Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiejz dnia 26 maja 2015 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów,
ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 1 zdanie pierwsze ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych
i niektórych innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji
gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych:
1)
ustawą z dnia 23 października 2014 r. o zmianie ustawy o krajowym systemie ewidencji
producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności ,
2)
ustawą z dnia 5 lutego 2015 r. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego ,
3)
ustawą z dnia 20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem
środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
oraz zmian wynikających z przepisów ogłoszonych przed dniem 25 maja 2015 r.
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity ustawy nie obejmuje:
1)
art. 2 i art. 3 ustawy z dnia 23 października 2014 r. o zmianie ustawy o krajowym
systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków
o przyznanie płatności , które stanowią:
„
Art. 2.
1.
Wpisy do ewidencji producentów dokonane przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy,
numery identyfikacyjne nadane przed dniem jej wejścia w życie oraz zaświadczenia o
nadanym numerze identyfikacyjnym wydane przed dniem jej wejścia w życie zachowują
ważność.
2.
Zaświadczenia, o których mowa w ust. 1, uznaje się za decyzje administracyjne o wpisie
producenta do ewidencji producentów.
Art. 3.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2015 r.
”
;
2)
art. 59 i art. 62 ustawy z dnia 5 lutego 2015 r. o płatnościach w ramach systemów
wsparcia bezpośredniego , które stanowią:
„
Art. 59.
1.
Producentów uznanych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy za przetwórców
na podstawie przepisów ustawy zmienianej w art. 52 uznaje się za potencjalnych beneficjentów
w rozumieniu ustawy zmienianej w art. 52 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.
2.
Numer identyfikacyjny, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy zmienianej w art. 52,
nadany przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy wspólnikowi spółki cywilnej,
uważa się za numer nadany tej spółce.
”
„
Art. 62.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 15 marca 2015 r.
”
;
3)
art. 73 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z
udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich
w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 , który stanowi:
„
Art. 73.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 15 marca 2015 r.
”
.
Załącznik - Tekst jednolity ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności
Art. 1.
Ustawa określa zasady tworzenia i prowadzenia, zakres oraz przeznaczenie krajowego
systemu ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków
o przyznanie płatności.
Art. 2.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zwana dalej „Agencją”, tworzy i
prowadzi krajowy system ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz
ewidencji wniosków o przyznanie płatności, zwany dalej „systemem”.
Art. 3.
Użyte w ustawie określenia oznaczają:
11)W brzmieniu ustalonym przez art. 52 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 5 lutego 2015 r. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego (Dz. U. poz. 308), która weszła w życie z dniem 15 marca 2015 r.)
gospodarstwo rolne - gospodarstwo w rozumieniu art. 4 ust. 1 lit. b rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1307/2013
z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiającego przepisy dotyczące płatności bezpośrednich
dla rolników na podstawie systemów wsparcia w ramach wspólnej polityki rolnej oraz
uchylającego rozporządzenie Rady (WE) nr 637/2008 i rozporządzenie Rady (WE) nr 73/2009 , zwanego dalej „rozporządzeniem nr 1307/2013”;
21)W brzmieniu ustalonym przez art. 52 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 5 lutego 2015 r. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego (Dz. U. poz. 308), która weszła w życie z dniem 15 marca 2015 r.)
producent - producenta rolnego, organizację producentów, podmiot prowadzący zakład
utylizacyjny oraz potencjalnego beneficjenta;
3)
producent rolny - osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą
osobowości prawnej, będącą:
b3)W brzmieniu ustalonym przez art. 52 pkt 1 lit. b tiret drugie ustawy, o której mowa w odnośniku 1.)
rolnikiem w rozumieniu art. 4 ust. 1 lit. a rozporządzenia nr 1307/2013, lub
c)
posiadaczem zwierzęcia;
44)W brzmieniu ustalonym przez art. 52 pkt 1 lit. c ustawy, o której mowa w odnośniku 1.)
organizacja producentów - grupę producentów rolnych, związek grup producentów rolnych,
wstępnie uznaną grupę producentów owoców i warzyw, uznaną organizację producentów
owoców i warzyw oraz uznane zrzeszenie organizacji producentów owoców i warzyw, ponadnarodową
organizację producentów owoców i warzyw oraz ponadnarodowe zrzeszenie organizacji
producentów owoców i warzyw;
6)
podmiot prowadzący zakład utylizacyjny - podmiot zajmujący się utylizacją zwłok zwierzęcych;
6a6)W brzmieniu ustalonym przez art. 52 pkt 1 lit. e ustawy, o której mowa w odnośniku 1.)
