Obwieszczenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsiz dnia 14 stycznia 2014 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju
Wsi w sprawie zakresu sprawozdań dotyczących realizacji Programu Rozwoju Obszarów
Wiejskich na lata 2007-2013 oraz trybu i terminów przekazywania tych sprawozdań
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 11 marca 2010 r. w sprawie
zakresu sprawozdań dotyczących realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata
2007-2013 oraz trybu i terminów przekazywania tych sprawozdań , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych:
1)
rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 kwietnia 2011 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie zakresu sprawozdań dotyczących realizacji Programu Rozwoju
Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 oraz trybu i terminów przekazywania tych sprawozdań ;
2)
rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 stycznia 2013 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie zakresu sprawozdań dotyczących realizacji Programu Rozwoju
Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 oraz trybu i terminów przekazywania tych sprawozdań .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje:
1)
§ 2 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 kwietnia 2011 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie zakresu sprawozdań dotyczących realizacji Programu Rozwoju
Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 oraz trybu i terminów przekazywania tych sprawozdań , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 maja 2011 r.
”
;
2)
§ 2 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 stycznia 2013 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie zakresu sprawozdań dotyczących realizacji Programu Rozwoju
Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 oraz trybu i terminów przekazywania tych sprawozdań , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.
”
.
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 11 marca 2010 r. w sprawie zakresu sprawozdań dotyczących realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 oraz trybu i terminów przekazywania tych sprawozdań1)Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rozwój wsi, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 248, poz. 1486).
Na podstawie art. 7 ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 7 marca 2007 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich
z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa:
1)
zakres sprawozdań z wykonywania przez podmioty wymienione w art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 7 marca 2007 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich
z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, zwanej dalej „ustawą”, zadań instytucji zarządzającej;
2)
zakres sprawozdań zawierających inne dane niż występujące w sprawozdaniach, o których
mowa w pkt 1, niezbędne do właściwego monitorowania realizacji Programu Rozwoju Obszarów
Wiejskich na lata 2007-2013, zwanego dalej „Programem”;
3)
tryb i terminy przekazywania sprawozdań, o których mowa w pkt 1 i 2.
§ 2.
1.
Sprawozdania, o których mowa w § 1 pkt 1, sporządzane przez podmioty wymienione w
art. 6 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 ustawy, są przekazywane jako:
1)
sprawozdania bieżące:
a)
tygodniowe,
b)
miesięczne;
2)
sprawozdania okresowe:
a)
półroczne,
b)
roczne;
2.
Sprawozdania, o których mowa w § 1 pkt 1, sporządzane przez Agencję Restrukturyzacji
i Modernizacji Rolnictwa, są przekazywane jako:
1)
zbiorcze sprawozdania bieżące:
a)
tygodniowe,
b)
miesięczne;
2)
zbiorcze sprawozdania okresowe:
a)
półroczne,
b)
roczne;
3.
Sprawozdania, o których mowa w § 1 pkt 2, sporządzane przez Agencję Restrukturyzacji
i Modernizacji Rolnictwa, są przekazywane łącznie ze sprawozdaniami, o których mowa
w ust. 2.
§ 3.
1.
Sprawozdania bieżące, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, i zbiorcze sprawozdania bieżące,
o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1, zawierają dane, przygotowane według stanu na ostatni
dzień roboczy danego tygodnia albo miesiąca, za okres od początku wdrażania Programu,
dotyczące przebiegu wdrażania działań Programu, w szczególności złożonych wniosków
o przyznanie pomocy finansowej w ramach działań objętych Programem, zwanej dalej „pomocą”,
zawartych umów lub wydanych decyzji w sprawie przyznania pomocy.
2.
Sprawozdania bieżące miesięczne, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 lit. b, i zbiorcze
sprawozdania bieżące miesięczne, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1 lit. b, zawierają
dane z podziałem na województwa.
3.
Sprawozdania bieżące miesięczne, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 lit. b, i zbiorcze
sprawozdania bieżące miesięczne, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1 lit. b, jeżeli
są przygotowane według stanu na ostatni dzień roboczy I i III kwartału danego roku,
poza danymi określonymi w ust. 1, zawierają również dane dotyczące:
1)
przeprowadzonych kontroli realizacji operacji w ramach wdrażania Programu oraz ich
wyników;
3)
napotkanych problemów we wdrażaniu Programu, w szczególności związanych z zapewnieniem
zgodności ze wspólnotowymi politykami, i środków podjętych w celu ich rozwiązania.
