Obwieszczenie Ministra Rozwojuz dnia 15 lipca 2016 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego
w sprawie warunków i trybu udzielania i rozliczania zaliczek oraz zakresu i terminów
składania wniosków o płatność w ramach programów finansowanych z udziałem środków
europejskich 1)Minister Rozwoju kieruje działem administracji rządowej - rozwój regionalny, na podstawie
§ 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r.
w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju (Dz. U. poz. 1895).
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 18 grudnia 2009 r. w sprawie warunków
i trybu udzielania i rozliczania zaliczek oraz zakresu i terminów składania wniosków
o płatność w ramach programów finansowanych z udziałem środków europejskich , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 18 czerwca 2015 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie warunków i trybu udzielania i rozliczania zaliczek oraz zakresu
i terminów składania wniosków o płatność w ramach programów finansowanych z udziałem
środków europejskich .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 18 czerwca 2015 r.
zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i trybu udzielania i rozliczania zaliczek
oraz zakresu i terminów składania wniosków o płatność w ramach programów finansowanych
z udziałem środków europejskich , które stanowią:
„
§ 2.
1.
Do umów o dofinansowanie, o których mowa w § 2 pkt 1 lit. a i c rozporządzenia zmienianego
w § 1 w brzmieniu dotychczasowym, zawartych przed dniem wejścia w życie niniejszego
rozporządzenia, stosuje się przepisy dotychczasowe.
2.
Do umów o dofinansowanie zawartych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia
na podstawie ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki
spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 stosuje się przepisy rozporządzenia zmienianego w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym
rozporządzeniem.
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
”
.
1)
Minister Rozwoju kieruje działem administracji rządowej - rozwój regionalny, na podstawie
§ 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r.
w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju (Dz. U. poz. 1895).
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 18 grudnia 2009 r. w sprawie warunków i trybu udzielania i rozliczania zaliczek oraz zakresu i terminów składania wniosków o płatność w ramach programów finansowanych z udziałem środków europejskich1)Obecnie działem administracji rządowej - rozwój regionalny kieruje Minister Rozwoju, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju (Dz. U. poz. 1895).
Na podstawie art. 189 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa:
1)
warunki i tryb udzielania i rozliczania zaliczek dla beneficjentów,
2)
zakres wniosków o płatność oraz terminy ich składania
- w ramach programów finansowanych z udziałem środków europejskich.
§ 2.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
13)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 18 czerwca 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i trybu udzielania i rozliczania zaliczek oraz zakresu i terminów składania wniosków o płatność w ramach programów finansowanych z udziałem środków europejskich (Dz. U. poz. 866), które weszło w życie z dniem 24 czerwca 2015 r.)
umowa o dofinansowanie:
a)
umowę, o której mowa w art. 5 pkt 9 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju ,
b)
umowę, o której mowa w art. 2 pkt 26 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie
polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 ,
c)
umowę, o której mowa w art. 9 pkt 4 lit. b ustawy z dnia 3 kwietnia 2009 r. o wspieraniu zrównoważonego rozwoju
sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Rybackiego ;
2)
wydatki kwalifikowalne:
a4)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.)
wydatki poniesione przez beneficjenta na realizację projektu w ramach programu finansowanego
z udziałem środków europejskich, zgodnie z warunkami określonymi w umowie o dofinansowanie,
które kwalifikują się do rozliczenia zaliczki, poświadczenia lub do refundacji,
b)
koszty, o których mowa w art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 3 kwietnia 2009 r. o wspieraniu zrównoważonego rozwoju
sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Rybackiego.
§ 3.
1.
Zaliczka jest udzielana beneficjentowi, jeżeli przewiduje to umowa o dofinansowanie.
2.
Zaliczka jest wypłacana w terminie, wysokości i w sposób określony w umowie o dofinansowanie.
2a5)Dodany przez § 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
Zaliczka jest udzielana beneficjentowi w wysokości nie większej i na okres nie dłuższy
niż jest to niezbędne dla prawidłowej realizacji projektu.
3.
W przypadku gdy umowa o dofinansowanie przewiduje wypłatę zaliczki w kilku transzach,
wypłata drugiej i kolejnych transz jest uzależniona od rozliczenia określonej w umowie
o dofinansowanie części, nie niższej jednak niż 70%, dotychczas otrzymanej zaliczki.
46)Dodany przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
Wypłaty transz zaliczki są dokonywane w wysokościach nie większych niż jest to niezbędne
dla prawidłowej realizacji projektu.