potencjalny beneficjent - osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną
nieposiadającą osobowości prawnej, która może ubiegać się o przyznanie pomocy w ramach
działań objętych programem rozwoju obszarów wiejskich, niebędącą producentem rolnym,
organizacją producentów lub podmiotem prowadzącym zakład utylizacyjny;
76)W brzmieniu ustalonym przez art. 52 pkt 1 lit. e ustawy, o której mowa w odnośniku 1.)
działka rolna - działkę rolną w rozumieniu art. 67 ust. 4 lit. a rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1306/2013
z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie finansowania wspólnej polityki rolnej, zarządzania
nią i monitorowania jej oraz uchylającego rozporządzenia Rady (EWG) nr 352/78, (WE)
nr 165/94, (WE) nr 2799/98, (WE) nr 814/2000, (WE) nr 1290/2005 i (WE) nr 485/2008 , zwanego dalej „rozporządzeniem nr 1306/2013”, o powierzchni nie mniejszej niż 0,1
ha;
8)
zwierzęta - bydło, owce, kozy i świnie;
97)W brzmieniu ustalonym przez art. 52 pkt 1 lit. f ustawy, o której mowa w odnośniku 1.)
płatności - pomoc finansową dla producentów rolnych, organizacji producentów i potencjalnych
beneficjentów, udzielaną w całości lub w części ze środków Europejskiego Funduszu
Orientacji i Gwarancji Rolnej, Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji lub Europejskiego
Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, oraz płatność niezwiązaną do
tytoniu w rozumieniu przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego.
Art. 3a8)Dodany przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 23 października 2014 r. o zmianie ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności (Dz. U. poz. 1872), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2015 r..
1.
Do postępowań w sprawach indywidualnych rozstrzyganych w drodze decyzji stosuje się
przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej.
2.
W postępowaniach, o których mowa w ust. 1, organ administracji publicznej:
1)
stoi na straży praworządności;
2)
jest obowiązany w sposób wyczerpujący rozpatrzyć cały materiał dowodowy;
3)
udziela stronom, na ich żądanie, niezbędnych pouczeń, co do okoliczności faktycznych
i prawnych, które mogą mieć wpływ na ustalenie ich praw i obowiązków będących przedmiotem
postępowania;
4)
zapewnia stronom, na ich żądanie, czynny udział w każdym stadium postępowania i na
ich żądanie, przed wydaniem decyzji, umożliwia im wypowiedzenie się co do zebranych
dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań; przepisu art. 81 Kodeksu postępowania administracyjnego nie stosuje się.
3.
Strony oraz inne osoby uczestniczące w postępowaniu, o którym mowa w ust. 1, są obowiązane
przedstawiać dowody oraz dawać wyjaśnienia co do okoliczności sprawy zgodnie z prawdą
i bez zatajania czegokolwiek; ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która
z tego faktu wywodzi skutki prawne.
Art. 4.
System składa się z:
1)
ewidencji producentów;
2)
ewidencji gospodarstw rolnych;
3)
ewidencji wniosków o przyznanie płatności;
3a9)W brzmieniu ustalonym przez art. 52 pkt 2 ustawy, o której mowa w odnośniku 1.)
systemu identyfikacji działek rolnych, o którym mowa w art. 70 rozporządzenia nr 1306/2013;
4)
dokumentacji związanej z prowadzeniem ewidencji i systemu, o których mowa w pkt 1-3a.
Art. 5.
1.
System wykorzystuje się w zakresie:
1)
przyznawania i wypłaty płatności;
2)
nadzoru nad przestrzeganiem przepisów dotyczących płatności realizowanych przez Agencję;
3)
postępowania w sprawie zwrotu nienależnie wypłaconych płatności;
4)
postępowania w sprawie wymierzania kar pieniężnych lub zastosowania innych sankcji;
5)
identyfikacji producentów.
2.
(uchylony)
3.
(uchylony)
3a.
(uchylony)
4.
Dane zawarte w systemie, określające przebieg granic działek rolnych w państwowym
systemie odniesień przestrzennych, o którym mowa w przepisach Prawa geodezyjnego i
kartograficznego, mogą być nieodpłatnie udostępniane organowi prowadzącemu ewidencję
gruntów i budynków.
