Obwieszczenie Ministra Finansówz dnia 4 lutego 2013 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie
urzędowego sprawdzenia
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 grudnia 2009 r. w sprawie urzędowego sprawdzenia , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych:
1)
rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 11 sierpnia 2011 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie urzędowego sprawdzenia ;
2)
rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 16 kwietnia 2012 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie urzędowego sprawdzenia .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje:
1)
§ 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 11 sierpnia 2011 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie urzędowego sprawdzenia , które stanowią:
„
§ 2.
W podmiotach prowadzących działalność gospodarczą na podstawie zezwolenia wydanego
na czas nieoznaczony w zakresie określonym w § 3 pkt 4 i 7 rozporządzenia, o którym
mowa w § 1 w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem, niepodlegającą urzędowemu
sprawdzeniu przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, urzędowe sprawdzenie,
w trybie art. 64 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej, przeprowadza się w terminie 2 lat od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
”
;
2)
§ 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 kwietnia 2012 r. zmieniającego rozporządzenie
w sprawie urzędowego sprawdzenia , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 18 kwietnia 2012 r.
”
.
Załącznik - Tekst jednolity rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 grudnia 2009 r. w sprawie urzędowego sprawdzenia1)Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 248, poz. 1481).
Na podstawie art. 64 ust. 9 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa:
1)
wykaz rodzajów podmiotów zwolnionych z obowiązku przeprowadzenia urzędowego sprawdzenia;
2)
tryb dokonywania oraz zakres zgłoszeń, o których mowa w art. 64 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej, zwanych dalej „zgłoszeniami”;
3)
zakres i sposób przeprowadzenia urzędowego sprawdzenia, w tym sporządzenia akt weryfikacyjnych.
§ 2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
zakładzie - należy przez to rozumieć zakład wzajemny oraz w grach liczbowych typowanie
liczb, znaków lub innych wyróżników;
2)
automacie - należy przez to rozumieć automat do gier oraz automat do gier o niskich
wygranych.
§ 3.
Z urzędowego sprawdzenia zwalnia się podmioty prowadzące działalność gospodarczą podlegającą
kontroli, których działalność gospodarcza nie obejmuje:
1)
produkcji, magazynowania, przyjmowania lub wydawania, w tym także dokonywania przeładunku,
wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy określonych w poz. 13-23
i 27 tabeli stanowiącej załącznik nr 2 do ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym , zwanej dalej „ustawą”;
24)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 11 sierpnia 2011 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie urzędowego sprawdzenia (Dz. U. Nr 182, poz. 1084), które weszło w życie z dniem 16 września 2011 r.)
magazynowania lub zużywania wyrobów akcyzowych określonych w poz. 13-18 tabeli stanowiącej
załącznik nr 2 do ustawy objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na przeznaczenie,
z wyjątkiem jednostek naukowych, doświadczalnych, szkół, samodzielnych laboratoriów,
szpitali, jednostek opieki zdrowotnej lub aptek zużywających w ciągu roku alkohol
etylowy w ilości do 3000 dm3 alkoholu etylowego 100% obj. w stanie nieskażonym oraz do 20 000 dm3 alkoholu etylowego 100% obj. w stanie skażonym;
3)
produkowania lub magazynowania olejów smarowych otrzymywanych z ropy naftowej, gdzie
indziej niesklasyfikowanych, o kodach CN od 2710 19 71 do 2710 19 99, objętych procedurą
zawieszenia poboru akcyzy;
45)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 4; w podmiotach prowadzących działalność gospodarczą na podstawie zezwolenia wydanego na czas nieoznaczony w zakresie przyjmowania i magazynowania wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na przeznaczenie przez podmioty, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 23 ustawy, niepodlegających urzędowemu sprawdzeniu przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 4, urzędowe sprawdzenie przeprowadza się w terminie 2 lat od wejścia w życie tego rozporządzenia.)
przyjmowania i magazynowania wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze
względu na przeznaczenie przez podmioty, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 23 ustawy;
5)
prowadzenia produkcji poza składem podatkowym na podstawie art. 47 ust. 1 pkt 1, 2,
4 lub 5 ustawy;
66)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. c rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 4.)
