Obwieszczenie Ministra Administracji i Cyfryzacjiz dnia 10 maja 2013 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie
szczegółowych wymagań dotyczących gospodarowania numeracją w publicznych sieciach
telefonicznych
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 30 czerwca 2005 r. w sprawie szczegółowych
wymagań dotyczących gospodarowania numeracją w publicznych sieciach telefonicznych , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych:
1)
rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 7 maja 2008 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących gospodarowania numeracją w publicznych
sieciach telefonicznych ;
2)
rozporządzeniem Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 15 grudnia 2011 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących gospodarowania numeracją
w publicznych sieciach telefonicznych .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje:
1)
§ 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 7 maja 2008 r. zmieniającego rozporządzenie
w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących gospodarowania numeracją w publicznych
sieciach telefonicznych , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
”
;
2)
§ 2 rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 15 grudnia 2011 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących gospodarowania numeracją
w publicznych sieciach telefonicznych , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
”
.
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 30 czerwca 2005 r. w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących gospodarowania numeracją w publicznych sieciach telefonicznych1)Obecnie działem administracji rządowej - łączność kieruje Minister Administracji i Cyfryzacji, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Administracji i Cyfryzacji (Dz. U. Nr 248, poz. 1479).
Na podstawie art. 126 ust. 12 pkt 2 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne zarządza się, co następuje:
§ 1.
Określa się szczegółowe wymagania dotyczące gospodarowania numeracją w publicznych
sieciach telefonicznych, stanowiące załącznik do rozporządzenia.
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia3)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 14 lipca 2005 r..4)Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Infrastruktury
z dnia 15 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących gospodarowania
numeracją w publicznych sieciach telefonicznych (Dz. U. Nr 78, poz. 734), które zgodnie
z art. 223 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 171,
poz. 1800) utraciło moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
Załącznik do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 30 czerwca 2005 r. Szczegółowe wymagania dotyczące gospodarowania numeracją w publicznych sieciach telefonicznych
1.
Szczegółowe wymagania dotyczące gospodarowania numeracją w publicznych sieciach telefonicznych
stosuje się do numeracji:
1)
abonenckiej w stacjonarnej publicznej sieci telefonicznej;
2)
abonenckiej w ruchomej publicznej sieci telefonicznej;
36)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 7 maja 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących gospodarowania numeracją w publicznych sieciach telefonicznych (Dz. U. Nr 86, poz. 529), które weszło w życie z dniem 4 czerwca 2008 r.)
skróconej, obejmującej numery abonenckich usług specjalnych, zwane dalej numerami
„AUS”, i zharmonizowane europejskie numery skrócone (Harmonised European Short Codes),
zwane dalej numerami „HESC”;
4)
dostępu do sieci przywoławczych, zwanej dalej „SP”;
5)
dostępu dostawcy usług, świadczącego usługi przez numer dostępu lub w drodze preselekcji,
zwanej dalej „NDS”;
6)
dostępu do sieci teleinformatycznych, zwanej dalej „NDSI”;
7)
dostępu do usług sieci inteligentnych, zwanej dalej „NDIN”;
87)Dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 15 grudnia 2011 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących gospodarowania numeracją w publicznych sieciach telefonicznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 12), które weszło w życie z dniem 20 stycznia 2012 r.)
rutingowej, służącej realizacji uprawnień abonentów do przeniesienia przydzielonego
numeru, zwanej dalej „NR NP”.
2.
Wymagania, jakim powinno odpowiadać gospodarowanie numeracją abonencką w stacjonarnej
publicznej sieci telefonicznej:
1)
minimalny przydzielony przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu blok numerów, zwanych dalej
„NN”, powinien składać się z 1000 NN o tych samych cyfrach SPQM, gdzie symbole literowe
SPQM oznaczają początkowe cyfry przydzielonego bloku numerów, przy czym symbolowi
literowemu „M” odpowiada tysiąc NN;
2)
przydzielony zakres numeracji powinien stanowić wielokrotność 1000 NN.
3.
Wymagania, jakim powinno odpowiadać gospodarowanie numeracją abonencką w ruchomej
publicznej sieci telefonicznej:
1)
przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu przydziela się wskaźnik (wyróżnik) sieci od 2 do
5 cyfr, wraz z pełnym zakresem numeracji objętej tym wskaźnikiem;
2)
stosuje się jednolitą 9-cyfrową numerację krajową abonentów o formacie ABSPQMCDU,
gdzie symbole literowe oznaczają kolejne cyfry w numerze krajowym zakończenia sieci;
3)
minimalny przydzielony przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu blok numerów powinien składać
się ze 100 000 NN o tych samych cyfrach ABSP;
4)
przydzielony zakres numeracji powinien stanowić wielokrotność 100 000 NN;
5)
dopuszcza się przydzielanie bloków n x 10 000 NN dostawcy usług nieposiadającemu własnej
infrastruktury radiowej lub dostawcy usług sprzedawanych we własnym imieniu i na własny
rachunek wykonywanych przez innego dostawcę ruchomej publicznej sieci telefonicznej.
48)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 6..
