Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiejz dnia 29 lutego 2016 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o wpłatach z zysku przez jednoosobowe
spółki Skarbu Państwa
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 1 zdanie pierwsze ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych
i niektórych innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst ustawy z dnia 1 grudnia 1995 r. o wpłatach z zysku przez jednoosobowe spółki Skarbu
Państwa , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych:
1)
ustawą z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym ,
2)
ustawą z dnia 30 marca 2012 r. o uchyleniu ustawy o narodowych funduszach inwestycyjnych
i ich prywatyzacji oraz o zmianie niektórych innych ustaw ,
3)
ustawą z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku tonażowym oraz niektórych
innych ustaw ,
4)
ustawą z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej
oraz zmian wynikających z przepisów ogłoszonych przed dniem 29 lutego 2016 r.
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity ustawy nie obejmuje:
1)
art. 19 ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym , który stanowi:
„
Art. 19.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2007 r.
”
;
2)
art. 15 ustawy z dnia 30 marca 2012 r. o uchyleniu ustawy o narodowych funduszach
inwestycyjnych i ich prywatyzacji oraz o zmianie niektórych innych ustaw , który stanowi:
„
Art. 15.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2013 r.
”
;
3)
art. 9 ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku tonażowym oraz niektórych
innych ustaw , który stanowi:
„
Art. 9.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2013 r.
”
;
4)
odnośnika nr 1 oraz art. 504 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej , które stanowią:
„
1)
wdraża dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/138/WE z dnia 25 listopada 2009 r.
w sprawie podejmowania i prowadzenia działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej
(Wypłacalność II) ;
2)
w zakresie swojej regulacji wdraża dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/14/UE z dnia 21 maja 2013 r. zmieniającą
dyrektywę 2003/41/WE w sprawie działalności instytucji pracowniczych programów emerytalnych
oraz nadzoru nad takimi instytucjami, dyrektywę 2009/65/WE w sprawie koordynacji przepisów
ustawowych, wykonawczych i administracyjnych odnoszących się do przedsiębiorstw zbiorowego
inwestowania w zbywalne papiery wartościowe (UCITS) i dyrektywę 2011/61/UE w sprawie
zarządzających alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi w odniesieniu do nadmiernego
polegania na ratingach kredytowych ;
3)
służy stosowaniu rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2015/35 z dnia 10 października 2014 r. uzupełniającego
dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/138/WE w sprawie podejmowania i prowadzenia
działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (Wypłacalność II) ;
4)
służy stosowaniu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1286/2014 z dnia 26 listopada
2014 r. w sprawie dokumentów zawierających kluczowe informacje, dotyczących detalicznych
produktów zbiorowego inwestowania i ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych (PRIIP) .
”
„
Art. 504.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2016 r., z wyjątkiem:
1)
art. 478, który wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia;
2)
art. 3 ust. 1 pkt 4, 5, 12, 17, 21, 23-25, 29, 32, 44 i 48 oraz ust. 6 i 7, art. 44,
art. 374-377, art. 387, art. 390, art. 395, art. 397, art. 398, art. 404, art. 405,
art. 416-418, art. 464 pkt 1 lit. a - w zakresie art. 3 pkt 2a lit. c, oraz art. 500,
które wchodzą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia;
3)
art. 18, art. 19 i art. 21, które wchodzą w życie z dniem 1 kwietnia 2016 r.;
4)
art. 4 ust. 11 pkt 3, który wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 2016 r.;
5)
art. 291, art. 335 ust. 7 i 8, art. 410 ust. 5 i 6 oraz art. 412 ust. 5, które wchodzą
w życie z dniem 1 stycznia 2019 r.
”
.
1)
Obecnie minister właściwy do spraw finansów publicznych na podstawie art. 4 ust. 1,
art. 5 pkt 3 i art. 8 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej
(Dz. U. z 2015 r. poz. 812, 1255, 1269, 1960 i 2281 oraz z 2016 r. poz. 34, 64 i 65).
Załącznik - Tekst jednolity ustawy z dnia 1 grudnia 1995 r. o wpłatach z zysku przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa
Art. 1.
Przepisy ustawy, z zastrzeżeniem art. 7, stosuje się do:
1)
jednoosobowych spółek Skarbu Państwa;
2)
spółek, w których wszystkie akcje (udziały) są własnością Skarbu Państwa, z wyjątkiem
akcji (udziałów) nieodpłatnie udostępnionych pracownikom na zasadach określonych w
odrębnych przepisach.
Art. 2.
1.
Spółki, o których mowa w art. 1, są obowiązane do dokonywania wpłat z zysku po opodatkowaniu
podatkiem dochodowym, zwanych dalej „wpłatami z zysku”, na rzecz budżetu państwa.
2.
Wpłaty z zysku dokonywane są zaliczkowo w okresach miesięcznych lub kwartalnych. Ostateczne
rozliczenie następuje po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego.
3.
Wyboru okresu, za jaki będzie dokonywana zaliczka, dokonuje spółka.
4.
