Obwieszczenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsiz dnia 27 stycznia 2014 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju
Wsi w sprawie szczegółowego zakresu i sposobu znakowania nieprzeznaczonych bezpośrednio
dla konsumenta finalnego niektórych grup i rodzajów opakowanych artykułów rolno-spożywczych
lub artykułów rolno-spożywczych bez opakowań
Spis treści
- Treść obwieszczenia
- Załącznik - Tekst jednolity rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 27 maja 2009 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobu znakowania nieprzeznaczonych bezpośrednio dla konsumenta finalnego niektórych grup i rodzajów opakowanych artykułów rolno-spożywczych lub artykułów rolno-spożywczych bez opakowań
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 27 maja 2009 r. w sprawie szczegółowego
zakresu i sposobu znakowania nieprzeznaczonych bezpośrednio dla konsumenta finalnego
niektórych grup i rodzajów opakowanych artykułów rolno-spożywczych lub artykułów rolno-spożywczych
bez opakowań , z uwzględnieniem zmiany wprowadzonej rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 stycznia 2013 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobu znakowania nieprzeznaczonych
bezpośrednio dla konsumenta finalnego niektórych grup i rodzajów opakowanych artykułów
rolno-spożywczych lub artykułów rolno-spożywczych bez opakowań .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 stycznia 2013 r.
zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobu znakowania
nieprzeznaczonych bezpośrednio dla konsumenta finalnego niektórych grup i rodzajów
opakowanych artykułów rolno-spożywczych lub artykułów rolno-spożywczych bez opakowań , które stanowią:
„
§ 2.
1.
Zagęszczone soki owocowe nieprzeznaczone bezpośrednio dla konsumenta finalnego mogą
być oznakowane i wprowadzane do obrotu zgodnie z dotychczasowymi przepisami do dnia
28 października 2013 r.
2.
Zagęszczone soki owocowe nieprzeznaczone bezpośrednio dla konsumenta finalnego, o
których mowa w ust. 1, mogą pozostawać w obrocie do dnia 28 kwietnia 2015 r.
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
”
.
Załącznik - Tekst jednolity rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 27 maja 2009 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobu znakowania nieprzeznaczonych bezpośrednio dla konsumenta finalnego niektórych grup i rodzajów opakowanych artykułów rolno-spożywczych lub artykułów rolno-spożywczych bez opakowań1)Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rynki rolne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 248, poz. 1486).
Na podstawie art. 15 pkt 6 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych zarządza się, co następuje:
§ 1.
1.
Głęboko mrożone środki spożywcze nieprzeznaczone bezpośrednio dla konsumenta finalnego
znakuje się na opakowaniu, pojemniku lub załączonej etykiecie, podając następujące
informacje:
1)
nazwę środka spożywczego wraz z określeniem „produkt głęboko mrożony”;
2)
masę netto;
3)
kod identyfikacyjny partii produkcyjnej;
4)
dane identyfikujące osobę fizyczną, osobę prawną albo jednostkę organizacyjną nieposiadającą
osobowości prawnej, która:
a)
produkuje lub paczkuje środki spożywcze, lub
b)
wprowadza środki spożywcze do obrotu, jeżeli działalność ta jest zarejestrowana na
terytorium któregoś z państw członkowskich Unii Europejskiej lub na terytorium państwa
członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), będącego stroną
umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym.
2.
Dane identyfikujące, o których mowa w ust. 1 pkt 4, obejmują:
1)
nazwę ze wskazaniem formy prawnej i adres - w przypadku osoby prawnej albo jednostki
organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej;
2)
imię i nazwisko oraz adres - w przypadku osoby fizycznej.
3.
Przepisów ust. 1 nie stosuje się do lodów jadalnych.
§ 24)W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 stycznia 2013 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobu znakowania nieprzeznaczonych bezpośrednio dla konsumenta finalnego niektórych grup i rodzajów opakowanych artykułów rolno-spożywczych lub artykułów rolno-spożywczych bez opakowań (Dz. U. poz. 110), które weszło w życie z dniem 7 lutego 2013 r..
Zagęszczony sok owocowy nieprzeznaczony bezpośrednio dla konsumenta finalnego znakuje
się na opakowaniu lub na załączonej etykiecie, lub w dokumentach towarzyszących opakowaniu,
podając nazwę wyrobu oraz informacje dotyczące obecności i ilości dodanego soku cytrynowego,
soku z limonek lub regulatorów kwasowości dopuszczonych do stosowania w zagęszczonych
sokach owocowych zgodnie z załącznikiem II, część E, kategoria 14.1.2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008
z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie dodatków do żywności .
