Obwieszczenie Ministra Infrastruktury i Budownictwaz dnia 4 stycznia 2017 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa
i Gospodarki Morskiej w sprawie badań lotniczo-lekarskich 1)Minister Infrastruktury i Budownictwa kieruje działem administracji rządowej - transport,
na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada
2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury i Budownictwa
(Dz. U. poz. 1907 i 2094).
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 27 maja
2013 r. w sprawie badań lotniczo-lekarskich , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 października 2016 r.
zmieniającym rozporządzenie w sprawie badań lotniczo-lekarskich .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje odnośnika nr 2 oraz § 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 października 2016 r.
zmieniającego rozporządzenie w sprawie badań lotniczo-lekarskich , które stanowią:
„
2) Niniejsze rozporządzenie służy stosowaniu rozporządzenia Komisji (UE) 2015/340 z dnia 20 lutego 2015 r. ustanawiającego wymagania
techniczne i procedury administracyjne dotyczące licencji i certyfikatów kontrolerów
ruchu lotniczego zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr
216/2008, zmieniającego rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 923/2012 i uchylającego
rozporządzenie Komisji (UE) nr 805/2011 .
”
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.
”
.
1)
Minister Infrastruktury i Budownictwa kieruje działem administracji rządowej - transport,
na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada
2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury i Budownictwa
(Dz. U. poz. 1907 i 2094).
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 27 maja 2013 r. w sprawie badań lotniczo-lekarskich1)Obecnie działem administracji rządowej - transport kieruje Minister Infrastruktury i Budownictwa, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury i Budownictwa (Dz. U. poz. 1907 i 2094).
Na podstawie art. 112 ust. 1 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe zasady, warunki i tryb przeprowadzania badań lotniczo-lekarskich kandydatów
na członków personelu lotniczego, członków personelu lotniczego oraz kandydatów na
członków personelu pokładowego i członków personelu pokładowego;
2)
warunki i tryb:
a)
wydawania i przechowywania orzeczeń lekarskich stwierdzających istnienie lub brak
przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania funkcji członka personelu lotniczego,
b)
kontroli przeprowadzania badań lotniczo-lekarskich i orzekania,
c)
kontroli dokumentowania badań lotniczo-lekarskich;
3)
częstotliwość badań lotniczo-lekarskich;
4)
dodatkowe wymagania kwalifikacyjne lekarzy orzeczników;
5)
sposób postępowania z dokumentacją medyczną badań lotniczo-lekarskich oraz wzory stosowanych
dokumentów;
6)
maksymalne stawki opłat za badania lotniczo-lekarskie.
§ 2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
badaniach - należy przez to rozumieć badania lotniczo-lekarskie, o których mowa w
art. 105 ust. 1 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze;
2)
Naczelnym Lekarzu - należy przez to rozumieć Naczelnego Lekarza Lotnictwa Cywilnego,
o którym mowa w art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze;
3)
orzeczeniu lekarskim - należy przez to rozumieć orzeczenie lotniczo-lekarskie albo
raport medyczny, o którym mowa w podczęści C sekcja 3 załącznika IV do rozporządzenia Komisji (UE) nr 1178/2011 z dnia 3 listopada
2011 r. ustanawiającego wymagania techniczne i procedury administracyjne odnoszące
się do załóg w lotnictwie cywilnym zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego
i Rady (WE) nr 216/2008 2)Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 100 z 05.04.2012,
str. 1, Dz. Urz. UE L 23 z 28.01.2014, str. 25, Dz. Urz. UE L 74 z 14.03.2014, str.
33, Dz. Urz. UE L 74 z 18.03.2015, str. 1, Dz. Urz. UE L 283 z 29.10.2015, str. 18
oraz Dz. Urz. UE L 91 z 07.04.2016, str. 1., stwierdzające istnienie lub brak przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania funkcji
członka personelu lotniczego albo członka personelu pokładowego;
4)
podmiocie uprawnionym - należy przez to rozumieć centra medycyny lotniczej lub lekarzy
orzeczników;
6)
rozporządzeniu (UE) nr 1178/2011 - należy przez to rozumieć rozporządzenie Komisji (UE) nr 1178/2011 z dnia 3 listopada 2011 r. ustanawiające
wymagania techniczne i procedury administracyjne odnoszące się do załóg w lotnictwie
cywilnym zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 216/2008;
7)
ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze;
9)
Załączniku 1 - należy przez to rozumieć Załącznik 1 do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym, podpisanej w Chicago
dnia 7 grudnia 1944 r. ogłoszony w załączniku do obwieszczenia nr 2 Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z dnia 15 marca 2012 r. w sprawie
ogłoszenia tekstu Załącznika 1 do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym,
sporządzonej w Chicago dnia 7 grudnia 1944 r. .