Art. 6.
Ewidencję producentów, ewidencję gospodarstw rolnych, ewidencję wniosków o przyznanie
płatności oraz system identyfikacji działek rolnych Agencja prowadzi w formie elektronicznej,
zapewniając ochronę i zabezpieczenie danych przed ich utratą oraz nieuprawnionym do
nich dostępem.
Art. 7.
1.
Ewidencja producentów zawiera:
1)
imię i nazwisko albo nazwę producenta, określenie jego miejsca zamieszkania i adres
albo określenie siedziby i adres, a w przypadku osoby fizycznej również numer ewidencyjny
powszechnego elektronicznego systemu ewidencji ludności (PESEL), z zastrzeżeniem ust.
3;
2)
numer identyfikacyjny, o którym mowa w art. 12;
3)
numer identyfikacyjny w krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej
(REGON), jeżeli numer taki został nadany;
4)
numer identyfikacji podatkowej (NIP);
5)
imię i nazwisko oraz określenie miejsca zamieszkania i adres pełnomocnika, jeżeli
został ustanowiony, albo osoby uprawnionej do reprezentacji, wraz z numerem identyfikacji
podatkowej (NIP) oraz numerem ewidencyjnym powszechnego elektronicznego systemu ewidencji
ludności (PESEL), z zastrzeżeniem ust. 3;
6)
numer rachunku bankowego producenta lub osoby, o której mowa w pkt 5.
1a10)Dodany przez art. 52 pkt 3 ustawy, o której mowa w odnośniku 1..
W przypadku producenta będącego w związku małżeńskim oraz w przypadku producenta będącego
współposiadaczem gospodarstwa rolnego ewidencja producentów zawiera ponadto:
1)
imię i nazwisko oraz numer ewidencyjny powszechnego elektronicznego systemu ewidencji
ludności (PESEL) małżonka producenta, z zastrzeżeniem ust. 3;
2)
imiona i nazwiska oraz numer ewidencyjny powszechnego elektronicznego systemu ewidencji
ludności (PESEL) współposiadaczy gospodarstwa rolnego będących osobami fizycznymi,
z zastrzeżeniem ust. 3;
3)
nazwę oraz numer identyfikacyjny w krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki
narodowej (REGON) współposiadaczy gospodarstwa rolnego niebędących osobami fizycznymi,
jeżeli numer taki został nadany.
1b10)Dodany przez art. 52 pkt 3 ustawy, o której mowa w odnośniku 1..
W przypadku producenta będącego spółką cywilną ewidencja producentów zawiera ponadto:
1)
imiona i nazwiska oraz numer ewidencyjny powszechnego elektronicznego systemu ewidencji
ludności (PESEL) wspólników będących osobami fizycznymi, z zastrzeżeniem ust. 3;
2)
nazwę oraz numer identyfikacyjny w krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki
narodowej (REGON) wspólników niebędących osobami fizycznymi, jeżeli numer taki został
nadany.
2.
W przypadku organizacji producentów ewidencja producentów, oprócz danych, o których
mowa w ust. 1, zawiera ponadto:
1)
wskazanie kategorii produktów, ze względu na które organizacja producentów została
wstępnie uznana lub uznana;
2)
wykaz członków organizacji producentów, z podaniem imienia i nazwiska albo nazwy,
numeru identyfikacyjnego, o którym mowa w art. 12, oraz numeru identyfikacyjnego w
krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej (REGON), jeżeli numer
taki został nadany, a w przypadku osoby fizycznej również numeru ewidencyjnego powszechnego
elektronicznego systemu ewidencji ludności (PESEL), z zastrzeżeniem ust. 3.
3.
Jeżeli producentem, pełnomocnikiem lub członkiem organizacji producentów jest osoba
fizyczna nieposiadająca obywatelstwa polskiego, ewidencja producentów zamiast numeru
ewidencyjnego powszechnego elektronicznego systemu ewidencji ludności (PESEL) zawiera
numer paszportu tej osoby lub innego dokumentu stwierdzającego jej tożsamość.
Art. 8.