§ 3.
Miód filtrowany i miód piekarniczy znakuje się na pojemniku do jego przewozu luzem,
opakowaniu lub w dokumentach handlowych, podając pełną nazwę produktu, odpowiednio:
„miód filtrowany” albo „miód piekarniczy”.
§ 4.
1.
Kazeinę kwasową spożywczą, kazeinę podpuszczkową spożywczą oraz kazeiniany spożywcze,
nieprzeznaczone bezpośrednio dla konsumenta finalnego, znakuje się na opakowaniu,
pojemniku lub załączonej etykiecie, podając następujące informacje:
1)
nazwę albo, w przypadku kazeinianów, nazwę uzupełnioną wskazaniem kationu lub kationów;
2)
masę netto wyrażoną w kilogramach albo gramach;
3)
dane identyfikujące osobę fizyczną, osobę prawną albo jednostkę organizacyjną nieposiadającą
osobowości prawnej, która:
a)
produkuje lub paczkuje środki spożywcze, lub
b)
wprowadza środki spożywcze do obrotu, jeżeli działalność ta jest zarejestrowana na
terytorium któregoś z państw członkowskich Unii Europejskiej lub na terytorium państwa
członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), będącego stroną
umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym;
4)
nazwę kraju pochodzenia - w przypadku środków spożywczych przywożonych z państw trzecich;
5)
datę produkcji albo inne oznaczenie kodu identyfikacyjnego partii produkcyjnej.
2.
Kazeinę kwasową spożywczą, kazeinę podpuszczkową spożywczą oraz kazeiniany spożywcze,
nieprzeznaczone bezpośrednio dla konsumenta finalnego, wprowadzane do obrotu jako
mieszaniny, znakuje się na opakowaniu, podając oprócz informacji, o których mowa w
ust. 1, następujące informacje:
1)
określenie „mieszanina składająca się z...” wraz z podaniem nazw poszczególnych produktów
tworzących mieszaninę według ich masy w porządku malejącym;
2)
nazwę uzupełnioną wskazaniem kationu lub kationów - w przypadku kazeinianu lub kazeinianów;
3)
zawartość białka - w przypadku mieszanin, w skład których wchodzą kazeiniany.
3.
W przypadku środków spożywczych, o których mowa w:
1)
ust. 1, informacje, o których mowa w ust. 1 pkt 2-4,
2)
ust. 2, informacje, o których mowa w ust. 1 pkt 2-4 i ust. 2 pkt 3
- mogą być umieszczone jedynie w dokumentach towarzyszących tym środkom spożywczym.
4.
W przypadku kazeiny kwasowej spożywczej, kazeiny podpuszczkowej spożywczej lub kazeinianów
spożywczych transportowanych luzem informacje, o których mowa w ust. 1 pkt 2-5 i ust.
2 pkt 2 i 3, mogą być umieszczone jedynie w dokumentach towarzyszących tym środkom
spożywczym.
§ 5.
Jaja wyprodukowane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieprzeznaczone bezpośrednio
dla konsumenta finalnego znakuje się zgodnie z aaazałącznikiem XIV część A rozdz. III aaaust. 1 zdanie aaapierwsze rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007
z dnia 22 października 2007 r. ustanawiającego wspólną organizację rynków rolnych
oraz przepisy szczegółowe dotyczące niektórych produktów rolnych 5)Utraciło moc z dniem 31 grudnia 2013 r. na podstawie art. 230 ust. 1 rozporządzenia
Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiającego
wspólną organizację rynków produktów rolnych oraz uchylającego rozporządzenie Rady
(EWG) nr 922/72, (EWG) nr 234/79, (WE) nr 1037/2001 i (WE) nr 1234/2007 (Dz. Urz.
UE L 347 z 20.12.2013, str. 671, z późn. zm.); odesłania do rozporządzenia (WE) nr
1234/2007 odczytuje się jako odesłania do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego
i Rady (UE) nr 1308/2013 oraz do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE)
nr 1306/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie finansowania wspólnej polityki rolnej,
zarządzania nią i monitorowania jej oraz uchylające rozporządzenie Rady (EWG) nr 352/78,
(WE) nr 165/94, (WE) nr 2799/98, (WE) nr 814/2000, (WE) nr 1290/2005 i (WE) nr 485/2008
(Dz. Urz. UE L 347 z 20.12.2013, str. 549), zgodnie z tabelą korelacji w załączniku
XIV do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013.oraz z art. 9 ust. 1 rozporządzenia Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 r. ustanawiającego
szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm
handlowych w odniesieniu do jaj , po numerze oznaczenia sposobu utrzymywania kur nieśnych podaje się kod państwa członkowskiego
- PL oraz weterynaryjny numer identyfikacyjny nadany w sposób określony w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie
sposobu ustalania weterynaryjnego numeru identyfikacyjnego6)Obecnie: rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 września 2010 r.
w sprawie sposobu ustalania weterynaryjnego numeru identyfikacyjnego (Dz. U. Nr 173,
poz. 1178), które weszło w życie z dniem 23 września 2010 r..
