Obwieszczenie Ministra Finansówz dnia 30 grudnia 2014 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie
obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania czynności
agencyjnych
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 czerwca 2005 r. w sprawie obowiązkowego
ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania czynności agencyjnych , z uwzględnieniem zmiany wprowadzonej rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 12 listopada 2013 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania
czynności agencyjnych .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 12 listopada 2013 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z
tytułu wykonywania czynności agencyjnych , które stanowią:
„
§ 2.
Przepisy rozporządzenia wymienionego w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem,
stosuje się do umów ubezpieczenia OC zawartych od dnia wejścia w życie niniejszego
rozporządzenia.
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
”
.
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 czerwca 2005 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania czynności agencyjnych1)Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - instytucje finansowe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 1256).
Na podstawie art. 11 ust. 8 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o pośrednictwie ubezpieczeniowym 3)Zgodnie z art. 37 ustawy z dnia 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania
niektórych zawodów regulowanych (Dz. U. poz. 768), dotychczasowe przepisy wykonawcze
wydane na podstawie art. 11 ust. 8 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o pośrednictwie ubezpieczeniowym
(Dz. U. z 2014 r. poz. 1450) w brzmieniu dotychczasowym zachowują moc do dnia wejścia
w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 zmienianej ustawy
z dnia 22 maja 2003 r., nie dłużej jednak niż do dnia 10 sierpnia 2015 r. zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa szczegółowy zakres obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności
cywilnej za szkody powstałe z tytułu wykonywania czynności agencyjnych, zwanego dalej
„ubezpieczeniem OC”, termin powstania obowiązku ubezpieczenia oraz minimalną sumę
gwarancyjną tego ubezpieczenia.
§ 2.
1.
Ubezpieczeniem OC jest objęta odpowiedzialność cywilna agenta ubezpieczeniowego, wykonującego
czynności agencyjne na rzecz więcej niż jednego zakładu ubezpieczeń w zakresie tego
samego działu ubezpieczeń, zgodnie z załącznikiem do ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej , za szkody wyrządzone w następstwie działania lub zaniechania ubezpieczonego, w okresie
ubezpieczenia, w związku z wykonywaniem czynności agencyjnych, o których mowa w art. 4 pkt 1 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o pośrednictwie ubezpieczeniowym.
2.
Ubezpieczeniem OC są objęte również szkody wyrządzone przez osoby, przy pomocy których
ubezpieczony wykonuje czynności agencyjne.
3.
Ubezpieczenie OC nie obejmuje szkód:
1)
wyrządzonych przez ubezpieczonego osobom zatrudnionym przez ubezpieczonego na podstawie
umowy o pracę lub osobom, przy pomocy których ubezpieczony wykonuje czynności agencyjne;
2)
polegających na uszkodzeniu, zniszczeniu lub utracie mienia wyrządzonych przez ubezpieczonego
lub osobę, przy pomocy której ubezpieczony wykonuje czynności agencyjne, małżonkowi,
wstępnemu, zstępnemu, rodzeństwu, a także powinowatemu w tej samej linii lub stopniu,
osobie pozostającej w stosunku przysposobienia oraz jej małżonkowi lub osobie, z którą
ubezpieczony lub osoba, przy pomocy której ubezpieczony wykonuje czynności agencyjne,
pozostaje we wspólnym pożyciu;
3)
polegających na zapłacie kar umownych;
4)
powstałych wskutek działań wojennych, stanu wojennego, rozruchów i zamieszek, a także
aktów terroru.
4.
Ubezpieczenie OC obejmuje wszystkie szkody w zakresie, o którym mowa w ust. 1 i 2,
z zastrzeżeniem ust. 3, z możliwością umownego ograniczenia odpowiedzialności zakładu
ubezpieczeń o kwotę nieprzekraczającą równowartości 10% wartości należnego odszkodowania.
§ 3.
Obowiązek ubezpieczenia OC powstaje w dniu zawarcia umowy agencyjnej z drugim zakładem
ubezpieczeń wykonującym działalność ubezpieczeniową w tym samym dziale ubezpieczeń
zgodnie z załącznikiem do ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej.
§ 4.
15)W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 12 listopada 2013 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania czynności agencyjnych (Dz. U. poz. 1496), które weszło w życie z dniem 10 stycznia 2014 r..
Minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia OC wynosi równowartość w złotych 1 250 618
euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte umową ubezpieczenia
OC, oraz 1 875 927 euro w odniesieniu do wszystkich takich zdarzeń.
2.
Kwota, o której mowa w ust. 1, ustalana jest przy zastosowaniu kursu średniego euro
ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski po raz pierwszy w roku, w którym umowa ubezpieczenia
OC została zawarta.
§ 5.
1.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do umów ubezpieczenia OC zawartych od dnia wejścia
w życie rozporządzenia.
2.
Jeżeli umowa ubezpieczenia OC została zawarta przed dniem wejścia w życie rozporządzenia,
a okres, na jaki została zawarta, upływa po tym dniu, nową umowę ubezpieczenia OC
zawiera się najpóźniej w ostatnim dniu okresu obowiązywania dotychczasowej umowy.
§ 6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 10 lipca 2005 r.6)Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia
4 grudnia 2003 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej
z tytułu wykonywania czynności agencyjnych (Dz. U. Nr 211, poz. 2066 oraz z 2005 r.
Nr 6, poz. 37).
1)
Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - instytucje finansowe, na
podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września
2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 1256).
2)
Niniejsze rozporządzenie dokonuje w zakresie swojej regulacji wdrożenia częściowych
postanowień dyrektywy 2002/92/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 9 grudnia
2002 r. w sprawie pośrednictwa ubezpieczeniowego (Dz. Urz. UE L 9 z 15.01.2003, str.
3, z późn. zm.).
3)
Zgodnie z art. 37 ustawy z dnia 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania
niektórych zawodów regulowanych (Dz. U. poz. 768), dotychczasowe przepisy wykonawcze
wydane na podstawie art. 11 ust. 8 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o pośrednictwie ubezpieczeniowym
(Dz. U. z 2014 r. poz. 1450) w brzmieniu dotychczasowym zachowują moc do dnia wejścia
w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 zmienianej ustawy
z dnia 22 maja 2003 r., nie dłużej jednak niż do dnia 10 sierpnia 2015 r.
4)
Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2013 r.
poz. 1289 oraz z 2014 r. poz. 586 i 768.
5)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 12 listopada
2013 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności
cywilnej z tytułu wykonywania czynności agencyjnych (Dz. U. poz. 1496), które weszło
w życie z dniem 10 stycznia 2014 r.
6)
Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia
4 grudnia 2003 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej
z tytułu wykonywania czynności agencyjnych (Dz. U. Nr 211, poz. 2066 oraz z 2005 r.
Nr 6, poz. 37).