Obwieszczenie Ministra Sprawiedliwościz dnia 17 grudnia 2015 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w
sprawie zespołu do przygotowania zadań na egzamin notarialny
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 2 grudnia 2013 r. w sprawie zespołu
do przygotowania zadań na egzamin notarialny , z uwzględnieniem zmiany wprowadzonej rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 grudnia 2014 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie zespołu do przygotowania zadań na egzamin notarialny .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 grudnia 2014 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie zespołu do przygotowania zadań na egzamin notarialny , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2015 r.
”
.
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 2 grudnia 2013 r. w sprawie zespołu do przygotowania zadań na egzamin notarialny
Na podstawie art. 74 § 18 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. - Prawo o notariacie zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa:
1)
tryb i sposób działania zespołu do przygotowania zadań na egzamin notarialny, zwanego
dalej „zespołem”;
2)
tryb i sposób zgłaszania propozycji zadań wraz z opisami istotnych zagadnień na egzamin
notarialny, ich przygotowania, przechowywania oraz przekazywania komisjom egzaminacyjnym
do spraw aplikacji notarialnej przy Ministrze Sprawiedliwości, zwanym dalej „komisjami
kwalifikacyjnymi”;
3)
wysokość wynagrodzenia przewodniczącego i członków zespołu.
§ 2.
1.
Prace zespołu odbywają się na posiedzeniach.
2.
W posiedzeniach zespołu, poza jego członkami, mogą uczestniczyć jedynie upoważnione
przez Ministra Sprawiedliwości osoby zapewniające obsługę administracyjną i biurową
zespołu.
3.
Pracami zespołu kieruje przewodniczący zespołu lub zastępca przewodniczącego, do którego
zadań należy w szczególności:
1)
zwoływanie posiedzeń zespołu;
2)
czuwanie nad prawidłowym przebiegiem posiedzeń zespołu;
3)
dokonywanie podziału pracy między członków zespołu z uwzględnieniem ich wiedzy i doświadczenia;
4)
wyznaczenie sekretarza spośród członków zespołu.
4.
Przewodniczący zespołu lub zastępca przewodniczącego może zarządzić utrwalenie przebiegu
posiedzenia za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk, o czym przed uruchomieniem
urządzenia uprzedza osoby uczestniczące w posiedzeniu. Zapis dźwięku jest przechowywany
w sposób zapewniający jego zabezpieczenie przed nieuprawnionym ujawnieniem.
5.
Protokół prac zespołu sporządza sekretarz pod kierunkiem przewodniczącego zespołu
lub zastępcy przewodniczącego. Protokół podpisują przewodniczący zespołu lub zastępca
przewodniczącego i sekretarz.
§ 3.
1.
Wyznaczeni przez przewodniczącego zespołu lub zastępcę przewodniczącego członkowie
zespołu zgłaszają przewodniczącemu zespołu lub zastępcy przewodniczącego, w terminie
przez niego wskazanym, na piśmie oraz na informatycznym nośniku danych, propozycje
zadań na poszczególne części egzaminu notarialnego wraz ze wskazaniem opisów istotnych
zagadnień, których ocena powinna być uwzględniona w rozwiązaniu zadania.
2.
Członkowie zespołu ustalają wspólnie treść zadań na egzamin notarialny, w szczególności
opisują przypadki będące podstawą opracowania projektów aktów notarialnych na pierwszą
i drugą część egzaminu notarialnego oraz przygotowują opis stanu faktycznego i prawnego
będącego podstawą opracowania zadania z trzeciej części egzaminu notarialnego.
3.
Po przygotowaniu zadań na egzamin notarialny zespół sporządza opisy istotnych zagadnień.
§ 4.
1.
Przewodniczący zespołu lub zastępca przewodniczącego przekazuje Ministrowi Sprawiedliwości
zadania na egzamin notarialny wraz z opisami istotnych zagadnień, na piśmie oraz na
informatycznym nośniku danych, w celu wydrukowania i przekazania tych materiałów poszczególnym
komisjom kwalifikacyjnym.
2.
Zadania na egzamin notarialny są drukowane w liczbie odpowiadającej liczbie osób dopuszczonych
do egzaminu notarialnego, zwiększonej o 6 egzemplarzy dodatkowych dla każdej komisji
kwalifikacyjnej, z których jeden jest przeznaczony dla przewodniczącego komisji kwalifikacyjnej
lub zastępcy przewodniczącego. Opisy istotnych zagadnień są drukowane i przekazywane
w dwóch egzemplarzach do każdego zadania dla komisji kwalifikacyjnej.
3.
Zadania na egzamin notarialny oraz opisy istotnych zagadnień są przechowywane w miejscu
uniemożliwiającym dostęp osobom nieuprawnionym.
§ 5.
1.
Zadania na każdą część egzaminu notarialnego wraz z opisami istotnych zagadnień, zapakowane
oddzielnie i odpowiednio oznakowane, w liczbie, o której mowa w § 4 ust. 2, są przekazywane
przewodniczącemu komisji kwalifikacyjnej lub zastępcy przewodniczącego i jednemu członkowi
komisji kwalifikacyjnej, w formie przesyłki za pokwitowaniem odbioru, nie wcześniej
niż na 24 godziny przed rozpoczęciem egzaminu notarialnego.
2.
Osoby, o których mowa w ust. 1, odbierając przesyłkę, sprawdzają, czy nie została
ona naruszona w sposób umożliwiający dostęp do zadań i opisów istotnych zagadnień.
Z czynności tej sporządza się protokół, który podpisują osoby odbierające przesyłkę.
§ 62)W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 grudnia 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zespołu do przygotowania zadań na egzamin notarialny (Dz. U. poz. 1926), które weszło w życie z dniem 1 stycznia 2015 r..
1.
Przewodniczącemu zespołu przysługuje wynagrodzenie w wysokości 11 200 zł.
2.
Członkom zespołu przysługuje wynagrodzenie w wysokości 8000 zł.
§ 7.
W latach 2013 i 2014 podstawą ustalenia wynagrodzenia przewodniczącego i członków
zespołu jest przeciętne wynagrodzenie w drugim kwartale 2010 r. ogłoszone w sposób
wskazany w § 6 ust. 1 pkt 1.
§ 8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia3)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 16 grudnia 2013 r..4)Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości
z dnia 29 kwietnia 2009 r. w sprawie zespołu do przygotowania zestawu pytań testowych
i zadań na egzamin notarialny oraz wykazu tytułów aktów prawnych (Dz. U. z 2013 r.
poz. 1416), które utraciło moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia
na podstawie art. 49 ust. 2 ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących
wykonywanie niektórych zawodów (Dz. U. poz. 829).
1)
Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2014 r.
poz. 993 i 1585 oraz z 2015 r. poz. 218, 978, 1137, 1224 i 1311.
2)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 17
grudnia 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zespołu do przygotowania zadań
na egzamin notarialny (Dz. U. poz. 1926), które weszło w życie z dniem 1 stycznia
2015 r.
3)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 16 grudnia 2013 r.
4)
Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości
z dnia 29 kwietnia 2009 r. w sprawie zespołu do przygotowania zestawu pytań testowych
i zadań na egzamin notarialny oraz wykazu tytułów aktów prawnych (Dz. U. z 2013 r.
poz. 1416), które utraciło moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia
na podstawie art. 49 ust. 2 ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących
wykonywanie niektórych zawodów (Dz. U. poz. 829).