Obwieszczenie Ministra Pracy i Polityki Społecznejz dnia 27 kwietnia 2015 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki społecznej
w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych
Spis treści
- Treść obwieszczenia
- Załącznik - Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 stycznia 2009 r. w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych
- Załącznik nr 1 - Wn-U-G Wniosek osoby niepełnosprawnej wykonującej działalność gospodarczą o wypłatę refundacji składek na ubezpieczenia społeczne (wzór)
- Załącznik nr 2 - Wn-U-A: Wniosek niepełnosprawnego rolnika lub rolnika zobowiązanego do opłacania składek za niepełnosprawnego domownika o wypłatę refundacji składek na ubezpieczenia społeczne rolników (wzór)
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 stycznia 2009 r. w sprawie
refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych:
1)
rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 lutego 2011 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych ;
2)
rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 24 czerwca 2014 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje:
1)
§ 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 lutego 2011 r.
zmieniającego rozporządzenie w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne
osób niepełnosprawnych , które stanowią:
„
§ 2.
1.
Wnioskodawcy składają dokumenty według wzorów ustalonych w załącznikach nr 1 i 2 do
rozporządzenia, o którym mowa w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem
w odniesieniu do refundacji należnej za okresy od dnia 1 stycznia 2011 r.
2.
Do dnia 30 czerwca 2011 r. - w odniesieniu do refundacji należnej za okresy do maja
2011 r. włącznie - wnioskodawcy mogą stosować wzory formularzy określone rozporządzeniem,
o którym mowa w § 1, w brzmieniu obowiązującym w dniu 31 grudnia 2010 r. oraz mogą
korygować te dokumenty na formularzach w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem.
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
”
;
2)
§ 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 24 czerwca 2014 r.
zmieniającego rozporządzenie w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne
osób niepełnosprawnych , które stanowią:
„
§ 2.
1.
W odniesieniu do refundacji składek na ubezpieczenia społeczne należnej za okresy
począwszy od dnia 1 stycznia 2009 r. wnioskodawcy mogą składać korektę wniosku Wn-U-G
lub wniosku Wn-U-A, według wzorów ustalonych w załącznikach nr 1 i 2 do rozporządzenia,
o którym mowa w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem.
2.
W okresie od dnia 30 czerwca 2014 r. do dnia 31 sierpnia 2014 r. wnioskodawcy mogą
składać wniosek Wn-U-G lub wniosek Wn-U-A według wzorów ustalonych w załącznikach
nr 1 i 2 do rozporządzenia, o którym mowa w § 1, w brzmieniu obowiązującym do dnia
29 czerwca 2014 r.
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 30 czerwca 2014 r.
”
.
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 stycznia 2009 r. w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych1)Minister Pracy i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej - zabezpieczenie społeczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. poz. 1260).
Na podstawie art. 25d ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej
oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe warunki udzielania oraz tryb przekazywania refundacji składek na ubezpieczenia
społeczne, zwanej dalej „refundacją składek”, osobie niepełnosprawnej wykonującej
działalność gospodarczą, niepełnosprawnemu rolnikowi oraz rolnikowi zobowiązanemu
do opłacania składek za niepełnosprawnego domownika, zwanych dalej „wnioskodawcami”;
2)
termin składania i wzór wniosku, o którym mowa w art. 25c ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej
oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, zwanej dalej „ustawą”, oraz wykaz dokumentów załączanych do wniosku;
3)
wymogi, jakie muszą spełniać wnioskodawcy przekazujący dokumenty w formie elektronicznej
przez teletransmisję danych.
§ 2.
Określa się wzór wniosku o wypłatę refundacji składek:
1)
osoby niepełnosprawnej wykonującej działalność gospodarczą, o symbolu Wn-U-G, stanowiący
załącznik nr 1 do rozporządzenia, zwanego dalej „wnioskiem Wn-U-G”;
2)
niepełnosprawnego rolnika lub rolnika zobowiązanego do opłacania składek za niepełnosprawnego
domownika, o symbolu Wn-U-A, stanowiący załącznik nr 2 do rozporządzenia, zwanego
dalej „wnioskiem Wn-U-A”.
§ 33)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 24 czerwca 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych (Dz. U. poz. 853), które weszło w życie z dniem 30 czerwca 2014 r..
Refundacja składek jest udzielana jako pomoc de minimis spełniająca warunki określone w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania
art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis albo w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania
art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym albo we właściwych przepisach prawa Unii Europejskiej dotyczących pomocy de minimis w sektorze rybołówstwa i akwakultury.
§ 4.