§ 3.
Badania przeprowadzane są w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań do
wykonywania funkcji członka personelu lotniczego lub członka personelu pokładowego
i obejmują badania wstępne, okresowe i okolicznościowe.
§ 4.
Badania wstępne obejmują ocenę sprawności psychicznej i fizycznej kandydatów ubiegających
się o wydanie świadectwa kwalifikacji lub licencji członka personelu lotniczego oraz
kandydatów na członków personelu pokładowego.
§ 5.
Badania okresowe obejmują ocenę sprawności psychicznej i fizycznej członków personelu
lotniczego albo członków personelu pokładowego i służą zachowaniu ważności licencji,
świadectwa kwalifikacji albo uprawnień członka personelu pokładowego.
§ 67)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
Badania okolicznościowe obejmują ocenę sprawności psychicznej i fizycznej członków
personelu lotniczego albo członków personelu pokładowego w przypadku zaistnienia okoliczności,
o których mowa w podczęści A sekcja 1 załącznika IV do rozporządzenia (UE) nr 1178/2011
oraz w podczęści A sekcja 1 załącznika IV do rozporządzenia (UE) nr 2015/340.
§ 7.
1.
Badania przeprowadza podmiot uprawniony na wniosek osoby zainteresowanej, pracodawcy,
lekarza orzecznika lub Naczelnego Lekarza.
2.
Badania przeprowadza się po okazaniu przez osobę badaną dokumentu potwierdzającego
jej tożsamość.
§ 8.
Badania przeprowadza się z uwzględnieniem wymagań w zakresie sprawności psychicznej
i fizycznej, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 95 ust. 5 i art.
104 ust. 2 ustawy.
§ 9.
1.
Po przeprowadzeniu badań podmiot uprawniony wydaje orzeczenie lekarskie.
2.
Orzeczenie lekarskie wydawane jest w dwóch egzemplarzach, z których jeden egzemplarz
otrzymuje osoba badana, potwierdzając jego przyjęcie własnoręcznym podpisem w dokumentacji
medycznej.
3.
Opinie wydane przez lekarzy specjalistów i wyniki badań diagnostycznych oraz drugi
egzemplarz orzeczenia lekarskiego podmiot uprawniony dołącza do dokumentacji medycznej
osoby badanej.
48)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
Dokumentację medyczną badań członków personelu lotniczego oraz członków personelu
pokładowego prowadzi się zgodnie z podczęścią GEN i podczęścią MED załącznika VI do
rozporządzenia (UE) nr 1178/2011 oraz podcześcią F załącznika II do rozporządzenia
(UE) nr 2015/340.
§ 10.
1.
Wzór orzeczenia lekarskiego wydawanego:
1)
pilotom samolotowym,
2)
pilotom samolotowym zawodowym,
3)
pilotom samolotowym liniowym,
4)
pilotom samolotowym w załodze wieloosobowej,
5)
pilotom śmigłowcowym,
6)
pilotom śmigłowcowym zawodowym,
7)
pilotom śmigłowcowym liniowym,
8)
pilotom sterowcowym,
9)
pilotom sterowcowym zawodowym,
10)
pilotom pionowzlotu,
11)
pilotom pionowzlotu zawodowym,
12)
pilotom pionowzlotu liniowym,
13)
pilotom balonu wolnego,
14)
pilotom szybowcowym,
15)
pilotom samolotowym rekreacyjnym,
16)
pilotom śmigłowcowym rekreacyjnym,
17)
pilotom szybowcowym rekreacyjnym,
18)
pilotom balonowym rekreacyjnym
- określa ARA.MED.130 w podczęści MED sekcja 1 załącznika VI do rozporządzenia (UE)
nr 1178/2011.
2.
