Obwieszczenie Ministra Finansówz dnia 29 grudnia 2014 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie
miejsca wyznaczonego lub uznanego przez organ celny, w którym mogą być dokonywane
czynności przewidziane przepisami prawa celnego
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie miejsca wyznaczonego
lub uznanego przez organ celny, w którym mogą być dokonywane czynności przewidziane
przepisami prawa celnego , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych:
1)
rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 30 marca 2005 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie miejsca wyznaczonego lub uznanego przez organ celny, w którym mogą być dokonywane
czynności przewidziane przepisami prawa celnego ;
2)
rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie miejsca wyznaczonego lub uznanego przez organ celny, w którym mogą być dokonywane
czynności przewidziane przepisami prawa celnego ;
3)
rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 9 stycznia 2009 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie miejsca wyznaczonego lub uznanego przez organ celny, w którym mogą być dokonywane
czynności przewidziane przepisami prawa celnego ;
4)
rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 29 października 2013 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie miejsca wyznaczonego lub uznanego przez organ celny, w którym mogą być dokonywane
czynności przewidziane przepisami prawa celnego .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje:
1)
§ 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 30 marca 2005 r. zmieniającego rozporządzenie
w sprawie miejsca wyznaczonego lub uznanego przez organ celny, w którym mogą być dokonywane
czynności przewidziane przepisami prawa celnego , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
”
;
2)
§ 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie miejsca wyznaczonego lub uznanego przez organ celny, w którym
mogą być dokonywane czynności przewidziane przepisami prawa celnego , które stanowią:
„
§ 2.
Decyzje o wyznaczeniu oraz uznaniu miejsca wydane na podstawie dotychczasowych przepisów
pozostają w mocy do upływu okresu ważności, na który zostały wydane, o ile nie zachodzą
przesłanki, o których mowa w § 12 albo 13 rozporządzenia wymienionego w § 1 w brzmieniu
nadanym niniejszym rozporządzeniem.
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
”
;
3)
§ 2-4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 9 stycznia 2009 r. zmieniającego rozporządzenie
w sprawie miejsca wyznaczonego lub uznanego przez organ celny, w którym mogą być dokonywane
czynności przewidziane przepisami prawa celnego , które stanowią:
„
§ 2.
Do miejsc uznanych, w których zakres dokonywanych czynności został określony zgodnie
z § 6 rozporządzenia, o którym mowa w § 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia
w życie niniejszego rozporządzenia, stosuje się przepisy dotychczasowe.
§ 3.
Do postępowań wszczętych i niezakończonych stosuje się przepisy rozporządzenia, o
którym mowa w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem.
§ 4.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
”
;
4)
§ 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 października 2013 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie miejsca wyznaczonego lub uznanego przez organ celny, w którym
mogą być dokonywane czynności przewidziane przepisami prawa celnego , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
”
.
Załącznik - Tekst jednolity rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie miejsca wyznaczonego lub uznanego przez organ celny, w którym mogą być dokonywane czynności przewidziane przepisami prawa celnego1)Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 1256).
Na podstawie art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. - Prawo celne zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa:
1)
wymogi, jakie ma spełniać miejsce wyznaczone lub uznane przez organ celny;
2)
warunki i tryb postępowania przy wyznaczaniu lub uznawaniu oraz znoszeniu przez organ
celny tych miejsc;
3)
okres, na jaki mogą zostać przez organ celny uznane lub wyznaczone te miejsca;
4)
przypadki, w których czynności przewidziane przepisami prawa celnego mogą być dokonywane w tych miejscach;
5)
rodzaj towarów, którym może zostać nadane przeznaczenie celne w tych miejscach.
§ 23)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie miejsca wyznaczonego lub uznanego przez organ celny, w którym mogą być dokonywane czynności przewidziane przepisami prawa celnego (Dz. U. Nr 144, poz. 1005), które weszło w życie z dniem 24 sierpnia 2007 r..
1.
Organ celny może z urzędu wyznaczyć miejsce, w którym mogą być dokonywane czynności
przewidziane przepisami prawa celnego, zwane dalej „miejscem wyznaczonym”.
2.
Organ celny, na wniosek osoby zainteresowanej, może uznać miejsce, w którym mogą być
dokonywane czynności przewidziane przepisami prawa celnego, zwane dalej „miejscem uznanym”.
§ 2a4)Dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
1.
