Obwieszczenie Ministra Gospodarkiz dnia 26 maja 2015 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie
szczegółowych wymagań dla wyrobów aerozolowych
Spis treści
- Treść obwieszczenia
- Załącznik - Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 5 listopada 2009 r. w sprawie szczegółowych wymagań dla wyrobów aerozolowych
- Załącznik nr 1 - Maksymalne ciśnienie wyrobu aerozolowego o pojemniku
- Załącznik nr 2 - Maksymalne ciśnienie wyrobu aerozolowego o pojemniku szklanym z powłoką ochronną z tworzywa sztucznego lub trwale chronionym w inny sposób, napełnionym gazem skroplonym lub mieszaniną gazów skroplonych nie może w temperaturze 20°c przekroczyć wartości
- Załącznik nr 3 - Badania palności wyrobów aerozolowych
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 5 listopada 2009 r. w sprawie szczegółowych
wymagań dla wyrobów aerozolowych , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 10 marca 2014 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie szczegółowych wymagań dla wyrobów aerozolowych .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje odnośnika nr 2 oraz § 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 10 marca 2014 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań dla wyrobów aerozolowych , które stanowią:
„
2) Niniejsze rozporządzenie wdraża dyrektywę Komisji 2013/10/UE z dnia 19 marca 2013 r. zmieniającą dyrektywę Rady 75/324/EWG
w sprawie zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do dozowników
aerozoli w celu dostosowania jej przepisów dotyczących oznakowania do rozporządzenia
Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1272/2008 w sprawie klasyfikacji, oznakowania
i pakowania substancji i mieszanin .
”
„
§ 2.
1.
Przepisy § 18 ust. 1 rozporządzenia, o którym mowa w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym
rozporządzeniem, stosuje się:
1)
do wyrobów aerozolowych zawierających substancje - od dnia 19 czerwca 2014 r.;
2)
do wyrobów aerozolowych zawierających mieszaniny - od dnia 1 czerwca 2015 r.
2.
Wyroby aerozolowe zawierające mieszaniny, które zostały wprowadzone do obrotu przed
dniem 1 czerwca 2015 r., oznakowane zgodnie z § 18 ust. 1 rozporządzenia, o którym
mowa w § 1, w brzmieniu dotychczasowym, mogą znajdować się w obrocie do dnia 1 czerwca
2017 r.
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
”
.
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 5 listopada 2009 r. w sprawie szczegółowych wymagań dla wyrobów aerozolowych1)Minister Gospodarki kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki (Dz. U. poz. 1252).
Na podstawie art. 10 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe wymagania dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa wyrobów aerozolowych;
2)
sposób identyfikacji i oznakowania wyrobów aerozolowych;
3)
warunki i tryb przeprowadzania badań wyrobów aerozolowych.
§ 2.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do wyrobów aerozolowych o całkowitej pojemności
pojemnika:
1)
mniejszej niż 50 ml;
2)
większej niż:
a)
1000 ml - dla pojemników, o których mowa w § 8 ust. 1,
b)
220 ml - dla pojemników, o których mowa w § 9 ust. 2 i § 11 ust. 1,
c)
150 ml - dla pojemników, o których mowa w § 10 ust. 2 i § 11 ust. 2.
