Obwieszczenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsiz dnia 21 listopada 2014 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju
Wsi w sprawie podziału środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Spis treści
- Treść obwieszczenia
- Załącznik - Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 stycznia 2013 r. w sprawie podziału środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
- Załącznik nr 1 - Wysokość limitów środków w podziale na poszczególne województwa w ramach działań, o których mowa w § 1 pkt 1
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 stycznia 2013 r. w sprawie
podziału środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych:
1)
rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 czerwca 2013 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie podziału środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata
2007-2013 ;
2)
rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 listopada 2013 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie podziału środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata
2007-2013 ;
3)
rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 30 czerwca 2014 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie podziału środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata
2007-2013 ;
4)
rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 października 2014 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie podziału środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata
2007-2013 .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje:
1)
§ 2 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 czerwca 2013 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie podziału środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata
2007-2013 , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
”
;
2)
§ 2 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 listopada 2013 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie podziału środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata
2007-2013 , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
”
;
3)
§ 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 30 czerwca 2014 r.
zmieniającego rozporządzenie w sprawie podziału środków Programu Rozwoju Obszarów
Wiejskich na lata 2007-2013 , które stanowią:
„
§ 2.
Do wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach działania modernizacja gospodarstw
rolnych złożonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia i zawierających
zapotrzebowanie na środki nieprzekraczające wysokości limitu środków określonej w
dotychczasowych przepisach stosuje się przepisy dotychczasowe.
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
”
;
4)
§ 2 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 października 2014 r.
zmieniającego rozporządzenie w sprawie podziału środków Programu Rozwoju Obszarów
Wiejskich na lata 2007-2013 , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
”
.
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 stycznia 2013 r. w sprawie podziału środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-20131)Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rozwój wsi, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. poz. 1261).
Na podstawie art. 16 ustawy z dnia 7 marca 2007 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem
środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa:
1)
podział środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 na poszczególne
województwa, w ramach działania:
a)
renty strukturalne,
c)
poprawianie i rozwijanie infrastruktury związanej z rozwojem i dostosowywaniem rolnictwa
i leśnictwa przez scalanie gruntów,
d)
poprawianie i rozwijanie infrastruktury związanej z rozwojem i dostosowywaniem rolnictwa
i leśnictwa przez gospodarowanie rolniczymi zasobami wodnymi, z wyodrębnieniem środków
przeznaczonych na operacje inne niż priorytet gospodarka wodna, o którym mowa w art. 16a ust. 1 lit. c rozporządzenia Rady (WE) nr 1698/2005 z dnia 20 września 2005 r. w sprawie wsparcia
rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów
Wiejskich (EFRROW) 3)Utraciło moc z dniem 31 grudnia 2013 r. na podstawie art. 88 rozporządzenia Parlamentu
Europejskiego i Rady (UE) nr 1305/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie wsparcia
rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów
Wiejskich (EFRROW) i uchylającego rozporządzenie Rady (WE) nr 1698/2005 (Dz. Urz.
UE L 347 z 20.12.2013, str. 487); rozporządzenie stosuje się nadal do operacji realizowanych
zgodnie z programami zatwierdzonymi przez Komisję na mocy tego rozporządzenia przed
dniem 1 stycznia 2014 r., zwanego dalej „rozporządzeniem nr 1698/2005”,
f4)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 czerwca 2013 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie podziału środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (Dz. U. poz. 797), które weszło w życie z dniem 25 lipca 2013 r.)
podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej, z podziałem na środki przeznaczone
na priorytet infrastruktura szerokopasmowego Internetu na obszarach wiejskich, o którym
mowa w art. 16a ust. 1 lit. g rozporządzenia nr 1698/2005 3)Utraciło moc z dniem 31 grudnia 2013 r. na podstawie art. 88 rozporządzenia Parlamentu
Europejskiego i Rady (UE) nr 1305/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie wsparcia
rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów
Wiejskich (EFRROW) i uchylającego rozporządzenie Rady (WE) nr 1698/2005 (Dz. Urz.
UE L 347 z 20.12.2013, str. 487); rozporządzenie stosuje się nadal do operacji realizowanych
zgodnie z programami zatwierdzonymi przez Komisję na mocy tego rozporządzenia przed
dniem 1 stycznia 2014 r., i na pozostałe operacje w ramach tego działania,
g)
odnowa i rozwój wsi;
2)
tryb postępowania w sprawie przyznania pomocy finansowej, w przypadku gdy zapotrzebowanie
na środki wynikające z wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach działań, o
których mowa w pkt 1, przekracza wysokość limitów środków określoną w rozporządzeniu.
§ 2.