Spółki są obowiązane składać deklaracje o wysokości zysku po opodatkowaniu podatkiem
dochodowym, osiągniętego od początku roku obrotowego, i wpłacać na rachunek urzędu
skarbowego, właściwego według siedziby spółki, zaliczki miesięczne (kwartalne) w wysokości
różnicy między wpłatami z zysku należnymi z zysku osiągniętego od początku roku obrotowego
a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące (kwartały).
5.
Podstawą ustalenia wysokości zaliczki jest zysk po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
osiągnięty w danym okresie, liczony w rachunku narastającym.
6.
Do wpłat z zysku stosuje się przepisy o zobowiązaniach podatkowych, z zastrzeżeniem
art. 5 ust. 2.
7.
Minister Finansów 1)Obecnie minister właściwy do spraw finansów publicznych na podstawie art. 4 ust. 1,
art. 5 pkt 3 i art. 8 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej
(Dz. U. z 2015 r. poz. 812, 1255, 1269, 1960 i 2281 oraz z 2016 r. poz. 34, 64 i 65)., w drodze rozporządzenia, określi tryb, terminy wpłacania wpłat z zysku i składania
deklaracji oraz wzory tych deklaracji.
Art. 3.
W przypadku zbycia akcji (udziałów) na zasadach i w trybie przepisów o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych 2)Obecnie przepisów ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji na podstawie art. 75 ustawy
z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (Dz. U. z 2015 r. poz.
747 i 978) w związku z art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 5 grudnia 2002 r. o zmianie ustawy
o zasadach wykonywania uprawnień przysługujących Skarbowi Państwa, ustawy o komercjalizacji
i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz.
2055)., obowiązek określony w art. 2 ust. 1 ustaje z końcem miesiąca, w którym dokonano
zbycia akcji (udziałów).
Art. 4.
Wpłaty z zysku dokonywane są w wysokości 15% zysku, o którym mowa w art. 2 ust. 1.
Art. 5.
1.
Z wpłat, o których mowa w art. 4, zwolnione są jednoosobowe spółki Skarbu Państwa
powstałe z przekształcenia przedsiębiorstw państwowych działających przy zakładach
karnych i aresztach śledczych, podległych Ministrowi Sprawiedliwości.
1a3)Dodany przez art. 17 ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym (Dz. U. poz. 1353), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2007 r.; w brzmieniu ustalonym przez art. 5 ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku tonażowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1540), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2013 r..
Z wpłat, o których mowa w art. 4, zwolniony jest także w okresie opodatkowania podatkiem
tonażowym przedsiębiorca żeglugowy w zakresie przychodów z działalności opodatkowanej
podatkiem tonażowym.
2.
Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, może na wniosek organu reprezentującego Skarb
Państwa zwolnić jednoosobowe spółki Skarbu Państwa wykonujące w całości lub w części
zadania na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa z obowiązku dokonywania wpłat
z zysku lub przyznać tym spółkom ulgi we wpłatach z zysku.
Art. 7.
Przepisów ustawy nie stosuje się do jednoosobowych spółek Skarbu Państwa:
2)
działających na podstawie:
a)
b8)W brzmieniu ustalonym przez art. 448 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (Dz. U. poz. 1844), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.)
ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej ,
c)
ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji .
Art. 8.
Traci moc ustawa z dnia 19 lipca 1991 r. o oprocentowaniu kapitału w jednoosobowych spółkach
Skarbu Państwa .
Art. 9.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1996 r.
1)
Obecnie minister właściwy do spraw finansów publicznych na podstawie art. 4 ust. 1,
art. 5 pkt 3 i art. 8 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej
(Dz. U. z 2015 r. poz. 812, 1255, 1269, 1960 i 2281 oraz z 2016 r. poz. 34, 64 i 65).
2)
Obecnie przepisów ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji na podstawie art. 75 ustawy
z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (Dz. U. z 2015 r. poz.
747 i 978) w związku z art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 5 grudnia 2002 r. o zmianie ustawy
o zasadach wykonywania uprawnień przysługujących Skarbowi Państwa, ustawy o komercjalizacji
i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz.
2055).
3)
Dodany przez art. 17 ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym (Dz. U.
poz. 1353), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2007 r.; w brzmieniu ustalonym
przez art. 5 ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku tonażowym
oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1540), która weszła w życie z dniem 1 stycznia
2013 r.
4)
Przez art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 30 marca 2012 r. o uchyleniu ustawy o narodowych
funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji oraz o zmianie niektórych innych ustaw
(Dz. U. poz. 596), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2013 r.
5)
Przez art. 6 pkt 2 ustawy, o której mowa w odnośniku 4.
6)
Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1993 r.
poz. 29, 127 i 646, z 1994 r. poz. 369 i 591, z 1995 r. poz. 18 i 654, z 1996 r. poz.
61, 357, 406, 496 i 703 oraz z 1997 r. poz. 117, 119, 449, 554, 769, 770 i 926.
7)
Utraciła moc, z wyjątkiem przepisów art. 121 ust. 2 i 3, z dniem 1 stycznia 1998 r.
na podstawie art. 193 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (Dz. U. poz.
939), która weszła w życie z tym dniem.
8)
W brzmieniu ustalonym przez art. 448 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności
ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (Dz. U. poz. 1844), która weszła w życie z dniem
1 stycznia 2016 r.