Organ celny może uznać miejsce, w którym wykonywane będą czynności związane z wywozem,
przywozem i tranzytem towarów o znaczeniu strategicznym, na wniosek:
1)
jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej;
2)
osób fizycznych lub prawnych realizujących umowy rządowe na dostawy uzbrojenia i sprzętu
wojskowego;
35)Dodany przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 października 2013 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie miejsca wyznaczonego lub uznanego przez organ celny, w którym mogą być dokonywane czynności przewidziane przepisami prawa celnego (Dz. U. poz. 1475), które weszło w życie z dniem 24 grudnia 2013 r.)
przedsiębiorców posiadających świadectwo, o którym mowa w art. 14a ust. 1 lit. b lub
c rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993 r. ustanawiającego przepisy
w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy
Kodeks Celny , zwanego dalej „Rozporządzeniem Wykonawczym”.
2.
Zakres czynności przewidzianych przepisami prawa celnego, które mogą być wykonywane w miejscu uznanym, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, ogranicza
się tylko do czynności związanych z realizacją umów rządowych na dostawy uzbrojenia
i sprzętu wojskowego.
36)Dodany przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 5..
W miejscu uznanym, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, może zostać nadane przeznaczenie
celne:
1)
towarom niebezpiecznym;
2)
towarom, których przewóz wymaga użycia transportu ponadgabarytowego;
3)
towarom wymagającym specjalnego opakowania, które w wyniku przeprowadzenia rewizji
zostałoby bezpowrotnie uszkodzone.
46)Dodany przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 5..
Czynności przewidziane przepisami prawa celnego mogą być wykonane w miejscu uznanym, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, wyłącznie w swoim
imieniu i na swoją rzecz lub na rzecz przedsiębiorców posiadających świadectwo, o
którym mowa w art. 14a ust. 1 lit. b lub c Rozporządzenia Wykonawczego.
§ 3.
1.
Miejsce wyznaczone lub uznane powinno spełniać warunki gwarantujące, w szczególności,
zapewnienie nienaruszalności i tożsamości znajdujących się w nim towarów.
2.
Miejsce wyznaczone lub uznane powinno spełniać warunki techniczne, zapewniające możliwość
wykonywania kontroli celnej oraz innych czynności, przewidzianych przepisami prawa celnego.
37)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 5..
Miejsce wyznaczone lub uznane powinno być odpowiednio oznaczone tablicą informacyjną
oraz oddzielone od pozostałej części terenu w sposób zapewniający identyfikację miejsca
przedstawienia towaru.
47)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 5..
Organ celny może odstąpić od żądania spełnienia warunków określonych w ust. 2 lub
3, w szczególności gdy miejsce wyznaczone lub uznane sąsiaduje z obszarem morskiego
przejścia granicznego, jest wykorzystywane w transporcie kolejowym, znajduje się na
terenie stałego lotniczego przejścia granicznego albo gdy wyznaczenie lub uznanie
miejsca następuje w celu jednorazowego dokonania czynności przewidzianych przepisami
prawa celnego.
§ 4.
Zakres czynności, przewidzianych przepisami prawa celnego, dokonywanych w miejscu wyznaczonym lub uznanym, nie może przekraczać zakresu czynności
przewidzianych przepisami prawa celnego, które w zależności od rodzajów towarów lub procedur celnych, na podstawie przepisów
rozporządzenia wydanego na podstawie art. 17 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. - Prawo celne lub na podstawie przepisów odrębnych, mogą być dokonywane w urzędzie celnym sprawującym
bezpośredni nadzór nad miejscem wyznaczonym lub uznanym, z zastrzeżeniem § 6.
§ 5.
1.
Miejsce, w którym mogą być dokonywane czynności przewidziane przepisami prawa celnego, może zostać wyznaczone lub uznane zgodnie z art. 38 ust. 1 lit. a rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października
1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny , ostatnio zmienionego aktem dotyczącym warunków przystąpienia Republiki Czeskiej, Republiki Estońskiej,
Republiki Cypryjskiej, Republiki Łotewskiej, Republiki Litewskiej, Republiki Węgierskiej,
Republiki Malty, Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Słowenii i Republiki Słowackiej
oraz dostosowań w traktatach stanowiących podstawę Unii Europejskiej , zwanego dalej „Wspólnotowym Kodeksem Celnym”, z zastrzeżeniem ust. 2, jeżeli wyznaczenie lub uznanie miejsca uzasadnione jest,
w szczególności:
1)
umową międzynarodową;
2)
ważnym interesem państwowym;
3)
ważnymi względami służbowymi;
4)
brakiem technicznych możliwości dostarczenia towaru do urzędu celnego;
5)
właściwościami towaru;
6)
sprawowanym dozorem i kontrolą celną, w szczególności gdy czynności z nimi związane,
ze względów technicznych, nie mogą odbywać się w urzędzie celnym lub są znacznie utrudnione;
78)Dodany przez § 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 5.)
ważnym interesem osoby ubiegającej się o uznanie miejsca.
