Obwieszczenie Ministra Gospodarkiz dnia 7 kwietnia 2015 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie
ustalenia planu rozwoju Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 31 sierpnia 2009 r. w sprawie ustalenia
planu rozwoju Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 14 kwietnia 2014 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie ustalenia planu rozwoju Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 14 kwietnia 2014 r. zmieniającego rozporządzenie
w sprawie ustalenia planu rozwoju Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
”
.
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 31 sierpnia 2009 r. w sprawie ustalenia planu rozwoju Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec1)Minister Gospodarki kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki (Dz. U. poz. 1252).
Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych zarządza się, co następuje:
§ 1.
Ustala się plan rozwoju Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec, stanowiący
załącznik do rozporządzenia.
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia2)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 24 września 2009 r..3)Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Przemysłu i Handlu
z dnia 10 grudnia 1996 r. w sprawie ustalenia planu rozwoju Specjalnej Strefy Ekonomicznej
w Mielcu (Dz. U. Nr 154, poz. 749 oraz z 2005 r. Nr 81, poz. 710 i Nr 182, poz. 1532),
które utraciło moc z dniem 5 sierpnia 2009 r. na podstawie art. 5 ustawy z dnia 30
maja 2008 r. o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. Nr 118,
poz. 746).
1)
Minister Gospodarki kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie
§ 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie
szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki (Dz. U. poz. 1252).
2)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 24 września 2009 r.
3)
Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Przemysłu i Handlu
z dnia 10 grudnia 1996 r. w sprawie ustalenia planu rozwoju Specjalnej Strefy Ekonomicznej
w Mielcu (Dz. U. Nr 154, poz. 749 oraz z 2005 r. Nr 81, poz. 710 i Nr 182, poz. 1532),
które utraciło moc z dniem 5 sierpnia 2009 r. na podstawie art. 5 ustawy z dnia 30
maja 2008 r. o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. Nr 118,
poz. 746).
Załącznik nr 1 - Plan rozwoju Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec
1.
Wstęp
Plan rozwoju strefy określa w szczególności cele ustanowienia strefy, działania służące
osiągnięciu tych celów oraz obowiązki zarządzającego dotyczące działań zmierzających
do osiągnięcia celów ustanowienia strefy i terminy wykonania tych obowiązków.
1.1.
Wprowadzenie
Specjalna Strefa Ekonomiczna Euro-Park Mielec (MSSE) została utworzona rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 5 września 1995 r. w sprawie ustanowienia specjalnej
strefy ekonomicznej w Mielcu wydanym na podstawie art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych , a jej granice określają kolejne rozporządzenia wydawane przez Radę Ministrów w oparciu
o upoważnienie zawarte w art. 4 tej ustawy. Zarządzającym strefą jest Agencja Rozwoju
Przemysłu S.A. (ARP S.A.) w Warszawie. Pierwotnie strefą objęto 574,8580 ha terenów
położonych w Mielcu. Utworzenie specjalnej strefy ekonomicznej w Mielcu miało wspomóc
region, który szczególnie dotkliwie doświadczył skutków transformacji gospodarczej
kraju. Plan rozwoju strefy określony w rozporządzeniu Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 10 grudnia 1996 r. w sprawie ustalenia
planu rozwoju Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Mielcu definiował jej cele strategiczne jako utworzenie docelowo 7000 nowych miejsc pracy
oraz zagospodarowanie majątku przemysłowego i infrastruktury pozostałych po restrukturyzacji
Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Mielec”. W mieleckiej strefie, którą powołano
na 20 lat, już w siódmym roku działalności osiągnięto zakładane cele, mimo to kontynuowano
działania na rzecz rozwoju strefy z uwagi na dostępność zasobów kadrowych i utrzymującą
się wysoką stopę bezrobocia w regionie.
Od 2001 r. zwartą do tej pory strefę rozszerzano o nowe lokalizacje. Na koniec 2008 r.
obszar strefy wyniósł 925,6674 ha i obejmował tereny w miastach: Dębica, Gorlice,
Jarosław, Leżajsk, Lubaczów, Lublin, Mielec, Ropczyce, Sanok, Zagórz oraz gminach:
Dębica, Głogów Małopolski, Jarosław, Laszki, Leżajsk, Ostrów, Trzebownisko.
1.2.
