Obwieszczenie Ministra Edukacji Narodowejz dnia 18 grudnia 2013 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej
w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu
seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości
rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych
w podstawie programowej kształcenia ogólnego
Spis treści
- Treść obwieszczenia
- Załącznik - Tekst jednolity rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 1999 r. w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 1999 r. w sprawie sposobu
nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka,
o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia
w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie
programowej kształcenia ogólnego , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych:
1)
rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 lipca 2001 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu
seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości
rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych
w podstawie programowej kształcenia ogólnego ;
2)
rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 19 lipca 2002 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących
wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa,
o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji
zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego ;
3)
rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 sierpnia 2009 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących
wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa,
o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji
zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego ;
4)
rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 lutego 2012 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących
wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa,
o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji
zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje:
1)
§ 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 lipca 2001 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących
wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa,
o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji
zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2001 r.
”
;
2)
§ 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 19 lipca 2002 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących
wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa,
o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji
zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2002 r.
”
;
3)
§ 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 sierpnia 2009 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących
wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa,
o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji
zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego , które stanowią:
„
§ 2.
W roku szkolnym:
1)
2009/2010 uczniowie klas II i III gimnazjum,
2)
2010/2011 uczniowie klas III gimnazjum
‒ realizują zajęcia edukacyjne „Wychowanie do życia w rodzinie” w ramach zajęć edukacyjnych
„Wiedza o społeczeństwie”.
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2009 r.
”
;
4)
§ 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 lutego 2012 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących
wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa,
o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji
zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego , które stanowią:
„
§ 2.
1.
Przepisy § 3 i 3a rozporządzenia, o którym mowa w § 1 niniejszego rozporządzenia,
w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem, stosuje się:
1)
począwszy od dnia 1 września 2012 r. w klasie I gimnazjum, klasie I szkół ponadgimnazjalnych:
zasadniczej szkoły zawodowej, liceum ogólnokształcącego i technikum, w tym specjalnych,
dla dzieci i młodzieży, publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych;
2)
począwszy od dnia 1 września 2013 r. w klasie V szkoły podstawowej, w tym specjalnej,
dla dzieci i młodzieży, publicznej i niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej.
2.
W pozostałych klasach szkół, o których mowa w ust. 1, w których realizowane są zajęcia
edukacyjne „Wychowanie do życia w rodzinie”, do zakończenia danego etapu edukacyjnego,
oraz w liceach profilowanych, do czasu zakończenia kształcenia w tych liceach, stosuje
się dotychczasowe przepisy.
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2012 r.
”
.
Załącznik - Tekst jednolity rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 1999 r. w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego1)Minister Edukacji Narodowej kieruje działem administracji rządowej - oświata i wychowanie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji Narodowej (Dz. U. Nr 248, poz. 1480).
Na podstawie art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu
ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zarządza się, co następuje:
§ 1.
1.
Treści dotyczące wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego
rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach
świadomej prokreacji zawarte w podstawie programowej kształcenia ogólnego, są realizowane
w ramach zajęć edukacyjnych „Wychowanie do życia w rodzinie”, zwanych dalej „zajęciami”.
23)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 lutego 2012 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego (Dz. U. poz. 300), które weszło w życie z dniem 1 września 2012 r..
Zajęcia realizowane są w klasach V i VI szkół podstawowych, w gimnazjach, zasadniczych
szkołach zawodowych, liceach ogólnokształcących i w klasach I‒III techników, w tym
specjalnych, dla dzieci i młodzieży, publicznych i niepublicznych o uprawnieniach
szkół publicznych.
§ 24)Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 19 lipca 2002 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego (Dz. U. Nr 121, poz. 1037), które weszło w życie z dniem 1 września 2002 r..
Realizacja treści programowych zajęć powinna stanowić spójną całość z pozostałymi
działaniami wychowawczymi i profilaktycznymi szkoły, a w szczególności:
1)
wspierać wychowawczą rolę rodziny;
2)
promować integralne ujęcie ludzkiej seksualności;
3)
kształtować postawy prorodzinne, prozdrowotne i prospołeczne.
§ 35)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
1.
Na realizację zajęć w szkołach publicznych przeznacza się w szkolnym planie nauczania,
w każdym roku szkolnym, dla uczniów poszczególnych klas, po 14 godzin, w tym po 5
godzin z podziałem na grupy dziewcząt i chłopców.
2.
Zajęcia są organizowane w oddziałach albo liczących nie więcej niż 28 uczniów grupach
międzyoddziałowych.
§ 3a6)Dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 4, w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
Na realizację zajęć w szkołach niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych przeznacza
się liczbę godzin nie mniejszą niż liczba godzin przewidziana w § 3 ust. 1 dla szkół
publicznych. Zajęcia te mogą być organizowane zgodnie z § 3 ust. 2.
§ 47)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 sierpnia 2009 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego (Dz. U. Nr 131, poz. 1079), które weszło w życie z dniem 1 września 2009 r..
1.
Uczeń niepełnoletni nie bierze udziału w zajęciach, jeżeli jego rodzice (prawni opiekunowie)
zgłoszą dyrektorowi szkoły w formie pisemnej rezygnację z udziału ucznia w zajęciach.
2.
Uczeń pełnoletni nie bierze udziału w zajęciach, jeżeli zgłosi dyrektorowi szkoły
w formie pisemnej rezygnację ze swojego udziału w zajęciach.
3.
Zajęcia nie podlegają ocenie i nie mają wpływu na promocję ucznia do klasy programowo
wyższej ani na ukończenie szkoły przez ucznia.
§ 5.
1.
W każdym roku szkolnym przed przystąpieniem do realizacji zajęć nauczyciel prowadzący
zajęcia wraz z wychowawcą klasy przeprowadza co najmniej jedno spotkanie informacyjne
z rodzicami uczniów niepełnoletnich oraz z uczniami pełnoletnimi. Nauczyciel jest
obowiązany przedstawić pełną informację o celach i treściach realizowanego programu
nauczania, podręcznikach szkolnych oraz środkach dydaktycznych.
2.
Za przeprowadzenie spotkań, o których mowa w ust. 1, odpowiedzialny jest dyrektor
szkoły.
§ 6.
§ 7.
§ 8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia9)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 17 sierpnia 1999 r..
1)
Minister Edukacji Narodowej kieruje działem administracji rządowej - oświata i wychowanie,
na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada
2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji Narodowej (Dz.
U. Nr 248, poz. 1480).
2)
Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1995 r. Nr 66, poz. 334, z
1996 r. Nr 139, poz. 646, z 1997 r. Nr 141, poz. 943 i Nr 157, poz. 1040, z 1999 r.
Nr 5, poz. 32 oraz z 2001 r. Nr 154, poz. 1792.
3)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z
dnia 17 lutego 2012 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu nauczania szkolnego
oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego
i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz
metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia
ogólnego (Dz. U. poz. 300), które weszło w życie z dniem 1 września 2012 r.
4)
Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i
Sportu z dnia 19 lipca 2002 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu nauczania
szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach
świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej
oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia
ogólnego (Dz. U. Nr 121, poz. 1037), które weszło w życie z dniem 1 września 2002 r.
5)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
6)
Dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 4, w brzmieniu ustalonym
przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
7)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z
dnia 10 sierpnia 2009 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu nauczania
szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach
świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej
oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia
ogólnego (Dz. U. Nr 131, poz. 1079), które weszło w życie z dniem 1 września 2009 r.
8)
Przez § 1 pkt 6 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 4.
9)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 17 sierpnia 1999 r.