§ 3.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
wyrób aerozolowy - jednorazowy pojemnik metalowy, szklany lub z tworzywa sztucznego
zawierający gaz sprężony, skroplony albo rozpuszczony pod ciśnieniem wraz z cieczą,
pastą, proszkiem albo bez nich, wyposażony w urządzenie umożliwiające uwalnianie zawartości
w formie cząstek stałych lub ciekłych zawieszonych w gazie, w postaci piany, pasty,
proszku lub cieczy;
2)
ciśnienie - nadciśnienie wewnętrzne, wyrażone w barach;
3)
ciśnienie próbne - ciśnienie, któremu może być poddany przez 25 sekund nienapełniony
pojemnik bez spowodowania jakichkolwiek nieszczelności lub, w przypadku pojemników
metalowych lub z tworzyw sztucznych, żadnych widocznych lub trwałych odkształceń,
z wyjątkiem zniekształceń, o których mowa w § 12 ust. 2;
4)
ciśnienie rozrywające - najmniejsze ciśnienie, które powoduje rozerwanie lub pęknięcie
pojemnika;
5)
całkowita pojemność pojemnika - pojemność otwartego pojemnika, aż do obrzeża otworu,
wyrażoną w mililitrach;
6)
pojemność netto - objętość zawartości napełnionego i zamkniętego wyrobu aerozolowego,
wyrażoną w mililitrach;
7)
objętość fazy ciekłej - objętość faz niegazowych w napełnionym i zamkniętym wyrobie
aerozolowym;
8)
jednorodna partia pojemników - pojemniki wytworzone z tych samych materiałów w tym
samym ciągłym procesie wytwarzania;
9)
warunki próby - wartości ciśnienia próbnego i rozrywającego, wytworzonego hydraulicznie
w temperaturze 20°C (±5°C);
9a3)Dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 10 marca 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań dla wyrobów aerozolowych (Dz. U. poz. 345), które weszło w życie z dniem 2 kwietnia 2014 r.)
substancja - substancję, o której mowa w art. 2 pkt 7 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1272/2008 z dnia
16 grudnia 2008 r. w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin,
zmieniającego i uchylającego dyrektywy 67/548/EWG i 1999/45/WE oraz zmieniającego
rozporządzenie (WE) nr 1907/2006 , zwanego dalej „rozporządzeniem nr 1272/2008”;
9b3)Dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 10 marca 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań dla wyrobów aerozolowych (Dz. U. poz. 345), które weszło w życie z dniem 2 kwietnia 2014 r.)
mieszanina - mieszaninę, o której mowa w art. 2 pkt 8 rozporządzenia nr 1272/2008;
10)
składniki łatwopalne - zawarte w wyrobach aerozolowych:
a)
łatwopalna ciecz - ciecz o temperaturze zapłonu nie wyższej niż 93°C,
b)
łatwopalna substancja stała - substancja w postaci proszku, granulek lub pasty albo
mieszanina takich substancji, która łatwo zapala się wskutek krótkotrwałego kontaktu
ze źródłem zapłonu, takim jak paląca się zapałka, albo może spowodować zapłon, lub
przyczynić się do jego wystąpienia, na skutek tarcia,
c)
łatwopalny gaz - gaz lub mieszanina gazów, które zmieszane z powietrzem ulegają zapaleniu
w temperaturze 20°C i ciśnieniu 1,013 bara.
§ 4.
1.
Wyrób aerozolowy powinien być wytworzony tak, aby był zgodny ze szczegółowymi wymaganiami
rozporządzenia.
24)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
Osoba wprowadzająca wyrób aerozolowy do obrotu powinna przeprowadzić analizę zagrożeń
stwarzanych przez ten wyrób w normalnych warunkach jego użytkowania oraz w warunkach
możliwych do przewidzenia. Jeżeli ma to zastosowanie, analiza powinna obejmować zagrożenia
związane z wdychaniem uwolnionej zawartości wyrobu aerozolowego, z uwzględnieniem
wielkości rozpylanych kropelek lub cząstek oraz właściwości fizycznych i chemicznych
zawartości.
3.
Wyrób aerozolowy powinien być zaprojektowany, wytworzony i zbadany z uwzględnieniem
wyników analizy zagrożeń, o której mowa w ust. 2. W razie potrzeby należy opracować
specjalne ostrzeżenia dotyczące stosowania wyrobu aerozolowego.
§ 5.
Wyrób aerozolowy powinien być wyposażony w zawór umożliwiający szczelne zamknięcie
w normalnych warunkach przechowywania lub transportu oraz powinien być zabezpieczony,
w szczególności kapturkiem ochronnym, przed niezamierzonym otwarciem lub uszkodzeniem.
§ 65)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
Wyrób aerozolowy powinien być wykonany w taki sposób, aby nie było możliwe pogorszenie
jego odporności mechanicznej pod wpływem zawartości tego wyrobu, nawet podczas przedłużonego
przechowywania.
§ 7.
Objętość fazy ciekłej w wyrobie aerozolowym w temperaturze 50°C nie może przekraczać
90% jego pojemności netto.
§ 8.
1.
Całkowita pojemność pojemników metalowych nie powinna przekraczać 1000 ml.