Podstawowe dane o strefie na dzień 31 grudnia 2008 r.
Spośród 925,6674 ha objętych granicami MSSE było zagospodarowanych 718,0429 ha, co
stanowi 77,57% ogólnego obszaru strefy. Nakłady inwestycyjne poniesione przez zarządzającego
na rozbudowę i modernizację infrastruktury technicznej wyniosły 102,9 mln zł. Wydano
153 zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie strefy. Nakłady
inwestycyjne poniesione przez inwestorów posiadających zezwolenia wyniosły 3781,9
mln zł. Przedsiębiorcy działający w strefie utworzyli 12 321 nowych miejsc pracy.
1.34)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 14 kwietnia 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustalenia planu rozwoju Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec (Dz. U. poz. 523), które weszło w życie z dniem 9 maja 2014 r..
Misja MSSE
Misją MSSE jest wspieranie realizacji celów określonych w strategiach rozwoju województw
południowo-wschodniej Polski oraz województw: zachodniopomorskiego i śląskiego w zakresie
tworzenia warunków trwałego rozwoju gospodarczego i poprawy pozycji konkurencyjnej
regionów.
Realizacja misji odbywa się poprzez podejmowanie inicjatyw na rzecz wzrostu innowacyjności
gospodarek województw na obszarach objętych strefą. Celem nadrzędnym jest tworzenie
jak najlepszych warunków do realizacji przedsięwzięć inwestycyjnych, aktywizacji wykorzystywania
potencjału gospodarczego regionów, w tym zasobów ludzkich.
Osiągnięcie tego celu wiąże się nierozerwalnie z:
1)
realizacją zadań określonych w Strategii Rozwoju Województwa Podkarpackiego na lata
2007-20205)Uchwała Sejmiku Województwa Podkarpackiego nr LXIII/790/06 z dnia 20 października
2006 r., zmieniona uchwałą nr XXXVII/697/13 z dnia 26 sierpnia 2013 r., w szczególności obejmujących tworzenie warunków do wzrostu konkurencyjności gospodarki
poprzez rozwijanie przedsiębiorczości, zwiększanie jej innowacyjności oraz podniesienie
atrakcyjności inwestycyjnej regionu;
2)
realizacją zadań określonych w Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego na lata 2006-20206)Uchwała Sejmiku Województwa Lubelskiego nr XXXVI/530/05 z dnia 4 lipca 2005 r., zmieniona
uchwałą nr XXXIV/559/2013 z dnia 24 czerwca 2013 r., w szczególności poprzez wzrost konkurencyjności regionalnej gospodarki oraz jej
zdolności do tworzenia miejsc pracy;
3)
realizacją zadań określonych w Strategii Rozwoju Województwa Małopolskiego na lata
2011-20207)Uchwała Sejmiku Województwa Małopolskiego nr XLI/527/2006 z dnia 30 stycznia 2006 r.,
zmieniona uchwałą nr XII/183/11 z dnia 26 września 2011 r., w szczególności poprzez poprawę konkurencyjności regionu tak, aby stał się „regionem
nowoczesnej gospodarki”;
4)
realizacją zadań określonych w Strategii Rozwoju Województwa Zachodniopomorskiego
do roku 20208)Uchwała Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego nr XXVI/303/05 z dnia 19 grudnia
2005 r., zmieniona uchwałą nr XLII/482/10 z dnia 22 czerwca 2010 r., w szczególności poprzez stworzenie warunków do stabilnego i zrównoważonego rozwoju
województwa zachodniopomorskiego, opartego na konkurencyjnej gospodarce;
5)
realizacją zadań określonych w Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego „Śląskie 2020+”9)Uchwała Sejmiku Województwa Śląskiego nr II/37/6/2005 z dnia 4 lipca 2005 r., zmieniona
uchwałą nr III/47/1/2010 z dnia 17 lutego 2010 r. oraz uchwałą nr IV/38/2/2013 z dnia
1 lipca 2013 r., ukierunkowanych na wzrost wewnętrznej i międzynarodowej konkurencyjności regionu,
także w zakresie restrukturyzacji dużego obszaru przemysłowego w województwie śląskim
i tradycyjnych form przemysłu.
2.
