Obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznejz dnia 30 marca 2016 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej
w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej Funduszu Pracy
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 października 2011 r.
w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej Funduszu Pracy , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 11 lutego 2015 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej Funduszu Pracy .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 11 lutego 2015 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej Funduszu Pracy , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
”
.
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 października 2011 r. w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej Funduszu Pracy1)Obecnie działem administracji rządowej - praca kieruje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. poz. 1905).
Na podstawie art. 108 ust. 3 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach
rynku pracy zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady gospodarki finansowej Funduszu Pracy, zwanego
dalej „Funduszem”, oraz zasady i tryb powierzania przez organy zatrudnienia bankom
i innym instytucjom dokonywania wypłat świadczeń pieniężnych dla bezrobotnych i innych
uprawnionych osób.
§ 2.
Obsługę finansowo-księgową środków Funduszu prowadzi urząd obsługujący dysponenta
Funduszu, z zastrzeżeniem § 3.
§ 3.
Obsługę finansowo-księgową środków Funduszu przekazanych przez dysponenta Funduszu
na wyodrębniony dla środków Funduszu rachunek bankowy, samorządom województw, samorządom
powiatów, Ochotniczym Hufcom Pracy, wojewodom oraz innym jednostkom realizującym zadania
finansowane ze środków Funduszu i mającym, na podstawie odrębnych przepisów albo umów
zawartych na ich podstawie z dysponentem Funduszu, obowiązek utworzenia wyodrębnionych
rachunków bankowych z przeznaczeniem dla środków Funduszu, prowadzą ich właściwe organy
lub jednostki organizacyjne.
§ 4.
1.
Dysponent Funduszu w terminie 21 dni od dnia ogłoszenia ustawy budżetowej zatwierdza
plan finansowy Funduszu sporządzany według zadań oraz organów i jednostek realizujących
te zadania, zwany dalej „planem finansowym według zadań”, określający kwoty środków
Funduszu na finansowanie zadań przez samorządy województw, samorządy powiatów, Ochotnicze
Hufce Pracy, wojewodów oraz urząd obsługujący ministra właściwego do spraw pracy i
inne jednostki, o których mowa w § 3, z uwzględnieniem kwot wynikających z rocznego
planu finansowego Funduszu, zwanego dalej „planem finansowym Funduszu”.
2.
Plan finansowy według zadań obejmuje:
1)
kwoty środków Funduszu na wypłatę zasiłków dla bezrobotnych i innych obligatoryjnych
świadczeń;
2)
kwoty środków Funduszu (limity) na realizację programów na rzecz promocji zatrudnienia,
łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej;
3)
kwoty środków Funduszu (limity) na realizację innych zadań fakultatywnych;
4)
kwoty środków Funduszu na realizację innych zadań finansowanych z Funduszu.
2a3)Dodany przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 11 lutego 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej Funduszu Pracy (Dz. U. poz. 261), które weszło w życie z dniem 12 marca 2015 r..
Kwota środków Funduszu (limit) na realizację przez samorządy powiatów programów na
rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej
oraz innych fakultatywnych zadań jest przekazywana przez dysponenta Funduszu miesięcznie
w wysokości 1/12 limitu rocznego.
2b3)Dodany przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 11 lutego 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej Funduszu Pracy (Dz. U. poz. 261), które weszło w życie z dniem 12 marca 2015 r..
Dysponent Funduszu, na podstawie pisemnego wniosku starosty (prezydenta miasta), może
w danym miesiącu przekazać środki Funduszu w kwocie wyższej niż określona w ust. 2a.
2c3)Dodany przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 11 lutego 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej Funduszu Pracy (Dz. U. poz. 261), które weszło w życie z dniem 12 marca 2015 r..
Przepis ust. 2a i 2b stosuje się odpowiednio do przekazywania środków Funduszu na
realizację przez samorządy powiatów projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu
Społecznego.
3.
Do czasu zatwierdzenia przez dysponenta Funduszu planu finansowego według zadań, podstawą
wydatkowania środków Funduszu jest projekt planu finansowego według zadań sporządzany
na podstawie projektu planu finansowego Funduszu.
4.
W okresie, o którym mowa w ust. 3, kwota środków Funduszu (limit) na realizację programów
na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej
oraz innych fakultatywnych zadań jest przekazywana przez dysponenta Funduszu miesięcznie
w wysokości nie niższej niż 1/12 limitu rocznego, jednak nie wyższej niż 2/12 limitu
rocznego.
4a4)Dodany przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
Przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio do przekazywania środków Funduszu na realizację
przez samorządy powiatów projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego.