29)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 9 stycznia 2009 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie miejsca wyznaczonego lub uznanego przez organ celny, w którym mogą być dokonywane czynności przewidziane przepisami prawa celnego (Dz. U. Nr 8, poz. 41), które weszło w życie z dniem 5 lutego 2009 r..
Miejsce, w którym mogą być dokonywane czynności przewidziane przepisami prawa celnego, może zostać uznane także:
110)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 lit. b tiret pierwsze rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 5.)
w pozwoleniu na stosowanie procedury uproszczonej w miejscu, zgodnie z art. 253 ust.
3 Rozporządzenia Wykonawczego;
2)
w pojedynczym pozwoleniu na stosowanie procedury uproszczonej w miejscu, o którym
mowa w art. 1 pkt 13 tiret drugie Rozporządzenia Wykonawczego;
311)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 lit. b tiret drugie rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 5.)
w pozwoleniu na uproszczenie przy obejmowaniu towarów procedurą tranzytu wspólnotowego/wspólnego
lub przy zamykaniu procedury tranzytu wspólnotowego/wspólnego, zgodnie z art. 398
i art. 406 Rozporządzenia Wykonawczego;
411)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 lit. b tiret drugie rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 5.)
w pozwoleniu na uproszczenie przy obejmowaniu towarów procedurą tranzytu TIR lub przy
zamykaniu procedury tranzytu TIR, na podstawie art. 19 i art. 49 Konwencji celnej dotyczącej międzynarodowego przewozu towarów z
zastosowaniem karnetów TIR (Konwencja TIR) z dnia 14 listopada 1975 r. oraz zgodnie z art. 454a Rozporządzenia Wykonawczego.
312)Dodany przez § 1 pkt 3 lit. c rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 5..
Miejsca uznane w pozwoleniach określonych w ust. 2 pkt 3 i 4 są uznawane przez organ
celny jako miejsca uznane, w których towary niewspólnotowe uprzednio objęte procedurą
tranzytu zamkniętą w tym miejscu, mogą zostać przedstawione organom celnym, w celu
objęcia procedurą celną lub czasowym składowaniem.
§ 613)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 5..
Przepisów § 4, § 9 ust. 1 i 2 oraz § 12 nie stosuje się w przypadku miejsc, o których
mowa w § 5 ust. 2.
§ 7.
114)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
Osoba ubiegająca się o uznanie miejsca składa wniosek do organu celnego właściwego
ze względu na lokalizację miejsca, w którym towarom będzie nadawane przeznaczenie
celne.
2.
Wniosek o uznanie miejsca powinien zawierać, w szczególności:
1)
imię i nazwisko lub nazwę oraz miejsce zamieszkania lub adres siedziby wnioskodawcy;
2a16)Dodany przez § 1 pkt 5 lit. a tiret drugie rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 5.)
numer Wspólnotowego Systemu Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych (EORI);
4)
adres miejsca, o uznanie którego wnosi wnioskodawca;
5)
wskazanie czynności, przewidzianych przepisami prawa celnego, które będą dokonywane w miejscu uznanym;
6)
wskazanie przeznaczeń celnych, jakie będą nadawane towarom w miejscu uznanym.
318)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 30 marca 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie miejsca wyznaczonego lub uznanego przez organ celny, w którym mogą być dokonywane czynności przewidziane przepisami prawa celnego (Dz. U. Nr 60, poz. 521), które weszło w życie z dniem 29 kwietnia 2005 r..
Do wniosku o uznanie miejsca należy dołączyć:
2)
opis miejsca, jego plan sytuacyjny oraz opis warunków, które mają zapewnić nienaruszalność
i tożsamość towarów;
3)
określenie wyposażenia i sprzętu technicznego, niezbędnego do wykonywania czynności
wynikających z przepisów prawa celnego;
4)
dane lub dokumenty uzasadniające uznanie miejsca.