2.
W przypadku pojemników metalowych napełnianych pod ciśnieniem niższym niż 6,7 bara
w temperaturze 50°C ciśnienie próbne powinno być nie niższe niż 10 barów.
3.
W przypadku pojemników metalowych napełnianych pod ciśnieniem nie niższym niż 6,7
bara w temperaturze 50°C ciśnienie próbne w temperaturze 50°C powinno być o 50% wyższe
niż ciśnienie wewnętrzne.
4.
Ciśnienie w temperaturze 50°C w wyrobie aerozolowym o pojemniku metalowym nie może
przekraczać 12 barów, niezależnie od rodzaju gazu użytego do napełnienia. W przypadku
gdy wyrób aerozolowy nie zawiera łatwopalnego gazu, dopuszcza się ciśnienie do 13,2
barów.
§ 9.
1.
Szklane pojemniki wyrobów aerozolowych z powłoką ochronną z tworzywa sztucznego lub
trwale chronione w inny sposób mogą być napełniane gazem sprężonym, skroplonym lub
rozpuszczonym.
2.
Całkowita pojemność pojemników, o których mowa w ust. 1, nie może przekraczać 220
ml.
3.
Powłoka ochronna pojemników, o których mowa w ust. 1, powinna stanowić płaszcz ochronny
z tworzywa sztucznego lub innego odpowiedniego materiału oraz zapobiegać ryzyku rozprysku
cząstek szkła w razie przypadkowego rozerwania się pojemnika. Powłokę ochronną należy
zaprojektować w taki sposób, aby nie nastąpił rozprysk cząstek szkła w przypadku gdy
wyrób aerozolowy, który osiągnął temperaturę 20°C, zostanie zrzucony z wysokości 1,8
m na betonową podłogę.
4.
Podczas próby ciśnieniowej pojemniki, o których mowa w ust. 1, przeznaczone do napełniania
gazem sprężonym lub rozpuszczonym, powinny wytrzymywać ciśnienie próbne nie niższe
niż 12 barów.
5.
Podczas próby ciśnieniowej pojemniki, o których mowa w ust. 1, przeznaczone do napełniania
gazem skroplonym, powinny wytrzymywać ciśnienie próbne nie niższe niż 10 barów.
6.
Maksymalne ciśnienie wyrobu aerozolowego o pojemniku szklanym z powłoką ochronną z
tworzywa sztucznego lub trwale chronionego w inny sposób, w zależności od gazu użytego
do napełniania, nie może przekroczyć:
1)
9 barów w temperaturze 50°C - w przypadku gazu sprężonego;
2)
8 barów w temperaturze 50°C - w przypadku gazu rozpuszczonego.
7.
Maksymalne ciśnienie wyrobu aerozolowego o pojemniku, o którym mowa w ust. 6, napełnionego
gazem skroplonym lub mieszaniną gazów skroplonych, nie może przekroczyć w temperaturze
20°C wartości określonych w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§ 10.
1.
Szklane pojemniki niechronione mogą być napełniane wyłącznie gazem skroplonym lub
rozpuszczonym.
2.
Całkowita pojemność szklanych pojemników niechronionych nie powinna przekraczać 150
ml.
3.
Podczas próby ciśnieniowej szklanych pojemników niechronionych ciśnienie próbne powinno
być nie niższe niż 12 barów.
4.
Maksymalne ciśnienie wyrobu aerozolowego o pojemniku szklanym niechronionym napełnionym
gazem rozpuszczonym nie może przekroczyć 8 barów w temperaturze 50°C.
5.
Maksymalne ciśnienie wyrobu aerozolowego o pojemniku szklanym niechronionym napełnionym
gazem skroplonym nie może przekroczyć, w temperaturze 20°C, wartości określonych w
załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§ 11.
1.
Do wyrobów aerozolowych o pojemnikach wykonanych z tworzywa sztucznego, które nie
rozpryskują się przy rozrywaniu, stosuje się przepisy § 9.
2.
Do wyrobów aerozolowych o pojemnikach wykonanych z tworzywa sztucznego, które mogą
rozprysnąć się przy rozrywaniu, stosuje się przepisy § 10.
§ 12.
1.