Wysokość limitów środków w podziale na poszczególne województwa w ramach działań,
o których mowa w § 1 pkt 1, jest określona w załączniku do rozporządzenia.
§ 3.
1.
Wnioskodawców, których wnioski o przyznanie pomocy finansowej złożone w ramach działania:
2)
poprawianie i rozwijanie infrastruktury związanej z rozwojem i dostosowywaniem rolnictwa
i leśnictwa przez scalanie gruntów,
4)
podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej,
5)
odnowa i rozwój wsi
- zawierają zapotrzebowanie na środki przekraczające określoną w załączniku do rozporządzenia
wysokość odpowiedniego limitu środków, niezwłocznie informuje się o tym, w formie
pisemnej, a także o sposobie postępowania z tymi wnioskami.
2.
Operacje objęte wnioskami, o których mowa w ust. 1, umieszcza się na liście, w kolejności
określonej w przepisach w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy
finansowej w ramach poszczególnych działań wymienionych w ust. 1, zgodnie z którą
przysługuje pomoc finansowa.
37)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 października 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie podziału środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (Dz. U. poz. 1390), które weszło w życie z dniem 15 października 2014 r..
Wnioski, o których mowa w ust. 1, rozpatruje się zgodnie z trybem określonym w przepisach
w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach poszczególnych
działań wymienionych w ust. 1, w terminie do dnia 30 czerwca 2015 r.
4.
Jeżeli po poinformowaniu wnioskodawcy zgodnie z ust. 1 okaże się, że w ramach określonej
w rozporządzeniu wysokości odpowiedniego limitu środków jest możliwe przyznanie mu
pomocy finansowej na operację umieszczoną na liście, o której mowa w ust. 2, pomoc
finansową przyznaje się niezwłocznie wnioskodawcy do wysokości odpowiedniego limitu
środków, jeżeli są spełnione warunki przyznania tej pomocy, a pomoc ta przysługuje
w kolejności, w jakiej operacje zostały umieszczone na liście, o której mowa w ust.
2.
5.
Jeżeli przyznanie pomocy finansowej wnioskodawcy, o którym mowa w ust. 1, w ramach
określonej w rozporządzeniu wysokości odpowiedniego limitu środków nie jest możliwe
do dnia 30 czerwca 2015 r.:8)Wprowadzenie do wyliczenia w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia,
o którym mowa w odnośniku 7.
19)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.)
informuje się tego wnioskodawcę, w formie pisemnej, o odmowie przyznania pomocy finansowej
z podaniem jej przyczyn - w przypadku działań: podstawowe usługi dla gospodarki i
ludności wiejskiej oraz odnowa i rozwój wsi;
2)
odmawia się temu wnioskodawcy przyznania pomocy finansowej - w przypadku działania
poprawianie i rozwijanie infrastruktury związanej z rozwojem i dostosowywaniem rolnictwa
i leśnictwa przez scalanie gruntów.
§ 3a.
§ 4.
1.
Wnioskodawców, których wnioski o przyznanie pomocy finansowej złożone w ramach działania
poprawianie i rozwijanie infrastruktury związanej z rozwojem i dostosowywaniem rolnictwa
i leśnictwa przez gospodarowanie rolniczymi zasobami wodnymi zawierają zapotrzebowanie
na środki przekraczające określoną w załączniku do rozporządzenia wysokość odpowiedniego
limitu środków, niezwłocznie informuje się o tym, w formie pisemnej, a także o sposobie
postępowania z tymi wnioskami.
211)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 7..
Wnioski, o których mowa w ust. 1, rozpatruje się zgodnie z trybem określonym w przepisach
w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania
wymienionego w ust. 1, w terminie do dnia 30 czerwca 2015 r.
311)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 7..
Jeżeli przyznanie pomocy finansowej wnioskodawcy, o którym mowa w ust. 1, w ramach
określonej w rozporządzeniu wysokości odpowiedniego limitu środków nie jest możliwe
do dnia 30 czerwca 2015 r., odmawia się temu wnioskodawcy przyznania pomocy finansowej.
§ 5.
Wnioskodawcom, których wnioski o przyznanie pomocy finansowej złożone w ramach działania
renty strukturalne zawierają takie zapotrzebowanie na środki, którego część stanowiąca
sumę środków, jakie maksymalnie miałyby być wypłacone danemu wnioskodawcy przez okres
52 miesięcy, przekracza określoną w załączniku do rozporządzenia wysokość odpowiedniego
limitu środków, odmawia się przyznania pomocy finansowej.
§ 6.
Traci moc rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie
podziału środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 .
§ 7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia13)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 25 stycznia 2013 r..
1)
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rozwój wsi,
na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września
2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
(Dz. U. poz. 1261).