420)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 9..
W przypadku, o którym mowa w § 5 ust. 2, do wniosku o udzielenie pozwolenia należy
dołączyć opis miejsca oraz jego plan sytuacyjny.
520)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 9..
Dokumenty, o których mowa w ust. 3 i 4, powinny zawierać dane aktualne w dniu złożenia
wniosku o uznanie miejsca.
620)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 9..
Dokumentów, o których mowa w ust. 3 i 4, nie dołącza się do wniosku o uznanie miejsca,
jeżeli zostały one wcześniej złożone organowi celnemu, do którego składany jest wniosek,
a dane w nich zawarte są nadal aktualne. W takim wypadku wnioskodawca jest obowiązany
do wskazania sprawy, przy której złożono te dokumenty.
6a21)Dodany przez § 1 pkt 5 lit. c rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3; w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 9..
Jeżeli wnioskodawca składa jednocześnie, do tego samego organu, więcej niż jeden wniosek
o uznanie miejsca, w którym mogą być dokonywane czynności przewidziane przepisami
prawa celnego, dokumenty, o których mowa w ust. 3 i 4, należy dołączyć tylko do jednego z wniosków.
722)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 lit. c rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 5..
Do wniosku o uznanie miejsca, w którym czynności przewidziane przepisami prawa celnego mają być dokonane jednorazowo, nie dołącza się dokumentów, o których mowa w ust.
3 pkt 3, oraz planu sytuacyjnego i opisu warunków, o którym mowa w ust. 3 pkt 2. Wnioskodawca
powinien złożyć dodatkowo pisemne oświadczenie o spełnieniu warunków określonych w
§ 3 ust. 1.
7a23)Dodany przez § 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 9; w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 lit. c rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 5..
Do wniosku o uznanie miejsca nie dołącza się dokumentów, o których mowa w ust. 3 pkt
4, w przypadku gdy wnioskodawca posiada świadectwo, o którym mowa w art. 14a ust.
1 Rozporządzenia Wykonawczego.
§ 8.
§ 926)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 6 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
1.
W decyzji o uznaniu miejsca organ celny określa, w szczególności:
1)
towary, które nie mogą być obejmowane procedurą celną w tym miejscu, poprzez podanie
działów Wspólnej Taryfy Celnej, stanowiącej załącznik nr 1 do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury
taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej , ostatnio zmienionego rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1549/2006 z dnia 17 października 2006 r. zmieniającym
załącznik nr 1 do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej
i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej ;27)Zgodnie z art. 12 rozporządzenia Rady nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie
nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz.
Urz. WE L 256 z 07.09.1987, str. 1, z późn. zm.), Komisja przyjmuje każdego roku rozporządzenie
przedstawiające pełną wersję Nomenklatury Scalonej wraz ze stawkami celnymi zgodnie
z art. 1 tego rozporządzenia jako wynik środków przyjętych przez Radę lub Komisję;
rozporządzenie to jest publikowane nie później niż dnia 31 października w Dzienniku
Urzędowym Wspólnot Europejskich i stosuje się je od dnia 1 stycznia roku następnego.
Ostatnia zmiana załącznika nr 1 do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 została wprowadzona
rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) nr 1101/2014 z dnia 16 października 2014 r.
zmieniającym załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury
taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz. Urz. UE L 312
z 31.10.2014, str. 1).
2)
rodzaje przeznaczeń celnych, które mogą być nadawane w tym miejscu;
3)
zakres czynności przewidzianych przepisami prawa celnego, które będą dokonywane w tym miejscu, oraz szczegółowy tryb i warunki ich wykonywania;
4)
numer identyfikacyjny miejsca uznanego;
5)
urząd celny sprawujący bezpośredni nadzór nad miejscem uznanym.
2.
Decyzję o uznaniu miejsca wydaje się na okres nie dłuższy niż 2 lata.
3.
Na wniosek osoby zainteresowanej, złożony przed upływem terminu ważności decyzji o
uznaniu miejsca, ważność decyzji może być przedłużana na dalsze, nie dłuższe niż dwuletnie,
okresy. Do wniosku o przedłużenie ważności decyzji nie dołącza się dokumentów, o których
mowa w § 7 ust. 3, jeżeli dane w nich zawarte są aktualne.
3a28)Dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 9..