§ 4.
1.
Sprawozdania okresowe, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, oraz zbiorcze sprawozdania
okresowe, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 2, zawierają dane, przygotowane według stanu
na ostatni dzień roboczy danego okresu sprawozdawczego, za okres sprawozdawczy, dotyczące:5)Wprowadzenie do wyliczenia w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o
którym mowa w odnośniku 2.
1)
przebiegu wdrażania Programu, w szczególności złożonych wniosków o przyznanie pomocy,
zawartych umów lub wydanych decyzji w sprawie przyznania tej pomocy;
2)
czynności podejmowanych w ramach wykonywania zadań związanych z monitorowaniem Programu,
w szczególności w zakresie gromadzenia w formie elektronicznej informacji i danych
dotyczących wdrażania Programu;
3)
przeprowadzonych kontroli w ramach realizacji Programu oraz ich wyników;
4)
realizacji zadań w zakresie informowania i rozpowszechniania informacji o Programie;
5)
napotkanych problemów we wdrażaniu Programu, w szczególności związanych z zapewnieniem
zgodności ze wspólnotowymi politykami, i środków podjętych w celu ich rozwiązania;
6)
poleceń ministra właściwego do spraw rozwoju wsi wydawanych na podstawie art. 7 ust.
2 pkt 2 ustawy i ich realizacji.
2.
Dane, o których mowa w ust. 1 pkt 1, przygotowuje się w odpowiednich sprawozdaniach
również za okres od początku wdrażania Programu.
3.
Do sprawozdań, o których mowa w ust. 1, dołącza się tabele monitorowania, zawierające
dane o postępie wdrażania Programu w ujęciu ilościowym (wskaźniki monitorowania).
§ 5.
1.
Sprawozdania, o których mowa w § 2 ust. 3:
1)
przekazywane łącznie ze zbiorczymi sprawozdaniami bieżącymi, o których mowa w § 2
ust. 2 pkt 1, zawierają dane, przygotowane według stanu na ostatni dzień roboczy danego
tygodnia albo miesiąca, za okres od początku wdrażania Programu, dotyczące przebiegu:
a)
realizacji finansowej działań Programu, w szczególności wniosków o płatność, liczby
beneficjentów, którzy otrzymali płatności z tytułu przyznanej pomocy, oraz dane dotyczące
kwot zrealizowanych płatności,
b)
wdrażania oraz realizacji finansowej Programu związanej z wykonywaniem zadań określonych
w art. 66 ust. 2 i 3 rozporządzenia Rady (WE) nr 1698/2005 z dnia 20 września 2005 r.
w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz
Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) 6)Utraciło moc z dniem 31 grudnia 2013 r. na podstawie art. 88 rozporządzenia Parlametu
Europejskiego i Rady (UE) nr 1305/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie wsparcia
rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów
Wiejskich (EFRROW) i uchylającego rozporządzenie Rady (WE) nr 1698/2005 (Dz. Urz.
UE L 347 z 20.12.2013, str. 487); rozporządzenie stosuje się nadal do operacji realizowanych
zgodnie z programami zatwierdzonymi przez Komisję na mocy tego rozporządzenia przed
dniem 1 stycznia 2014 r., zwanej dalej „pomocą techniczną”;
2)
przekazywane łącznie ze zbiorczymi sprawozdaniami bieżącymi miesięcznymi, o których
mowa w § 2 ust. 2 pkt 1 lit. b, zawierają dane z podziałem na województwa;
3)
przekazywane łącznie ze zbiorczymi sprawozdaniami okresowymi, o których mowa w § 2
ust. 2 pkt 2, zawierają dane, przygotowane według stanu na ostatni dzień roboczy danego
okresu sprawozdawczego, za okres sprawozdawczy, dotyczące:7)Wprowadzenie do wyliczenia w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o
którym mowa w odnośniku 2.
a)
przebiegu realizacji finansowej działań Programu oraz pomocy technicznej, w szczególności
złożonych wniosków o płatność, liczby beneficjentów, którzy otrzymali płatności z
tytułu przyznanej pomocy, oraz dane dotyczące kwot zrealizowanych płatności,
b)
pomocy technicznej, obejmujące informacje wymienione w § 4 ust. 1.
2.
Dane, o których mowa w ust. 1 pkt 3 lit. a, przygotowuje się w odpowiednich sprawozdaniach
również za okres od początku wdrażania Programu.