prowadzenia działalności w zakresie gier liczbowych, gry telebingo, gier cylindrycznych,
gier w karty, gier w kości, gry bingo pieniężne, zakładów wzajemnych, gier na automatach
i gier na automatach o niskich wygranych, określonych w przepisach, o których mowa
w art. 30 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej;
77)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. c rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 4; w podmiotach prowadzących działalność gospodarczą na podstawie zezwolenia wydanego na czas nieoznaczony w zakresie prowadzenia składu celnego, z wyjątkiem prowadzenia składu celnego typu E, miejsca uznanego przez organ celny odrębną decyzją administracyjną, magazynu czasowego składowania, o których mowa w rozporządzeniu Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającym Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. UE L 302 z 19.10.1992, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 2, t. 4, str. 307, z późn. zm.), niepodlegających urzędowemu sprawdzeniu przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 4, urzędowe sprawdzenie przeprowadza się w terminie 2 lat od wejścia w życie tego rozporządzenia.)
prowadzenia składu celnego, z wyjątkiem prowadzenia składu celnego typu E, miejsca
uznanego przez organ celny odrębną decyzją administracyjną, magazynu czasowego składowania,
o których mowa w rozporządzeniu Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającym
Wspólnotowy Kodeks Celny ;
89)Dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 kwietnia 2012 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie urzędowego sprawdzenia (Dz. U. poz. 417), które weszło w życie z dniem 18 kwietnia 2012 r.)
wydobycia urobku rudy miedzi lub produkcji koncentratu, o których mowa w ustawie z dnia 2 marca 2012 r. o podatku od wydobycia niektórych kopalin .
§ 4.
110)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 4..
Zgłoszenie jest przesyłane w dwóch egzemplarzach do właściwego naczelnika urzędu celnego,
z zastrzeżeniem ust. 5.
2.
Zgłoszenie powinno zawierać:
1)
dane identyfikacyjne podmiotu, w tym pełną nazwę podmiotu, a w przypadku osoby fizycznej
- imię i nazwisko;
2)
numer identyfikacji podatkowej (NIP);
3)
numer krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON);
4)
adres siedziby podmiotu;
5)
określenie rodzaju działalności podlegającej kontroli;
6)
określenie miejsca prowadzenia działalności podlegającej kontroli.
3.
Do zgłoszenia przesyłanego przed rozpoczęciem działalności dołącza się:
1)
szkic sytuacyjny miejsca prowadzenia działalności, skrócony opis pomieszczeń oraz
wykaz zawierający nazwy i numerację znajdujących się w tych pomieszczeniach urządzeń,
aparatów, a dla zbiorników, pojemników i naczyń - ich pojemność;
2)
wykaz zawierający numerację i nazwy przyrządów pomiarowych z podaniem ich przeznaczenia
i zakresu użytkowania;
3)
opis procesu technologicznego i postępowania technicznego oraz instrukcje wewnętrznego
obiegu dokumentacji produkcyjnej i magazynowej, również dotyczące przeprowadzania
inwentaryzacji wyrobów, a w przypadku kasyn gry, salonów gier na automatach i punktów
gier na automatach o niskich wygranych - instrukcję obiegu dokumentacji dotyczącej
wszystkich operacji żetonowo-gotówkowych i regulaminy gier, a w przypadku zakładów
wzajemnych oraz gier liczbowych - instrukcję obiegu dokumentacji dotyczącej wszystkich
operacji gotówkowych przyjmowania zakładów, w tym ewidencji elektronicznej, oraz regulaminy
przyjmowania zakładów;
411)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 9.)
wykaz obejmujący imiona, nazwiska oraz stanowiska upoważnionych przez podmiot osób
odpowiedzialnych za wykonywanie powierzonych im obowiązków w zakresie objętym kontrolą;
5)
dokumenty wymagane na podstawie przepisów odrębnych związane z działalnością gospodarczą
podlegającą kontroli, w szczególności koncesję, zezwolenie na urządzanie i prowadzenie
działalności w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych lub gier na automatach,
zezwolenie na urządzanie i prowadzenie działalności w zakresie gier na automatach
o niskich wygranych, zezwolenie na wykonywanie działalności gospodarczej, zaświadczenie
o dokonaniu wpisu do rejestru działalności regulowanej, aktualny odpis z rejestru
przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym albo aktualne zaświadczenie o wpisie
do ewidencji działalności gospodarczej.
4.
