Obwieszczenie Prezesa Rady Ministrówz dnia 18 lipca 2017 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie
aplikacji legislacyjnej
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 2015 r. w sprawie aplikacji
legislacyjnej , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych:
1)
rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 12 maja 2016 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie aplikacji legislacyjnej ;
2)
rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 maja 2017 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie aplikacji legislacyjnej .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje:
1)
§ 2 i § 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 12 maja 2016 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie aplikacji legislacyjnej , które stanowią:
„
§ 2.
Do aplikacji edycji 2015/2016 stosuje się przepisy dotychczasowe.
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
”
;
2)
§ 2 i § 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 maja 2017 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie aplikacji legislacyjnej , które stanowią:
„
§ 2.
Do aplikacji edycji 2016/2017 stosuje się przepisy dotychczasowe.
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.
”
.
Załącznik - Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 2015 r. w sprawie aplikacji legislacyjnej
Na podstawie art. 110 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej zarządza się, co następuje:
§ 1.
Aplikacja legislacyjna, zwana dalej „aplikacją”, jest prowadzona przez Rządowe Centrum
Legislacji.
§ 2.
Nadzór programowy nad aplikacją sprawuje Prezes Rządowego Centrum Legislacji.
§ 3.
1.
Aplikacja rozpoczyna się we wrześniu każdego roku i trwa 10 miesięcy.
2.
Aplikacja obejmuje:
1)
wykłady i ćwiczenia;
2)
zajęcia z patronami;
3)
egzamin kończący aplikację, zwany dalej „egzaminem”.
3.
Zajęcia, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 2, odbywają się w wyznaczanych terminach
w trakcie trwania aplikacji.
§ 41)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 12 maja 2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie aplikacji legislacyjnej (Dz. U. poz. 660), które weszło w życie z dniem 14 maja 2016 r..
1.
Przedmiotem wykładów są:
1)
procedura prawodawcza;
2)
wybrane problemy legislacyjne podstawowych dyscyplin prawa;
3)
prawo Unii Europejskiej i harmonizacja prawa polskiego z prawem Unii Europejskiej;
4)
wybrane problemy z zakresu prawa międzynarodowego, w tym wpływ prawnomiędzynarodowych
zobowiązań Rzeczypospolitej Polskiej w dziedzinie praw człowieka na proces tworzenia
prawa;
5)
orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego i orzecznictwo sądowe;
6)
język prawny i język prawniczy;
7)
posługiwanie się narzędziami informatycznymi stosowanymi w procesie legislacyjnym.
2.
Przedmiotem ćwiczeń oraz zajęć z patronem jest nabywanie praktycznych umiejętności
opracowywania w szczególności:
1)
projektów aktów prawnych;
2)
projektów założeń projektów ustaw;
3)
stanowisk prawno-legislacyjnych do projektów aktów prawnych lub projektów założeń
projektów ustaw.
3.
W ramach zajęć z patronem aplikant jest obowiązany do udziału w co najmniej 5 komisjach
prawniczych.
§ 5.
1.
Kierownika aplikacji powołuje i odwołuje Prezes Rządowego Centrum Legislacji.
§ 6.
1.
Kierownik aplikacji przygotowuje projekt programu aplikacji oraz zapewnia należyty
poziom merytoryczny prowadzonych zajęć.
2.
Do obowiązków kierownika aplikacji należy w szczególności:
1)
opracowywanie propozycji szczegółowego planu zajęć, o których mowa w § 3 ust. 2 pkt
1;
2)
przygotowanie listy osób prowadzących wykłady lub ćwiczenia oraz listy patronów;
3)
wyznaczanie aplikantom patronów;
4)
wyznaczenie terminu na przedstawienie pisemnej informacji o wykonaniu przez patronów
obowiązku, o którym mowa w § 10 ust. 4;
5)
dopuszczanie aplikantów do egzaminu.
3.
Projekt programu aplikacji, propozycję szczegółowego planu zajęć, o których mowa w
§ 3 ust. 2 pkt 1, listę osób prowadzących wykłady lub ćwiczenia oraz listę patronów
zatwierdza Prezes Rządowego Centrum Legislacji.
4.
Obsługę organizacyjną i finansową naboru na aplikację i aplikacji zapewnia Rządowe
Centrum Legislacji.
§ 7.
2.
