Obwieszczenie Ministra Rozwoju i Finansówz dnia 10 maja 2017 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie
określenia wzorów zeznania, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie
zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby
fizyczne 1)Minister Rozwoju i Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne,
na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 września
2016 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju i Finansów (Dz.
U. poz. 1595).
Spis treści
- Treść obwieszczenia
- Załącznik - Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 listopada 2015 r. w sprawie określenia wzorów zeznania, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne
- Załącznik nr 1 - PIT-28: Zeznanie o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (wzór)
- Załącznik nr 2 - PIT-16A: Deklaracja o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego (wzór)
- Załącznik nr 3 - PIT-19A: Deklaracja o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych w poszczególnych kwartałach roku podatkowego (wzór)
- Załącznik nr 4 - PIT-28/A: Informacja o przychodach podatnika z działalności prowadzonej na własne nazwisko, z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze oraz ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych (wzór)
- Załącznik nr 5 - PIT-28/B: Informacja o przychodach podatnika z działalności prowadzonej w formie spółki (spółek) osób fizycznych (wzór)
- Załącznik nr 6 - PIT/O: Informacja o odliczeniach od dochodu (przychodu) i od podatku (wzór)
- Załącznik nr 7 - PIT/D: Informacja o odliczeniu wydatków mieszkaniowych w roku podatkowym (wzór)
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 listopada 2015 r. w sprawie określenia
wzorów zeznania, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie zryczałtowanego
podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne , z uwzględnieniem zmiany wprowadzonej rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 25 marca 2016 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie określenia wzorów zeznania, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących
w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych
przez osoby fizyczne .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 marca 2016 r. zmieniającego rozporządzenie
w sprawie określenia wzorów zeznania, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących
w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych
przez osoby fizyczne , które stanowią:
„
§ 2.
1.
Wzory stanowiące załączniki nr 5-7 do rozporządzenia zmienianego w § 1, w brzmieniu
nadanym niniejszym rozporządzeniem, stosuje się do przychodów osiągniętych od dnia
1 stycznia 2016 r. i dokonanych od tego dnia odliczeń.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia
zeznania, deklaracje i informacje o osiągniętych przychodach, dokonanych odliczeniach
i pobranym ryczałcie zostały złożone na formularzach dotychczasowych. W takim przypadku
uznaje się za prawidłowe zastosowanie wzorów formularzy obowiązujących przed dniem
wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
”
.
1)
Minister Rozwoju i Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne,
na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 września
2016 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju i Finansów (Dz.
U. poz. 1595).
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 listopada 2015 r. w sprawie określenia wzorów zeznania, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne1)Obecnie działem administracji rządowej - finanse publiczne kieruje Minister Rozwoju i Finansów, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 września 2016 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju i Finansów (Dz. U. poz. 1595).
Na podstawie art. 52 ust. 3 pkt 2 i 4 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku
dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zarządza się, co następuje:
§ 1.
1.
Określa się wzory:
1)
zeznania o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego
ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28), stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia;
2)
deklaracji o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej
od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego (PIT-16A), stanowiący
załącznik nr 2 do rozporządzenia;
3)
deklaracji o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej
od zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych w poszczególnych
kwartałach roku podatkowego (PIT-19A), stanowiący załącznik nr 3 do rozporządzenia.
2.
Określa się wzory:
1)
informacji o przychodach podatnika z działalności prowadzonej na własne nazwisko,
z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze
oraz ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych (PIT-28/A), stanowiący
załącznik nr 4 do rozporządzenia,
2)
informacji o przychodach podatnika z działalności prowadzonej w formie spółki (spółek)
osób fizycznych (PIT-28/B), stanowiący załącznik nr 5 do rozporządzenia,
3)
informacji o odliczeniach od dochodu (przychodu) i od podatku w roku podatkowym (PIT/O),
stanowiący załącznik nr 6 do rozporządzenia,
4)
informacji o odliczeniu wydatków mieszkaniowych w roku podatkowym (PIT/D), stanowiący
załącznik nr 7 do rozporządzenia
- stanowiące załączniki do zeznania o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych
odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28).