55)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. c rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
Dysponent Funduszu zawiadamia na piśmie marszałków województw, starostów (prezydentów
miast), komendanta Ochotniczych Hufców Pracy oraz wojewodów o wysokości ustalonych
kwot środków Funduszu (limitów), jakie mogą być wydatkowane w roku budżetowym na finansowanie
realizowanych przez nich zadań.
5a6)Dodany przez § 1 pkt 1 lit. d rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
Kwota środków Funduszu (limit) z przeznaczeniem na finansowanie w województwie programów
na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej
oraz innych fakultatywnych zadań jest dzielona pomiędzy samorządy powiatów w terminie
miesiąca od dnia uzyskania od dysponenta Funduszu zawiadomienia na piśmie o jej wysokości.
5b6)Dodany przez § 1 pkt 1 lit. d rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
Marszałek województwa, w terminie 7 dni od dnia dokonania podziału, o którym mowa
w ust. 5a, zawiadamia na piśmie dysponenta Funduszu o wysokości kwot środków Funduszu
ustalonych według kryteriów przyjętych przez sejmik województwa na finansowanie programów
na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej
oraz innych fakultatywnych zadań, realizowanych przez samorządy powiatów. Do zawiadomienia
dołącza się kryteria podziału tych kwot przyjęte przez sejmik województwa.
5c6)Dodany przez § 1 pkt 1 lit. d rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
Na złożony w terminie do dnia 31 października danego roku kalendarzowego wniosek starosty
(prezydenta miasta), zaopiniowany przez marszałka województwa, dysponent Funduszu
może wyrazić zgodę na zwiększenie kwoty środków Funduszu ustalonej dla samorządu powiatu
na finansowanie programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia
i aktywizacji zawodowej o część kwoty środków Funduszu ustalonej dla samorządu powiatu
na finansowanie innych zadań fakultatywnych, jeżeli jej wykorzystanie w danym roku
budżetowym nie jest możliwe lub byłoby nieefektywne.
5d6)Dodany przez § 1 pkt 1 lit. d rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
W przypadku powstania po dniu 30 listopada poprzedniego roku budżetowego nowego powiatowego
urzędu pracy lub w przypadku zmiany po tym dniu obszaru działania powiatowego urzędu
pracy, starostowie (prezydenci miast) sprawujący zwierzchnictwo nad tymi urzędami
pracy przedstawiają marszałkowi województwa, na jego wniosek, informacje o dokonanych
uzgodnieniach dotyczących przejęcia zobowiązań z poprzednich okresów oraz o proponowanym
podziale środków Funduszu na finansowanie zadań realizowanych przez samorządy powiatów.
5e6)Dodany przez § 1 pkt 1 lit. d rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
W przypadku niedokonania w terminie 30 dni od dnia otrzymania wniosku marszałka województwa
uzgodnień, o których mowa w ust. 5d, decyzję o kwotach środków Funduszu przysługujących
na finansowanie zadań realizowanych przez samorządy powiatów podejmuje dysponent Funduszu
na wniosek marszałka województwa.
78)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. f rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
Na podstawie zawiadomienia, o którym mowa w ust. 5, podmioty wymienione w ust. 5 opracowują
plan finansowy w układzie paragrafów klasyfikacji budżetowej i przekazują dysponentowi
Funduszu w terminie wskazanym w tym zawiadomieniu.
§ 59)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
1.
Dysponent Funduszu może upoważnić marszałków województw, starostów (prezydentów miast),
komendanta Ochotniczych Hufców Pracy oraz wojewodów do dokonywania zmian w planie
finansowym polegających na przeniesieniach planowanych wydatków pomiędzy poszczególnymi
paragrafami klasyfikacji budżetowej oraz wprowadzeniu nowych paragrafów klasyfikacji
budżetowej, stosownie do uzasadnionych potrzeb, jeżeli nie spowoduje to przekroczenia
ustalonych kwot środków Funduszu (limitów), o których mowa w § 4 ust. 5.
2.
W przypadku dokonania przeniesień, o których mowa w ust. 1, marszałek województwa,
starosta (prezydent miasta), komendant Ochotniczych Hufców Pracy oraz wojewoda przekazują
dysponentowi Funduszu zaktualizowany plan finansowy w układzie paragrafów klasyfikacji
budżetowej, w okresach kwartalnych, w terminach:
1)
do 10. dnia miesiąca następującego po upływie danego kwartału ‒ w przypadku zmian
dokonanych w I, II i III kwartale;
2)
do dnia 31 grudnia danego roku kalendarzowego ‒ w przypadku zmian dokonanych w IV
kwartale.
