Obwieszczenie Ministra Sprawiedliwościz dnia 22 marca 2013 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w
sprawie wysokości i sposobu obliczania wydatków Skarbu Państwa w postępowaniu karnym
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 czerwca 2003 r. w sprawie wysokości
i sposobu obliczania wydatków Skarbu Państwa w postępowaniu karnym , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych:
1)
rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 grudnia 2003 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie wysokości i sposobu obliczania wydatków Skarbu Państwa w postępowaniu karnym ;
2)
rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 11 stycznia 2012 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie wysokości i sposobu obliczania wydatków Skarbu Państwa w postępowaniu karnym .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje:
1)
§ 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 grudnia 2003 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie wysokości i sposobu obliczania wydatków Skarbu Państwa w
postępowaniu karnym , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
”
;
2)
§ 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 11 stycznia 2012 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie wysokości i sposobu obliczania wydatków Skarbu Państwa w
postępowaniu karnym , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.
”
.
Załącznik - Tekst jednolity rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 czerwca 2003 r. w sprawie wysokości i sposobu obliczania wydatków Skarbu Państwa w postępowaniu karnym
Na podstawie art. 618 § 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego zarządza się, co następuje:
§ 1.
Ryczałt za doręczenie wezwań i innych pism wynosi w postępowaniu przygotowawczym oraz
w każdej instancji w postępowaniu sądowym po 20 zł, niezależnie od liczby doręczonych
pism.
§ 2.
1.
Ryczałt za sprowadzenie i przewóz jednej osoby na żądanie sądu lub organu prowadzącego
postępowanie przygotowawcze, w granicach jednej miejscowości, wynosi 20 zł.
2.
Ryczałtu, o którym mowa w ust. 1, nie stosuje się w przypadku użycia konwoju wzmocnionego,
polegającego na wykorzystaniu większej liczby konwojentów i dodatkowych pojazdów,
oraz konwojowania osoby z jednej miejscowości do drugiej.
3.
Wydatki związane z konwojowaniem wzmocnionym jednej osoby oraz konwojowaniem osoby
z jednej miejscowości do drugiej oblicza się według wzoru:
\(
{{(K \times S) + D} \over L} = W
\)
gdzie znaczenie poszczególnych symboli jest następujące:
W - koszt konwojowania wzmocnionego jednej osoby albo konwojowania osoby z jednej
miejscowości do drugiej,
K - ilość przejechanych kilometrów,
S - koszt eksploatacji pojazdu za przejechany kilometr, określany w przepisach w sprawie
wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu
w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej
na obszarze kraju,
D - koszty podróży służbowej konwojentów obliczane na podstawie przepisów w sprawie
wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu
w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej
na obszarze kraju,
L - liczba osób konwojowanych.
§ 3.
1.
Ryczałt za przechowanie przedmiotów zajętych w postępowaniu karnym i złożonych w składnicy
organów prowadzących postępowanie wynosi 40 zł. Ryczałt ten pobiera się tylko jeden
raz w toku całego postępowania.
2.
W przypadku gdy przechowanie obejmuje przedmioty zajęte u kilku oskarżonych, ryczałt,
o którym mowa w ust. 1, pobiera się w wysokości 20 zł za każdego oskarżonego.
3.
Wydatki związane z przechowywaniem zajętych przedmiotów poza składnicami, o których
mowa w ust. 1, pobiera się w wysokości przedstawionej w rachunku wystawionym przez
uprawniony podmiot przechowujący.
§ 42)W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 11 stycznia 2012 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości i sposobu obliczania wydatków Skarbu Państwa w postępowaniu karnym (Dz. U. poz. 62), które weszło w życie z dniem 26 stycznia 2012 r..
1.
W skład kosztów postępowania mediacyjnego wchodzą: należność zryczałtowana za przeprowadzenie
postępowania mediacyjnego oraz ryczałt za doręczenia pism związanych z przeprowadzeniem
mediacji.
2.
Należność zryczałtowana za przeprowadzenie postępowania mediacyjnego wynosi 120 zł.
3.
Do ryczałtu za doręczenia pism związanych z przeprowadzeniem mediacji stosuje się
odpowiednio § 1.
4.
Jeżeli podmiotem uprawnionym do przeprowadzenia mediacji jest podatnik zobowiązany
do rozliczenia podatku od towarów i usług, wysokość kosztów postępowania mediacyjnego,
o którym mowa w ust. 1, podwyższa się o obowiązującą stawkę podatku od towarów i usług
przewidzianą dla tego rodzaju czynności w przepisach o podatku od towarów i usług.
