Obwieszczenie Ministra Sprawiedliwościz dnia 8 stycznia 2016 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w
sprawie zespołu do przygotowania zadań na egzamin radcowski
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 10 grudnia 2013 r. w sprawie zespołu
do przygotowania zadań na egzamin radcowski , z uwzględnieniem zmiany wprowadzonej rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 grudnia 2014 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie zespołu do przygotowania zadań na egzamin radcowski .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 grudnia 2014 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie zespołu do przygotowania zadań na egzamin radcowski , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2015 r.
”
.
Załącznik - Tekst jednolity rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 10 grudnia 2013 r. w sprawie zespołu do przygotowania zadań na egzamin radcowski
Na podstawie art. 36 ust. 12 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa:
1)
tryb i sposób działania zespołu do przygotowania zadań na egzamin radcowski, zwanego
dalej „zespołem”;
2)
tryb i sposób zgłaszania propozycji zadań na egzamin radcowski wraz z opisami istotnych
zagadnień, ich przygotowania, przechowywania oraz przekazywania zadań na egzamin radcowski
komisjom egzaminacyjnym do przeprowadzenia egzaminu radcowskiego, zwanym dalej „komisjami
egzaminacyjnymi”;
3)
wysokość wynagrodzenia przewodniczącego i członków zespołu.
§ 2.
1.
Prace zespołu odbywają się na posiedzeniach.
2.
W posiedzeniach zespołu, poza jego członkami, mogą uczestniczyć jedynie upoważnione
przez Ministra Sprawiedliwości osoby zapewniające obsługę administracyjno-biurową
zespołu.
3.
Pracami zespołu kieruje jego przewodniczący lub zastępca przewodniczącego, do którego
zadań należy w szczególności:
1)
zwoływanie posiedzeń zespołu;
2)
czuwanie nad prawidłowym przebiegiem posiedzeń zespołu;
3)
dokonywanie podziału pracy między członków zespołu z uwzględnieniem ich wiedzy i doświadczenia;
4)
wyznaczenie sekretarza spośród członków zespołu.
4.
Przewodniczący zespołu lub zastępca przewodniczącego może zarządzić utrwalenie przebiegu
posiedzenia za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk, o czym przed uruchomieniem
urządzenia uprzedza osoby uczestniczące w posiedzeniu. Zapis dźwięku przechowany jest
w sposób zapewniający jego zabezpieczenie przed nieuprawnionym ujawnieniem.
5.
Protokół z prac zespołu sporządza sekretarz pod kierunkiem przewodniczącego zespołu
lub zastępcy przewodniczącego. Protokół podpisują przewodniczący zespołu lub zastępca
przewodniczącego i sekretarz.
§ 3.
1.
Przewodniczący zespołu lub zastępca przewodniczącego informuje na piśmie rady okręgowych
izb radców prawnych o możliwości zgłaszania propozycji zadań na egzamin radcowski
wraz ze wskazaniem opisów istotnych zagadnień, których ocena powinna być uwzględniona
w rozwiązaniu zadania, wskazując termin oraz sposób zgłaszania tych propozycji, zapewniający
ich zabezpieczenie przed nieuprawnionym ujawnieniem.
2.
Propozycje, o których mowa w ust. 1, zgłaszane są przewodniczącemu zespołu lub zastępcy
przewodniczącego w postaci papierowej oraz elektronicznej.
3.
Propozycje zadań wraz z opisami istotnych zagadnień zgłoszone po upływie terminu określonego
w ust. 1 mogą pozostać nierozpoznane przez zespół.
§ 4.
1.
Wyznaczeni przez przewodniczącego lub zastępcę przewodniczącego członkowie zespołu
zgłaszają przewodniczącemu zespołu lub zastępcy przewodniczącego, w terminie przez
niego wskazanym, w postaci papierowej oraz elektronicznej, propozycje zadań na egzamin
radcowski wraz ze wskazaniem opisów istotnych zagadnień, których ocena powinna być
uwzględniona w rozwiązaniu zadania.
2.
Członkowie zespołu ustalają wspólnie treść zadań na egzamin radcowski oraz opracowują
na potrzeby egzaminu radcowskiego akta lub opisy stanów faktycznych, będące podstawą
opracowania zadań na egzamin radcowski.
3.