Ewidencja gospodarstw rolnych zawiera:
1)
numer identyfikacyjny, o którym mowa w art. 12;
2)
numer identyfikacyjny w krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej
(REGON), jeżeli numer taki został nadany;
3)
dane dotyczące powierzchni gospodarstwa rolnego, z podaniem identyfikatorów oraz powierzchni
wchodzących w jego skład działek ewidencyjnych, na których są położone działki rolne;
4)
dane umożliwiające identyfikację działek rolnych wchodzących w skład gospodarstwa
rolnego, dotyczące w szczególności:
a)
powierzchni działek rolnych wykazanej w hektarach, z dokładnością do drugiego miejsca
po przecinku,
b)
lokalizacji działek rolnych, z podaniem numerów działek ewidencyjnych, na których
są one położone,
c)
sposobu wykorzystywania działek rolnych.
Art. 9.
1.
W ewidencji wniosków o przyznanie płatności zamieszcza się, w odniesieniu do każdego
wnioskodawcy ubiegającego się o przyznanie płatności, dane dotyczące:
1)
terminów złożenia wniosków o przyznanie płatności;
2)
tytułów, na podstawie których wnioskodawca ubiega się o przyznanie płatności, a także
powierzchni działek rolnych objętych jego wnioskiem;
3)
liczby zwierząt, z podaniem ich gatunku, jeżeli wnioskodawca je posiada;
4)
sposobu rozpatrzenia wniosku o przyznanie płatności, ze wskazaniem przyczyn ewentualnej
odmowy przyznania płatności, zastosowania redukcji lub sankcji;
5)
przeprowadzonych kontroli, w tym wyników tych kontroli;
6)
wysokości przyznanych płatności, z podaniem dat ich przyznania;
7)
wysokości wypłaconych płatności, z podaniem dat ich wypłacenia;
8)
okresów, za które przyznano i wypłacono płatności.
2.
Do ustalenia liczby zwierząt, o których mowa w ust. 1 pkt 3, wykorzystuje się dane
zawarte w rejestrze zwierząt prowadzonym na podstawie przepisów o zwalczaniu chorób
zakaźnych zwierząt, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz o Inspekcji Weterynaryjnej.
Art. 9a.
1.
System identyfikacji działek rolnych zawiera:
111)W brzmieniu ustalonym przez art. 52 pkt 4 lit. a tiret pierwsze ustawy, o której mowa w odnośniku 1.)
wektorowe granice oraz powierzchnię:
a)
maksymalnego kwalifikowalnego obszaru, o którym mowa w art. 5 ust. 2 lit. a i b rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 640/2014 z dnia
11 marca 2014 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE)
nr 1306/2013 w odniesieniu do zintegrowanego systemu zarządzania i kontroli oraz warunków
odmowy lub wycofania płatności oraz do kar administracyjnych mających zastosowanie
do płatności bezpośrednich, wsparcia rozwoju obszarów wiejskich oraz zasady wzajemnej
zgodności , zwanego dalej „rozporządzeniem nr 640/2014”,
b)
obszarów, o których mowa w art. 5 ust. 2 lit. c rozporządzenia nr 640/2014;
1a12)Dodany przez art. 52 pkt 4 lit. a tiret drugie ustawy, o której mowa w odnośniku 1.)
informacje, o których mowa w art. 5 ust. 2 lit. d rozporządzenia nr 640/2014;
2)
identyfikatory działek ewidencyjnych zawarte w ewidencji gruntów i budynków prowadzonej
na podstawie przepisów Prawa geodezyjnego i kartograficznego.
2.
Do prowadzenia systemu, o którym mowa w ust. 1, wykorzystuje się w szczególności:
1)
ortofotomapy cyfrowe sporządzane zgodnie z przepisami Prawa geodezyjnego i kartograficznego;
2)
dane z ewidencji gruntów i budynków prowadzonej na podstawie przepisów Prawa geodezyjnego
i kartograficznego;
3)
dane z wniosków o przyznanie płatności;
413)W brzmieniu ustalonym przez art. 52 pkt 4 lit. b ustawy, o której mowa w odnośniku 1.)
wyniki kontroli na miejscu, o których mowa w rozporządzeniu nr 640/2014 i rozporządzeniu
wykonawczym Komisji (UE) nr 809/2014 z dnia 17 lipca 2014 r. ustanawiającym zasady
stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1306/2013 w odniesieniu
do zintegrowanego systemu zarządzania i kontroli, środków rozwoju obszarów wiejskich
oraz zasady wzajemnej zgodności (Dz. Urz. UE L 227 z 31.07.2014, str. 69).
Art. 10.
Dane zawarte w systemie oraz dokumentację, o której mowa w art. 4 pkt 4, przechowuje
się przez okres 5 lat, licząc od dnia 1 stycznia roku następującego po roku, w którym
wniosek został zarejestrowany w systemie.
