Obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznejz dnia 10 października 2016 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej
w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych 1)Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej
- zabezpieczenie społeczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady
Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra
Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. poz. 1905).
Spis treści
- Treść obwieszczenia
- Załącznik - Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 stycznia 2009 r. w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych
- Załącznik nr 1 - Wn-U-G: Wniosek osoby niepełnosprawnej wykonującej działalność gospodarczą o wypłatę refundacji składek na ubezpieczenia społeczne (wzór)
- Załącznik nr 2 - Wn-U-A: Wniosek niepełnosprawnego rolnika lub rolnika zobowiązanego do opłacania składek za niepełnosprawnego domownika o wypłatę refundacji składek na ubezpieczenia społeczne rolników (wzór)
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 stycznia 2009 r. w sprawie
refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych:
1)
rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 11 września 2015 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych ;
2)
rozporządzeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 czerwca 2016 r.
zmieniającym rozporządzenie w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne
osób niepełnosprawnych .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje:
1)
§ 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 11 września 2015 r.
zmieniającego rozporządzenie w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne
osób niepełnosprawnych , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2015 r.
”
;
2)
§ 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 czerwca
2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia
społeczne osób niepełnosprawnych , które stanowią:
„
§ 2.
1.
Refundacji składek na warunkach i w trybie zmienionych rozporządzeniem, o którym mowa
w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem, udziela się, począwszy od składek
opłaconych:
1)
za miesiąc lipiec 2016 r. - przez osoby niepełnosprawne wykonujące działalność gospodarczą;
2)
za III kwartał 2016 r. - przez niepełnosprawnych rolników lub rolników zobowiązanych
do opłacania składek za niepełnosprawnego domownika.
2.
Korekty wniosków o wypłatę refundacji składek za okresy począwszy od dnia 1 stycznia
2009 r. składa się na warunkach i w trybie zmienionych rozporządzeniem, o którym mowa
w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem.
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2016 r.
”
.
1)
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej
- zabezpieczenie społeczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady
Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra
Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. poz. 1905).
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 stycznia 2009 r. w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych1)Obecnie działem administracji rządowej - zabezpieczenie społeczne kieruje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. poz. 1905).
Na podstawie art. 25d ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej
oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe warunki udzielania oraz tryb przekazywania refundacji składek na ubezpieczenia
społeczne, zwanej dalej „refundacją składek”, osobie niepełnosprawnej wykonującej
działalność gospodarczą, niepełnosprawnemu rolnikowi oraz rolnikowi zobowiązanemu
do opłacania składek za niepełnosprawnego domownika, zwanych dalej „wnioskodawcami”;
2)
termin składania i wzór wniosku, o którym mowa w art. 25c ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej
oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, zwanej dalej „ustawą”, oraz wykaz dokumentów załączanych do wniosku;
3)
wymogi, jakie muszą spełniać wnioskodawcy przekazujący dokumenty w formie elektronicznej
przez teletransmisję danych.
§ 2.
13)Oznaczenie ust. 1 nadane przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 11 września 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych (Dz. U. poz. 1497), które weszło w życie z dniem 1 października 2015 r..
Określa się wzór wniosku o wypłatę refundacji składek:
1)
osoby niepełnosprawnej wykonującej działalność gospodarczą, o symbolu Wn-U-G, stanowiący
załącznik nr 1 do rozporządzenia, zwanego dalej „wnioskiem Wn-U-G”;
2)
niepełnosprawnego rolnika lub rolnika zobowiązanego do opłacania składek za niepełnosprawnego
domownika, o symbolu Wn-U-A, stanowiący załącznik nr 2 do rozporządzenia, zwanego
dalej „wnioskiem Wn-U-A”.
24)Dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
Do wskazania części lub całości informacji wymienionych w załącznikach wnioskodawca
może dodatkowo stosować fotokody, w tym kody QR, umieszczone powyżej górnej krawędzi
bloku informacyjnego formularza lub na odwrocie formularza, oznaczenia lub etykiety
ułatwiające identyfikację dokumentu, w tym etykiety dźwiękowe i etykiety pisane alfabetem
Braille’a, których zastosowanie nie wyłącza uznania wniosku Wn-U-G ani wniosku Wn-U-A
za zgodny ze wzorem określonym w ust. 1.
§ 35)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
Refundacja składek jest udzielana jako pomoc de minimis spełniająca warunki określone w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania
art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis , w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania
art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym albo w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 717/2014 z dnia 27 czerwca 2014 r. w sprawie stosowania
art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rybołówstwa i akwakultury .
§ 4.
(uchylony).
§ 5.
(uchylony).
§ 6.
1.
Osoba niepełnosprawna wykonująca działalność gospodarczą składa wniosek Wn-U-G w terminie
do ostatniego dnia miesiąca, w którym upłynął termin do opłacenia składek na ubezpieczenia
społeczne, zgodnie z przepisami o systemie ubezpieczeń społecznych.
