Pomoc jest udzielana do wysokości limitu stanowiącego równowartość w złotych kwoty
w euro określonej w planie na poszczególne działania, lecz nie później niż do dnia
30 czerwca 2008 r.
4.
Agencja płatnicza oraz organy administracji rządowej i jednostki organizacyjne podległe
organom administracji rządowej lub przez nie nadzorowane, a także organy samorządu
terytorialnego, współpracują przy realizacji zadań związanych z przyznawaniem i wypłatą
pomocy.
4a.
Wnioski o pomoc na działanie określone w art. 1 ust. 1 pkt 3 składa się na formularzu
opracowanym i udostępnionym przez Agencję.
4b.
Wnioski, o których mowa w ust. 4a, można również składać za pomocą formularza umieszczonego
na stronie internetowej Agencji.
4c2)W brzmieniu ustalonym przez art. 86 ustawy z dnia 5 września 2016 r. o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej (Dz. U. poz. 1579), która weszła w życie z dniem 7 października 2016 r..
Do złożenia wniosków, o których mowa w ust. 4a, za pomocą formularza umieszczonego
na stronie internetowej Agencji nie jest wymagany zaawansowany podpis elektroniczny.
5.
(uchylony)
6.
Minister właściwy do spraw rozwoju wsi określi, w drodze rozporządzenia:
1)
szczegółowe wymagania, jakie powinny spełniać wnioski o pomoc na działanie określone
w art. 1 ust. 1 pkt 3,
2)
wzory wniosków o pomoc na działania określone w art. 1 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz 4-8,
3)
zawartość planów do działań określonych w art. 1 ust. 1 pkt 3 i 4
- mając na względzie ujednolicenie informacji zawartych we wnioskach oraz zabezpieczenie
przed nieuzasadnionym przyznawaniem pomocy.
7.
Minister właściwy do spraw rozwoju wsi określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe
wymagania, jakie powinien spełniać formularz wniosku, o którym mowa w ust. 4a, umieszczany
na stronie internetowej Agencji, oraz szczegółowe warunki i tryb składania tego wniosku
za pomocą formularza umieszczonego na stronie internetowej Agencji, mając na względzie
identyfikację producenta rolnego w rozumieniu przepisów o krajowym systemie ewidencji
producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności
oraz zabezpieczenie danych przed dostępem do nich osób nieuprawnionych.
Art. 6.
1.
Na wniosek właściciela gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, który ubiega
się o przyznanie renty strukturalnej, lub na wniosek jego małżonka Krajowy Ośrodek
Wsparcia Rolnictwa:3)Wprowadzenie do wyliczenia ze zmianą wprowadzoną przez art. 19 pkt 1 ustawy z dnia
10 lutego 2017 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa
(Dz. U. poz. 624), która weszła w życie z dniem 1 września 2017 r.
1)
pośredniczy w sprzedaży lub wydzierżawianiu wskazanej nieruchomości lub
24)Ze zmianą wprowadzoną przez art. 19 pkt 2 ustawy, o której mowa w odnośniku 3.)
przejmuje nieodpłatnie, w drodze decyzji Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia
Rolnictwa, wskazaną we wniosku nieruchomość na własność Skarbu Państwa.
2.
W sprawach, o których mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio tryb postępowania dotyczący
stwierdzenia niemożliwości sprzedaży nieruchomości oraz przejmowania nieruchomości
na rzecz Skarbu Państwa określony w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników.
Art. 7.
1.
Agencja przeprowadza kontrole udzielenia i wykorzystania pomocy w zakresie zgodności
z prawem i ustaleniami planu zgodnie z przyjętym planem kontroli.
1a.
Prezes Agencji może powierzyć przeprowadzanie kontroli, o których mowa w ust. 1, innym
jednostkom organizacyjnym dysponującym odpowiednimi warunkami organizacyjnymi, kadrowymi
i technicznymi.
2.
Przed rozpoczęciem kontroli osoba upoważniona do jej przeprowadzenia jest obowiązana
okazać imienne upoważnienie do przeprowadzenia kontroli.
3.
Imienne upoważnienie do przeprowadzenia kontroli wydaje organ Agencji .
4.
Osoby upoważnione do przeprowadzenia kontroli mają prawo do:
1)
wstępu na grunty i do obiektów związanych z działalnością, której dotyczy pomoc;
2)
żądania pisemnych lub ustnych informacji związanych z przedmiotem kontroli;
3)
wglądu do dokumentów związanych z przedmiotem kontroli, sporządzania z nich odpisów,
wyciągów lub kserokopii oraz zabezpieczania tych dokumentów;
4)
sporządzania dokumentacji fotograficznej z przeprowadzonej kontroli;
5)
pobierania próbek do badań.
5.
Osoba wykonująca czynności kontrolne sporządza z tych czynności protokół.
6.
Protokół podpisuje osoba wykonująca czynności kontrolne oraz podmiot kontrolowany.
7.
W przypadku odmowy podpisania protokołu przez podmiot kontrolowany, protokół podpisuje
tylko osoba wykonująca czynności kontrolne, dokonując w protokole stosownej adnotacji
o odmowie podpisania protokołu przez podmiot kontrolowany.
8.