56)Dodany przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
Zaliczka lub transza zaliczki jest rozliczana przez beneficjenta w terminie określonym
w umowie o dofinansowanie.
§ 4.
1.
Zaliczka finansowana z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rybackiego może być
udzielona beneficjentom realizującym operacje w ramach środków, o których mowa w art.
3:
1)
pkt 1 lit. c i d,
2)
pkt 1 lit. e - w zakresie określonym w art. 27 ust. 1 lit. a-c rozporządzenia Rady (WE) nr 1198/2006 z dnia 27 lipca 2006 r.
w sprawie Europejskiego Funduszu Rybackiego 7)Uchylone z dniem 1 stycznia 2014 r. na podstawie art. 128 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu
Europejskiego i Rady (UE) nr 508/2014 z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie Europejskiego
Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz uchylającego rozporządzenia Rady (WE) nr 2328/2003,
(WE) nr 861/2006, (WE) nr 1198/2006 i (WE) nr 791/2007 oraz rozporządzenie Parlamentu
Europejskiego i Rady (UE) nr 1255/2011 (Dz. Urz. UE L 149 z 20.05.2014, str. 1, z
późn. zm.); zgodnie z art. 128 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady
(UE) nr 508/2014 odesłania do rozporządzenia Rady (WE) nr 1198/2006 odczytuje się
jako odesłania do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 508/2014.,
3)
pkt 2 lit. a i c-e,
4)
pkt 3 i 4
- ustawy z dnia 3 kwietnia 2009 r. o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego
z udziałem Europejskiego Funduszu Rybackiego.
2.
Zaliczka finansowana z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rybackiego jest przekazywana
na wyodrębniony rachunek bankowy beneficjenta przeznaczony wyłącznie do obsługi tej
zaliczki.
§ 5.
1.
Rozliczenie zaliczki polega na wykazaniu przez beneficjenta wydatków kwalifikowalnych
we wnioskach o płatność złożonych do właściwej instytucji, w terminach i na warunkach
określonych w umowie o dofinansowanie oraz zgodnie z systemem realizacji danego programu
operacyjnego, lub na zwrocie zaliczki.
§ 6.
1.
Zaliczka jest wypłacana beneficjentowi po ustanowieniu i wniesieniu przez niego zabezpieczenia
należytego wykonania zobowiązań wynikających z umowy o dofinansowanie.
2.
Zabezpieczenie, o którym mowa w ust. 1, ustanawiane jest w formie weksla in blanco
wraz z deklaracją wekslową, w przypadku gdy:
1)
wartość zaliczki nie przekracza 10 000 000 zł lub
29)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.)
beneficjent jest podmiotem świadczącym usługi publiczne lub usługi w ogólnym interesie
gospodarczym, o których mowa w art. 93 i art. 106 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu
Unii Europejskiej, lub jest instytutem badawczym w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych .
3.
Jeżeli w przypadkach, o których mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustanowienie zabezpieczenia
w formie weksla in blanco wraz z deklaracją wekslową albo beneficjent wskaże jako
preferowaną jedną z form zabezpieczenia, o których mowa w ust. 4, zabezpieczenie,
o którym mowa w ust. 1, ustanawiane jest w formie określonej w ust. 4 lub 7.
4.
W przypadku gdy wartość zaliczki przekracza 10 000 000 zł, zabezpieczenie, o którym
mowa w ust. 1, ustanawiane jest w wysokości co najmniej równowartości najwyższej transzy
zaliczki wynikającej z umowy o dofinansowanie, w jednej lub kilku z następujących
form wybranych przez instytucję, z którą beneficjent zawarł umowę o dofinansowanie:
1)
pieniężnej;
2)
poręczenia bankowego lub poręczenia spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej,
z tym że zobowiązanie kasy jest zawsze zobowiązaniem pieniężnym;
3)
gwarancji bankowej;
4)
gwarancji ubezpieczeniowej;
5)
poręczenia, o którym mowa w art. 6b ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o utworzeniu Polskiej Agencji
Rozwoju Przedsiębiorczości ;
6)
weksla z poręczeniem wekslowym banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej;
7)
zastawu na papierach wartościowych emitowanych przez Skarb Państwa lub jednostkę samorządu
terytorialnego;
8)
zastawu rejestrowego na zasadach określonych w przepisach o zastawie rejestrowym i
rejestrze zastawów; w przypadku gdy mienie objęte zastawem może stanowić przedmiot
ubezpieczenia, zastaw ustanawiany jest wraz z cesją praw z polisy ubezpieczenia mienia
będącego przedmiotem zastawu;
9)
przewłaszczenia rzeczy ruchomych beneficjenta na zabezpieczenie;
10)
hipoteki; w przypadku gdy instytucja udzielająca dofinansowania uzna to za konieczne,
hipoteka ustanawiana jest wraz z cesją praw z polisy ubezpieczenia nieruchomości będącej
przedmiotem hipoteki;
11)
poręczenia według prawa cywilnego.