Osoba wprowadzająca do obrotu wyrób aerozolowy powinna zapewnić, aby nienapełnione
pojemniki podczas hydraulicznej próby ciśnieniowej wytrzymały ciśnienie próbne określone
odpowiednio w § 8 ust. 2 i 3, § 9 ust. 4 i 5 oraz § 10 ust. 3, z zastrzeżeniem ust.
2 i 3.
2.
Pojemniki metalowe, wykazujące po hydraulicznej próbie ciśnieniowej asymetrię, istotne
odkształcenia lub inne podobne wady, należy odrzucić. Dopuszczalne są niewielkie zniekształcenia
symetrii dna lub profilu górnego wieka pod warunkiem, że pojemnik przejdzie z wynikiem
pozytywnym próbę rozrywania, o której mowa w § 13.
3.
Pojemniki szklane z powłoką ochronną z tworzywa sztucznego lub trwale chronione w
inny sposób powinny dodatkowo spełniać wymagania, o których mowa w § 9 ust. 3.
§ 13.
Ciśnienie rozrywające nienapełniony pojemnik metalowy podczas próby rozrywania powinno
być wyższe co najmniej o 20% od ustalonego ciśnienia próbnego.
§ 14.
1.
Osoba wprowadzająca wyrób aerozolowy do obrotu powinna zapewnić uzyskanie dla wyrobów
aerozolowych pozytywnych wyników badania końcowego, wykonanego przy zastosowaniu jednej
z metod, o których mowa w ust. 2-4.
2.
Każdy wyrób aerozolowy zanurza się w gorącej kąpieli wodnej. Temperatura kąpieli wodnej
i czas zanurzenia powinny umożliwić osiągnięcie ciśnienia w wyrobie aerozolowym, jakie
jest wywierane przez zawartość pojemnika o jednolitej temperaturze 50°C. Pojemnik
wykazujący widoczne i trwałe odkształcenia lub nieszczelności nie może być wprowadzony
do obrotu.
3.
Do ogrzewania zawartości wyrobów aerozolowych mogą być stosowane inne metody niż zanurzenie
w gorącej kąpieli wodnej, o którym mowa w ust. 2, jeżeli umożliwiają one osiągnięcie
w każdym wyrobie aerozolowym takich samych wartości ciśnienia i temperatury, jak przy
zanurzeniu w gorącej kąpieli wodnej, oraz umożliwiają wykrycie odkształceń i nieszczelności
z taką samą dokładnością.
46)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
Badania końcowe wyrobów aerozolowych mogą być wykonane w niskiej temperaturze, jeżeli
metoda badania jest zgodna z przepisami dotyczącymi metod alternatywnych, określonymi
w pkt 6.2.6.3.2.2 załącznika A do Umowy europejskiej dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego
towarów niebezpiecznych (ADR), sporządzonej w Genewie dnia 30 września 1957 r. .
5.
Badania końcowe wyrobów aerozolowych, których zawartość ulega przemianom fizycznym
lub chemicznym, zmieniając ciśnienie wyrobów aerozolowych przed ich pierwszym użyciem,
należy wykonywać zgodnie z ust. 4.
6.
W przypadku metod badań końcowych, o których mowa w ust. 3 i 4, metoda badania powinna
być zatwierdzona przez kompetentną jednostkę.
7.
W celu uzyskania zatwierdzenia, o którym mowa w ust. 6, osoba wprowadzająca wyrób
aerozolowy do obrotu przedkłada kompetentnej jednostce wniosek o zatwierdzenie, dołączając
do wniosku opis techniczny metody.
8.
Osoba wprowadzająca wyrób aerozolowy do obrotu przechowuje zatwierdzenie, o którym
mowa w ust. 6, wraz z opisem technicznym metody, sporządzonym w oficjalnym języku
Unii Europejskiej, lub jego uwierzytelnioną kopią oraz sprawozdaniami z badań, dla
celów kontrolnych, pod adresem wskazanym na etykiecie, zgodnie z § 16 ust. 1 pkt 1.
§ 15.