26)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
Niepełnosprawny rolnik lub rolnik zobowiązany do opłacania składek za niepełnosprawnego
domownika składają wniosek Wn-U-A w terminie do ostatniego dnia miesiąca następującego
po miesiącu, w którym upłynął termin do opłacenia składek za dany kwartał, zgodnie
z przepisami o ubezpieczeniu społecznym rolników.
§ 77)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 czerwca 2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych (Dz. U. poz. 941), które weszło w życie z dniem 1 lipca 2016 r..
1.
Osoba niepełnosprawna wykonująca działalność gospodarczą przesyła do Państwowego Funduszu
Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, zwanego dalej „Funduszem”, wraz z pierwszym
wnioskiem Wn-U-G:
1)
kopie aktualnych dokumentów potwierdzających:
a)
pełną i skróconą nazwę wnioskodawcy, o ile posiada,
b)
imię i nazwisko wnioskodawcy,
c)
numery PESEL, REGON i NIP wnioskodawcy, o ile ich nadanie wynika z przepisów prawa;
2)
kopię aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności
lub orzeczenia traktowanego na równi z tym orzeczeniem;
3)
upoważnienie osoby przesyłającej dokumenty, o których mowa w pkt 1 i 2 oraz w ust.
3, do występowania w imieniu wnioskodawcy, jeżeli wnioskodawca nie przesyła dokumentów
osobiście.
2.
Niepełnosprawny rolnik lub rolnik zobowiązany do opłacania składek za niepełnosprawnego
domownika przesyłają do Funduszu wraz z pierwszym wnioskiem Wn-U-A:
1)
kopie aktualnych dokumentów potwierdzających:
a)
imię i nazwisko wnioskodawcy,
b)
numer PESEL i NIP wnioskodawcy, o ile ich nadanie wynika z przepisów prawa;
2)
kopię aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności
lub orzeczenia traktowanego na równi z tym orzeczeniem niepełnosprawnego rolnika lub
niepełnosprawnego domownika;
3)
kopię decyzji lub innego dokumentu potwierdzającego podleganie ubezpieczeniu społecznemu
rolników, zawierającego wskazanie płatnika składek oraz tytuł ubezpieczenia, wystawionego:
a)
do dnia 31 grudnia 1990 r. przez urząd gminy albo
b)
przez Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego;
4)
upoważnienie osoby przesyłającej dokumenty, o których mowa w pkt 1-3 oraz w ust. 3,
do występowania w imieniu wnioskodawcy, jeżeli wnioskodawca nie przesyła dokumentów
osobiście.
3.
Wraz z pierwszym wnioskiem Wn-U-G lub wnioskiem Wn-U-A, składanym po ustanowieniu
osoby odpowiedzialnej za kontakty z Funduszem, wnioskodawca przesyła do Funduszu zgłoszenie
zawierające imię i nazwisko osoby odpowiedzialnej za kontakty z Funduszem, a także
jej numery telefonu i faksu oraz adres poczty elektronicznej, o ile z nich korzysta.
§ 8.
1.
Wnioskodawca zamierzający składać w formie elektronicznej wniosek Wn-U-G lub wniosek
Wn-U-A otrzymuje od Funduszu identyfikator oraz hasło dostępu do programu informatycznego
udostępnionego przez Fundusz w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku w formie dokumentu
pisemnego.
28)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 7..
Wnioskodawca przekazujący wniosek Wn-U-G lub wniosek Wn-U-A w formie elektronicznej
opatruje te dokumenty kwalifikowanym podpisem elektronicznym, o którym mowa w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014 z dnia 23 lipca 2014 r.
w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji
elektronicznych na rynku wewnętrznym oraz uchylającym dyrektywę 1999/93/WE , albo uwierzytelnia je certyfikatem dostarczonym przez Fundusz.
3.
Urzędowe poświadczenie odbioru dokumentu w formie elektronicznej przesłanego za pomocą
teletransmisji danych następuje zgodnie z przepisami dotyczącymi warunków organizacyjno-technicznych
doręczania dokumentów elektronicznych podmiotom publicznym.
4.
Wnioskodawca, o którym mowa w ust. 2:
1)
rejestruje w programie informatycznym certyfikat, o którym mowa w ust. 2;
2)
niezwłocznie informuje Fundusz o:
a)
rezygnacji ze składania dokumentów w formie elektronicznej,
b)
utracie lub podejrzeniu ujawnienia danych służących do składania podpisu elektronicznego.
§ 9.
Terminy do złożenia wniosku Wn-U-G i wniosku Wn-U-A przywraca się na prośbę wnioskodawcy,
jeżeli uprawdopodobni, że uchybienie nastąpiło bez jego winy.
§ 10.
19)Oznaczenie ust. 1 nadane przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 7..