3.
W przypadku dokonania przez dysponenta Funduszu zmian kwot środków Funduszu (limitów)
przyznanych na finansowanie realizowanych zadań, polegających na zwiększeniu bądź
zmniejszeniu kwot środków Funduszu (limitów), marszałek województwa, starosta (prezydent
miasta), komendant Ochotniczych Hufców Pracy oraz wojewoda przekazują dysponentowi
Funduszu zaktualizowany plan finansowy w układzie paragrafów klasyfikacji budżetowej
w terminach, o których mowa w ust. 2.
§ 6.
1.
Środki Funduszu niewykorzystane w roku budżetowym, pozostające na wyodrębnionych rachunkach
bankowych samorządów województw, wojewodów oraz Ochotniczych Hufców Pracy, pozostają
na tych rachunkach do dnia 31 stycznia następnego roku budżetowego w kwotach nie wyższych
niż wynikające z konieczności uregulowania zobowiązań poprzedniego roku budżetowego.
2.
Środki Funduszu niewykorzystane w roku budżetowym, pozostające na wyodrębnionych rachunkach
bankowych samorządów powiatów, pozostają na tych rachunkach z przeznaczeniem na wypłatę
zasiłków dla bezrobotnych i innych obligatoryjnych świadczeń.
3.
Środki Funduszu przekazane przez dysponenta Funduszu na podstawie umów, o których
mowa w § 3, niewykorzystane w roku budżetowym podlegają zwrotowi na rachunek bankowy
Funduszu na zasadach określonych w tych umowach.
§ 7.
1.
Środki finansowe przekazane na wyodrębniony rachunek bankowy samorządu województwa
lub samorządu powiatu przez inne niż dysponent Funduszu organy, organizacje i podmioty,
z przeznaczeniem na realizację programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia
skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej oraz innych fakultatywnych zadań, stanowią
przychód Funduszu.
2.
Dysponent Funduszu, na wniosek marszałka województwa lub starosty (prezydenta miasta),
zwiększa ustaloną dla samorządu województwa lub samorządu powiatu kwotę środków Funduszu
(limitu), o których mowa w § 4 ust. 5, o środki, o których mowa w ust. 1, po spełnieniu
wymogów określonych w art. 29 ust. 12 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych .
§ 8.
1.
Środki Funduszu stanowiące rezerwę będącą w dyspozycji dysponenta Funduszu, zwaną
dalej „rezerwą”, są naliczane w roku budżetowym w wysokości określonej w przepisach
w sprawie algorytmu ustalania kwot środków Funduszu Pracy na finansowanie zadań w
województwie i przyznawane zgodnie z przeznaczeniem określonym w tych przepisach.
2.
Wojewoda, marszałek województwa, starosta (prezydent miasta) oraz Komendant Główny
Ochotniczych Hufców Pracy, ubiegający się o środki rezerwy, składają do dysponenta
Funduszu wniosek określający w szczególności:
1)
wysokość wnioskowanej kwoty;
2)
rodzaj i zakres zadań mających być przedmiotem finansowania;
3)
opis zakładanych efektów.
311)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
Starosta (prezydent miasta), który otrzymał środki rezerwy na finansowanie programów
na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej,
sporządza informację dotyczącą wydatkowania przyznanych środków oraz efektywności
zatrudnieniowej i kosztowej ich wykorzystania i przekazuje tę informację marszałkowi
województwa w terminie do dnia 31 maja kolejnego roku budżetowego.
412)Dodany przez § 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
Marszałek województwa przekazuje dysponentowi Funduszu, nie później niż do końca I
półrocza kolejnego roku budżetowego, informacje starostów (prezydentów miast) dotyczące
wydatkowania środków, o których mowa w ust. 3, oraz efektywności zatrudnieniowej i
kosztowej ich wykorzystania.
§ 9.