W przypadku podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie, o którym mowa
w § 3 pkt 6, do zgłoszenia należy dodatkowo dołączyć:
1)
opinie techniczne z badań poprzedzających rejestrację automatów lub urządzeń do gier
wydane przez jednostki badające, o których mowa w odrębnych przepisach, dla tych automatów
lub urządzeń do gier, które będą eksploatowane w ośrodku gier, punkcie gry na automatach
o niskich wygranych lub w innym miejscu urządzania gier podlegających kontroli;
2)
poświadczenia rejestracji automatów lub urządzeń do gier, wydane przez właściwy organ,
dla tych automatów lub urządzeń, które będą eksploatowane w danym ośrodku gier, w
punkcie gry na automatach o niskich wygranych lub w innym miejscu urządzania gier
podlegających kontroli;
3)
zgłoszenia przemieszczenia, zawieszenia eksploatacji, wycofania z eksploatacji automatów
lub urządzeń do gier, dotyczące automatów lub urządzeń, które będą eksploatowane w
danym ośrodku gier, w punkcie gry na automatach o niskich wygranych lub w innym miejscu
urządzania gier podlegających kontroli.
512)Dodany przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 4..
W przypadku podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie, o którym mowa
w § 3 pkt 7, za zgłoszenie, o którym mowa w ust. 1, uznaje się również wniosek o udzielenie
zezwolenia na prowadzenie tej działalności składany do właściwego organu Służby Celnej.
Przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio.
612)Dodany przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 4..
Dokumentów, o których mowa w ust. 3, nie dołącza się, jeżeli organ Służby Celnej,
do którego jest składany wniosek o wydanie zezwolenia, dysponuje tymi dokumentami
lub dane zawarte w tych dokumentach są dostępne w systemach informatycznych Służby
Celnej.
712)Dodany przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 4..
W przypadku gdy wskazanie osób, o których mowa w ust. 3 pkt 4, nie jest możliwe na
etapie dokonywania zgłoszenia, ich wykaz może zostać dołączony do protokołu z urzędowego
sprawdzenia, o którym mowa w art. 64 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej.
§ 5.
Urzędowe sprawdzenie przeprowadza się w obecności podmiotu podlegającego urzędowemu
sprawdzeniu albo osoby upoważnionej przez ten podmiot.
§ 6.
W toku urzędowego sprawdzenia w podmiotach prowadzących działalność gospodarczą w
zakresie, o którym mowa w § 3 pkt 1-5, dokonuje się sprawdzenia:
1)
zgodności zgłoszenia i załączonej dokumentacji ze stanem faktycznym;
2)
prawidłowości oznaczenia, w sposób trwały i w widocznym miejscu:
a)
pomieszczeń - odpowiednimi napisami określającymi ich przeznaczenie,
b)
urządzeń, aparatów oraz przyrządów pomiarowych - numerami, a w przypadku gdy służą
one do pomiaru ilości wyrobów - również napisami określającymi ich zakres użytkowania;
3)
wymaganych dowodów legalizacji - w przypadku przyrządów pomiarowych podlegających
legalizacji;
413)Dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 4.)
sposobu i formy prowadzenia dokumentacji, wymaganej na podstawie odrębnych przepisów.
§ 7.
114)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 4..
W przypadku podmiotów, które zużywają alkohol etylowy w ilościach nieprzekraczających
w ciągu roku 1000 dm3 alkoholu etylowego 100% obj. w stanie nieskażonym oraz 3000 dm3 alkoholu etylowego 100% obj. w stanie skażonym, urzędowe sprawdzenie przeprowadza
się w zakresie określonym w § 6 pkt 3 i 4.
2.
Przekroczenie przez podmiot wielkości rocznego zużycia alkoholu etylowego, określonej
w ust. 1, wymaga zawiadomienia właściwego naczelnika urzędu celnego w terminie 7 dni
od dnia wystąpienia przekroczenia.
3.
W przypadku przekroczenia przez podmiot wielkości rocznego zużycia alkoholu etylowego,
określonej w ust. 1, dokonuje się urzędowego sprawdzenia w zakresie określonym w §
6 pkt 1 i 2.
§ 8.
W toku urzędowego sprawdzenia gorzelni dokonuje się badania stanu technicznego aparatu
destylacyjnego oraz sprawdza się i włącza licznik objętości do określania ilości alkoholu
etylowego.
§ 9.
1.