2)
Przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 30 czerwca
2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie podziału środków Programu Rozwoju Obszarów
Wiejskich na lata 2007-2013 (Dz. U. poz. 904), które weszło w życie z dniem 23 lipca
2014 r.
3)
Utraciło moc z dniem 31 grudnia 2013 r. na podstawie art. 88 rozporządzenia Parlamentu
Europejskiego i Rady (UE) nr 1305/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie wsparcia
rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów
Wiejskich (EFRROW) i uchylającego rozporządzenie Rady (WE) nr 1698/2005 (Dz. Urz.
UE L 347 z 20.12.2013, str. 487); rozporządzenie stosuje się nadal do operacji realizowanych
zgodnie z programami zatwierdzonymi przez Komisję na mocy tego rozporządzenia przed
dniem 1 stycznia 2014 r.
4)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju
Wsi z dnia 19 czerwca 2013 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie podziału środków
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (Dz. U. poz. 797), które weszło
w życie z dniem 25 lipca 2013 r.
5)
Przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 listopada
2013 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie podziału środków Programu Rozwoju Obszarów
Wiejskich na lata 2007-2013 (Dz. U. poz. 1357), które weszło w życie z dniem 6 grudnia
2013 r.
6)
Przez § 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
7)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju
Wsi z dnia 9 października 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie podziału
środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (Dz. U. poz. 1390),
które weszło w życie z dniem 15 października 2014 r.
8)
Wprowadzenie do wyliczenia w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia,
o którym mowa w odnośniku 7.
9)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
2.
10)
Dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 5; uchylony przez
§ 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
11)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 7.
12)
Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. U. z 2009 r. Nr 72, poz.
626, Nr 133, poz. 1100 i Nr 193, poz. 1494, z 2010 r. Nr 86, poz. 557, Nr 147, poz.
985, Nr 160, poz. 1077 i Nr 258, poz. 1759, z 2011 r. Nr 62, poz. 320, Nr 168, poz.
1011 i Nr 191, poz. 1139 oraz z 2012 r. poz. 277 i 866.
13)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 25 stycznia 2013 r.
Załącznik nr 1 - Wysokość limitów środków w podziale na poszczególne województwa w ramach działań, o których mowa w § 1 pkt 1
I.
Renty strukturalne
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
III15)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 5..
Poprawianie i rozwijanie infrastruktury związanej z rozwojem i dostosowywaniem rolnictwa
i leśnictwa przez scalanie gruntów
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
IV16)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 lit. b tiret pierwsze rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2..
Poprawianie i rozwijanie infrastruktury związanej z rozwojem i dostosowywaniem rolnictwa
i leśnictwa przez gospodarowanie rolniczymi zasobami wodnymi, z wyodrębnieniem środków
przeznaczonych na operacje inne niż priorytet gospodarka wodna, o którym mowa w art 16a ust. 1 lit c rozporządzenia nr 1698/20053)Utraciło moc z dniem 31 grudnia 2013 r. na podstawie art. 88 rozporządzenia Parlamentu
Europejskiego i Rady (UE) nr 1305/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie wsparcia
rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów
Wiejskich (EFRROW) i uchylającego rozporządzenie Rady (WE) nr 1698/2005 (Dz. Urz.
UE L 347 z 20.12.2013, str. 487); rozporządzenie stosuje się nadal do operacji realizowanych
zgodnie z programami zatwierdzonymi przez Komisję na mocy tego rozporządzenia przed
dniem 1 stycznia 2014 r.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
VI17)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 7..
Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej, z podziałem na środki przeznaczone
na priorytet infrastruktura szerokopasmowego Internetu na obszarach wiejskich, o którym
mowa w art. 16a ust. 1 lit g rozporządzenia nr 1698/20053) i na pozostałe operacje w ramach tego działania
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
VII18)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 lit. b tiret trzecie rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2..
Odnowa i rozwój wsi
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
14)
Przez § 1 pkt 4 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
15)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
5.
16)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 lit. b tiret pierwsze rozporządzenia, o którym
mowa w odnośniku 2.
3)
Utraciło moc z dniem 31 grudnia 2013 r. na podstawie art. 88 rozporządzenia Parlamentu
Europejskiego i Rady (UE) nr 1305/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie wsparcia
rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów
Wiejskich (EFRROW) i uchylającego rozporządzenie Rady (WE) nr 1698/2005 (Dz. Urz.
UE L 347 z 20.12.2013, str. 487); rozporządzenie stosuje się nadal do operacji realizowanych
zgodnie z programami zatwierdzonymi przez Komisję na mocy tego rozporządzenia przed
dniem 1 stycznia 2014 r.
17)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 7.
18)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 lit. b tiret trzecie rozporządzenia, o którym
mowa w odnośniku 2.