Obwieszczenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracjiz dnia 29 maja 2017 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych
i administracji w sprawie wzorów tablic umieszczanych w pasie drogi granicznej oraz
sposobu ich utrzymywania przez właściwych miejscowo komendantów oddziałów straży Granicznej
Spis treści
- Treść obwieszczenia
- Załącznik - Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 9 lutego 2016 r. w sprawie wzorów tablic umieszczanych w pasie drogi granicznej oraz sposobu ich utrzymywania przez właściwych miejscowo komendantów oddziałów straży Granicznej
- Załącznik nr 1 - Wzór tablicy umieszczanej w pasie drogi granicznej na granicy państwowej stanowiącej granicę wewnętrzną
- Załącznik nr 2 - Wzór tablicy umieszczanej w pasie drogi granicznej na granicy państwowej stanowiącej granicę zewnętrzną
- Załącznik nr 3 - Wzór tablicy umieszczanej w pasie drogi granicznej w miejscach, w których jest wprowadzony zakaz przebywania
- Załącznik - WZÓR TABLICY UMIESZCZANEJ W PASIE DROGI GRANICZNEJ W MIEJSCACH, W KTÓRYCH JEST WPROW DZONY ZAKAZ PRZEBYWANIA
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 9 lutego 2016 r.
w sprawie wzorów tablic umieszczanych w pasie drogi granicznej oraz sposobu ich utrzymywania
przez właściwych miejscowo komendantów oddziałów Straży Granicznej , z uwzględnieniem zmiany wprowadzonej rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 1 kwietnia 2016 r.
zmieniającym rozporządzenie w sprawie wzorów tablic umieszczanych w pasie drogi granicznej
oraz sposobu ich utrzymywania przez właściwych miejscowo komendantów oddziałów Straży
Granicznej .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 1 kwietnia
2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzorów tablic umieszczanych w pasie
drogi granicznej oraz sposobu ich utrzymywania przez właściwych miejscowo komendantów
oddziałów Straży Granicznej , które stanowią:
„
§ 2.
Wzory tablic umieszczanych w pasie drogi granicznej, określone w niniejszym rozporządzeniu,
mają zastosowanie od dnia 15 marca 2016 r.
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
”
.
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 9 lutego 2016 r. w sprawie wzorów tablic umieszczanych w pasie drogi granicznej oraz sposobu ich utrzymywania przez właściwych miejscowo komendantów oddziałów straży Granicznej1)Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 1897 i 2088 oraz z 2017 r. poz. 1140).
Na podstawie art. 9 ust. 7 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o ochronie granicy państwowej zarządza się, co następuje:
§ 1.
1.
Ustala się wzór tablicy umieszczanej w pasie drogi granicznej na granicy państwowej
stanowiącej granicę wewnętrzną w rozumieniu przepisów rozporządzenia (WE) nr 562/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 marca 2006 r.
ustanawiającego wspólnotowy kodeks zasad regulujących przepływ osób przez granice
(kodeks graniczny Schengen) 3)Uchylone na podstawie art. 44 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE)
2016/399 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie unijnego kodeksu zasad regulujących przepływ
osób przez granice (kodeks graniczny Schengen) (Dz. Urz. UE L 77 z 23.03.2016, str.
1, z późn. zm.), które weszło w życie z dniem 12 kwietnia 2016 r.; odesłania do uchylonego
rozporządzenia (WE) nr 562/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady odczytuje się jako
odesłania do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/399 zgodnie
z tabelą korelacji w załączniku X., z napisem „Granica państwa”, który jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
2.
Ustala się wzór tablicy umieszczanej w pasie drogi granicznej na granicy państwowej
stanowiącej granicę zewnętrzną w rozumieniu przepisów rozporządzenia (WE) nr 562/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 marca 2006 r.
ustanawiającego wspólnotowy kodeks zasad regulujących przepływ osób przez granice
(kodeks graniczny Schengen)3)Uchylone na podstawie art. 44 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE)
2016/399 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie unijnego kodeksu zasad regulujących przepływ
osób przez granice (kodeks graniczny Schengen) (Dz. Urz. UE L 77 z 23.03.2016, str.
1, z późn. zm.), które weszło w życie z dniem 12 kwietnia 2016 r.; odesłania do uchylonego
rozporządzenia (WE) nr 562/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady odczytuje się jako
odesłania do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/399 zgodnie
z tabelą korelacji w załączniku X., z napisem „Granica państwa przekraczanie zabronione”, który jest określony w załączniku
nr 2 do rozporządzenia.
3.
Ustala się wzór tablicy umieszczanej w pasie drogi granicznej w miejscach, w których
jest wprowadzony zakaz przebywania, z napisem „Pas drogi granicznej wejście zabronione”,
który jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
§ 2.