Minister właściwy do spraw rozwoju wsi określi, w drodze rozporządzenia:
1)
wzór imiennego upoważnienia do wykonywania czynności kontrolnych, mając na względzie
ujednolicenie informacji zawartych w upoważnieniu;
2)
warunki organizacyjne, techniczne i kadrowe, jakie powinny spełniać jednostki organizacyjne,
którym można powierzyć przeprowadzanie kontroli, mając na względzie zapewnienie wykonywania
ich w jednolity sposób na obszarze całego kraju.
Art. 8.
1.
Agencja pozyskuje, gromadzi i opracowuje dane niezbędne do sporządzenia rocznego sprawozdania
z realizacji planu i przekazuje je ministrowi właściwemu do spraw rozwoju wsi w terminie
do dnia 31 marca każdego roku.
2.
Minister właściwy do spraw rozwoju wsi, na podstawie danych przekazanych przez Agencję,
sporządza i przedstawia Komisji Europejskiej roczne sprawozdania z realizacji planu
z poprzedniego roku kalendarzowego.
Art. 9.
1.
Wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego i Krajowe Centrum Doradztwa Rozwoju Rolnictwa
i Obszarów Wiejskich są obowiązane do informowania o warunkach i trybie udzielania
pomocy, prowadzenia szkoleń dla podmiotów, których dotyczą działania objęte planem,
i doradzania w zakresie sporządzania dokumentacji niezbędnej do uzyskania pomocy.
2.
Zadania, o których mowa w ust. 1, mogą być również realizowane przez podmioty inne
niż wskazane w ust. 1.
3.
Minister właściwy do spraw rozwoju wsi określi, w drodze rozporządzenia, warunki,
sposób i tryb prowadzenia szkoleń dla podmiotów, których dotyczą działania objęte
planem, oraz doradzania w zakresie sporządzania dokumentacji niezbędnej do uzyskania
pomocy, mając na względzie zapewnienie prawidłowej realizacji planu.
Art. 10-13.
(pominięte)
Art. 14.
1.
Grupy producentów rolnych, które zostały wpisane do rejestru grup do dnia 30 kwietnia
2004 r. na podstawie przepisów, o których mowa w art. 12, otrzymują pomoc finansową
na dotychczasowych zasadach.
2.
Do miesięcznego ekwiwalentu za wyłączenie gruntów z upraw rolnych i prowadzenie uprawy
leśnej, przyznanego przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy na podstawie przepisów
ustawy, o której mowa w art. 15, stosuje się zasady dotychczasowe.
3.
Do spraw w zakresie wyrażenia zgody na przeznaczenie gruntu rolnego do zalesienia
objętych przepisami ustawy, o której mowa w art. 15, wszczętych i niezakończonych
decyzją ostateczną do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepisy
dotychczasowe.
Art. 14a.
1.
W 2004 r. rozporządzenie, o którym mowa w art. 3 ust. 2 pkt 1, może być wydane po
przyjęciu projektu planu przez Komisję Europejską.
2.
W 2004 r. wnioski o udzielenie pomocy w zakresie wspierania działalności rolniczej
na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania mogą być składane w terminie
od dnia 15 kwietnia do dnia 15 czerwca.
3.
W 2004 r. wnioski, o których mowa w ust. 2, złożone po dniu 15 czerwca 2004 r., lecz
nie później niż do dnia 30 czerwca 2004 r., uznaje się za złożone z zachowaniem terminu.
Art. 15.
Traci moc ustawa z dnia 8 czerwca 2001 r. o przeznaczeniu gruntów rolnych do zalesienia .
Art. 16.
Ustawa wchodzi w życie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w
Unii Europejskiej5)Rzeczpospolita Polska uzyskała członkostwo w Unii Europejskiej z dniem 1 maja 2004 r., z wyjątkiem:
1)
art. 2-4, art. 13, art. 14 ust. 2 i 3 oraz art. 15, które wchodzą w życie po upływie
14 dni od dnia ogłoszenia6)Ustawa została ogłoszona w dniu 31 grudnia 2003 r.;
2)
art. 1 ust. 2, art. 5 ust. 6, art. 7 ust. 8 i art. 14a ust. 2, które wchodzą w życie
z dniem 15 marca 2004 r.
1)
Rozporządzenie Rady (WE) nr 1257/1999 z dnia 17 maja 1999 r. w sprawie wsparcia rozwoju
wsi przez Europejski Fundusz Orientacji i Gwarancji Rolnej (EFOiGR) oraz rozporządzenie
Komisji (WE) nr 445/2002 z dnia 26 lutego 2002 r. ustanawiające szczegółowe zasady
stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1257/1999 z dnia 17 maja 1999 r. w sprawie
wsparcia rozwoju wsi przez Europejski Fundusz Orientacji i Gwarancji Rolnej (EFOiGR).
2)
W brzmieniu ustalonym przez art. 86 ustawy z dnia 5 września 2016 r. o usługach zaufania
oraz identyfikacji elektronicznej (Dz. U. poz. 1579), która weszła w życie z dniem
7 października 2016 r.
3)
Wprowadzenie do wyliczenia ze zmianą wprowadzoną przez art. 19 pkt 1 ustawy z dnia
10 lutego 2017 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa
(Dz. U. poz. 624), która weszła w życie z dniem 1 września 2017 r.
4)
Ze zmianą wprowadzoną przez art. 19 pkt 2 ustawy, o której mowa w odnośniku 3.
5)
Rzeczpospolita Polska uzyskała członkostwo w Unii Europejskiej z dniem 1 maja 2004 r.
6)
Ustawa została ogłoszona w dniu 31 grudnia 2003 r.