Cele ustanowienia MSSE:
1)
pobudzenie działalności produkcyjnej i usługowej w regionie poprzez stworzenie nowoczesnych
ośrodków przemysłowych;
2)
dywersyfikacja działalności gospodarczej w regionach;
3)
zwiększenie liczby inwestycji o charakterze innowacyjnym;
4)
tworzenie warunków do pozyskiwania inwestycji z sektora B+R;
5)
pozyskiwanie nowych lokalizacji strefy w celu uzyskania efektu zrównoważonego wpływu
strefy na obszary będące w zasięgu jej działania;
6)
wspieranie procesów rewitalizacji terenów zdegradowanych, ze szczególnym uwzględnieniem
terenów poprzemysłowych;
7)
współfinansowanie wspólnych przedsięwzięć inwestycyjnych w infrastrukturę techniczną;
8)
rozwój współpracy z instytucjami zajmującymi się promocją regionalnej oferty inwestycyjnej
mającej m.in. na celu stymulowanie kooperacji firm działających w regionie;
9)
wspieranie rozwoju parków technologicznych oraz klastrów przemysłowych;
10)
aktywizacja rynku pracy, wzrost poziomu wykształcenia i kwalifikacji pracowników.
3.
Działania s łużące os iągnięciu celów ustanowienia MSSE:
1)
zbywanie na rzecz przedsiębiorców prawa własności nieruchomości oraz prawa wieczystego
użytkowania gruntów zarządzającego, położonych na terenie strefy, jeżeli jest to zgodne
z celami ustanowienia strefy oraz z polityką rozwoju strefy;
2)
nabywanie nieruchomości na własność oraz prawa użytkowania wieczystego, w przypadkach
określonych w art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych;
3)
nabywanie nieruchomości na własność oraz prawa użytkowania wieczystego w wykonywaniu
prawa pierwokupu, o którym mowa w art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych, w celu dalszego jego udostępniania przedsiębiorcom;
4)
przygotowanie nieruchomości do sprzedaży oraz zorganizowanie i przeprowadzenie na
zlecenie podmiotów, o których mowa w art. 5 ust. 3 i art. 8 ust. 4 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych
strefach ekonomicznych, przetargu na zbycie nieruchomości stanowiących własność tych podmiotów;
5)
tworzenie warunków racjonalnego gospodarowania urządzeniami infrastruktury gospodarczej
i technicznej;
6)
budowa lub udział w budowie niezbędnej infrastruktury technicznej koniecznej do realizacji
projektów inwestycyjnych w oparciu o zezwolenie;
7)
uczestnictwo w procesach tworzenia strategii rozwoju gospodarczego regionu, programów
restrukturyzacji, planów zagospodarowania przestrzennego i innych przedsięwzięć sprzyjających
aktywizacji gospodarczej regionu;
8)
współpraca z władzami województw, miast, gmin i przedsiębiorcami w celu tworzenia
przyjaznego środowiska dla inwestorów (rozwój mieszkalnictwa, hotelarstwa, bazy turystyczno-wypoczynkowej,
komunikacyjnej itp.);
9)
współpraca z centrami obsługi inwestorów oraz Polską Agencją Informacji i Inwestycji
Zagranicznych S.A.;
10)
współpraca z placówkami dyplomatycznymi i przedsiębiorcami za granicą w zakresie promowania
strefy w celu pozyskiwania nowych inwestorów;
11)
wyznaczanie, na bazie zdobytego doświadczenia i wiedzy, kierunków i trendów rozwoju
określonych branż na obszarach nieobjętych strefą;
12)
tworzenie systemu informacji, w oparciu o centra obsługi inwestora, o firmach wykonawczych
realizujących różne elementy inwestycji;
13)
integracja środowiska gospodarczego w regionie.
W zakresie niezbędnym do realizacji celów określonych w niniejszym planie zarządzający
może być stroną uzgadniającą i opiniującą działania podejmowane przez inne podmioty,
polegające na:
14)
opracowywaniu wszelkich planów zagospodarowania przestrzennego związanych z terenami
stref (współpraca z samorządem);
15)
inwentaryzacji gruntów i posadowionych na gruntach naniesień (współpraca z samorządem,
właścicielem nieruchomości);
16)
negocjacjach dotyczących dostarczania mediów (współpraca z samorządem, właścicielem
nieruchomości, dostawcami mediów);
17)
opracowywaniu koncepcji zaopatrzenia w media;
18)
pracach projektowych dotyczących budowy infrastruktury technicznej;
19)
zawieraniu umów pomiędzy inwestorami a dostawcami mediów.