§ 6.
Traci moc rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 marca 2007 r. w sprawie
szczegółowego zakresu i sposobu znakowania opakowań niektórych grup i rodzajów artykułów
rolno-spożywczych nieprzeznaczonych bezpośrednio dla konsumenta finalnego .
§ 7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia7)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 16 czerwca 2009 r..
1)
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rynki rolne,
na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada
2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
(Dz. U. Nr 248, poz. 1486).
2)
Niniejsze rozporządzenie częściowo wdraża postanowienia następujących dyrektyw: 1)
dyrektywy 83/417/EWG z dnia 25 lipca 1983 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw
Członkowskich odnoszących się do niektórych białek mleka (kazein i kazeinianów) przeznaczonych
do spożycia przez ludzi (Dz. Urz. WE L 237 z 26.08.1983, str. 25; Dz. Urz. UE Polskie
wydanie specjalne, rozdz. 13, t. 7, str. 99); 2) dyrektywy 89/108/EWG z dnia 21 grudnia
1988 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do głęboko
mrożonych środków spożywczych przeznaczonych do spożycia przez ludzi (Dz. Urz. WE
L 40 z 11.02.1989, str. 34; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 13, t. 9,
str. 318); 3) dyrektywy 2001/112/WE z dnia 20 grudnia 2001 r. odnoszącej się do soków
owocowych i niektórych podobnych produktów przeznaczonych do spożycia przez ludzi
(Dz. Urz. WE L 10 z 12.01.2002, str. 58; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz.
3, t. 34, str. 471); 4) dyrektywy 2001/110/WE z dnia 20 grudnia 2001 r. odnoszącej
się do miodu (Dz. Urz. WE L 10 z 12.01.2002, str. 47; Dz. Urz. UE Polskie wydanie
specjalne, rozdz. 13, t. 27, str. 179).
3)
Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2006 r.
Nr 170, poz. 1217, Nr 171, poz. 1225 i Nr 208, poz. 1541, z 2007 r. Nr 176, poz. 1238,
z 2008 r. Nr 214, poz. 1346 i Nr 227, poz. 1505, z 2009 r. Nr 18, poz. 97 i Nr 31,
poz. 206 oraz z 2011 r. Nr 106, poz. 622 i Nr 120, poz. 690.
4)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z
dnia 8 stycznia 2013 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu
i sposobu znakowania nieprzeznaczonych bezpośrednio dla konsumenta finalnego niektórych
grup i rodzajów opakowanych artykułów rolno-spożywczych lub artykułów rolno-spożywczych
bez opakowań (Dz. U. poz. 110), które weszło w życie z dniem 7 lutego 2013 r.
5)
Utraciło moc z dniem 31 grudnia 2013 r. na podstawie art. 230 ust. 1 rozporządzenia
Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiającego
wspólną organizację rynków produktów rolnych oraz uchylającego rozporządzenie Rady
(EWG) nr 922/72, (EWG) nr 234/79, (WE) nr 1037/2001 i (WE) nr 1234/2007 (Dz. Urz.
UE L 347 z 20.12.2013, str. 671, z późn. zm.); odesłania do rozporządzenia (WE) nr
1234/2007 odczytuje się jako odesłania do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego
i Rady (UE) nr 1308/2013 oraz do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE)
nr 1306/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie finansowania wspólnej polityki rolnej,
zarządzania nią i monitorowania jej oraz uchylające rozporządzenie Rady (EWG) nr 352/78,
(WE) nr 165/94, (WE) nr 2799/98, (WE) nr 814/2000, (WE) nr 1290/2005 i (WE) nr 485/2008
(Dz. Urz. UE L 347 z 20.12.2013, str. 549), zgodnie z tabelą korelacji w załączniku
XIV do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013.
6)
Obecnie: rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 września 2010 r.
w sprawie sposobu ustalania weterynaryjnego numeru identyfikacyjnego (Dz. U. Nr 173,
poz. 1178), które weszło w życie z dniem 23 września 2010 r.
7)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 16 czerwca 2009 r.