Kierownicy jednostek, o których mowa w § 3, realizując zadania finansowane ze środków
Funduszu, są obowiązani, w ramach prowadzonych ksiąg rachunkowych jednostki, do:
1)
prowadzenia wyodrębnionej ewidencji księgowej środków Funduszu przekazanych przez
dysponenta Funduszu oraz kosztów ponoszonych z tych środków;
2)
właściwego dokumentowania przychodów i kosztów Funduszu;
3)
udostępniania do kontroli dokumentów dotyczących przychodów i kosztów Funduszu przedstawicielom
dysponenta Funduszu oraz innym upoważnionym organom i instytucjom;
4)
przekazywania dysponentowi Funduszu informacji, o których mowa w § 10, umożliwiających
sporządzenie przez dysponenta Funduszu sprawozdań budżetowych i finansowych zgodnie
z obowiązującymi przepisami;
5)
przekazywania dysponentowi Funduszu informacji o posiadanym stanie środków Funduszu,
zapotrzebowania na te środki w bieżącym i następnych miesiącach, a także innych danych
i informacji niezbędnych dla zapewnienia płynności finansowej Funduszu;
6)
przekazywania dysponentowi Funduszu, zgodnie z ustalonym przez dysponenta Funduszu
terminem i zakresem danych, informacji o uzyskanych efektach realizowanych usług,
instrumentów rynku pracy i innych działań finansowanych z Funduszu;
7)
przekazywania dysponentowi Funduszu, zgodnie z ustalonym przez dysponenta Funduszu
terminem, rozliczenia wykorzystanych środków rezerwy Funduszu.
§ 10.
1.
Kierownicy jednostek tworzących publiczne służby zatrudnienia, o których mowa w art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach
rynku pracy, oraz Ochotnicze Hufce Pracy, na podstawie ewidencji księgowej, w okresach kwartalnych
sporządzają informacje z wykonania planu finansowego Funduszu i przekazują dysponentowi
Funduszu nie później niż w terminie:
1)
do 10. dnia miesiąca następującego po upływie I, II i III kwartału;
2)
do 21. dnia miesiąca następującego po upływie IV kwartału.
2.
Informacje, o których mowa w ust. 1, obejmują planowane i osiągnięte przychody oraz
planowane i poniesione koszty w ujęciu paragrafów klasyfikacji budżetowej, a także
stan środków obrotowych na początek i koniec kwartału.
3.
Informacje, o których mowa w ust. 1, są przekazywane w formie pisemnej oraz elektronicznej.
§ 11.
113)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
Starosta (prezydent miasta), po uzyskaniu pozytywnej opinii powiatowej rady rynku
pracy, może zlecić bankom i innym instytucjom dokonywanie ze środków Funduszu wypłat
świadczeń pieniężnych dla bezrobotnych i innych uprawnionych osób, jeżeli koszty ich
wypłaty nie przekroczą 0,8% wypłaconych kwot.
2.
Na umotywowany wniosek starosty (prezydenta miasta) dysponent Funduszu może wyrazić
zgodę na sfinansowanie ze środków Funduszu kosztów wypłaty świadczeń pieniężnych,
o których mowa w ust. 1, przez banki i inne instytucje, jeżeli koszty ich wypłaty
nie przekroczą 1% wypłaconych kwot.
§ 12.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia14)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 17 października 2011 r..15)Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki
Społecznej z dnia 12 stycznia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad finansowania wydatków
z Funduszu Pracy oraz sposobu współpracy organów zatrudnienia z bankami i instytucjami
finansującymi (Dz. U. poz. 41), które utraciło moc z dniem wejścia w życie niniejszego
rozporządzenia na podstawie art. 149 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji
zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2015 r. poz. 149).
1)
Obecnie działem administracji rządowej - praca kieruje Minister Rodziny, Pracy i Polityki
Społecznej, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z
dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rodziny,
Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. poz. 1905).
2)
Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2015 r.
poz. 357, 1066, 1217, 1240, 1268, 1567, 1582, 1607, 1767, 1814, 1830 i 2199.
3)
Dodany przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej
z dnia 11 lutego 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad
gospodarki finansowej Funduszu Pracy (Dz. U. poz. 261), które weszło w życie z dniem
12 marca 2015 r.
4)
Dodany przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
5)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. c rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
3.
6)
Dodany przez § 1 pkt 1 lit. d rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
7)
Przez § 1 pkt 1 lit. e rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
8)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. f rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
3.
9)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
10)
Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2013 r.
poz. 938 i 1646, z 2014 r. poz. 379, 911, 1146, 1626 i 1877, z 2015 r. poz. 238, 532,
1045, 1117, 1130, 1189, 1190, 1269, 1358, 1513, 1830, 1854, 1890 i 2150 oraz z 2016 r.
poz. 195.
11)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
3.
12)
Dodany przez § 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
13)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
14)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 17 października 2011 r.
15)
Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki
Społecznej z dnia 12 stycznia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad finansowania wydatków
z Funduszu Pracy oraz sposobu współpracy organów zatrudnienia z bankami i instytucjami
finansującymi (Dz. U. poz. 41), które utraciło moc z dniem wejścia w życie niniejszego
rozporządzenia na podstawie art. 149 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji
zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2015 r. poz. 149).