§ 5.
Ryczałt dla osoby przybranej do osoby okazywanej, podczas okazania przeprowadzonego
na podstawie art. 173 § 1-3 Kodeksu postępowania karnego, za jednorazowy udział w okazaniu wynosi 12 zł.
§ 6.
Wydatki za badania lekarskie oskarżonego, przeprowadzone na podstawie art. 74 § 2 i 3 Kodeksu postępowania karnego, oblicza się według stawek ustalonych dla osób nieuprawnionych do bezpłatnych świadczeń
zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych udzielanych przez zakłady opieki
zdrowotnej.
§ 7.
Wydatki związane z przejazdem sędziów i innych osób z powodu czynności postępowania
oblicza się według przepisów w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności
przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce
sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju.
§ 8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2003 r.3)Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości
z dnia 19 sierpnia 1998 r. w sprawie wysokości i sposobu obliczania wydatków Skarbu
Państwa w postępowaniu karnym (Dz. U. Nr 111, poz. 705), które utraciło moc z dniem
wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
1)
Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1999 r. Nr 83, poz. 931, z
2000 r. Nr 50, poz. 580, Nr 62, poz. 717, Nr 73, poz. 852 i Nr 93, poz. 1027, z 2001 r.
Nr 98, poz. 1071 i Nr 106, poz. 1149, z 2002 r. Nr 74, poz. 676, z 2003 r. Nr 17,
poz. 155, Nr 111, poz. 1061 i Nr 130, poz. 1188, z 2004 r. Nr 51, poz. 514, Nr 69,
poz. 626, Nr 93, poz. 889, Nr 240, poz. 2405 i Nr 264, poz. 2641, z 2005 r. Nr 10,
poz. 70, Nr 48, poz. 461, Nr 77, poz. 680, Nr 96, poz. 821, Nr 141, poz. 1181, Nr
143, poz. 1203, Nr 163, poz. 1363, Nr 169, poz. 1416 i Nr 178, poz. 1479, z 2006 r.
Nr 15, poz. 118, Nr 66, poz. 467, Nr 95, poz. 659, Nr 104, poz. 708 i 711, Nr 141,
poz. 1009 i 1013, Nr 167, poz. 1192 i Nr 226, poz. 1647 i 1648, z 2007 r. Nr 20, poz.
116, Nr 64, poz. 432, Nr 80, poz. 539, Nr 89, poz. 589, Nr 99, poz. 664, Nr 112, poz.
766, Nr 123, poz. 849 i Nr 128, poz. 903, z 2008 r. Nr 27, poz. 162, Nr 100, poz.
648, Nr 107, poz. 686, Nr 123, poz. 802, Nr 182, poz. 1133, Nr 208, poz. 1308, Nr
214, poz. 1344, Nr 225, poz. 1485, Nr 234, poz. 1571 i Nr 237, poz. 1651, z 2009 r.
Nr 8, poz. 39, Nr 20, poz. 104, Nr 28, poz. 171, Nr 68, poz. 585, Nr 85, poz. 716,
Nr 127, poz. 1051, Nr 144, poz. 1178, Nr 168, poz. 1323, Nr 178, poz. 1375, Nr 190,
poz. 1474 i Nr 206, poz. 1589, z 2010 r. Nr 7, poz. 46, Nr 98, poz. 626, Nr 106, poz.
669, Nr 122, poz. 826, Nr 125, poz. 842, Nr 182, poz. 1228 i Nr 197, poz. 1307, z
2011 r. Nr 48, poz. 245 i 246, Nr 53, poz. 273, Nr 112, poz. 654, Nr 117, poz. 678,
Nr 142, poz. 829, Nr 191, poz. 1135, Nr 217, poz. 1280, Nr 240, poz. 1430, 1431 i
1438 i Nr 279, poz. 1645, z 2012 r. poz. 886, 1091, 1101, 1327, 1426, 1447 i 1529
oraz z 2013 r. poz. 480.
2)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 11
stycznia 2012 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości i sposobu obliczania
wydatków Skarbu Państwa w postępowaniu karnym (Dz. U. poz. 62), które weszło w życie
z dniem 26 stycznia 2012 r.
3)
Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości
z dnia 19 sierpnia 1998 r. w sprawie wysokości i sposobu obliczania wydatków Skarbu
Państwa w postępowaniu karnym (Dz. U. Nr 111, poz. 705), które utraciło moc z dniem
wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.