Obwieszczenie Ministra Infrastruktury i Rozwojuz dnia 19 września 2014 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie
wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego dróg, których zarządcą jest Generalny
Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 18 lipca 2011 r. w sprawie wysokości
stawek opłat za zajęcie pasa drogowego dróg, których zarządcą jest Generalny Dyrektor
Dróg Krajowych i Autostrad , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 30 grudnia 2013 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego dróg, których
zarządcą jest Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 30 grudnia 2013 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego dróg, których
zarządcą jest Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
”
.
Załącznik - Tekst jednolity rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 18 lipca 2011 r. w sprawie wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego dróg, których zarządcą jest Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad1)Obecnie działem administracji rządowej - transport kieruje Minister Infrastruktury i Rozwoju, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 listopada 2013 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury i Rozwoju (Dz. U. poz. 1391).
Na podstawie art. 40 ust. 7 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa stawki opłat za zajęcie 1 m2 pasa drogowego dróg, których zarządcą jest Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad,
na cele niezwiązane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną tych dróg,
dotyczące:
1)
prowadzenia robót w pasie drogowym drogi, której zarządcą jest Generalny Dyrektor
Dróg Krajowych i Autostrad, zwanym dalej „pasem drogowym”;
2)
umieszczania w pasie drogowym urządzeń infrastruktury technicznej niezwiązanych z
potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego, zwanych dalej „urządzeniami”;
3)
umieszczania w pasie drogowym obiektów budowlanych niezwiązanych z potrzebami zarządzania
drogami lub potrzebami ruchu drogowego oraz reklam;
4)
zajęcia pasa drogowego na prawach wyłączności w celach innych niż wymienione w pkt
1-3.
§ 2.
Za zajęcie 1 m2 pasa drogowego, o którym mowa w § 1 pkt 1 i 4, z zastrzeżeniem § 5 ust. 1, ustala
się następujące stawki opłat za każdy dzień zajęcia:
1)
chodników, poboczy, placów w ciągach dróg krajowych, ścieżek rowerowych, ciągów pieszych
oraz pasów dzielących - 2 zł;
2)
jezdni do 20% szerokości, opasek, zatok postojowych i autobusowych, torowisk oraz
elementów drogi wymienionych w pkt 1, jeżeli znajdują się w pasie drogowym - 3 zł;
3)
jezdni powyżej 20% do 50% szerokości - 6 zł;
4)
jezdni powyżej 50% do 100% szerokości - 10 zł;
5)
pozostałych elementów pasa drogowego - 1 zł.
§ 3.
1.
Za zajęcie pasa drogowego, o którym mowa w § 1 pkt 2, z zastrzeżeniem § 5 ust. 2,
ustala się następujące roczne stawki opłat za 1 m2 pasa drogowego zajętego przez rzut poziomy umieszczanego urządzenia:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2.
Za umieszczenie urządzenia na drogowym obiekcie inżynierskim ustala się roczną stawkę
opłaty za 1 m2 pasa drogowego zajętego przez rzut poziomy umieszczanego urządzenia - w wysokości
200 zł, z zastrzeżeniem § 5 ust. 3.
3.
Roczne stawki opłat w wysokości określonej w ust. 1 i 2 obejmują pełny rok kalendarzowy
umieszczenia urządzenia w pasie drogowym lub na drogowym obiekcie inżynierskim.
§ 4.
1.
Za zajęcie pasa drogowego w celu umieszczania w pasie drogowym obiektów budowlanych,
o których mowa w § 1 pkt 3, z zastrzeżeniem § 5 ust. 1, ustala się następujące stawki
opłat za każdy dzień zajęcia 1 m2 pasa drogowego zajętego przez rzut poziomy obiektu budowlanego, niezwiązanego z potrzebami
zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego:
1)
poza obszarem zabudowanym - 0,80 zł;
2)
w obszarze zabudowanym - 0,70 zł.
2.
Za zajęcie pasa drogowego w celu umieszczania w pasie drogowym reklamy ustala się
następujące stawki opłat za każdy dzień zajęcia 1 m2 powierzchni:
1)
reklamy:
a)
o powierzchni nieprzekraczającej 1 m2, umieszczonej nad obiektem lub na obiekcie, w którym prowadzona jest działalność
gospodarcza, zawierającej wyłącznie informacje o prowadzonej przez przedsiębiorcę
działalności gospodarczej - 2 zł,
b)
zawierającej informacje o gminie, powiecie lub województwie, w szczególności w postaci
planów, map, tablic lub plansz - 0,30 zł;
2)
reklamy inne niż wymienione w pkt 1-4 zł.
3.
Dla reklam świetlnych i podświetlanych stawkę opłaty określonej w ust. 2 pkt 1 lit.
a i pkt 2 podwyższa się o 100%.
§ 53)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 30 grudnia 2013 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego dróg, których zarządcą jest Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad (Dz. U. z 2014 r. poz. 5), które weszło w życie z dniem 4 stycznia 2014 r..
1.
W odniesieniu do obiektów i urządzeń infrastruktury telekomunikacyjnej ustala się
stawkę opłaty za zajęcie 1 m2 pasa drogowego, o którym mowa w § 1 pkt 1, 3 i 4, za każdy dzień zajęcia, bez względu
na zajętą część pasa drogowego oraz lokalizację - 0,20 zł.
2.
Za zajęcie pasa drogowego, o którym mowa w § 1 pkt 2, ustala się następujące roczne
stawki opłat za 1 m2 pasa drogowego zajętego przez rzut poziomy umieszczanego urządzenia infrastruktury
telekomunikacyjnej:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3.
Za umieszczenie na drogowym obiekcie inżynierskim urządzenia infrastruktury telekomunikacyjnej
ustala się roczną stawkę opłat za 1 m2 pasa drogowego zajętego przez rzut poziomy umieszczanego urządzenia - w wysokości
20 zł.
§ 6.
§ 7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia5)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 19 lipca 2011 r..6)Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Infrastruktury
z dnia 31 maja 2004 r. w sprawie wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego
dróg, których zarządcą jest Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad (Dz. U.
Nr 129, poz. 1369), które utraciło moc na podstawie art. 81 ust. 1 ustawy z dnia 7
maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych (Dz. U. Nr 106,
poz. 675).
1)
Obecnie działem administracji rządowej - transport kieruje Minister Infrastruktury
i Rozwoju, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia
27 listopada 2013 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury
i Rozwoju (Dz. U. poz. 1391).
2)
Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2013 r.
poz. 843, 1446 i 1543 oraz z 2014 r. poz. 659 i 1310.
3)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju
z dnia 30 grudnia 2013 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości stawek
opłat za zajęcie pasa drogowego dróg, których zarządcą jest Generalny Dyrektor Dróg
Krajowych i Autostrad (Dz. U. z 2014 r. poz. 5), które weszło w życie z dniem 4 stycznia
2014 r.
4)
Przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
5)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 19 lipca 2011 r.
6)
Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Infrastruktury
z dnia 31 maja 2004 r. w sprawie wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego
dróg, których zarządcą jest Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad (Dz. U.
Nr 129, poz. 1369), które utraciło moc na podstawie art. 81 ust. 1 ustawy z dnia 7
maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych (Dz. U. Nr 106,
poz. 675).