Prezes Rządowego Centrum Legislacji:
1)
określa każdorazowo limit przyjęć na aplikację, biorąc pod uwagę potrzeby urzędów
oraz warunki organizacyjne i finansowe aplikacji;
2)
nie później niż na 3 miesiące przed rozpoczęciem aplikacji, podaje do publicznej wiadomości
informację o naborze na aplikację.
3.
W informacji o naborze na aplikację podaje się:
1)
limit przyjęć na aplikację;
2)
warunki i tryb kierowania na aplikację;
3)
termin przyjmowania zgłoszeń na aplikację;
4.
Informacja o naborze na aplikację podlega ogłoszeniu w Biuletynie Informacji Publicznej
na stronie podmiotowej Rządowego Centrum Legislacji.
§ 85)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1..
16)Oznaczenie ust. 1 nadane przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2..
Uczestnikiem aplikacji może być posiadający wykształcenie prawnicze:
1)
członek korpusu służby cywilnej, o której mowa w art. 110 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej;
2)
urzędnik, o którym mowa w art. 71 ust. 1 ustawy z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych ;
3)
żołnierz zawodowy;
4)
funkcjonariusz służby;
5)
pracownik samorządowy.
27)Dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2..
W szczególnie uzasadnionych przypadkach Prezes Rządowego Centrum Legislacji może wyrazić
zgodę na udział w aplikacji osoby posiadającej wykształcenie prawnicze zatrudnionej
na stanowisku do spraw legislacji, innej niż wymienione w ust. 1.
§ 9.
18)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1..
Nabór na aplikację przeprowadza komisja kwalifikacyjna, której skład ustala Prezes
Rządowego Centrum Legislacji.
2.
Komisja ustala listę osób zakwalifikowanych do odbycia aplikacji, biorąc pod uwagę:9)Wprowadzenie do wyliczenia w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 lit. b rozporządzenia,
o którym mowa w odnośniku 1.
1)
liczbę lat pracy kandydata, w tym okres pracy związanej z legislacją;
2)
potrzeby podmiotów kierujących na aplikację.
3.
Lista osób zakwalifikowanych do odbycia aplikacji, obejmująca imiona i nazwiska tych
osób oraz nazwy podmiotów kierujących na aplikację, podlega ogłoszeniu w Biuletynie
Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Rządowego Centrum Legislacji.
§ 10.
1.
Kierownik aplikacji wyznacza aplikantowi patrona spośród osób mających wykształcenie
prawnicze i co najmniej 5-letni staż pracy związanej z legislacją oraz aktualnie wykonujących
pracę związaną z legislacją.
2.
Patron może sprawować opiekę nad nie więcej niż dwoma aplikantami.
3.
Do obowiązków patrona należy w szczególności:
1)
wyznaczanie terminów zajęć, o których mowa w § 3 ust. 2 pkt 2;
2)
prowadzenie zajęć, o których mowa w § 3 ust. 2 pkt 2;
3)
udzielanie aplikantowi bieżącej pomocy w wyjaśnianiu wątpliwości dotyczących problemów
legislacyjnych;
4)
kontrolowanie postępów aplikanta w nauce;
5)
sporządzanie opinii, o której mowa w § 14.
4.
Patron jest obowiązany przeprowadzić co najmniej 30 godzin zajęć, o których mowa w
§ 3 ust. 2 pkt 2, w miarę możliwości nie mniej niż 3 spotkania z aplikantem w miesiącu.
W przypadku sprawowania opieki nad dwoma aplikantami patron prowadzi zajęcia osobno
z każdym z nich. Do liczby 30 godzin nie wlicza się udziału w komisjach prawniczych,
o których mowa w § 4 ust. 3.10)Zdanie trzecie dodane przez § 1 pkt 5 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.
§ 1111)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 6 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1..
Terminy odbywania wykładów i ćwiczeń wyznacza kierownik aplikacji.
§ 12.
Do obowiązków aplikanta należy:
1)
uczestniczenie w zajęciach, o których mowa w § 3 ust. 2 pkt 1 i 2;
2)
przystąpienie do egzaminu w wyznaczonym terminie.
§ 13.
1.
Egzamin składa się przed komisją egzaminacyjną.
2.
W skład komisji egzaminacyjnej wchodzą:
112)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.)
przewodniczący komisji egzaminacyjnej - Prezes Rządowego Centrum Legislacji albo kierownik
aplikacji;
2)
powoływani przez Prezesa Rządowego Centrum Legislacji członkowie:
a)
kierownik aplikacji,
c)
Przewodniczący Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów albo jego przedstawiciel
będący członkiem Rady Legislacyjnej,
d)
Szef Służby Cywilnej albo jego przedstawiciel,
e)
przedstawiciel Prezesa Rządowego Centrum Legislacji.
