Obwieszczenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsiz dnia 19 sierpnia 2014 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju
Wsi w sprawie szczegółowych wymagań, jakie powinien spełniać formularz wniosku umieszczany
na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 14 marca 2011 r. w sprawie
szczegółowych wymagań, jakie powinien spełniać formularz wniosku umieszczany na stronie
internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych:
1)
rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 14 marca 2012 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań, jakie powinien spełniać formularz
wniosku umieszczany na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji
Rolnictwa ;
2)
rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 marca 2014 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań, jakie powinien spełniać formularz
wniosku umieszczany na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji
Rolnictwa .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje:
1)
§ 2 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 14 marca 2012 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań, jakie powinien spełniać formularz
wniosku umieszczany na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji
Rolnictwa , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
”
;
2)
§ 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 marca 2014 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań, jakie powinien spełniać formularz
wniosku umieszczany na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji
Rolnictwa , które stanowią:
„
§ 2.
W 2014 r. wniosek, o którym mowa w § 2 rozporządzenia zmienianego w § 1, może zostać
złożony za pomocą formularza umieszczanego na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji
i Modernizacji Rolnictwa, opracowanego na podstawie dotychczasowych przepisów, z tym
że nie wypełnia się w nim pól, które dotyczą płatności uzupełniających do powierzchni
upraw:
1)
roślin przeznaczonych na paszę, uprawianych na trwałych użytkach zielonych;
2)
innych roślin i do powierzchni gruntów ornych, na których nie jest prowadzona uprawa
roślin (uzupełniająca płatność podstawowa).
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 15 marca 2014 r.
”
.
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 14 marca 2011 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakie powinien spełniać formularz wniosku umieszczany na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa1)Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 248, poz. 1486).
Na podstawie art. 25 ust. 7 ustawy z dnia 26 stycznia 2007 r. o płatnościach w ramach systemów
wsparcia bezpośredniego zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe wymagania, jakie powinien spełniać formularz wniosku umieszczany na stronie
internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zwanej dalej „Agencją”;
2)
szczegółowe warunki i tryb składania wniosku za pomocą formularza, o którym mowa w
pkt 1, w tym format pliku, w jakim będą dołączane do wniosku kopie dokumentów w formie
elektronicznej.
§ 2.
Formularz umieszczany na stronie internetowej Agencji umożliwia złożenie wniosku o:
1)
przyznanie:
a)
płatności bezpośredniej,
b)
płatności uzupełniającej,
c)
płatności cukrowej,
d)
płatności do pomidorów,
e)
wsparcia specjalnego w formie:
-
-specjalnej płatności obszarowej do powierzchni upraw roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych,
-
-płatności do samic gatunku bydło domowe ( Bos taurus ) i do samic gatunku owca domowa ( Ovis aries ),
-
-
f4)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 marca 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań, jakie powinien spełniać formularz wniosku umieszczany na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. poz. 308), które weszło w życie z dniem 15 marca 2014 r.)
jednolitej płatności obszarowej lub płatności uzupełniającej, o której mowa w art. 7 ust. 2a ustawy z dnia 26 stycznia 2007 r. o płatnościach w ramach systemów
wsparcia bezpośredniego, zwanej dalej „ustawą o płatnościach”, lub wsparcia specjalnego przejmującemu gospodarstwo
rolne w przypadku jego przekazania w rozumieniu art. 82 ust. 1 lit. a rozporządzenia Komisji (WE) nr 1122/2009 z dnia 30 listopada
2009 r. ustanawiającego szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 73/2009
odnośnie do zasady wzajemnej zgodności, modulacji oraz zintegrowanego systemu zarządzania
i kontroli w ramach systemów wsparcia bezpośredniego dla rolników przewidzianych w
wymienionym rozporządzeniu oraz wdrażania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w
odniesieniu do zasady wzajemnej zgodności w ramach systemu wsparcia ustanowionego
dla sektora wina ,
g4)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 marca 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań, jakie powinien spełniać formularz wniosku umieszczany na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. poz. 308), które weszło w życie z dniem 15 marca 2014 r.)