5.
Przepisu ust. 4 nie stosuje się w przypadku, o którym mowa w ust. 2 pkt 2.
6.
W przypadku rozliczenia przez beneficjenta całości zaliczki w ramach projektu, w którym
zabezpieczenie ustanowione było w formie, o której mowa w ust. 4, może ono ulec zmianie
na wniosek beneficjenta i przyjąć formę weksla in blanco wraz z deklaracją wekslową.
Rozpatrując wniosek beneficjenta, właściwa instytucja bierze pod uwagę potrzebę należytego
zabezpieczenia wykonania zobowiązań wynikających z umowy o dofinansowanie oraz dotychczasowy
przebieg realizacji projektu.
7.
W przypadku gdy wartość zaliczki na realizację operacji finansowanej z udziałem środków
Europejskiego Funduszu Rybackiego przekracza 10 000 000 zł, zabezpieczenie, o którym
mowa w ust. 1, ustanawiane jest w wysokości co najmniej równowartości najwyższej transzy
zaliczki wynikającej z umowy o dofinansowanie, w jednej lub kilku z form określonych
w ust. 4 pkt 2-4, 6, 7 i 10.
8.
W przypadku zawarcia przez beneficjenta z daną instytucją kilku umów o dofinansowanie
w ramach programu operacyjnego finansowanego z udziałem środków Europejskiego Funduszu
Społecznego, realizowanych równocześnie, jeżeli łączna wartość zaliczek wynikająca
z tych umów:
1)
nie przekracza 10 000 000 zł - zabezpieczenie należytego wykonania zobowiązań wynikających
z każdej z tych umów ustanawiane jest w formie określonej w ust. 2;
2)
przekracza 10 000 000 zł - zabezpieczenie należytego wykonania zobowiązań wynikających
z umowy o dofinansowanie, której podpisanie powoduje przekroczenie limitu, o którym
mowa w ust. 4, oraz każdej kolejnej umowy ustanawiane jest na warunkach określonych
w ust. 4.
9.
W przypadku zawarcia przez beneficjenta z daną instytucją pośredniczącą kilku umów
o dofinansowanie finansowanych z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rybackiego,
realizowanych równocześnie, jeżeli łączna wartość zaliczek wynikająca z tych umów:
1)
nie przekracza 10 000 000 zł - zabezpieczenie należytego wykonania zobowiązań wynikających
z każdej z tych umów ustanawiane jest w formie określonej w ust. 2;
2)
przekracza 10 000 000 zł - zabezpieczenie należytego wykonania zobowiązań wynikających
z umowy o dofinansowanie, której podpisanie powoduje przekroczenie limitu, o którym
mowa w ust. 7, oraz każdej kolejnej umowy ustanawiane jest na warunkach określonych
w ust. 7.
§ 7.
1.
Wniosek o płatność składany w celu rozliczenia zaliczki powinien zawierać informacje
dotyczące:
1)
numeru umowy o dofinansowanie;
2)
okresu, za jaki wniosek jest składany;
3)
całkowitej kwoty wydatków oraz wydatków kwalifikowalnych objętych wnioskiem;
4)
wysokości kwoty wnioskowanej;
511)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 lit. a tiret pierwsze rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.)
dokumentów potwierdzających poniesione wydatki kwalifikowalne objęte wnioskiem, z
wyjątkiem kosztów rozliczanych na podstawie art. 67 ust. 1 lit. b-d rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1303/2013
z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiającego wspólne przepisy dotyczące Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności,
Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Europejskiego
Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz ustanawiającego przepisy ogólne dotyczące Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności
i Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz uchylającego rozporządzenie Rady
(WE) nr 1083/2006 ;
6)
dochodu uzyskanego w związku z realizowanym projektem lub operacją;
7)
dotychczasowego oraz planowanego przebiegu rzeczowej realizacji projektu lub operacji;
8)
osiągniętych wskaźników realizacji projektu lub operacji;
913)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 lit. a tiret drugie rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.)
problemów powstałych w trakcie realizacji projektu lub operacji;
11)
zgodności realizacji projektu lub operacji z zasadami polityk wspólnotowych albo Wspólnej
Polityki Rybackiej w odniesieniu do operacji finansowanych z udziałem środków Europejskiego
Funduszu Rybackiego.
2.