3.
W skład komisji egzaminacyjnej Prezes Rządowego Centrum Legislacji może powołać nie
więcej niż trzech specjalistów z zakresu zagadnień wymienionych w § 4 ust. 1.
4.
W skład komisji egzaminacyjnej, w aplikacji danej edycji, nie może być powołana osoba
wyznaczona na patrona w tej edycji.
§ 14.
Przed dopuszczeniem do egzaminu patron sporządza opinię o aplikancie zawierającą informację
o postępach aplikanta oraz jego przydatności do pracy legislacyjnej i przekazuje ją
kierownikowi aplikacji, na 14 dni przed przeprowadzeniem tego egzaminu.
§ 15.
1.
Do egzaminu nie może być dopuszczony aplikant, który opuścił więcej niż 10 dni zajęć,
o których mowa w § 3 ust. 2 pkt 1, bez względu na przyczynę nieobecności. Aplikant
taki zostaje skreślony z listy aplikantów.
214)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 7 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1..
Aplikant skreślony z listy aplikantów, w przypadku usprawiedliwienia nieobecności,
może być przyjęty na kolejną edycję aplikacji pod warunkiem ponownego skierowania
go na aplikację i uiszczenia opłaty za uczestnictwo w aplikacji.
§ 16.
1.
Termin i miejsce przeprowadzenia egzaminu wyznacza przewodniczący komisji egzaminacyjnej
i zawiadamia o nich członków komisji, patronów oraz aplikantów, z co najmniej 30-dniowym
wyprzedzeniem.
2.
Kierownik aplikacji zawiadamia aplikantów o dopuszczeniu do egzaminu co najmniej na
7 dni przed tym egzaminem.
§ 1715)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 8 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1..
1.
Egzamin polega na:
1)
sporządzeniu przez aplikanta pracy pisemnej oraz przedstawieniu tej pracy komisji
egzaminacyjnej;
2)
sprawdzeniu wiedzy aplikanta w zakresie przygotowanej pracy oraz w zakresie określonym
w § 4 ust. 1.
2.
Praca pisemna obejmuje opracowanie jednego zadania wylosowanego z listy zadań przygotowanej
przez komisję egzaminacyjną.
3.
Aplikant składa pracę przewodniczącemu komisji egzaminacyjnej w terminie 7 dni od
dnia wylosowania zadania.
4.
W trakcie sprawdzenia wiedzy, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, może być obecny patron
aplikanta.
§ 18.
§ 19.
§ 20.
1.
Komisja egzaminacyjna ocenia wynik egzaminu, podejmując uchwałę większością głosów.
W razie równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego komisji egzaminacyjnej.
217)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 10 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1..
Egzamin kończy się oceną pozytywną lub negatywną.
3.
Z przebiegu egzaminu sporządza się protokół, obejmujący w szczególności ocenę wyniku
egzaminu, który podpisuje przewodniczący oraz wszyscy członkowie komisji egzaminacyjnej.
§ 21.
118)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 11 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1..
W razie otrzymania oceny negatywnej z egzaminu aplikant może przystąpić do niego ponownie
tylko raz, nie wcześniej niż po upływie 3 miesięcy od dnia tego egzaminu, w terminie
wyznaczonym przez przewodniczącego komisji egzaminacyjnej. Przepisy § 17 i § 20 stosuje
się odpowiednio.
2.
W okresie między egzaminem, o którym mowa w ust. 1, a terminem jego ponownego zdawania
aplikant może, na swój wniosek, uczestniczyć w zajęciach ze swoim patronem.
§ 2219)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 12 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1..
W razie usprawiedliwionej niemożności przystąpienia do egzaminu aplikant może przystąpić
do egzaminu w terminie wyznaczonym przez przewodniczącego komisji egzaminacyjnej.
Przepisy § 17 i § 20 stosuje się odpowiednio.
§ 23.
1.
Na podstawie protokołu, o którym mowa w § 20 ust. 3, Prezes Rządowego Centrum Legislacji
wydaje zaświadczenie stwierdzające zdanie egzaminu i ukończenie aplikacji. Wzór zaświadczenia
określa załącznik do rozporządzenia.
2.
Odpis zaświadczenia, o którym mowa w ust. 1, Prezes Rządowego Centrum Legislacji przekazuje
także podmiotowi kierującemu aplikanta na aplikację.