W toku kontroli, czy wprowadzone do obrotu lub oddane do użytku wyroby aerozolowe
spełniają szczegółowe wymagania określone w rozporządzeniu, organ wyspecjalizowany
może:
1)
w przypadku nienapełnionych pojemników:
a)
dokonać sprawdzenia wytrzymałości na ciśnienie próbne przez czas 25 sekund pięciu
losowo wybranych nienapełnionych pojemników z jednorodnej partii 2500 pojemników lub
z partii wytworzonej w ciągu jednej godziny,
b)
jeżeli wynik badania, o którym mowa w lit. a, w odniesieniu do któregokolwiek z wybranych
pojemników jest negatywny, wybrać losowo dziesięć dodatkowych pojemników z tej samej
partii i poddać je tej samej próbie,
c)
jeżeli wynik badania, o którym mowa w lit. b, w odniesieniu do któregokolwiek z dziesięciu
dodatkowych pojemników jest negatywny, całą partię uznać za nienadającą się do użytku;
2)
w przypadku wyrobów aerozolowych:
a)
reprezentatywną liczbę wyrobów aerozolowych poddać próbie szczelności powietrznej
i wodnej przez zanurzenie w kąpieli wodnej; temperatura kąpieli i czas zanurzenia
powinny umożliwiać uzyskanie przez zawartość wyrobu aerozolowego jednolitej temperatury
50°C przez czas wymagany do upewnienia się, że nie nastąpiło rozerwanie lub pęknięcie
pojemnika,
b)
jeżeli wynik badania partii wyrobów aerozolowych jest negatywny, całą partię uznać
za nienadającą się do użytku.
§ 16.
1.
Na każdym wyrobie aerozolowym umieszcza się w sposób widoczny, czytelny i trwały:
1)
imię i nazwisko lub nazwę oraz adres lub znak handlowy osoby wprowadzającej ten wyrób
do obrotu;
2)
symbol „3” (odwrócony epsilon) poświadczający zgodność ze szczegółowymi wymaganiami
określonymi w rozporządzeniu;
3)
oznaczenie umożliwiające identyfikację napełnianej partii;
4)
masę netto zawartości i pojemność netto, z zastrzeżeniem ust. 2;
5)
oznakowanie, o którym mowa w § 18.
2.
Dopuszcza się niepodawanie masy netto w przypadku, gdy wyrób aerozolowy jest zgodny
z wymaganiami określonymi w § 3 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 20 lipca 2009 r. w sprawie
szczegółowych wymagań dotyczących oznakowań towarów paczkowanych .
3.
Jeżeli danych, o których mowa w ust. 1, nie można nanieść na wyrób aerozolowy o pojemności
nie większej niż 150 ml z powodu jego małych wymiarów, należy je umieścić na etykiecie
przymocowanej do wyrobu aerozolowego.
§ 17.
1.
Symbol „3” (odwrócony epsilon), o którym mowa w § 16 ust. 1 pkt 2, umieszcza osoba
wprowadzająca wyrób aerozolowy do obrotu.
2.
Na wyrobie aerozolowym nie należy zamieszczać oznakowań lub napisów, które mogą być
mylone z symbolem „3” (odwrócony epsilon).
§ 18.
17)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3; stosuje się do wyrobów aerozolowych zawierających substancje - od dnia 19 czerwca 2014 r., do wyrobów aerozolowych zawierających mieszaniny - od dnia 1 czerwca 2015 r..
Na wyrobie aerozolowym należy umieścić widoczne, czytelne i trwałe oznakowanie:
1)
niezależnie od zawartości:
a)
napis ostrzegawczy: „Pojemnik pod ciśnieniem: Ogrzanie grozi wybuchem.” - określony
kodem H229,
b)
napisy zawarte w tabeli 6.2 załącznika IV do rozporządzenia nr 1272/2008, określone
kodami P210 i P251 definiującymi środki ostrożności,
c)
napis zawarty w tabeli 6.4 załącznika IV do rozporządzenia nr 1272/2008, określony
kodem P410 + P412 definiującym środki ostrożności,
d)
w przypadku gdy wyrób aerozolowy jest towarem konsumpcyjnym, napis zawarty w tabeli
6.1 załącznika IV do rozporządzenia nr 1272/2008, określony kodem P102 definiującym
środki ostrożności,
e)
określenie wszelkich dodatkowych środków ostrożności stosowanych podczas obsługi,
ostrzegające użytkowników przed szczególnymi zagrożeniami, jakie stwarza dany wyrób
aerozolowy - jeśli do wyrobu aerozolowego jest dołączona instrukcja obsługi, musi
ona również zawierać określenie tych środków ostrożności;
2)
w przypadku gdy wyrób aerozolowy jest sklasyfikowany zgodnie z § 19 ust. 2 i ust.