Wzór orzeczenia lekarskiego wydawanego:
1)
pilotom lotni,
2)
pilotom paralotni,
3)
pilotom motolotni,
4)
pilotom statku powietrznego o maksymalnej masie startowej (MTOM) do 495 kg,
5)
pilotom wiatrakowcowym,
6)
pilotom wiatrakowcowym zawodowym,
6a)
pilotom wiatrakowcowym o maksymalnej masie startowej (MTOM) do 560 kg,
7)
operatorom bezzałogowego statku powietrznego używanego w celach innych niż rekreacyjne
lub sportowe,
8)
skoczkom spadochronowym,
9)
informatorom służby informacji powietrznej,
10)
informatorom lotniskowej służby informacji powietrznej,
11)
nawigatorom lotniczym,
12)
mechanikom pokładowym,
13)
radiooperatorom pokładowym,
14)
dyspozytorom lotniczym,
15)
mechanikom lotniczym obsługi technicznej,
16)
mechanikom poświadczenia obsługi statków powietrznych
- określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
3.
Wzór raportu medycznego wydawanego członkom personelu pokładowego określa załącznik
nr 2 do rozporządzenia.
49)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
Wzór orzeczenia lekarskiego wydawanego kontrolerom ruchu lotniczego oraz praktykantom-kontrolerom
ruchu lotniczego określa ATCO.AR.F.005 w podczęści F sekcja 2 załącznika II do rozporządzenia
(UE) nr 2015/340.
§ 11.
1.
Podmiot uprawniony prowadzi ewidencję wydanych orzeczeń lekarskich, która zawiera:
1)
imię i nazwisko osoby badanej;
2)
datę wydania i numer orzeczenia lekarskiego;
3)
informację o stwierdzeniu u osoby badanej istnienia lub braku przeciwwskazań do wykonywania
funkcji członka personelu lotniczego.
2.
W sprawach dotyczących sposobu postępowania z dokumentacją medyczną badań nieuregulowanych
w rozporządzeniu stosuje się przepisy rozdziału 7 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw
Pacjenta .
§ 12.
1.
Badania oceniające spełnienie wymagań w zakresie sprawności psychicznej i fizycznej
na świadectwo kwalifikacji określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 95
ust. 5 ustawy przeprowadza się co:
1)
60 miesięcy - do ukończenia 40. roku życia,
2)
24 miesiące - po ukończeniu 40. roku życia
- chyba że w orzeczeniu lekarskim wyznaczono krótszy termin.
311)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
Jeżeli osoba spełniająca wymagania w zakresie sprawności psychicznej i fizycznej na
świadectwo kwalifikacji nie podda się okresowym badaniom lekarskim w okresie dwukrotnie
dłuższym niż wynika to z częstotliwości wykonywania tych badań dla danego wieku, to
podlega ona badaniom wstępnym.
§ 13.
112)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 6 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
Badania oceniające spełnienie wymagań w zakresie sprawności psychicznej i fizycznej
określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 104 ust. 2 ustawy przeprowadza
się w terminach określonych w podczęści A sekcja 2 załącznika IV do rozporządzenia
(UE) nr 1178/2011 oraz w podczęści A sekcja 2 załącznika IV do rozporządzenia (UE)
nr 2015/340, chyba że w orzeczeniu lekarskim wyznaczono krótszy termin.
2.
Badania oceniające spełnienie wymagań w zakresie sprawności psychicznej i fizycznej
dla członków personelu pokładowego przeprowadza się w terminach określonych w podczęści
A sekcja 2 załącznika IV do rozporządzenia (UE) nr 1178/2011 dla klasy 2.
§ 14.
1.
W ramach nadzoru, o którym mowa w art. 107 ust. 1 pkt 2 ustawy, nad podmiotem uprawnionym
Naczelny Lekarz kontroluje podmiot uprawniony w zakresie:
1)
przeprowadzania badań;
2)
wydawania orzeczeń lekarskich;
3)
prowadzenia dokumentacji medycznej.
2.
W ramach kontroli, o której mowa w ust. 1, Naczelny Lekarz dokonuje bieżącej oceny
przeprowadzania badań, wydawania orzeczeń lekarskich oraz prowadzenia dokumentacji
medycznej, a w przypadku stwierdzenia uchybień sporządza protokół z zaleceniami w
dwóch egzemplarzach, z których jeden przeznaczony jest dla kontrolowanego podmiotu
uprawnionego, a drugi - do włączenia do akt kontroli.
3.