Po otrzymaniu wniosku Wn-U-G lub wniosku Wn-U-A Fundusz:
1)
sprawdza go pod względem rachunkowym i formalnym oraz, w terminie 14 dni od dnia otrzymania
wniosku, informuje wnioskodawcę o uznaniu wniosku za kompletny i prawidłowo wypełniony
albo informuje wnioskodawcę o stwierdzonych nieprawidłowościach dotyczących wniosku
i wzywa do ich usunięcia wraz z pouczeniem o pozostawieniu wniosku bez rozpoznania
w przypadku ich nieusunięcia;
2)
ustala, czy wnioskodawca posiada zaległości w zobowiązaniach wobec Funduszu w wysokości
przekraczającej ogółem kwotę 100 zł;
3)
ustala kwotę przysługującej refundacji składek;
4)
przekazuje ustaloną kwotę refundacji składek na rachunek bankowy wskazany przez wnioskodawcę;
510)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.)
wystawia zaświadczenie o udzieleniu pomocy de minimis albo pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie.
211)Dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 7..
Dokonując czynności, o których mowa w ust. 1, Fundusz nie bierze pod uwagę zastosowanych
fotokodów, oznaczeń lub etykiet ułatwiających identyfikację dokumentów złożonych przez
wnioskodawcę w związku z wnioskowaniem o refundację składek.
§ 11.
Wnioskodawca korzystający z refundacji składek przechowuje dokumentację pozwalającą
na sprawdzenie zgodności przyznanej pomocy z przepisami rozporządzenia przez okres
10 lat od dnia przyznania pomocy.
§ 12.
Przepisów § 7 i § 8 ust. 4 pkt 1 nie stosuje się do wnioskodawców, którzy po raz pierwszy
przekazali wymagane informacje przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na podstawie
dotychczasowych przepisów.
§ 13.
Refundacji składek na warunkach i w trybie określonym w rozporządzeniu udziela się,
począwszy od składek opłaconych:
1)
za miesiąc styczeń 2009 r. - przez osoby niepełnosprawne wykonujące działalność gospodarczą;
2)
za I kwartał 2009 r. - przez niepełnosprawnych rolników lub rolników zobowiązanych
do opłacania składek za niepełnosprawnego domownika.
§ 14.
Rozporządzenie obowiązuje do dnia 30 czerwca 2021 r.
§ 15.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia12)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 21 stycznia 2009 r..13)Z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia utraciło moc rozporządzenie Ministra
Pracy i Polityki Społecznej z dnia 13 grudnia 2007 r. w sprawie refundacji składek
na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych (Dz. U. poz. 1754 oraz z 2008 r.
poz. 382 i 1304), zachowane w mocy na podstawie art. 9 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r.
o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych
(Dz. U. poz. 1652).
1)
Obecnie działem administracji rządowej - zabezpieczenie społeczne kieruje Minister
Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia
Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu
działania Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. poz. 1905).
2)
Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2011 r.
poz. 1016, 1243, 1244 i 1707, z 2012 r. poz. 986 i 1456, z 2013 r. poz. 73, 675, 791,
1446 i 1645, z 2014 r. poz. 598, 877, 1198, 1457 i 1873, z 2015 r. poz. 218, 493,
1240, 1273, 1359, 1649 i 1886 oraz z 2016 r. poz. 195 i 1336.
3)
Oznaczenie ust. 1 nadane przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki
Społecznej z dnia 11 września 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie refundacji
składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych (Dz. U. poz. 1497), które
weszło w życie z dniem 1 października 2015 r.
4)
Dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
5)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
6)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
7)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki
Społecznej z dnia 22 czerwca 2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie refundacji
składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych (Dz. U. poz. 941), które
weszło w życie z dniem 1 lipca 2016 r.
8)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 7.
9)
Oznaczenie ust. 1 nadane przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
7.
10)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
11)
Dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 7.
12)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 21 stycznia 2009 r.
13)
Z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia utraciło moc rozporządzenie Ministra
Pracy i Polityki Społecznej z dnia 13 grudnia 2007 r. w sprawie refundacji składek
na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych (Dz. U. poz. 1754 oraz z 2008 r.
poz. 382 i 1304), zachowane w mocy na podstawie art. 9 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r.
o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych
(Dz. U. poz. 1652).
Załącznik nr 1 - Wn-U-G: Wniosek osoby niepełnosprawnej wykonującej działalność gospodarczą o wypłatę refundacji składek na ubezpieczenia społeczne (wzór)14)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 7.
14)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 7.
Załącznik nr 2 - Wn-U-A: Wniosek niepełnosprawnego rolnika lub rolnika zobowiązanego do opłacania składek za niepełnosprawnego domownika o wypłatę refundacji składek na ubezpieczenia społeczne rolników (wzór)14)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 7.
14)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 7.