4.
Obowiązki zarządzającego dotyczące dzia łań zmierzających do os iągnięc ia ce lów
ustanowienia MSSE i terminy ich wykonania
Realizacja działań, o których mowa w pkt 3 ppkt 1, 2 i 5 - praca ciągła.
5.
Środki na real izację celów
Zarządzający MSSE ponosi m.in. koszty wynikające z zarządzania strefą, w tym koszty
związane z nabywaniem nieruchomości, koszty budowy i utrzymania infrastruktury, której
jest właścicielem, koszty operacyjne, do których zalicza się wydatki na promocję strefy
w kraju i za granicą.
Finansowanie działań służących osiągnięciu celów określonych niniejszym planem będzie
realizowane w następujący sposób:
1)
ze środków własnych pozyskanych z działalności statutowej, w tym z przychodów pochodzących
z opłat za administrowanie uzyskiwanych na podstawie umów cywilnoprawnych zawieranych
z przedsiębiorcami;
2)
ze środków jednostek samorządu terytorialnego oraz dostawców mediów.
W miarę udostępniania majątku inwestorom koszty jego utrzymania będą się zmniejszać.
Wysokość wydatków przeznaczonych na marketing i promocję będzie skorelowana z możliwościami
finansowymi zarządzającego. Zakłada się, że część wydatków będzie współfinansowana
przez instytucje zewnętrzne (budżety lokalne). Stałym wydatkiem zarządzającego są
koszty funkcjonowania spółki.
6.
Polityka rozwoju strefy
6.110)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 4..
Inwestycje znaczące dla regionów - perspektywy powiększania terenów
Ustawa z dnia 30 maja 2008 r. o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych zwiększyła limit łącznej powierzchni stref w Polsce z 12 tys. ha do 20 tys. ha. Zasady
włączania do stref nowych obszarów zostały określone w Koncepcji rozwoju specjalnych
stref ekonomicznych, zwanej dalej „Koncepcją”, przyjętej przez Radę Ministrów dnia
27 stycznia 2009 r. Koncepcja określa główny cel włączania nowych terenów do specjalnych
stref ekonomicznych, którym jest wspieranie nowych inwestycji pożądanych dla gospodarki
kraju, a więc takich, które w najwyższym stopniu przyczynią się do zrównoważonego
rozwoju społeczno-gospodarczego regionów. Potrzeba ożywienia gospodarczego południowo-wschodniej
Polski nadal wymaga stosowania instrumentu specjalnych stref ekonomicznych. W przypadku
terenów północno-zachodniej Polski, zwłaszcza położonych w Szczecinie dotkniętym upadkiem
przemysłu stoczniowego, a także na terenach południowej Polski, szczególnie na gruntach
po byłej hucie w Częstochowie, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. może wykorzystać wieloletnie
doświadczenie związane z restrukturyzacją obszarów przemysłowych. Strategia rozwoju
strefy zakłada pozyskanie projektów wykorzystujących tradycje przemysłowe regio
nów, zasoby kadrowe, potencjał przemysłowy, lokalną bazę surowcową i powiązania kooperacyjne,
ale również takich, które przyczynią się do dywersyfikacji dotychczasowej działalności
gospodarczej.
Strefa mielecka jest położona na terenie pięciu województw: podkarpackiego, lubelskiego,
małopolskiego, zachodniopomorskiego i śląskiego. Różne uwarunkowania i cele rozwojowe
tych regionów determinują politykę zagospodarowania terenów strefy, inną dla każdego
województwa.