Po sporządzeniu zadań na egzamin radcowski zespół sporządza opisy istotnych zagadnień.
§ 5.
1.
Przewodniczący zespołu lub zastępca przewodniczącego przekazuje Ministrowi Sprawiedliwości,
niezwłocznie po ich sporządzeniu, zadania na egzamin radcowski wraz z opisami istotnych
zagadnień, w postaci papierowej oraz elektronicznej, w celu wydrukowania i przekazania
poszczególnym komisjom egzaminacyjnym.
2.
Zadania na egzamin radcowski są drukowane w liczbie odpowiadającej liczbie osób dopuszczonych
do egzaminu radcowskiego, zwiększonej o 6 egzemplarzy dodatkowych dla każdej komisji
egzaminacyjnej, z których jeden jest przeznaczony dla przewodniczącego komisji egzaminacyjnej
lub zastępcy przewodniczącego. Opisy istotnych zagadnień są drukowane i przekazywane
komisji egzaminacyjnej w liczbie dwóch egzemplarzy do każdego zadania.
3.
Zadania na egzamin radcowski oraz opisy istotnych zagadnień są przechowywane w miejscu
uniemożliwiającym dostęp osobom nieuprawnionym.
§ 6.
1.
Zadania na każdą część egzaminu radcowskiego wraz z opisami istotnych zagadnień, zapakowane
oddzielnie i odpowiednio oznakowane, w liczbie, o której mowa w § 5 ust. 2, są przekazywane
przewodniczącemu komisji egzaminacyjnej lub zastępcy przewodniczącego i jednemu członkowi
komisji egzaminacyjnej w formie przesyłki za pokwitowaniem odbioru, nie wcześniej
niż 24 godziny przed rozpoczęciem egzaminu radcowskiego.
2.
Osoby, o których mowa w ust. 1, odbierając przesyłkę zawierającą zadania na każdą
część egzaminu radcowskiego wraz z opisami istotnych zagadnień, sprawdzają, czy nie
została ona naruszona w sposób umożliwiający dostęp do zadań i opisów istotnych zagadnień.
Z czynności tej sporządza się protokół, który podpisują osoby odbierające przesyłkę.
§ 72)W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 grudnia 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zespołu do przygotowania zadań na egzamin radcowski (Dz. U. poz. 1930), które weszło w życie z dniem 1 stycznia 2015 r..
1.
Przewodniczącemu zespołu przysługuje wynagrodzenie w wysokości 11 200 zł.
2.
Członkom zespołu przysługuje wynagrodzenie w wysokości 8000 zł.
§ 8.
W latach 2013 i 2014 podstawą ustalenia wynagrodzenia przewodniczącego i członków
zespołu jest przeciętne wynagrodzenie w drugim kwartale 2010 r. ogłoszone w sposób
wskazany w § 7 ust. 1 pkt 1 3)Obecnie § 7 ust. 1 rozporządzenia nie zawiera pkt 1, zgodnie z § 1 rozporządzenia,
o którym mowa w odnośniku 2..
§ 9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2014 r.4)Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości
z dnia 29 kwietnia 2009 r. w sprawie zespołu do przygotowania zestawu pytań testowych
oraz zadań na egzamin radcowski oraz wykazu tytułów aktów prawnych (Dz. U. z 2013 r.
poz. 1115), które utraciło moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia,
na podstawie art. 49 ust. 2 ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących
wykonywanie niektórych zawodów (Dz. U. poz. 829).
1)
Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2015 r.
poz. 1064, 1224, 1255 i 1311.
2)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 17
grudnia 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zespołu do przygotowania zadań
na egzamin radcowski (Dz. U. poz. 1930), które weszło w życie z dniem 1 stycznia 2015 r.
3)
Obecnie § 7 ust. 1 rozporządzenia nie zawiera pkt 1, zgodnie z § 1 rozporządzenia,
o którym mowa w odnośniku 2.
4)
Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości
z dnia 29 kwietnia 2009 r. w sprawie zespołu do przygotowania zestawu pytań testowych
oraz zadań na egzamin radcowski oraz wykazu tytułów aktów prawnych (Dz. U. z 2013 r.
poz. 1115), które utraciło moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia,
na podstawie art. 49 ust. 2 ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących
wykonywanie niektórych zawodów (Dz. U. poz. 829).