Protokół, o którym mowa w ust. 2, zawiera:
1)
nazwę podmiotu uprawnionego i jego adres;
2)
imię i nazwisko osoby reprezentującej podmiot uprawniony lub nazwę organu reprezentującego
ten podmiot;
3)
datę rozpoczęcia i zakończenia czynności kontrolnych, z określeniem przerw w kontroli;
4)
określenie przedmiotu i zakresu kontroli;
5)
opis stanu faktycznego stwierdzonego w toku kontroli oraz inne informacje mające istotne
znaczenie dla oceny poprawności przeprowadzania badań, wydawania orzeczeń lekarskich
oraz prowadzenia dokumentacji medycznej;
6)
wyszczególnienie załączników dołączonych do protokołu;
7)
określenie dokonanych w protokole poprawek, skreśleń i uzupełnień;
8)
parafy Naczelnego Lekarza i osoby reprezentującej podmiot uprawniony na każdej stronie
protokołu;
9)
wzmiankę o doręczeniu egzemplarza protokołu podmiotowi uprawnionemu albo osobie reprezentującej
ten podmiot;
10)
wzmiankę o wniesieniu lub niewniesieniu zastrzeżeń i uwag do protokołu;
11)
datę i miejsce podpisania protokołu przez kontrolującego oraz przez osobę lub organ
reprezentujący podmiot uprawniony.
4.
Protokół podpisują Naczelny Lekarz i podmiot uprawniony, który może wnieść do protokołu
umotywowane zastrzeżenia i uwagi.
5.
W razie odmowy podpisania protokołu przez podmiot uprawniony Naczelny Lekarz czyni
o tym wzmiankę w protokole, a odmawiający podpisu może, w terminie 7 dni, przedstawić
swoje stanowisko na piśmie Naczelnemu Lekarzowi.
§ 1513)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 7 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
Dodatkowe wymagania kwalifikacyjne lekarzy orzeczników określa podczęść D sekcja 1
załącznika IV do rozporządzenia (UE) nr 1178/2011 oraz podczęść C załącznika IV do
rozporządzenia (UE) nr 2015/340.
§ 16.
Maksymalna stawka opłat za badania lotniczo-lekarskie dotyczące:
1)
spełnienia wymagań w zakresie sprawności psychicznej i fizycznej dla klasy 1 określonych
w przepisach wydanych na podstawie art. 104 ust. 2 ustawy - wynosi 600 zł;
2)
spełnienia wymagań w zakresie sprawności psychicznej i fizycznej dla klasy 2 określonych
w przepisach wydanych na podstawie art. 104 ust. 2 ustawy - wynosi 400 zł;
314)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 8 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.)
spełnienia wymagań w zakresie sprawności psychicznej i fizycznej dla klasy 3 określonych
w przepisach rozporządzenia (UE) nr 2015/340 oraz spełnienia wymagań w zakresie sprawności
psychicznej i fizycznej na świadectwo kwalifikacji określonych w przepisach wydanych
na podstawie art. 95 ust. 5 ustawy - wynosi 200 zł.
§ 17.
W sprawach nieuregulowanych w rozporządzeniu dotyczących przeprowadzania badań i wydawania
orzeczeń lekarskich:
1)
nawigatorom lotniczym,
2)
mechanikom pokładowym,
3)
radiooperatorom pokładowym,
4)
dyspozytorom lotniczym
- stosuje się pkt 6.1, 6.2 i 6.4 rozdziału 6 Załącznika 1.
§ 18.
1.
Orzeczenia lekarskie wydane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia:
1)
pilotom samolotowym,
2)
pilotom samolotowym zawodowym,
3)
pilotom samolotowym liniowym,
4)
pilotom samolotowym w załodze wieloosobowej,
5)
pilotom śmigłowcowym,
6)
pilotom śmigłowcowym zawodowym,
7)
pilotom śmigłowcowym liniowym,
8)
pilotom sterowcowym,
9)
pilotom sterowcowym zawodowym,
10)
pilotom pionowzlotu,
11)
pilotom pionowzlotu zawodowym,
12)
pilotom pionowzlotu liniowym,
13)
pilotom balonu wolnego,
14)
pilotom szybowcowym
- zgodnie z europejskimi wymaganiami bezpieczeństwa lotniczego JAR-FCL 3 - Licencjonowanie
personelu lotniczego (wymagania medyczne) ustanowionymi przez Zrzeszenie Władz Lotniczych
(JAA), wprowadzonymi do stosowania na podstawie rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 5 października 2004 r. w sprawie wprowadzenia
do stosowania europejskich wymagań bezpieczeństwa lotniczego JAR oraz europejskich
wymagań w zakresie ułatwień w lotnictwie cywilnym , uznaje się za wydane zgodnie z niniejszym rozporządzeniem.
2.
Orzeczenia lekarskie, o których mowa w ust. 1, zachowują ważność przez okres, na jaki
zostały wydane.
3.