W toku urzędowego sprawdzenia w podmiotach prowadzących działalność gospodarczą w
zakresie, o którym mowa w § 3 pkt 6, dokonuje się sprawdzenia:
1)
zgodności zgłoszenia i załączonej dokumentacji ze stanem faktycznym;
2)
zgodności lokalizacji miejsca prowadzenia działalności oraz jego oznakowania z warunkami
określonymi w przepisach odrębnych;
3)
prawidłowości oznaczenia w sposób trwały i w widocznym miejscu automatów i urządzeń
do gier - numerami, a centralnych maszyn rejestrujących zawarcie zakładów - odpowiednimi
napisami określającymi ich przeznaczenie;
4)
prawidłowości nałożenia i stanu plomb zabezpieczających;
216)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 4..
W przypadku podmiotów urządzających i prowadzących gry liczbowe, gry telebingo i zakłady
wzajemne urzędowe sprawdzenie przeprowadza się w siedzibie podmiotu lub w miejscu,
w którym znajdują się centralne maszyny służące do urządzania gier i zakładów wzajemnych.
3.
W przypadku podmiotów urządzających i prowadzących gry cylindryczne, gry w karty,
gry w kości, gry bingo pieniężne, gry na automatach i gry na automatach o niskich
wygranych urzędowe sprawdzenie przeprowadza się w miejscu wykonywania działalności.
§ 1017)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 6 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 4..
W toku urzędowego sprawdzenia w podmiotach prowadzących działalność gospodarczą, o
której mowa w § 3 pkt 7, właściwy naczelnik urzędu celnego dokonuje:
1)
sprawdzenia zgodności zgłoszenia i załączonej dokumentacji ze stanem faktycznym;
2)
sprawdzenia stanu miejsc przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej oraz
urządzeń składowych i wyposażenia, a także ogrodzenia i zabezpieczenia;
3)
sprawdzenia, czy istniejące księgi rachunkowe zawierają właściwe dane szczegółowe
na potrzeby oceny wniosku podmiotu o zatwierdzenie tych ksiąg jako ewidencji, stosownie
do art. 515 rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993 r. ustanawiającego
przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy
Kodeks Celny ;
4)
uzgodnienia formy prowadzenia i zakresu danych w ewidencji, której prowadzenie jest
wymagane na podstawie odrębnych przepisów.
§ 10a18)Dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 9..
W toku urzędowego sprawdzenia w podmiotach prowadzących działalność gospodarczą w
zakresie, o którym mowa w § 3 pkt 8, dokonuje się sprawdzenia:
1)
zgodności zgłoszenia i załączonej dokumentacji ze stanem faktycznym;
2)
prawidłowości oznaczenia urządzeń i miejsc przeznaczonych do prowadzenia tej działalności
odpowiednimi napisami określającymi ich przeznaczenie;
3)
wymaganych dowodów legalizacji - w przypadku przyrządów pomiarowych podlegających
legalizacji;
4)
sposobu i formy prowadzenia dokumentacji związanej z działalnością podlegającą kontroli,
w szczególności ewidencji pomiarów prowadzonej na podstawie odrębnych przepisów.
§ 11.
W toku urzędowego sprawdzenia właściwy naczelnik urzędu celnego może nałożyć zamknięcia
urzędowe w celu skutecznego wykonywania kontroli.
§ 12.
1.
Akta weryfikacyjne sporządza się w dwóch egzemplarzach, z których jeden pozostaje
u właściwego naczelnika urzędu celnego, a drugi egzemplarz podmiot podlegający urzędowemu
sprawdzeniu przechowuje w miejscu, w którym przeprowadzono urzędowe sprawdzenie, z
zastrzeżeniem ust. 3 i 6.
2.
Akta weryfikacyjne należy zabezpieczyć urzędowo pieczęciami właściwego naczelnika
urzędu celnego i kolejno ponumerować karty.
3.
W przypadku podmiotów urządzających i prowadzących działalność w zakresie gier na
automatach o niskich wygranych akta weryfikacyjne, o których mowa w ust. 1, składają
się z akt weryfikacyjnych podstawowych sporządzanych odrębnie dla każdego podmiotu
prowadzącego działalność na terenie właściwości miejscowej naczelnika urzędu celnego
oraz akt weryfikacyjnych pomocniczych sporządzanych odrębnie dla każdego punktu gier
na automatach o niskich wygranych prowadzonych przez ten podmiot.
4.