W przypadku, o którym mowa w art. 14b ust. 4 Rozporządzenia Wykonawczego, organ celny
może uznać miejsce w celu jednorazowego dokonania czynności, o których mowa w tym
przepisie.
4.
Uznanie miejsca w celu jednorazowego dokonania czynności przewidzianych przepisami
prawa celnego nie wymaga formy decyzji administracyjnej.
§ 9a29)Dodany przez § 1 pkt 7 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
1.
Wyznaczenie miejsca przez organ celny następuje poprzez podanie pisemnej informacji
o wyznaczeniu miejsca do publicznej wiadomości. Informacja ta podlega publikacji na
stronie internetowej urzędu obsługującego organ celny oraz wywieszeniu jej w siedzibie
tego organu. Wyznaczenie miejsca nie wymaga wydania decyzji administracyjnej. Przepis
§ 9 ust. 1 stosuje się odpowiednio.
2.
Wyznaczenie miejsca powinno zostać poprzedzone pisemnymi uzgodnieniami z podmiotem
posiadającym tytuł prawny do tego miejsca, w kwestii możliwości jego wyznaczenia do
wykonywania czynności przewidzianych przepisami prawa celnego.
3.
Wyznaczenie miejsca może nastąpić na czas oznaczony albo nieoznaczony.
§ 10.
131)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 8 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
Organ celny prowadzi wykaz miejsc wyznaczonych lub uznanych, nadając im numery identyfikacyjne,
składające się z następujących części:
1)
PL ─ symbol kraju;
2)
6 cyfr ─ kod izby celnej;
3)
2 litery ─ określenie statusu miejsca, gdzie „MW” oznacza miejsce wyznaczone, a „MU”
oznacza miejsce uznane;
4)
4 cyfry ─ wyróżnik cyfrowy miejsca wyznaczonego lub uznanego znajdującego się na terenie
właściwości miejscowej izby celnej.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do miejsc wyznaczonych lub uznanych w celu jednorazowego dokonania
czynności przewidzianych przepisami prawa celnego.
§ 11.
132)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 9 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
Osoba, na wniosek której organ celny uznał miejsce, jest obowiązana do niezwłocznego
poinformowania tego organu o zmianie danych zawartych we wniosku lub dołączonych do
niego dokumentach.
2.
W wypadku niewywiązania się z obowiązku, o którym mowa w ust. 1, przepis § 12 ust.
2 stosuje się odpowiednio.
§ 1233)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 10 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
1.
Organ celny wydaje decyzję o zniesieniu miejsca uznanego, jeżeli:
1)
wystąpi o to osoba, na wniosek której wydano decyzję o uznaniu miejsca;
2)
miejsce uznane przestało spełniać warunki, o których mowa w § 3 ust. 1 lub 2;
3)
ogłoszono likwidację bądź upadłość osoby, o której mowa w pkt 1;
4)
osoba kierująca działalnością gospodarczą wnioskodawcy została skazana prawomocnym
wyrokiem za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi pieniędzmi
i papierami wartościowymi, obrotowi gospodarczemu lub za przestępstwo skarbowe.
2.
Organ celny może wydać decyzję o zniesieniu miejsca uznanego, jeżeli:
1)
osoba, na wniosek której wydano decyzję o uznaniu miejsca, w sposób istotny naruszyła
przepisy prawa związane z przywozem lub wywozem towarów;
2)
zapewnienie właściwego dozoru i kontroli celnej w miejscu uznanym wymaga stosowania
przez organy celne środków i nakładów niewspółmiernych do zakresu prowadzonej działalności;
3)
uznanie miejsca przestało być uzasadnione okolicznościami, o których mowa w § 5 ust.
1;
4)
osoba, na wniosek której wydano decyzję o uznaniu miejsca, zaprzestała prowadzenia
działalności gospodarczej.
§ 1333)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 10 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
1.
Organ celny znosi miejsce wyznaczone, jeżeli miejsce to przestało spełniać warunki,
o których mowa w § 3 ust. 1 lub 2.
2.
Organ celny może znieść miejsce wyznaczone, jeżeli:
1)
zapewnienie właściwego dozoru i kontroli celnej w miejscu wyznaczonym wymaga stosowania
przez organy celne środków i nakładów niewspółmiernych do zakresu prowadzonej działalności;
2)
wyznaczenie miejsca przestało być uzasadnione okolicznościami, o których mowa w §
5 ust. 1.