§ 5.
§ 6.
1.
Osoba niepełnosprawna wykonująca działalność gospodarczą składa wniosek Wn-U-G w terminie
do ostatniego dnia miesiąca, w którym upłynął termin do opłacenia składek na ubezpieczenia
społeczne, zgodnie z przepisami o systemie ubezpieczeń społecznych.
2.
Niepełnosprawny rolnik lub rolnik zobowiązany do opłacania składek za niepełnosprawnego
domownika składają wniosek Wn-U-A w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po
miesiącu, w którym terminowo dokonano zapłaty składek za dany kwartał, zgodnie z przepisami
o ubezpieczeniu społecznym rolników.
§ 7.
1.
Osoba niepełnosprawna wykonująca działalność gospodarczą przesyła do Państwowego Funduszu
Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, zwanego dalej „Funduszem”, wraz z pierwszym
wnioskiem Wn-U-G:
1)
dane wnioskodawcy zawierające:
a)
pełną i skróconą nazwę, o ile posiada, oraz imię i nazwisko wnioskodawcy,
b)
numery: PESEL, REGON i NIP, o ile ich nadanie wynika z przepisów prawa,
c)
adres zamieszkania wnioskodawcy,
d)
adres do korespondencji, o ile jest inny niż adres zamieszkania,
e)
imię i nazwisko, numery telefonu i faksu oraz adres poczty elektronicznej, o ile posiada,
osoby odpowiedzialnej za kontakty z Funduszem;
2)
kopie aktualnych dokumentów potwierdzających pełną i skróconą nazwę wnioskodawcy,
o ile posiada, imię i nazwisko wnioskodawcy oraz numery REGON i NIP, o ile ich nadanie
wynika z przepisów prawa;
3)
kopię aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności
lub orzeczenia traktowanego na równi z tym orzeczeniem;
4)
upoważnienie osoby przesyłającej dane lub dokumenty, o których mowa w pkt 1-3, do
występowania w imieniu wnioskodawcy.
2.
Niepełnosprawny rolnik lub rolnik zobowiązany do opłacania składek za niepełnosprawnego
domownika przesyłają Funduszowi wraz z pierwszym wnioskiem Wn-U-A:
1)
dane o wnioskodawcy zawierające:
a)
imię i nazwisko wnioskodawcy,
b)
numery: PESEL i NIP, o ile ich nadanie wynika z przepisów prawa,
c)
adres zamieszkania wnioskodawcy,
d)
adres do korespondencji, o ile jest inny niż adres zamieszkania,
e)
imię, nazwisko, numery telefonu i faksu oraz adres poczty elektronicznej, o ile posiada,
osoby odpowiedzialnej za kontakty z Funduszem;
2)
kopie aktualnych dokumentów potwierdzających imię i nazwisko wnioskodawcy oraz numer
NIP, o ile jego nadanie wynika z przepisów prawa;
3)
kopię aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności
lub orzeczenia traktowanego na równi z tym orzeczeniem niepełnosprawnego rolnika lub
niepełnosprawnego domownika;
45)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.)
kopię decyzji lub innego dokumentu potwierdzającego podleganie ubezpieczeniu społecznemu
rolników, zawierającego wskazanie płatnika składek oraz tytuł ubezpieczenia, wystawionego:
a)
do dnia 31 grudnia 1990 r. przez urząd gminy albo
b)
przez Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego;
5)
upoważnienie osoby przesyłającej dane lub dokumenty, o których mowa w pkt 1-4, do
występowania w imieniu wnioskodawcy.
§ 8.
1.
Wnioskodawca zamierzający składać w formie elektronicznej wniosek Wn-U-G lub wniosek
Wn-U-A otrzymuje od Funduszu identyfikator oraz hasło dostępu do programu informatycznego
udostępnionego przez Fundusz w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku w formie dokumentu
pisemnego.
2.
Wnioskodawca przekazujący wniosek Wn-U-G lub wniosek Wn-U-A w formie elektronicznej
uwierzytelnia te dokumenty podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego
certyfikatu, na zasadach określonych w ustawie z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym , albo certyfikatem dostarczonym przez Fundusz.
3.
Urzędowe poświadczenie odbioru dokumentu w formie elektronicznej przesłanego za pomocą
teletransmisji danych następuje zgodnie z przepisami dotyczącymi warunków organizacyjno-technicznych
doręczania dokumentów elektronicznych podmiotom publicznym.
4.