Akta weryfikacyjne podstawowe, o których mowa w ust. 3, obejmują dokumentację dotyczącą
podmiotu urządzającego i prowadzącego działalność w zakresie gier na automatach o
niskich wygranych na terenie właściwości miejscowej naczelnika urzędu celnego.
5.
Akta weryfikacyjne pomocnicze, o których mowa w ust. 3, obejmują dokumentację dotyczącą
punktów gier na automatach o niskich wygranych, w których podmiot prowadzi działalność.
6.
Jeden egzemplarz akt weryfikacyjnych, o których mowa w ust. 3, pozostaje u właściwego
naczelnika urzędu celnego, a drugi egzemplarz przechowuje podmiot podlegający urzędowemu
sprawdzeniu.
§ 13.
119)Oznaczenie ust. 1 nadane przez § 1 pkt 7 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 4..
Podmiot prowadzący zakłady wzajemne i gry liczbowe, u którego przeprowadzono urzędowe
sprawdzenie, sporządza kopie akt weryfikacyjnych, uwierzytelnia je i przesyła niezwłocznie
naczelnikom urzędów celnych, na których terenie właściwości są przyjmowane zakłady.
220)Dodany przez § 1 pkt 7 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 4..
Kopie akt weryfikacyjnych, o których mowa w ust. 1, po ich opatrzeniu podpisem elektronicznym,
mogą zostać przesłane drogą elektroniczną.
§ 1421)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 8 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 4..
1.
Podmiot, o którym mowa w § 3, w którym przeprowadzono urzędowe sprawdzenie, informuje
właściwego naczelnika urzędu celnego o:
1)
zmianie danych, o których mowa w § 4 ust. 2-4 i 7, w zakresie, w jakim zmiany te mają
nastąpić, w terminie co najmniej 7 dni przed planowanym dokonaniem zmian;
2)
zmianie dokumentów, o których mowa w § 4 ust. 3 i 4, nie później niż w terminie 7
dni od dnia uzyskania dokumentu podlegającego zgłoszeniu;
322)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 9.)
zmianie sposobu lub formy prowadzenia dokumentacji i ewidencji, o których mowa w §
6 pkt 4, § 10 pkt 3 i 4 oraz § 10a pkt 4, w terminie co najmniej 7 dni przed planowanym
dokonaniem zmian.
2.
Informację o zmianach, o których mowa w ust. 1, wraz z załączonymi dokumentami dotyczącymi
tych zmian podmiot sporządza i przesyła właściwemu naczelnikowi urzędu celnego w dwóch
egzemplarzach.
323)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 9..
W przypadku gdy zmiany, o których mowa w ust. 1, dotyczą dokumentów określonych w
§ 4 ust. 3 pkt 1 i 2, sposobu lub formy prowadzenia dokumentacji i ewidencji, o których
mowa w § 6 pkt 4, § 10 pkt 3 i 4 oraz § 10a pkt 4, właściwy naczelnik urzędu celnego
przeprowadza urzędowe sprawdzenie w zakresie tych zmian, z zastrzeżeniem ust. 4.
4.
W przypadku gdy zmiany, o których mowa w ust. 1, dotyczą punktów gier na automatach
o niskich wygranych, salonów gry na automatach lub dokumentów określonych w § 4 ust.
3 pkt 3-5 oraz ust. 4 i 7, informacja zostaje dołączona do akt weryfikacyjnych bez
przeprowadzenia urzędowego sprawdzenia w zakresie zgłaszanych zmian, chyba że z analizy
ryzyka wynika konieczność przeprowadzenia urzędowego sprawdzenia.
5.
Jeden egzemplarz informacji o zmianach, o których mowa w ust. 1, wraz z załączonymi
dokumentami jest dołączany do akt weryfikacyjnych pozostających u właściwego naczelnika
urzędu celnego. Drugi egzemplarz informacji, po potwierdzeniu przyjęcia przez właściwego
naczelnika urzędu celnego, jest odsyłany do podmiotu w celu dołączenia do akt weryfikacyjnych
pozostających w podmiocie. Przepis § 13 stosuje się odpowiednio do drugiego egzemplarza
informacji.
6.
Do informacji o zmianach, o których mowa w ust. 1, oraz załączonych do niej dokumentów
stosuje się odpowiednio przepisy § 4 ust. 6.