Wniosek o płatność może zawierać dodatkowe informacje określone przez właściwą instytucję
w ramach systemu realizacji danego programu.
3.
Do wniosku o płatność składanego w celu rozliczenia zaliczki finansowanej z udziałem
środków Europejskiego Funduszu Rybackiego dołącza się aktualny wyciąg z rachunku bankowego,
o którym mowa w § 4 ust. 2.
§ 8.
1.
W przypadku programów realizowanych z udziałem środków, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, udzielanie, w tym wypłata, i rozliczanie zaliczki następuje w terminach i na warunkach
określonych w umowie o dofinansowanie, z uwzględnieniem wytycznych państw darczyńców
lub umów zawartych z tymi państwami, z zastrzeżeniem ust. 2.
1a16)Dodany przez § 1 pkt 6 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
W przypadku programów realizowanych z udziałem środków, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 5c ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, udzielanie, w tym wypłata, i rozliczanie zaliczki następuje w terminach i na warunkach
określonych w umowie o dofinansowanie, z uwzględnieniem porozumień w sprawie przyznania
pomocy finansowej.
217)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 6 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, wniosek o płatność powinien zawierać informacje,
o których mowa w § 7 ust. 1 pkt 1-5 i 8, oraz potwierdzenie współfinansowania. Do
wniosku o płatność stosuje się § 7 ust. 2.
318)Dodany przez § 1 pkt 6 lit. c rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
W przypadku, o którym mowa w ust. 1a, wniosek o płatność powinien zawierać informacje,
o których mowa w § 7 ust. 1 pkt 1-5, oraz potwierdzenie współfinansowania. Do wniosku
o płatność stosuje się § 7 ust. 2.
1)
Obecnie działem administracji rządowej - rozwój regionalny kieruje Minister Rozwoju,
na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada
2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju (Dz. U. poz. 1895).
2)
Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2013 r.
poz. 938 i 1646, z 2014 r. poz. 379, 911, 1146, 1626 i 1877, z 2015 r. poz. 238, 532,
1045, 1117, 1130, 1189, 1190, 1269, 1358, 1513, 1830, 1854, 1890 i 2150 oraz z 2016 r.
poz. 195.
3)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia Ministra Infrastruktury
i Rozwoju z dnia 18 czerwca 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków
i trybu udzielania i rozliczania zaliczek oraz zakresu i terminów składania wniosków
o płatność w ramach programów finansowanych z udziałem środków europejskich (Dz. U.
poz. 866), które weszło w życie z dniem 24 czerwca 2015 r.
4)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
3.
5)
Dodany przez § 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
6)
Dodany przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
7)
Uchylone z dniem 1 stycznia 2014 r. na podstawie art. 128 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu
Europejskiego i Rady (UE) nr 508/2014 z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie Europejskiego
Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz uchylającego rozporządzenia Rady (WE) nr 2328/2003,
(WE) nr 861/2006, (WE) nr 1198/2006 i (WE) nr 791/2007 oraz rozporządzenie Parlamentu
Europejskiego i Rady (UE) nr 1255/2011 (Dz. Urz. UE L 149 z 20.05.2014, str. 1, z
późn. zm.); zgodnie z art. 128 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady
(UE) nr 508/2014 odesłania do rozporządzenia Rady (WE) nr 1198/2006 odczytuje się
jako odesłania do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 508/2014.
8)
Przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
9)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
3.
10)
Przez § 1 pkt 4 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
11)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 lit. a tiret pierwsze rozporządzenia, o którym
mowa w odnośniku 3.
12)
Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 270 z 14.10.2015,
str. 1.
13)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 lit. a tiret drugie rozporządzenia, o którym
mowa w odnośniku 3.
14)
Przez § 1 pkt 5 lit. a tiret trzecie rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
15)
Przez § 1 pkt 5 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
16)
Dodany przez § 1 pkt 6 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
17)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 6 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
3.
18)
Dodany przez § 1 pkt 6 lit. c rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
19)
Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Rozwoju Regionalnego
z dnia 7 września 2007 r. w sprawie wydatków związanych z realizacją programów operacyjnych
(Dz. U. poz. 1232 oraz z 2009 r. poz. 140 i 954) oraz rozporządzeniem Ministra Rolnictwa
i Rozwoju Wsi z dnia 13 sierpnia 2009 r. w sprawie szczegółowego sposobu dokonywania
wydatków związanych z realizacją programu operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora
rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013” (Dz. U. poz. 1065), które
utraciły moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na podstawie art.
119 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o finansach
publicznych (Dz. U. poz. 1241 i 1706).