Wnioskodawca, o którym mowa w ust. 2:
1)
rejestruje w programie informatycznym certyfikat, o którym mowa w ust. 2;
2)
niezwłocznie informuje Fundusz o:
a)
rezygnacji ze składania dokumentów w formie elektronicznej,
b)
utracie lub podejrzeniu ujawnienia danych służących do składania podpisu elektronicznego.
§ 9.
Terminy do złożenia wniosku Wn-U-G i wniosku Wn-U-A przywraca się na prośbę wnioskodawcy,
jeżeli uprawdopodobni, że uchybienie nastąpiło bez jego winy.
§ 10.
Po otrzymaniu wniosku Wn-U-G lub wniosku Wn-U-A Fundusz:
16)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 lutego 2011 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 50, poz. 260), które weszło w życie z dniem 8 marca 2011 r.)
sprawdza go pod względem rachunkowym i formalnym oraz, w terminie 14 dni od dnia otrzymania
wniosku, informuje wnioskodawcę o uznaniu wniosku za kompletny i prawidłowo wypełniony
albo informuje wnioskodawcę o stwierdzonych nieprawidłowościach dotyczących wniosku
i wzywa do ich usunięcia wraz z pouczeniem o pozostawieniu wniosku bez rozpoznania
w przypadku ich nieusunięcia;
2)
ustala, czy wnioskodawca posiada zaległości w zobowiązaniach wobec Funduszu w wysokości
przekraczającej ogółem kwotę 100 zł;
3)
ustala kwotę przysługującej refundacji składek;
4)
przekazuje ustaloną kwotę refundacji składek na rachunek bankowy wskazany przez wnioskodawcę;
5)
wystawia zaświadczenie o udzieleniu pomocy de minimis .
§ 11.
Wnioskodawca korzystający z refundacji składek przechowuje dokumentację pozwalającą
na sprawdzenie zgodności przyznanej pomocy z przepisami rozporządzenia przez okres
10 lat od dnia przyznania pomocy.
§ 12.
Przepisów § 7 i § 8 ust. 4 pkt 1 nie stosuje się do wnioskodawców, którzy po raz pierwszy
przekazali wymagane informacje przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na podstawie
dotychczasowych przepisów.
§ 13.
Refundacji składek na warunkach i w trybie określonym w rozporządzeniu udziela się,
począwszy od składek opłaconych:
1)
za miesiąc styczeń 2009 r. - przez osoby niepełnosprawne wykonujące działalność gospodarczą;
2)
za I kwartał 2009 r. - przez niepełnosprawnych rolników lub rolników zobowiązanych
do opłacania składek za niepełnosprawnego domownika.
§ 147)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
Rozporządzenie obowiązuje do dnia 30 czerwca 2021 r.
§ 15.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia8)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 21 stycznia 2009 r..9)Z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia utraciło moc rozporządzenie Ministra
Pracy i Polityki Społecznej z dnia 13 grudnia 2007 r. w sprawie refundacji składek
na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 240, poz. 1754 oraz z
2008 r. Nr 61, poz. 382 i Nr 207, poz. 1304), zachowane w mocy na podstawie art. 9
ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej
oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 237, poz. 1652).
1)
Minister Pracy i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej - zabezpieczenie
społeczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia
22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Pracy i Polityki
Społecznej (Dz. U. poz. 1260).
2)
Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2011 r.
Nr 171, poz. 1016, Nr 209, poz. 1243 i 1244 i Nr 291, poz. 1707, z 2012 r. poz. 986
i 1456, z 2013 r. poz. 73, 675, 791, 1446 i 1645, z 2014 r. poz. 598, 877, 1198, 1457
i 1873 oraz z 2015 r. poz. 218 i 493.
3)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej
z dnia 24 czerwca 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie refundacji składek
na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych (Dz. U. poz. 853), które weszło
w życie z dniem 30 czerwca 2014 r.
4)
Przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
5)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
6)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej
z dnia 22 lutego 2011 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie refundacji składek
na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 50, poz. 260), które
weszło w życie z dniem 8 marca 2011 r.
7)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
8)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 21 stycznia 2009 r.
9)
Z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia utraciło moc rozporządzenie Ministra
Pracy i Polityki Społecznej z dnia 13 grudnia 2007 r. w sprawie refundacji składek
na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 240, poz. 1754 oraz z
2008 r. Nr 61, poz. 382 i Nr 207, poz. 1304), zachowane w mocy na podstawie art. 9
ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej
oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 237, poz. 1652).
Załącznik nr 1 - Wn-U-G Wniosek osoby niepełnosprawnej wykonującej działalność gospodarczą o wypłatę refundacji składek na ubezpieczenia społeczne (wzór)10)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
10)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.