Obwieszczenie Państwowej Komisji Wyborczejz dnia 11 maja 2015 r.o wynikach głosowania i wyniku wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonych
na dzień 10 maja 2015 r.
Spis treści
Treść obwieszczenia
Na podstawie art. 318 § 1 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy Państwowa Komisja Wyborcza podaje do publicznej wiadomości wyniki głosowania i wynik
wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonych na dzień 10 maja 2015 r.
Rozdział 1
Wyniki głosowania i wynik wyborów
1.
Państwowa Komisja Wyborcza na podstawie protokołów zbiorczych wyników głosowania,
otrzymanych od wszystkich okręgowych komisji wyborczych, ustaliła następujące wyniki
głosowania na kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej:
1)
głosowanie przeprowadzono w 27 817 obwodach głosowania;
2)
liczba wyborców uprawnionych do głosowania wyniosła 30 688 570;
3)
liczba wyborców, którym wydano karty do głosowania, wyniosła 14 993 468, w tym:
a)
liczba wyborców głosujących przez pełnomocnika wyniosła 5 956,
b)
liczba wyborców głosujących na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania wyniosła
128 086;
4)
liczba wyborców, którym wysłano pakiety wyborcze, wyniosła 42 814;
5)
liczba otrzymanych kopert zwrotnych wyniosła 35 053;
6)
liczba kart nieważnych wyniosła 1 488;
7)
liczba kart ważnych wyniosła 15 023 886;
8)
frekwencja wyniosła 48,96%;
9)
liczba oddanych głosów wyniosła 15 023 886;
10)
liczba głosów nieważnych wyniosła 124 952, tj. 0,83%;
11)
liczba głosów ważnych oddanych na wszystkich kandydatów wyniosła 14 898 934, tj. 99,17%.
2.
Większość wymagana dla wyboru Prezydenta (więcej niż połowa głosów ważnych) wynosi
7 449 468 głosów.
3.
Poszczególni kandydaci otrzymali następujące liczby ważnych głosów:
1)
BRAUN Grzegorz Michał 124 132 głosy, tj. 0,83% liczby głosów ważnych;
2)
DUDA Andrzej Sebastian 5 179 092 głosy, tj. 34,76% liczby głosów ważnych;
3)
JARUBAS Adam Sebastian 238 761 głosów, tj. 1,60% liczby głosów ważnych;
4)
KOMOROWSKI Bronisław Maria 5 031 060 głosów, tj. 33,77% liczby głosów ważnych;
5)
KORWIN-MIKKE Janusz Ryszard 486 084 głosy, tj. 3,26% liczby głosów ważnych;
6)
KOWALSKI Marian Janusz 77 630 głosów, tj. 0,52% liczby głosów ważnych;
7)
KUKIZ Paweł Piotr 3 099 079 głosów, tj. 20,80% liczby głosów ważnych;
8)
OGÓREK Magdalena Agnieszka 353 883 głosy, tj. 2,38% liczby głosów ważnych;
9)
PALIKOT Janusz Marian 211 242 głosy, tj. 1,42% liczby głosów ważnych;
10)
TANAJNO Paweł Jan 29 785 głosów, tj. 0,20% liczby głosów ważnych;
11)
WILK Jacek 68 186 głosów, tj. 0,46% liczby głosów ważnych.
4.
Państwowa Komisja Wyborcza stwierdziła, iż spośród 11 kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej
Polskiej żaden nie otrzymał więcej niż połowy głosów ważnych i - stosownie do art. 127 ust. 4 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz art. 292 § 1 Kodeksu wyborczego - w dniu 24 maja 2015 r. przeprowadzone zostanie
ponowne głosowanie.
5.
W ponownym głosowaniu na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wyboru dokonuje się
spośród dwóch następujących kandydatów, którzy w głosowaniu w dniu 10 maja 2015 r.
otrzymali kolejno największą liczbę głosów:
1)
DUDA Andrzej Sebastian;
2)
KOMOROWSKI Bronisław Maria.
Rozdział 2
Zbiorcze wyniki głosowania
1.
Zestawienie zbiorczych wyników głosowania w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
stanowi załącznik nr 1 do obwieszczenia.
2.
Zestawienie zbiorczych wyników głosowania na kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej
Polskiej stanowi załącznik nr 2 do obwieszczenia.
1)
Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2011 r. Nr 26, poz. 134, Nr
94, poz. 550, Nr 102, poz. 588, Nr 134, poz. 777, Nr 147, poz. 881, Nr 149, poz. 889,
Nr 171, poz. 1016 i Nr 217, poz. 1281, z 2012 r. poz. 849, 951 i 1529 oraz z 2014
r. poz. 179, 180 i 1072.
Załącznik nr 1 - Zestawienie zbiorczych wyników głosowania w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 10 maja 2015 r.
ZESTAWIENIE ZBIORCZYCH WYNIKÓW GŁOSOWANIA W WYBORACH PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
W DNIU 10 MAJA 2015 R.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Załącznik nr 2 - Zestawienie zbiorczych wyników głosowania na kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 10 maja 2015 r.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||