§ 6.
1.
Sprawozdania bieżące, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, i zbiorcze sprawozdania bieżące,
o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1, są przekazywane w formie elektronicznej.
28)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2..
Sprawozdania okresowe, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, oraz zbiorcze sprawozdania
okresowe, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 2, są przekazywane w formie elektronicznej
i papierowej.
§ 7.
1.
Sprawozdania, o których mowa w § 2 ust. 1, są przekazywane Agencji Restrukturyzacji
i Modernizacji Rolnictwa najpóźniej w:
1)
2. dniu roboczym kolejnego tygodnia - w przypadku sprawozdań bieżących tygodniowych;
2)
6. dniu roboczym kolejnego miesiąca - w przypadku sprawozdań bieżących miesięcznych;
3)
20. dniu roboczym kolejnego półrocza - w przypadku sprawozdań okresowych półrocznych;
49)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 lit. a tiret pierwsze rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.)
dniu 10 lutego roku następującego po roku, którego dotyczy sprawozdanie - w przypadku
sprawozdań okresowych rocznych;
2.
Sprawozdania, o których mowa w § 2 ust. 2, są przekazywane ministrowi właściwemu do
spraw rozwoju wsi najpóźniej w:
1)
3. dniu roboczym kolejnego tygodnia - w przypadku zbiorczych sprawozdań bieżących
tygodniowych;
2)
10. dniu roboczym kolejnego miesiąca - w przypadku zbiorczych sprawozdań bieżących
miesięcznych;
3)
50. dniu roboczym kolejnego półrocza - w przypadku zbiorczych sprawozdań okresowych
półrocznych;
4)
dniu 20 kwietnia roku następującego po roku, którego dotyczy sprawozdanie - w przypadku
zbiorczych sprawozdań okresowych rocznych;
§ 8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia12)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 8 kwietnia 2010 r..13)Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju
Wsi z dnia 5 czerwca 2007 r. w sprawie zakresu sprawozdań z wykonywania zadań instytucji
zarządzającej, dotyczących realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata
2007-2013, oraz trybu i terminów przekazywania tych sprawozdań (Dz. U. Nr 105, poz.
719), które na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy
o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu
Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr
237, poz. 1655) utraciło moc z dniem 16 lipca 2009 r.
1)
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rozwój wsi,
na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada
2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
(Dz. U. Nr 248, poz. 1486).
2)
Przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 stycznia
2013 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zakresu sprawozdań dotyczących realizacji
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 oraz trybu i terminów przekazywania
tych sprawozdań (Dz. U. poz. 112), które weszło w życie z dniem 31 stycznia 2013 r.
3)
Przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
4)
Przez § 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 kwietnia 2011 r.
zmieniającego rozporządzenie w sprawie zakresu sprawozdań dotyczących realizacji Programu
Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 oraz trybu i terminów przekazywania tych
sprawozdań (Dz. U. Nr 89, poz. 512), które weszło w życie z dniem 1 maja 2011 r.
5)
Wprowadzenie do wyliczenia w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o
którym mowa w odnośniku 2.
6)
Utraciło moc z dniem 31 grudnia 2013 r. na podstawie art. 88 rozporządzenia Parlametu
Europejskiego i Rady (UE) nr 1305/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie wsparcia
rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów
Wiejskich (EFRROW) i uchylającego rozporządzenie Rady (WE) nr 1698/2005 (Dz. Urz.
UE L 347 z 20.12.2013, str. 487); rozporządzenie stosuje się nadal do operacji realizowanych
zgodnie z programami zatwierdzonymi przez Komisję na mocy tego rozporządzenia przed
dniem 1 stycznia 2014 r.
7)
Wprowadzenie do wyliczenia w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o
którym mowa w odnośniku 2.
8)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
9)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 lit. a tiret pierwsze rozporządzenia, o którym
mowa w odnośniku 2.
10)
Przez § 1 pkt 5 lit. a tiret drugie rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
11)
Przez § 1 pkt 5 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
12)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 8 kwietnia 2010 r.
13)
Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju
Wsi z dnia 5 czerwca 2007 r. w sprawie zakresu sprawozdań z wykonywania zadań instytucji
zarządzającej, dotyczących realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata
2007-2013, oraz trybu i terminów przekazywania tych sprawozdań (Dz. U. Nr 105, poz.
719), które na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy
o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu
Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr
237, poz. 1655) utraciło moc z dniem 16 lipca 2009 r.