§ 15.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia24)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 28 grudnia 2009 r..25)Zakres spraw regulowany niniejszym rozporządzeniem był regulowany rozporządzeniem
Ministra Finansów z dnia 7 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonywania szczególnego nadzoru
podatkowego (Dz. U. Nr 65, poz. 598, z 2005 r. Nr 96, poz. 811 i Nr 254, poz. 2136,
z 2006 r. Nr 72, poz. 498 i Nr 238, poz. 1727, z 2007 r. Nr 196, poz. 1415 oraz z
2009 r. Nr 32, poz. 225 i Nr 167, poz. 1320), które na podstawie art. 242 ust. 1 ustawy
z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 168, poz. 1323 i Nr 201, poz.
1540) utraciło moc w tym zakresie z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
1)
Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie
§ 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r.
w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 248, poz. 1481).
2)
Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2009 r. Nr 201, poz. 1540,
z 2010 r. Nr 182, poz. 1228, z 2011 r. Nr 63, poz. 322, Nr 73, poz. 390, Nr 117, poz.
677, Nr 134, poz. 779 i Nr 171, poz. 1016 oraz z 2012 r. poz. 362, 627, 707, 908 i
1544.
3)
Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2011 r.
Nr 120, poz. 690, Nr 171, poz. 1016, Nr 205, poz. 1208, Nr 232, poz. 1378 i Nr 291,
poz. 1707 oraz z 2012 r. poz. 1342 i 1456.
4)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia
11 sierpnia 2011 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie urzędowego sprawdzenia
(Dz. U. Nr 182, poz. 1084), które weszło w życie z dniem 16 września 2011 r.
5)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
4; w podmiotach prowadzących działalność gospodarczą na podstawie zezwolenia wydanego
na czas nieoznaczony w zakresie przyjmowania i magazynowania wyrobów akcyzowych objętych
zwolnieniem od akcyzy ze względu na przeznaczenie przez podmioty, o których mowa w
art. 2 ust. 1 pkt 23 ustawy, niepodlegających urzędowemu sprawdzeniu przed dniem wejścia
w życie rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 4, urzędowe sprawdzenie przeprowadza
się w terminie 2 lat od wejścia w życie tego rozporządzenia.
6)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. c rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
4.
7)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. c rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
4; w podmiotach prowadzących działalność gospodarczą na podstawie zezwolenia wydanego
na czas nieoznaczony w zakresie prowadzenia składu celnego, z wyjątkiem prowadzenia
składu celnego typu E, miejsca uznanego przez organ celny odrębną decyzją administracyjną,
magazynu czasowego składowania, o których mowa w rozporządzeniu Rady (EWG) nr 2913/92
z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającym Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. UE
L 302 z 19.10.1992, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 2,
t. 4, str. 307, z późn. zm.), niepodlegających urzędowemu sprawdzeniu przed dniem
wejścia w życie rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 4, urzędowe sprawdzenie
przeprowadza się w terminie 2 lat od wejścia w życie tego rozporządzenia.
8)
Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 09 z 15.01.2004,
L 117 z 04.05.2005, L 354 z 14.12.2006, L 363 z 20.12.2006.
9)
Dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 kwietnia 2012 r.
zmieniającego rozporządzenie w sprawie urzędowego sprawdzenia (Dz. U. poz. 417), które
weszło w życie z dniem 18 kwietnia 2012 r.
10)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
4.
11)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 9.
12)
Dodany przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 4.
13)
Dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 4.
14)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 4.
15)
Przez § 1 pkt 5 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 4.
16)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
4.
17)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 6 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 4.
18)
Dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 9.
19)
Oznaczenie ust. 1 nadane przez § 1 pkt 7 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
4.
20)
Dodany przez § 1 pkt 7 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 4.
21)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 8 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 4.
22)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
9.
23)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
9.
24)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 28 grudnia 2009 r.
25)
Zakres spraw regulowany niniejszym rozporządzeniem był regulowany rozporządzeniem
Ministra Finansów z dnia 7 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonywania szczególnego nadzoru
podatkowego (Dz. U. Nr 65, poz. 598, z 2005 r. Nr 96, poz. 811 i Nr 254, poz. 2136,
z 2006 r. Nr 72, poz. 498 i Nr 238, poz. 1727, z 2007 r. Nr 196, poz. 1415 oraz z
2009 r. Nr 32, poz. 225 i Nr 167, poz. 1320), które na podstawie art. 242 ust. 1 ustawy
z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 168, poz. 1323 i Nr 201, poz.
1540) utraciło moc w tym zakresie z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.