Art. 10a14)Dodany przez art. 1 pkt 2 ustawy, o której mowa w odnośniku 8..
Właściwy w sprawach dotyczących wpisu do ewidencji producentów i wykreślenia z tej
ewidencji jest kierownik biura powiatowego Agencji, właściwy ze względu na miejsce
zamieszkania lub siedzibę wnioskodawcy.
Art. 11.
115)W brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 3 ustawy, o której mowa w odnośniku 8..
Wpisu producenta do ewidencji producentów dokonuje się, w drodze decyzji administracyjnej,
na jego wniosek złożony do kierownika biura powiatowego Agencji właściwego miejscowo,
na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję.
2.
(uchylony)
3.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, składa się nie później niż w dniu złożenia wniosku
o przyznanie płatności, z tym że:16)Wprowadzenie do wyliczenia w brzmieniu ustalonym przez art. 52 pkt 5 lit. a ustawy,
o której mowa w odnośniku 1.
1)
producenci rolni będący posiadaczami zwierząt składają wniosek nie później niż w dniu
zgłoszenia pierwszego zwierzęcia do rejestru zwierząt prowadzonego na podstawie przepisów
o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz o Inspekcji
Weterynaryjnej;
2)
podmioty prowadzące zakłady utylizacyjne składają wniosek nie później niż w dniu dokonania
pierwszej utylizacji;
5)
producenci rolni lub potencjalni beneficjenci niewpisani do ewidencji producentów
rolnych mogą złożyć wniosek łącznie z wnioskiem o przyznanie pomocy w ramach działań,
o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2-5, 7 oraz 10-18 ustawy z dnia 7 marca 2007 r. o wspieraniu rozwoju
obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju
Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (Dz. U. z 2013 r.
poz. 173 oraz z 2015 r. poz. 349)18)Tytuł ustawy w brzmieniu ustalonym przez art. 65 pkt 1 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r.
o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu
Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich
na lata 2014-2020 (Dz. U. poz. 349), która weszła w życie z dniem 15 marca 2015 r., za pośrednictwem organu właściwego do przyznania pomocy w ramach tych działań;
619)Dodany przez art. 62 ustawy, o której mowa w odnośniku 18.)
producenci rolni lub potencjalni beneficjenci niewpisani do ewidencji producentów
rolnych mogą złożyć wniosek łącznie z wnioskiem o przyznanie pomocy w ramach działań,
o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 4-6 oraz 8-12 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju
obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju
Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 , za pośrednictwem organu właściwego do przyznania pomocy w ramach tych działań.
Art. 12.
120)W brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 4 lit. a ustawy, o której mowa w odnośniku 8..
W decyzji, o której mowa w art. 11 ust. 1, producentowi nadaje się numer identyfikacyjny.
2.
Numer identyfikacyjny, o którym mowa w ust. 1, jest niepowtarzalny i nie przechodzi
na następcę prawnego.
3.
Wnioskodawcy podlegającemu wpisowi do ewidencji producentów na podstawie kilku tytułów
nadaje się jeden numer identyfikacyjny.
421)W brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 4 lit. b ustawy, o której mowa w odnośniku 8..
W przypadku małżonków oraz podmiotów będących współposiadaczami gospodarstwa rolnego
nadaje się:
1)
jeden numer identyfikacyjny temu z małżonków lub współposiadaczy, co do którego współmałżonek
lub współposiadacz wyrazili pisemną zgodę;
2)
odrębny numer identyfikacyjny od numeru, o którym mowa w pkt 1, jeżeli wnioskodawca
prowadzi samodzielnie odrębne gospodarstwo rolne stanowiące zorganizowaną całość gospodarczą.
4a22)Dodany przez art. 1 pkt 4 lit. c ustawy, o której mowa w odnośniku 8..
Wnioskodawcę, o którym mowa w ust. 4 pkt 2, wpisuje się do ewidencji producentów i
nadaje mu się odrębny numer identyfikacyjny.
523)W brzmieniu ustalonym przez art. 52 pkt 6 ustawy, o której mowa w odnośniku 1..
W przypadku producentów rolnych, podmiotów prowadzących zakłady utylizacyjne lub potencjalnych
beneficjentów, działających w formie spółki cywilnej, nadaje się jeden numer identyfikacyjny.
Numer identyfikacyjny nadaje się spółce.