Wymagania, jakim powinno odpowiadać gospodarowanie numeracją skróconą:
1)
numery AUS przydziela się operatorowi stacjonarnej publicznej sieci telefonicznej;
2)
numery HESC o formacie 118CDU przydziela się przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu w
celu świadczenia usługi informacji o numerach;
3)
numeracja skrócona może być przydzielana i udostępniana jedynie w celu świadczenia
usług całodobowo.
5.
Numery SP przydziela się operatorowi radiowej sieci przywoławczej.
6.
Wymagania, jakim powinno odpowiadać gospodarowanie numeracją NDS:
1)
dostawcy usług, będącego jednocześnie operatorem, który świadczy usługi na obszarze
całego kraju w publicznych sieciach telefonicznych, przydziela się 4-cyfrowy lub 5-cyfrowy
numer NDS;
2)
dostawcy usług, który świadczy usługi na obszarze całego kraju w publicznych sieciach
telefonicznych, wykorzystując infrastrukturę telekomunikacyjną operatorów, przydziela
się 5-cyfrowy numer NDS.
7.
Wymagania, jakim powinno odpowiadać gospodarowanie numeracją NDSI:
1)
dostawcy usługi zapewnienia dostępu do sieci teleinformatycznych, w tym do Internetu,
świadczonej za pomocą łączy komutowanych użytkownikom publicznych sieci telefonicznych,
przydziela się nie więcej niż dwa numery NDSI, z zastrzeżeniem pkt 2;
2)
dostawcy usług, o którym mowa w pkt 1, mogą być przydzielone dodatkowe numery NDSI
w szczególności w celu:
a)
świadczenia usług telekomunikacyjnych wymagających oddzielnych wiązek łączy,
b)
świadczenia usług telekomunikacyjnych zaliczanych i rozliczanych odmiennie od innych
usług.
8.
Wymagania, jakim powinno odpowiadać gospodarowanie numeracją NDIN:
1)
numerację NDIN przydziela się przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu, który świadczy usługi
na terenie całego kraju;
2)
minimalny przydzielony blok numerów NDIN powinien składać się z 1000 NN o tych samych
cyfrach ABSPQM;
3)
przydzielone numery NDIN powinny stanowić wielokrotność minimalnego bloku numerów.
8a9)Dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 7..
Wymagania, jakim powinno odpowiadać gospodarowanie numeracją NR NP:
1)
numer NR NP przydziela się dostawcy publicznie dostępnej usługi telefonicznej;
2)
do obsługi numerów geograficznych przydziela się jeden numer NR NP identyfikujący
centralę telefoniczną lub inny węzeł sieci telekomunikacyjnej obsługujący grupę logicznie
połączonych centrali właściwych dla lokalizacji, w której abonent z przeniesionym
numerem został przyłączony do publicznej sieci telefonicznej;
3)
do obsługi numerów niegeograficznych przydziela się jeden numer NR NP identyfikujący
sieć telekomunikacyjną.
9.
Cofnięcie przydziału numeracji może dotyczyć minimalnych bloków przydzielonych zgodnie
z wymaganiami dla odpowiedniego rodzaju numeracji lub ich wielokrotności.
1)
Obecnie działem administracji rządowej - łączność kieruje Minister Administracji i
Cyfryzacji, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z
dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Administracji
i Cyfryzacji (Dz. U. Nr 248, poz. 1479).
2)
Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 273, poz. 2703,
z 2005 r. Nr 163, poz. 1362 i Nr 267, poz. 2258, z 2006 r. Nr 12, poz. 66, Nr 104,
poz. 708 i 711, Nr 170, poz. 1217, Nr 220, poz. 1600, Nr 235, poz. 1700 i Nr 249,
poz. 1834, z 2007 r. Nr 23, poz. 137, Nr 50, poz. 331 i Nr 82, poz. 556, z 2008 r.
Nr 17, poz. 101 i Nr 227, poz. 1505, z 2009 r. Nr 11, poz. 59, Nr 18, poz. 97 i Nr
85, poz. 716, z 2010 r. Nr 81, poz. 530, Nr 86, poz. 554, Nr 106, poz. 675, Nr 182,
poz. 1228, Nr 219, poz. 1443, Nr 229, poz. 1499 i Nr 238, poz. 1578, z 2011 r. Nr
102, poz. 586 i 587, Nr 134, poz. 779, Nr 153, poz. 903, Nr 171, poz. 1016, Nr 233,
poz. 1381 i Nr 234, poz. 1390 oraz z 2012 r. poz. 908, 1203, 1256, 1445 i 1529.
3)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 14 lipca 2005 r.
4)
Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Infrastruktury
z dnia 15 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących gospodarowania
numeracją w publicznych sieciach telefonicznych (Dz. U. Nr 78, poz. 734), które zgodnie
z art. 223 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 171,
poz. 1800) utraciło moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
5)
Numeracja jest zgodna z zaleceniem E-164 Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego
(International Telecommunication Union - ITU).
6)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia
7 maja 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących
gospodarowania numeracją w publicznych sieciach telefonicznych (Dz. U. Nr 86, poz.
529), które weszło w życie z dniem 4 czerwca 2008 r.
7)
Dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 15
grudnia 2011 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących
gospodarowania numeracją w publicznych sieciach telefonicznych (Dz. U. z 2012 r. poz.
12), które weszło w życie z dniem 20 stycznia 2012 r.
8)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 6.
9)
Dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 7.