§ 24.
120)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2..
Opłata za uczestnictwo w aplikacji jest równa 2,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia
ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie art. 20 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu
Ubezpieczeń Społecznych , zwanego dalej „przeciętnym wynagrodzeniem”, za rok poprzedzający rozpoczęcie aplikacji.
2.
Podmiot kierujący na aplikację wpłaca opłatę za uczestnictwo pracownika w aplikacji
na wskazany rachunek Rządowego Centrum Legislacji. Opłata jest wpłacana w dwóch częściach.
Terminy i sposób wpłaty określa umowa zawarta między Rządowym Centrum Legislacji a
podmiotem kierującym pracownika na aplikację.
§ 25.
1.
W ramach środków przeznaczonych na finansowanie aplikacji Prezes Rządowego Centrum
Legislacji:
1)
ustala wysokość miesięcznego wynagrodzenia dla:
a21)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 14 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.)
kierownika aplikacji, w wysokości do 50% przeciętnego wynagrodzenia,
c21)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 14 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.)
patronów, w wysokości do 50% przeciętnego wynagrodzenia - za każdego aplikanta;
2)
ustala wysokość wynagrodzenia dla:
a23)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 14 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.)
członków komisji kwalifikacyjnej, w wysokości do 10% przeciętnego wynagrodzenia,
b23)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 14 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.)
członków komisji egzaminacyjnej, w wysokości do 50% przeciętnego wynagrodzenia;
3)
zawiera umowy z osobami prowadzącymi wykłady lub ćwiczenia;
4)
akceptuje koszty przejazdu lub noclegu osób prowadzących wykłady lub ćwiczenia według
zasad określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 775§ 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy ;
5)
dokonuje zakupów środków technicznych i pomocy naukowych niezbędnych do prowadzenia
aplikacji, według zasad określonych w przepisach o zamówieniach publicznych.
224)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2..
Kierownikowi aplikacji i osobom prowadzącym wykłady lub ćwiczenia przysługuje zwrot
kosztów przejazdu lub noclegu według zasad określonych w przepisach wydanych na podstawie
art. 775§ 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy.
3.
Środek transportu właściwy do odbycia przejazdu, o którym mowa w ust. 2, określa umowa
zawarta z Prezesem Rządowego Centrum Legislacji.
4.
W ramach środków przeznaczonych na finansowanie aplikacji Prezes Rządowego Centrum
Legislacji może zawierać umowy, przyznawać dodatki specjalne oraz nagrody osobom wykonującym
czynności obsługi organizacyjnej i finansowej aplikacji.
§ 26.
1.
Aplikacja edycji 2014/2015, dopuszczenie do egzaminu kończącego aplikację, jego przeprowadzenie
oraz ponowne przystąpienie do tego egzaminu odbywa się na dotychczasowych zasadach.
2.
Zaświadczenie stwierdzające ukończenie aplikacji edycji 2014/2015 jest wydawane na
dotychczasowych zasadach.
3.
W aplikacji edycji 2014/2015 wynagrodzenia, o których mowa w § 25 ust. 1 pkt 1 lit.
c i pkt 2 lit. b, są wypłacane na dotychczasowych zasadach.
§ 27.
Traci moc rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 1 września 2010 r. w sprawie aplikacji
legislacyjnej .
§ 28.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 maja 2015 r.
1)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia
12 maja 2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie aplikacji legislacyjnej (Dz.
U. poz. 660), które weszło w życie z dniem 14 maja 2016 r.
2)
Przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 maja 2017 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie aplikacji legislacyjnej (Dz. U. poz. 1081), które weszło
w życie z dniem 10 czerwca 2017 r.
3)
Przez § 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.
4)
Przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.
5)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.
6)
Oznaczenie ust. 1 nadane przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
2.
7)
Dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
8)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
1.
9)
Wprowadzenie do wyliczenia w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 lit. b rozporządzenia,
o którym mowa w odnośniku 1.
10)
Zdanie trzecie dodane przez § 1 pkt 5 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.
11)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 6 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.
12)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
2.
13)
Przez § 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
14)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 7 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.
15)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 8 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.
16)
Przez § 1 pkt 9 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.
17)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 10 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.
18)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 11 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.
19)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 12 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.
20)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
21)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 14 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
1.
22)
Przez § 1 pkt 5 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
23)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 14 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
1.
24)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
2.