Utrzymywanie tablic, o których mowa w § 1, przez właściwych miejscowo komendantów
oddziałów Straży Granicznej polega na ich ustawianiu w dobrze widocznych miejscach,
wymianie w razie uszkodzenia lub zniszczenia oraz na bieżącej konserwacji.
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia4)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 29 lutego 2016 r..5)Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych
i Administracji z dnia 29 sierpnia 2005 r. w sprawie wzorów tablic umieszczanych w
pasie drogi granicznej oraz sposobu ich utrzymywania przez właściwych komendantów
oddziałów Straży Granicznej (Dz. U. poz. 1579), które utraciło moc z dniem wejścia
w życie niniejszego rozporządzenia na podstawie art. 9 pkt 2 ustawy z dnia 9 lipca
2015 r. o zmianie ustawy o Straży Granicznej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U.
poz. 1336).
1)
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej
- sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów
z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw
Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 1897 i 2088 oraz z 2017 r. poz. 1140).
2)
Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 97 z 09.04.2008,
str. 60, Dz. Urz. UE L 35 z 04.02.2009, str. 56, Dz. Urz. UE L 243 z 15.09.2009, str.
1, Dz. Urz. UE L 85 z 31.03.2010, str. 1, Dz. Urz. UE L 275 z 20.10.2010, str. 11,
Dz. Urz. UE L 112 z 24.04.2012, Dz. Urz. UE L 182 z 29.06.2013, str. 1 oraz Dz. Urz.
UE L 295 z 06.11.2013, str. 1.
3)
Uchylone na podstawie art. 44 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE)
2016/399 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie unijnego kodeksu zasad regulujących przepływ
osób przez granice (kodeks graniczny Schengen) (Dz. Urz. UE L 77 z 23.03.2016, str.
1, z późn. zm.), które weszło w życie z dniem 12 kwietnia 2016 r.; odesłania do uchylonego
rozporządzenia (WE) nr 562/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady odczytuje się jako
odesłania do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/399 zgodnie
z tabelą korelacji w załączniku X.
4)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 29 lutego 2016 r.
5)
Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych
i Administracji z dnia 29 sierpnia 2005 r. w sprawie wzorów tablic umieszczanych w
pasie drogi granicznej oraz sposobu ich utrzymywania przez właściwych komendantów
oddziałów Straży Granicznej (Dz. U. poz. 1579), które utraciło moc z dniem wejścia
w życie niniejszego rozporządzenia na podstawie art. 9 pkt 2 ustawy z dnia 9 lipca
2015 r. o zmianie ustawy o Straży Granicznej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U.
poz. 1336).
Załącznik nr 1 - Wzór tablicy umieszczanej w pasie drogi granicznej na granicy państwowej stanowiącej granicę wewnętrzną6)W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 1 kwietnia 2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzorów tablic umieszczanych w pasie drogi granicznej oraz sposobu ich utrzymywania przez właściwych miejscowo komendantów oddziałów Straży Granicznej (Dz. U. poz. 461), które weszło w życie z dniem 7 kwietnia 2016 r.
6)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
z dnia 1 kwietnia 2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzorów tablic umieszczanych
w pasie drogi granicznej oraz sposobu ich utrzymywania przez właściwych miejscowo
komendantów oddziałów Straży Granicznej (Dz. U. poz. 461), które weszło w życie z
dniem 7 kwietnia 2016 r.
Załącznik nr 2 - Wzór tablicy umieszczanej w pasie drogi granicznej na granicy państwowej stanowiącej granicę zewnętrzną6)W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 1 kwietnia 2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzorów tablic umieszczanych w pasie drogi granicznej oraz sposobu ich utrzymywania przez właściwych miejscowo komendantów oddziałów Straży Granicznej (Dz. U. poz. 461), które weszło w życie z dniem 7 kwietnia 2016 r.
6)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
z dnia 1 kwietnia 2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzorów tablic umieszczanych
w pasie drogi granicznej oraz sposobu ich utrzymywania przez właściwych miejscowo
komendantów oddziałów Straży Granicznej (Dz. U. poz. 461), które weszło w życie z
dniem 7 kwietnia 2016 r.
Załącznik nr 3 - Wzór tablicy umieszczanej w pasie drogi granicznej w miejscach, w których jest wprowadzony zakaz przebywania6)W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 1 kwietnia 2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzorów tablic umieszczanych w pasie drogi granicznej oraz sposobu ich utrzymywania przez właściwych miejscowo komendantów oddziałów Straży Granicznej (Dz. U. poz. 461), które weszło w życie z dniem 7 kwietnia 2016 r.
6)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
z dnia 1 kwietnia 2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzorów tablic umieszczanych
w pasie drogi granicznej oraz sposobu ich utrzymywania przez właściwych miejscowo
komendantów oddziałów Straży Granicznej (Dz. U. poz. 461), które weszło w życie z
dniem 7 kwietnia 2016 r.