4 pkt 1 lit. c jako niepalny, napis ostrzegawczy: „Uwaga”;
3)
w przypadku gdy wyrób aerozolowy jest sklasyfikowany zgodnie z § 19 ust. 4 pkt 1 lit.
a i c, pkt 2 oraz ust. 5 pkt 2 jako łatwopalny:
a)
napis ostrzegawczy: „Uwaga”,
b)
pozostałe elementy oznakowania dla wyrobów aerozolowych łatwopalnych kategorii 2 zawarte
w tabeli 2.3.2 załącznika I do rozporządzenia nr 1272/2008;
4)
w przypadku gdy wyrób aerozolowy jest sklasyfikowany zgodnie z § 19 ust. 2 pkt 1,
ust. 3 i 4 pkt 1 lit. b i pkt 2 oraz ust. 5 pkt 1 jako skrajnie łatwopalny:
a)
napis ostrzegawczy: „Niebezpieczeństwo”,
b)
pozostałe elementy oznakowania dla wyrobów aerozolowych łatwopalnych kategorii 1 zawarte
w tabeli 2.3.2 załącznika I do rozporządzenia nr 1272/2008.
2.
W przypadku gdy wyrób aerozolowy zawiera składniki łatwopalne, o których mowa w §
3 pkt 10, lecz nie jest sklasyfikowany jako łatwopalny lub skrajnie łatwopalny zgodnie
z § 19 ust. 2-5, ilość składników łatwopalnych zawartych w wyrobie aerozolowym należy
podać na etykiecie w sposób widoczny, czytelny i trwały w postaci sformułowania: „X%
masowych zawartości jest łatwopalne”.
§ 19.
1.
Wyrób aerozolowy może zawierać tylko składniki łatwopalne, które nie są substancjami
lub mieszaninami piroforycznymi, samoogrzewającymi się lub reagującymi z wodą.
2.
Wyrób aerozolowy klasyfikuje się w zależności od zawartości składników łatwopalnych,
wyrażonej w % masowych, i ciepła chemicznej reakcji spalania jako:
1)
skrajnie łatwopalny, jeżeli zawiera nie mniej niż 85% składników łatwopalnych i ciepło
chemicznej reakcji spalania wynosi nie mniej niż 30 kJ/g;
2)
niepalny, jeżeli zawiera nie więcej niż 1% składników łatwopalnych i ciepło chemicznej
reakcji spalania wynosi mniej niż 20 kJ/g.
3.
Wyrób aerozolowy, który nie spełnia warunków, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 2, klasyfikuje
się jako skrajnie łatwopalny lub według palności określonej zgodnie z ust. 4 i 5.
Warunki i tryb przeprowadzania badania zapłonu na odległość, badania zapłonu w przestrzeni
zamkniętej i badania palności piany określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
4.
Klasyfikacji rozpylanych wyrobów aerozolowych dokonuje się na podstawie wyników badania
zapłonu na odległość, uwzględniając ciepło chemicznej reakcji spalania:
1)
jeżeli ciepło chemicznej reakcji spalania wynosi mniej niż 20 kJ/g:
a)
wyrób aerozolowy klasyfikuje się jako łatwopalny, jeżeli zapłon następuje w odległości
nie mniejszej niż 15 cm, lecz mniejszej niż 75 cm od źródła zapłonu,
b)
wyrób aerozolowy klasyfikuje się jako skrajnie łatwopalny, jeżeli zapłon następuje
w odległości nie mniejszej niż 75 cm od źródła zapłonu,
c)
w przypadku gdy podczas badania zapłonu na odległość zapłon nie następuje, należy
wykonać badanie w przestrzeni zamkniętej i zaklasyfikować wyrób aerozolowy jako łatwopalny,
jeżeli równoważnik czasu jest nie większy niż 300 s/m3 lub współczynnik deflagracji jest nie większy niż 300 g/m3; w innych przypadkach wyrób aerozolowy klasyfikuje się jako niepalny;
2)
jeżeli ciepło chemicznej reakcji spalania wynosi nie mniej niż 20 kJ/g, wyrób aerozolowy
klasyfikuje się jako skrajnie łatwopalny w przypadku gdy zapłon następuje w odległości
nie mniejszej niż 75 cm; w innych przypadkach wyrób aerozolowy klasyfikuje się jako
łatwopalny.