3.
Zniesienie miejsca wyznaczonego następuje z zachowaniem formy, o której mowa w § 9a
ust. 1.
§ 14.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia34)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 1 maja 2004 r..35)Z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia utraciło moc rozporządzenie Ministra
Finansów z dnia 24 września 2003 r. w sprawie miejsca wyznaczonego lub uznanego przez
organ celny, w którym mogą być dokonywane czynności przewidziane przepisami prawa
celnego (Dz. U. Nr 176, poz. 1715).
1)
Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie
§ 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r.
w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 1256).
2)
Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2013 r.
poz. 1149 oraz z 2014 r. poz. 768 i 1662.
3)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca
2007 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie miejsca wyznaczonego lub uznanego przez
organ celny, w którym mogą być dokonywane czynności przewidziane przepisami prawa
celnego (Dz. U. Nr 144, poz. 1005), które weszło w życie z dniem 24 sierpnia 2007 r.
4)
Dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
5)
Dodany przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 października
2013 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie miejsca wyznaczonego lub uznanego przez
organ celny, w którym mogą być dokonywane czynności przewidziane przepisami prawa
celnego (Dz. U. poz. 1475), które weszło w życie z dniem 24 grudnia 2013 r.
6)
Dodany przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 5.
7)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 5.
8)
Dodany przez § 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 5.
9)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 9 stycznia
2009 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie miejsca wyznaczonego lub uznanego przez
organ celny, w którym mogą być dokonywane czynności przewidziane przepisami prawa
celnego (Dz. U. Nr 8, poz. 41), które weszło w życie z dniem 5 lutego 2009 r.
10)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 lit. b tiret pierwsze rozporządzenia, o którym
mowa w odnośniku 5.
11)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 lit. b tiret drugie rozporządzenia, o którym
mowa w odnośniku 5.
12)
Dodany przez § 1 pkt 3 lit. c rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 5.
13)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 5.
14)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
3.
15)
Przez § 1 pkt 5 lit. a tiret pierwsze rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 5.
16)
Dodany przez § 1 pkt 5 lit. a tiret drugie rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
5.
17)
Przez § 1 pkt 5 lit. a tiret trzecie rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 5.
18)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia
30 marca 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie miejsca wyznaczonego lub uznanego
przez organ celny, w którym mogą być dokonywane czynności przewidziane przepisami
prawa celnego (Dz. U. Nr 60, poz. 521), które weszło w życie z dniem 29 kwietnia 2005 r.
19)
Przez § 1 pkt 5 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 5.
20)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
9.
21)
Dodany przez § 1 pkt 5 lit. c rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3; w brzmieniu
ustalonym przez § 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 9.
22)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 lit. c rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
5.
23)
Dodany przez § 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 9; w brzmieniu
ustalonym przez § 1 pkt 5 lit. c rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 5.
24)
Przez § 1 pkt 5 lit. d rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 5.
25)
Przez § 1 pkt 6 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 5.
26)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 6 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
27)
Zgodnie z art. 12 rozporządzenia Rady nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie
nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz.
Urz. WE L 256 z 07.09.1987, str. 1, z późn. zm.), Komisja przyjmuje każdego roku rozporządzenie
przedstawiające pełną wersję Nomenklatury Scalonej wraz ze stawkami celnymi zgodnie
z art. 1 tego rozporządzenia jako wynik środków przyjętych przez Radę lub Komisję;
rozporządzenie to jest publikowane nie później niż dnia 31 października w Dzienniku
Urzędowym Wspólnot Europejskich i stosuje się je od dnia 1 stycznia roku następnego.
Ostatnia zmiana załącznika nr 1 do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 została wprowadzona
rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) nr 1101/2014 z dnia 16 października 2014 r.
zmieniającym załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury
taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz. Urz. UE L 312
z 31.10.2014, str. 1).
28)
Dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 9.
29)
Dodany przez § 1 pkt 7 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
30)
Przez § 1 pkt 5 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 9.
31)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 8 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
32)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 9 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
33)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 10 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
34)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 1 maja 2004 r.
35)
Z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia utraciło moc rozporządzenie Ministra
Finansów z dnia 24 września 2003 r. w sprawie miejsca wyznaczonego lub uznanego przez
organ celny, w którym mogą być dokonywane czynności przewidziane przepisami prawa
celnego (Dz. U. Nr 176, poz. 1715).