jednolitej płatności obszarowej, płatności uzupełniającej, o której mowa w art. 7
ust. 2a ustawy o płatnościach, i wsparcia specjalnego w przypadku śmierci rolnika,
która nastąpiła w okresie od dnia złożenia wniosku o przyznanie tych płatności lub
tego wsparcia do dnia doręczenia decyzji w sprawie ich przyznania,
h4)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 marca 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań, jakie powinien spełniać formularz wniosku umieszczany na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. poz. 308), które weszło w życie z dniem 15 marca 2014 r.)
jednolitej płatności obszarowej, płatności uzupełniającej, o której mowa w art. 7
ust. 2a ustawy o płatnościach, i wsparcia specjalnego w przypadku rozwiązania albo
przekształcenia rolnika albo wystąpienia innego zdarzenia prawnego, w wyniku których
zaistniało następstwo prawne, z wyłączeniem przypadku, o którym mowa w art. 22 ust.
1 ustawy o płatnościach, w okresie od dnia złożenia wniosku o przyznanie tych płatności
lub tego wsparcia do dnia doręczenia decyzji w sprawie ich przyznania,
i5)Dodana przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.)
płatności uzupełniającej dla producentów surowca tytoniowego i płatności uzupełniającej
w zakresie produkcji ziemniaka skrobiowego nabywcy gospodarstwa rolnego oraz małżonkowi
nabywcy gospodarstwa rolnego, o których mowa odpowiednio w art. 24ab ust. 2 pkt 3
oraz art. 24ac ust. 2 pkt 3 ustawy o płatnościach;
2)
wypłatę płatności bezpośredniej, płatności uzupełniającej, płatności cukrowej, płatności
do pomidorów lub wsparcia specjalnego, w przypadku, o którym mowa w art. 27 ust. 4
i 4b ustawy o płatnościach;
3)
wyrażenie zgody na zmianę sposobu użytkowania trwałych użytków zielonych lub ich części.
§ 3.
Formularz umieszczany na stronie internetowej Agencji, za pomocą którego jest składany
wniosek, o którym mowa w § 2 pkt 1 lit. a i e tiret pierwsze, umożliwia zaznaczenie
w elektronicznej formie materiału graficznego, o którym mowa w art. 19 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 73/2009 z dnia 19 stycznia 2009 r. ustanawiającego
wspólne zasady dla systemów wsparcia bezpośredniego dla rolników w ramach wspólnej
polityki rolnej i ustanawiającego określone systemy wsparcia dla rolników, zmieniającego
rozporządzenia (WE) nr 1290/2005, (WE) nr 247/2006, (WE) nr 378/2007 oraz uchylającego
rozporządzenie (WE) nr 1782/2003 :6)Wprowadzenie do wyliczenia w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o
którym mowa w odnośniku 4.
1)
granic działek rolnych;
2)
oznaczenia działek rolnych;
3)
obszaru oraz obiektów, o których mowa w § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 11 marca 2010 r.
w sprawie szczegółowych wymagań, jakie powinny spełniać wnioski w sprawach dotyczących
płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego .
§ 4.
1.
Wniosek, o którym mowa w § 2, może zostać złożony za pomocą formularza umieszczanego
na stronie internetowej Agencji po nadaniu wnioskodawcy loginu i kodu dostępu do systemu
teleinformatycznego Agencji.
2.
Wniosek o nadanie loginu i kodu dostępu do systemu teleinformatycznego Agencji składa
się do kierownika biura powiatowego Agencji, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania
albo siedzibę wnioskodawcy, za pośrednictwem polskiej placówki pocztowej operatora
publicznego albo bezpośrednio w biurze powiatowym Agencji.
3.