5.
Klasyfikacji piankowych wyrobów aerozolowych dokonuje się na podstawie wyników badania
palności piany:
1)
wyrób aerozolowy klasyfikuje się jako skrajnie łatwopalny, jeżeli:
a)
wysokość płomienia wynosi nie mniej niż 20 cm i płomień utrzymuje się przez co najmniej
2 s lub
b)
wysokość płomienia wynosi nie mniej niż 4 cm i płomień utrzymuje się przez co najmniej
7 s;
2)
wyrób aerozolowy, który nie spełnia warunków, o których mowa w pkt 1, klasyfikuje
się jako łatwopalny, jeżeli wysokość płomienia wynosi nie mniej niż 4 cm i płomień
utrzymuje się przez co najmniej 2 s.
6.
Ciepło chemicznej reakcji spalania (ΔHc) należy określić:
1)
na podstawie uznanych metod badawczych, opisanych w szczególności w normach ASTM D
240, ISO 13943 86.1 do 86.3 i NFPA 30B lub w uznanej literaturze naukowej albo
2)
metodą obliczeniową, o której mowa w ust. 7.
7.
Ciepło chemicznej reakcji spalania (ΔHc), w kilodżulach na gram (kJ/g), oblicza się jako iloczyn teoretycznego ciepła reakcji
spalania (ΔHcomb) i wydajności spalania, która zwykle wynosi 0,95 lub 95%. Dla wieloskładnikowego
wyrobu aerozolowego ciepło chemicznej reakcji spalania jest sumą ważoną ciepła reakcji
spalania poszczególnych składników, wyrażoną wzorem:
\(
\Delta H_c = \sum\limits_i^n {\left[ {W_i \% \times \Delta H_{c(i)} } \right]}
\)
gdzie:
|
|
- |
|
|
|
- |
|
|
|
- |
|
8.
Osoba wprowadzająca wyroby aerozolowe do obrotu powinna opisać metodę zastosowaną
do określenia ciepła chemicznej reakcji spalania w dokumencie sporządzonym w oficjalnym
języku Unii Europejskiej i dostępnym pod adresem wskazanym zgodnie z § 16 ust. 1 pkt
1.
§ 20.
Traci moc rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 20 grudnia 2005 r. w sprawie szczegółowych
wymagań, jakim powinny odpowiadać wyroby aerozolowe .
§ 21.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 29 kwietnia 2010 r.
1)
Minister Gospodarki kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie
§ 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie
szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki (Dz. U. poz. 1252).
2)
Przepisy niniejszego rozporządzenia wdrażają postanowienia dyrektywy Rady 75/324/EWG
z dnia 20 maja 1975 r. w sprawie zbliżenia prawa państw członkowskich dotyczącego
wyrobów aerozolowych, zmienionej dyrektywą 94/1/WE (Dz. Urz. WE L 147 z 09.06.1975,
str. 40-47; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 13, t. 2, str. 192) oraz
dyrektywy Komisji 2008/47/WE z dnia 8 kwietnia 2008 r. zmieniającej, w celu dostosowania
do postępu technicznego, dyrektywę Rady 75/324/EWG w sprawie zbliżenia ustawodawstw
państw członkowskich odnoszących się do dozowników aerozoli (Dz. Urz. UE L 96 z 09.04.2008,
str. 15).
3)
Dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 10 marca 2014 r.
zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań dla wyrobów aerozolowych
(Dz. U. poz. 345), które weszło w życie z dniem 2 kwietnia 2014 r.
4)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
5)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
6)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
7)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3;
stosuje się do wyrobów aerozolowych zawierających substancje - od dnia 19 czerwca
2014 r., do wyrobów aerozolowych zawierających mieszaniny - od dnia 1 czerwca 2015 r.