623)W brzmieniu ustalonym przez art. 52 pkt 6 ustawy, o której mowa w odnośniku 1..
W przypadku, o którym mowa w ust. 4 pkt 1, do wniosku o wpis do ewidencji producentów
dołącza się pisemną zgodę odpowiednio współmałżonka lub współposiadaczy gospodarstwa
rolnego.
Art. 13.
4.
Podmioty wpisane do ewidencji producentów w kontaktach z Agencją są obowiązane do
posługiwania się numerem identyfikacyjnym, o którym mowa w art. 12.
Art. 14.
1.
Producent jest obowiązany do zgłoszenia kierownikowi biura powiatowego Agencji każdej
zmiany danych zawartych we wniosku, o którym mowa w art. 11 ust. 1, w terminie 14
dni od dnia zaistnienia zmiany.
2.
Zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, dokonuje się na formularzu wniosku o wpis do ewidencji
producentów.
325)Dodany przez art. 52 pkt 7 ustawy, o której mowa w odnośniku 1..
Zmiana danych w ewidencji producentów może być dokonywana również z urzędu na podstawie
informacji pochodzących z innych ewidencji lub rejestrów publicznych prowadzonych
przez organy lub podmioty wykonujące zadania publiczne, do których Agencja ma dostęp
z mocy prawa, i nie wymaga rozstrzygnięcia w drodze decyzji administracyjnej.
Art. 15.
1.
Agencja może powierzać, na podstawie umowy, wykonywanie czynności technicznych związanych
z prowadzeniem systemu wyspecjalizowanym podmiotom.
2.
Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, rodzaje czynności technicznych, o
których mowa w ust. 1, oraz warunki organizacyjne, techniczne i kadrowe, jakie powinny
spełniać podmioty, którym mogą być powierzone do wykonania te czynności, mając na
względzie zapewnienie wykonywania ich w jednolity sposób na obszarze całego kraju
oraz sprawne funkcjonowanie systemu.
Art. 16.
1.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego udostępnia nieodpłatnie Agencji wykazy gospodarstw
rolnych wpisanych do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej
wraz z nadanym w tym rejestrze numerem identyfikacyjnym (REGON) i zakodowanym opisem
informacji objętych tym rejestrem.
2.
Minister właściwy do spraw rolnictwa, minister właściwy do spraw rynków rolnych, minister
właściwy do spraw rozwoju wsi, Prezes Agencji Rynku Rolnego, Prezes Agencji Nieruchomości
Rolnych, Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, wojewodowie, Główny Inspektor
Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych i wojewódzcy inspektorzy jakości handlowej
artykułów rolno-spożywczych udostępniają nieodpłatnie Agencji dane zawarte w rejestrach
oraz ewidencjach prowadzonych na podstawie odrębnych przepisów, niezbędne do dokonania
płatności.
3.
Minister właściwy do spraw rozwoju wsi określi, w drodze rozporządzenia, warunki oraz
tryb udostępniania danych przechowywanych w prowadzonych rejestrach i ewidencjach,
o których mowa w ust. 2, mając na względzie ochronę danych osobowych, zapewnienie
jednolitości danych o podmiotach ubiegających się o przyznanie płatności oraz bezpieczeństwo
tych rejestrów i ewidencji oraz przechowywanych w nich danych, a także sprawne funkcjonowanie
systemu.
Art. 1726)W brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 6 ustawy, o której mowa w odnośniku 8..
Minister właściwy do spraw rozwoju wsi określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe
wymagania, jakie powinien spełniać wniosek o wpis do ewidencji producentów, uwzględniając
dane, o których mowa w art. 7, oraz biorąc pod uwagę zapewnienie prawidłowego funkcjonowania
systemu.
Art. 18.
(pominięty)
Art. 19.
1.
Posiadacze zwierząt oznakowanych, których zwierzęta zostały zarejestrowane przed dniem
wejścia w życie ustawy w rejestrze zwierząt prowadzonym na podstawie przepisów o zwalczaniu
chorób zakaźnych zwierząt, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz o Inspekcji Weterynaryjnej,
są obowiązani do złożenia wniosku o wpis do ewidencji producentów w terminie 14 dni
od dnia otrzymania formularza takiego wniosku od Agencji.
2.
Podmioty prowadzące zakłady utylizacyjne w dniu wejścia w życie ustawy są obowiązane
do złożenia wniosków o wpis do ewidencji producentów w terminie 21 dni od dnia jej
wejścia w życie.