Wniosek o nadanie loginu i kodu dostępu do systemu teleinformatycznego Agencji zawiera:
1)
imię i nazwisko albo nazwę wnioskodawcy;
2)
numer identyfikacyjny, o którym mowa w art. 12 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o krajowym systemie ewidencji producentów,
ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności , zwanej dalej „ustawą o krajowym systemie”, jeżeli został nadany;
3)
numer identyfikacyjny w krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej
(REGON), jeżeli został nadany;
4)
numer powszechnego elektronicznego systemu ewidencji ludności (PESEL) w przypadku
osoby fizycznej, natomiast jeżeli osoba fizyczna nie posiada obywatelstwa polskiego
- kod kraju, numer paszportu lub innego dokumentu tożsamości;
5)
adres poczty elektronicznej, o ile wnioskodawca posiada;
6)
wskazanie sposobu odbioru loginu i kodu dostępu do systemu teleinformatycznego Agencji;
7)
adres korespondencyjny - w przypadku gdy wnioskodawca nie posiada numeru identyfikacyjnego,
o którym mowa w pkt 2;
8)
podpis wnioskodawcy.
4.
Wniosek o nadanie loginu i kodu dostępu do systemu teleinformatycznego Agencji sporządza
się na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję.
§ 5.
1.
Kod dostępu do systemu teleinformatycznego Agencji, składający się co najmniej z 8
znaków, nadawany jest bezterminowo.
2.
Wnioskodawca może w każdym czasie dokonać zmiany kodu dostępu do systemu teleinformatycznego
Agencji przy wykorzystaniu tego systemu.
§ 6.
1.
Login i kod dostępu do systemu teleinformatycznego Agencji kierownik biura powiatowego
Agencji nadaje w terminie 21 dni od dnia złożenia wniosku o ich nadanie.
2.
Login i kod dostępu do systemu teleinformatycznego Agencji:
1)
wnioskodawca odbiera bezpośrednio od kierownika biura powiatowego Agencji, o którym
mowa w § 4 ust. 2, albo
2)
Agencja przesyła:
a)
przesyłką poleconą za potwierdzeniem odbioru na adres:
-
-wskazany we wniosku o wpis do ewidencji producentów, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy o krajowym systemie, albo
-
-o którym mowa w § 4 ust. 3 pkt 7, albo
b)
w formie elektronicznej na adres, o którym mowa w § 4 ust. 3 pkt 5, przy zastosowaniu
logicznych zabezpieczeń chroniących przed nieuprawnionym dostępem.
3.
Login i kod dostępu do systemu teleinformatycznego Agencji mogą być używane przez
wnioskodawcę, któremu zostały one nadane, lub przez pełnomocnika wnioskodawcy, jeżeli
został ustanowiony.
4.
Jeżeli wniosek o nadanie loginu i kodu dostępu do systemu teleinformatycznego Agencji
zawiera braki formalne lub login i kod dostępu do tego systemu zostały już wnioskodawcy
uprzednio nadane, kierownik biura powiatowego Agencji, o którym mowa w § 4 ust. 2,
nie nadaje loginu i kodu dostępu do systemu teleinformatycznego Agencji, o czym informuje
wnioskodawcę.
5.
W przypadku utraty loginu lub kodu dostępu do systemu teleinformatycznego Agencji
wnioskodawca jest obowiązany niezwłocznie poinformować o tym fakcie kierownika biura
powiatowego Agencji, o którym mowa w § 4 ust. 2, w celu zablokowania dostępu do systemu
teleinformatycznego Agencji.
§ 7.
1.
Poprzez zalogowanie do systemu teleinformatycznego Agencji za pomocą loginu i kodu
dostępu do tego systemu następuje uwierzytelnienie wnioskodawcy.
2.
W przypadku trzykrotnego podania podczas logowania błędnego kodu dostępu do systemu
teleinformatycznego Agencji, Agencja zablokuje dostęp do tego systemu.