I tak:
1)
dla województwa podkarpackiego - zakłada się pozyskiwanie projektów inwestycyjnych
wpisujących się w tradycje przemysłowe regionu, zwłaszcza z branży lotniczej, z uwagi
na posiadane zaplecze naukowe i długoletnie tradycje w produkcji sprzętu lotniczego
(rozwój klastra „Dolina Lotnicza”) oraz z branży elektromaszynowej i chemicznej. Zgodnie
z Koncepcją dla województwa podkarpackiego poszerza się „kryterium sektorów priorytetowych”
o przemysł meblarski i przetwórstwo tworzyw sztucznych;
2)
dla województwa lubelskiego - zakłada się pozyskiwanie inwestorów mogących zagospodarować
majątek i kadrę po upadłym przemyśle motoryzacyjnym, przedsiębiorców z branży ceramicznej
i budowlanej (ze względu na bazę surowcową) oraz inwestycji biotechnologicznych i
nowoczesnych usług, z uwagi na znaczący ośrodek akademicki. Zgodnie z Koncepcją dla
województwa lubelskiego poszerza się „kryterium sektorów priorytetowych” o przetwórstwo
spożywcze i przemysł meblarski;
3)
dla województwa małopolskiego - zakłada się pozyskiwanie małych i średnich projektów
wykorzystujących lokalne zasoby kadrowe i wpisujących się w tradycje przemysłowe regionu.
Zgodnie z Koncepcją dla województwa małopolskiego poszerza się „kryterium sektorów
priorytetowych” o przemysł produkujący na potrzeby budownictwa oraz produkcję części
i akcesoriów dla przemysłu;
4)
dla województwa zachodniopomorskiego - zakłada się pozyskiwanie inwestorów z branży
metalowej, maszynowej i elektrotechnicznej, mogących zagospodarować tereny inwestycyjne
oraz duży potencjał kadrowy aglomeracji szczecińskiej. Zgodnie z Koncepcją dla województwa
zachodniopomorskiego poszerza się „kryterium sektorów priorytetowych” o produkcję
wyrobów na rzecz budownictwa oraz o przetwórstwo spożywcze;
5)
dla województwa śląskiego - zakłada się pozyskiwanie inwestycji produkcyjnych, przede
wszystkim zaawansowanych technologicznie, wspierających proces rewitalizacji terenów
poprzemysłowych. Ponadto preferowane będą inwestycje, których profil działalności
pozwoli wykorzystać dostępne, wykwalifikowane kadry. Zgodnie z Koncepcją dla województwa
śląskiego poszerza się „kryterium sektorów priorytetowych” o produkcję maszyn i urządzeń
przeznaczonych dla przemysłu wydobywczego oraz urządzeń i aparatury medycznej.
Realizowane działania marketingowo-promocyjne będą zgodne z polityką rozwoju strefy
określoną w Koncepcji, a ujęte w niej zasady obejmowania nowych gruntów statusem specjalnej
strefy ekonomicznej będą stanowić podstawę do oceny wniosków kierowanych do zarządzającego
o włączenie nowych terenów do strefy.
6.2.
Etapy rozwoju MSSE
Kształtowanie i rozwój strefy jest przedsięwzięciem długofalowym prowadzonym do końca
funkcjonowania strefy, tj. do dnia 31 grudnia 2020 r. Plan rozwoju strefy ma więc
charakter strategiczny i długookresowy. Rozwój strefy od 2009 r. można podzielić na
3 etapy:
|
4)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 14
kwietnia 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustalenia planu rozwoju Specjalnej
Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec (Dz. U. poz. 523), które weszło w życie z dniem
9 maja 2014 r.
5)
Uchwała Sejmiku Województwa Podkarpackiego nr LXIII/790/06 z dnia 20 października
2006 r., zmieniona uchwałą nr XXXVII/697/13 z dnia 26 sierpnia 2013 r.
6)
Uchwała Sejmiku Województwa Lubelskiego nr XXXVI/530/05 z dnia 4 lipca 2005 r., zmieniona
uchwałą nr XXXIV/559/2013 z dnia 24 czerwca 2013 r.
7)
Uchwała Sejmiku Województwa Małopolskiego nr XLI/527/2006 z dnia 30 stycznia 2006 r.,
zmieniona uchwałą nr XII/183/11 z dnia 26 września 2011 r.
8)
Uchwała Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego nr XXVI/303/05 z dnia 19 grudnia
2005 r., zmieniona uchwałą nr XLII/482/10 z dnia 22 czerwca 2010 r.
9)
Uchwała Sejmiku Województwa Śląskiego nr II/37/6/2005 z dnia 4 lipca 2005 r., zmieniona
uchwałą nr III/47/1/2010 z dnia 17 lutego 2010 r. oraz uchwałą nr IV/38/2/2013 z dnia
1 lipca 2013 r.
10)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 4.