Orzeczenia lekarskie, o których mowa w ust. 1, których termin ważności upływa po dniu
8 kwietnia 2017 r., podlegają wymianie przez właściwy podmiot uprawniony na orzeczenie
lekarskie zgodne z wzorem określonym w ARA.MED.130 w podczęści MED sekcja 1 załącznika
VI do rozporządzenia (UE) nr 1178/2011, w terminie do dnia 8 kwietnia 2017 r. W takim
przypadku termin ważności orzeczenia lekarskiego wpisuje się zgodnie z terminem określonym
w orzeczeniu lekarskim podlegającym wymianie.
§ 19.
Orzeczenia lekarskie wydane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia:
1)
pilotom lotni,
2)
pilotom paralotni,
3)
pilotom motolotni,
4)
pilotom statku powietrznego o maksymalnej masie startowej (MTOM) do 495 kg,
5)
pilotom wiatrakowcowym,
6)
pilotom wiatrakowcowym zawodowym,
7)
operatorom bezzałogowego statku powietrznego używanego w celach innych niż rekreacyjne
lub sportowe,
8)
skoczkom spadochronowym,
9)
informatorom służby informacji powietrznej,
10)
informatorom lotniskowej służby informacji powietrznej,
11)
nawigatorom lotniczym,
12)
mechanikom pokładowym,
13)
radiooperatorom pokładowym,
14)
dyspozytorom lotniczym,
15)
mechanikom lotniczym obsługi technicznej,
16)
mechanikom poświadczenia obsługi statków powietrznych
- zachowują ważność przez okres, na jaki zostały wydane.
§ 20.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia15)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 4 czerwca 2013 r..16)Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Infrastruktury
z dnia 21 października 2003 r. w sprawie badań lotniczo-lekarskich (Dz. U. poz. 1829
oraz z 2009 r. poz. 774), które na podstawie art. 18 ustawy z dnia 30 czerwca 2011 r.
o zmianie ustawy - Prawo lotnicze oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1015)
utraciło moc z dniem 19 marca 2013 r.
1)
Obecnie działem administracji rządowej - transport kieruje Minister Infrastruktury
i Budownictwa, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów
z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury
i Budownictwa (Dz. U. poz. 1907 i 2094).
2)
Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 100 z 05.04.2012,
str. 1, Dz. Urz. UE L 23 z 28.01.2014, str. 25, Dz. Urz. UE L 74 z 14.03.2014, str.
33, Dz. Urz. UE L 74 z 18.03.2015, str. 1, Dz. Urz. UE L 283 z 29.10.2015, str. 18
oraz Dz. Urz. UE L 91 z 07.04.2016, str. 1.
3)
Przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia
24 października 2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie badań lotniczo-lekarskich
(Dz. U. poz. 1844), które weszło w życie z dniem 1 stycznia 2017 r. 6a)4) rozporządzeniu
(UE) nr 2015/340 - należy przez to rozumieć rozporządzenie Komisji (UE) 2015/340 z
dnia 20 lutego 2015 r. ustanawiające wymagania techniczne i procedury administracyjne
dotyczące licencji i certyfikatów kontrolerów ruchu lotniczego zgodnie z rozporządzeniem
Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 216/2008, zmieniające rozporządzenie wykonawcze
Komisji (UE) nr 923/2012 i uchylające rozporządzenie Komisji (UE) nr 805/2011 (Dz.
Urz. UE L 63 z 06.03.2015, str. 1);
5)
Przez § 1 pkt 1 lit. c rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
6)
Zmiany wymienionej umowy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1963 r. poz. 137 i 138, z 1969 r.
poz. 210 i 211, z 1976 r. poz. 130, 131, 188, 189, 227 i 228, z 1984 r. poz. 199 i
200, z 2000 r. poz. 446 i 447, z 2002 r. poz. 527 i 528, z 2003 r. poz. 700 i 701
oraz z 2012 r. poz. 368, 369, 370 i 371.
7)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
8)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
9)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
10)
Przez § 1 pkt 5 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
11)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
3.
12)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 6 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
13)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 7 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
14)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 8 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
15)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 4 czerwca 2013 r.
16)
Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Infrastruktury
z dnia 21 października 2003 r. w sprawie badań lotniczo-lekarskich (Dz. U. poz. 1829
oraz z 2009 r. poz. 774), które na podstawie art. 18 ustawy z dnia 30 czerwca 2011 r.
o zmianie ustawy - Prawo lotnicze oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1015)
utraciło moc z dniem 19 marca 2013 r.