Art. 20.
Ilekroć w odrębnych przepisach jest mowa o krajowym systemie ewidencji gospodarstw
rolnych i zwierząt gospodarskich, rozumie się przez to krajowy system ewidencji producentów,
ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.
Art. 21.
Dane pozyskane w celu utworzenia ewidencji gospodarstw rolnych, o której mowa w ustawie
wymienionej w art. 23, Agencja wykorzystuje w celu utworzenia ewidencji gospodarstw
rolnych, o której mowa w art. 4 pkt 2.
Art. 22.
Do czasu wydania przepisów wykonawczych na podstawie art. 15 ust. 2 pozostają w mocy
przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 13 ust. 2 ustawy, o której mowa w art.
23.
Art. 23.
Traci moc ustawa z dnia 25 lipca 2001 r. o krajowym systemie ewidencji gospodarstw rolnych i
zwierząt gospodarskich oraz o zmianie niektórych ustaw .
Art. 24.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia27)Ustawa została ogłoszona w dniu 23 stycznia 2004 r..
1)
W brzmieniu ustalonym przez art. 52 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 5 lutego 2015 r. o
płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego (Dz. U. poz. 308), która weszła
w życie z dniem 15 marca 2015 r.
2)
Przez art. 52 pkt 1 lit. b tiret pierwsze ustawy, o której mowa w odnośniku 1.
3)
W brzmieniu ustalonym przez art. 52 pkt 1 lit. b tiret drugie ustawy, o której mowa
w odnośniku 1.
4)
W brzmieniu ustalonym przez art. 52 pkt 1 lit. c ustawy, o której mowa w odnośniku
1.
5)
Przez art. 52 pkt 1 lit. d ustawy, o której mowa w odnośniku 1.
6)
W brzmieniu ustalonym przez art. 52 pkt 1 lit. e ustawy, o której mowa w odnośniku
1.
7)
W brzmieniu ustalonym przez art. 52 pkt 1 lit. f ustawy, o której mowa w odnośniku
1.
8)
Dodany przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 23 października 2014 r. o zmianie ustawy o
krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji
wniosków o przyznanie płatności (Dz. U. poz. 1872), która weszła w życie z dniem 1
stycznia 2015 r.
9)
W brzmieniu ustalonym przez art. 52 pkt 2 ustawy, o której mowa w odnośniku 1.
10)
Dodany przez art. 52 pkt 3 ustawy, o której mowa w odnośniku 1.
11)
W brzmieniu ustalonym przez art. 52 pkt 4 lit. a tiret pierwsze ustawy, o której mowa
w odnośniku 1.
12)
Dodany przez art. 52 pkt 4 lit. a tiret drugie ustawy, o której mowa w odnośniku 1.
13)
W brzmieniu ustalonym przez art. 52 pkt 4 lit. b ustawy, o której mowa w odnośniku
1.
14)
Dodany przez art. 1 pkt 2 ustawy, o której mowa w odnośniku 8.
15)
W brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 3 ustawy, o której mowa w odnośniku 8.
16)
Wprowadzenie do wyliczenia w brzmieniu ustalonym przez art. 52 pkt 5 lit. a ustawy,
o której mowa w odnośniku 1.
17)
Przez art. 52 pkt 5 lit. b ustawy, o której mowa w odnośniku 1.
18)
Tytuł ustawy w brzmieniu ustalonym przez art. 65 pkt 1 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r.
o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu
Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich
na lata 2014-2020 (Dz. U. poz. 349), która weszła w życie z dniem 15 marca 2015 r.
19)
Dodany przez art. 62 ustawy, o której mowa w odnośniku 18.
20)
W brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 4 lit. a ustawy, o której mowa w odnośniku
8.
21)
W brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 4 lit. b ustawy, o której mowa w odnośniku
8.
22)
Dodany przez art. 1 pkt 4 lit. c ustawy, o której mowa w odnośniku 8.
23)
W brzmieniu ustalonym przez art. 52 pkt 6 ustawy, o której mowa w odnośniku 1.
24)
Przez art. 1 pkt 5 ustawy, o której mowa w odnośniku 8.
25)
Dodany przez art. 52 pkt 7 ustawy, o której mowa w odnośniku 1.
26)
W brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 6 ustawy, o której mowa w odnośniku 8.
27)
Ustawa została ogłoszona w dniu 23 stycznia 2004 r.