§ 2.
1.
Wzory określone w załącznikach do rozporządzenia stosuje się do przychodów osiągniętych
od dnia 1 stycznia 2015 r. i dokonanych od tego dnia odliczeń.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli przed dniem wejścia w życie rozporządzenia
zeznania, deklaracje i informacje o osiągniętych przychodach, dokonanych odliczeniach
i pobranym ryczałcie zostały złożone na formularzach dotychczasowych. W takim przypadku
uznaje się za prawidłowe zastosowanie wzorów formularzy obowiązujących przed dniem
wejścia w życie rozporządzenia.
§ 3.
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 listopada 2014 r. w sprawie określenia
wzorów zeznania, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie zryczałtowanego
podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne .
§ 4.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.
1)
Obecnie działem administracji rządowej - finanse publiczne kieruje Minister Rozwoju
i Finansów, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z
dnia 30 września 2016 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju
i Finansów (Dz. U. poz. 1595).
Załącznik nr 1 - PIT-28: Zeznanie o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (wzór)
Załącznik nr 2 - PIT-16A: Deklaracja o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego (wzór)
Załącznik nr 3 - PIT-19A: Deklaracja o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych w poszczególnych kwartałach roku podatkowego (wzór)
Załącznik nr 4 - PIT-28/A: Informacja o przychodach podatnika z działalności prowadzonej na własne nazwisko, z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze oraz ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych (wzór)
Załącznik nr 5 - PIT-28/B: Informacja o przychodach podatnika z działalności prowadzonej w formie spółki (spółek) osób fizycznych (wzór)2)W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 marca 2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia wzorów zeznania, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. poz. 439), które weszło w życie z dniem 2 kwietnia 2016 r.; ma zastosowanie do przychodów osiągniętych od dnia 1 stycznia 2016 r. i dokonanych od tego dnia odliczeń.
2)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 marca 2016 r.
zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia wzorów zeznania, deklaracji i informacji
podatkowych obowiązujących w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych
przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. poz. 439), które weszło w życie
z dniem 2 kwietnia 2016 r.; ma zastosowanie do przychodów osiągniętych od dnia 1 stycznia
2016 r. i dokonanych od tego dnia odliczeń.
Załącznik nr 6 - PIT/O: Informacja o odliczeniach od dochodu (przychodu) i od podatku (wzór)2)W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 marca 2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia wzorów zeznania, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. poz. 439), które weszło w życie z dniem 2 kwietnia 2016 r.; ma zastosowanie do przychodów osiągniętych od dnia 1 stycznia 2016 r. i dokonanych od tego dnia odliczeń.
2)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 marca 2016 r.
zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia wzorów zeznania, deklaracji i informacji
podatkowych obowiązujących w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych
przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. poz. 439), które weszło w życie
z dniem 2 kwietnia 2016 r.; ma zastosowanie do przychodów osiągniętych od dnia 1 stycznia
2016 r. i dokonanych od tego dnia odliczeń.
Załącznik nr 7 - PIT/D: Informacja o odliczeniu wydatków mieszkaniowych w roku podatkowym (wzór)2)W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 marca 2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia wzorów zeznania, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. poz. 439), które weszło w życie z dniem 2 kwietnia 2016 r.; ma zastosowanie do przychodów osiągniętych od dnia 1 stycznia 2016 r. i dokonanych od tego dnia odliczeń.
2)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 marca 2016 r.
zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia wzorów zeznania, deklaracji i informacji
podatkowych obowiązujących w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych
przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. poz. 439), które weszło w życie
z dniem 2 kwietnia 2016 r.; ma zastosowanie do przychodów osiągniętych od dnia 1 stycznia
2016 r. i dokonanych od tego dnia odliczeń.