3.
Dostęp do systemu teleinformatycznego Agencji, zablokowany w przypadku, o którym mowa
w ust. 2 i w § 6 ust. 5, można uzyskać po zalogowaniu się przez wnioskodawcę przy
użyciu loginu i kodu dostępu do tego systemu uzyskanych po ponownym złożeniu wniosku,
o którym mowa w § 4 ust. 2, albo po dokonaniu osobistego zgłoszenia w biurze powiatowym
Agencji, o którym mowa w § 4 ust. 2.
§ 8.
Kopie dokumentów, o których mowa w art. 25 ust. 4a pkt 1 lit. a ustawy o płatnościach,
są dołączane do wniosku, o którym mowa w § 2, składanego za pomocą formularza umieszczonego
na stronie internetowej Agencji, w formie elektronicznej w postaci pliku w formacie
JPEG, PDF, GIF, TIF, TIFF, DOC lub DOCX.
§ 9.
1.
Po zatwierdzeniu przez wnioskodawcę danych w umieszczanym na stronie internetowej
Agencji formularzu wniosku, o którym mowa w § 2, wnioskodawca uzyskuje z systemu teleinformatycznego
Agencji potwierdzenie złożenia wniosku zawierające unikalny numer nadany przez ten
system oraz datę złożenia wniosku.
2.
Za datę złożenia wniosku za pomocą formularza umieszczonego na stronie internetowej
Agencji uważa się datę zatwierdzenia danych zawartych w tym formularzu.
§ 10.
Wnioskodawca, któremu przyznano login i kod dostępu do systemu teleinformatycznego
Agencji na podstawie przepisów wydanych na podstawie art. 5 ust. 7 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich
ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji
Rolnej , art. 22 ust. 6 ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji
zwierząt lub art. 24 ust. 4 ustawy z dnia 7 marca 2007 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich
z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich , może złożyć wniosek za pomocą formularza umieszczonego na stronie internetowej Agencji
przy użyciu tego loginu i kodu dostępu.
§ 11.
W 2011 r. login i kod dostępu do systemu teleinformatycznego Agencji kierownik biura
powiatowego Agencji, o którym mowa w § 4 ust. 2, nadaje w terminie 14 dni od dnia
złożenia wniosku o ich nadanie.
§ 12.
Wnioski o nadanie loginu i kodu dostępu do systemu teleinformatycznego Agencji złożone
przed dniem wejścia w życie rozporządzenia podlegają rozpatrzeniu w trybie tego rozporządzenia.
§ 13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia9)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 15 marca 2011 r..
1)
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo,
na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada
2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
(Dz. U. Nr 248, poz. 1486).
2)
Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2012 r.
poz. 1529, z 2013 r. poz. 311 oraz z 2014 r. poz. 240.
3)
Dodane przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 14 marca
2012 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań, jakie powinien
spełniać formularz wniosku umieszczany na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji
i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. poz. 275), które weszło w życie z dniem 15 marca
2012 r.
4)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju
Wsi z dnia 7 marca 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań,
jakie powinien spełniać formularz wniosku umieszczany na stronie internetowej Agencji
Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. poz. 308), które weszło w życie
z dniem 15 marca 2014 r.
5)
Dodana przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
6)
Wprowadzenie do wyliczenia w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o
którym mowa w odnośniku 4.
7)
Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 42, poz. 386, Nr
148, poz. 1551 i Nr 162, poz. 1709, z 2005 r. Nr 10, poz. 64, z 2007 r. Nr 64, poz.
427, z 2008 r. Nr 237, poz. 1655, z 2009 r. Nr 92, poz. 753, z 2010 r. Nr 36, poz.
197 oraz z 2011 r. Nr 205, poz. 1202.
8)
Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2009 r.
Nr 116, poz. 976, z 2012 r. poz. 1529 oraz z 2014 r. poz. 29.
9)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 15 marca 2011 r.