Obwieszczenie Ministra Finansówz dnia 24 grudnia 2012 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie
rejestru zastawów skarbowych oraz Centralnego Rejestru Zastawów Skarbowych
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2002 r. w sprawie rejestru zastawów
skarbowych oraz Centralnego Rejestru Zastawów Skarbowych , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych:
1)
rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 28 sierpnia 2003 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie rejestru zastawów skarbowych oraz Centralnego Rejestru Zastawów Skarbowych ;
2)
rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2011 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie rejestru zastawów skarbowych oraz Centralnego Rejestru Zastawów Skarbowych .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje:
1)
§ 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 sierpnia 2003 r. zmieniającego rozporządzenie
w sprawie rejestru zastawów skarbowych oraz Centralnego Rejestru Zastawów Skarbowych , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2003 r.
”
;
2)
§ 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2011 r. zmieniającego rozporządzenie
w sprawie rejestru zastawów skarbowych oraz Centralnego Rejestru Zastawów Skarbowych , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2012 r.
”
.
Załącznik - Tekst jednolity rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2002 r. w sprawie rejestru zastawów skarbowych oraz Centralnego Rejestru Zastawów Skarbowych1)Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej – finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 248, poz. 1481).
Na podstawie art. 46 § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa zarządza się, co następuje:
§ 1.
1.
Rejestr zastawów skarbowych zawiera:
1)
datę ustanowienia zastawu;
2)
informację o podstawie ustanowienia zastawu;
33)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2011 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie rejestru zastawów skarbowych oraz Centralnego Rejestru Zastawów Skarbowych (Dz. U. Nr 293, poz. 1730), które weszło w życie z dniem 1 stycznia 2012 r.)
dane dotyczące zobowiązanego: imię i nazwisko lub nazwę, miejsce zamieszkania lub
adres siedziby oraz identyfikator podatkowy NIP albo identyfikator podatkowy numer
PESEL;
4)
dane identyfikujące przedmiot zastawu;
5)
wysokość należności zabezpieczonej zastawem;
6)
datę wygaśnięcia zastawu.
24)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 sierpnia 2003 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie rejestru zastawów skarbowych oraz Centralnego Rejestru Zastawów Skarbowych (Dz. U. Nr 152, poz. 1488), które weszło w życie z dniem 1 września 2003 r..
Centralny Rejestr Zastawów Skarbowych zawiera dane, o których mowa w ust. 1, oraz
informacje o urzędzie skarbowym, którym kieruje właściwy naczelnik urzędu skarbowego,
który dokonał wpisu zastawu skarbowego.
§ 2.
1.
Zastaw skarbowy jest wpisywany do rejestru zastawów skarbowych w dniu jego ustanowienia.
25)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 4..
Naczelnik urzędu skarbowego dokonuje wykreślenia wpisu w rejestrze zastawów skarbowych
w dniu:
1)
wygaśnięcia zastawu skarbowego;
2)
wydania decyzji na podstawie art. 42a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa.
§ 3.
Przekazanie informacji z rejestrów zastawów skarbowych do Centralnego Rejestru Zastawów
Skarbowych następuje nie później niż następnego dnia po dokonaniu wpisu lub wykreśleniu
wpisu z rejestru zastawów skarbowych.
§ 4.
Rejestr zastawów skarbowych oraz Centralny Rejestr Zastawów Skarbowych są prowadzone
przy zastosowaniu techniki informatycznej.
§ 5.
Wysokość opłaty za wydanie wypisu:
1)
z rejestru zastawów skarbowych - wynosi 20 zł;
2)
z Centralnego Rejestru Zastawów Skarbowych - wynosi 50 zł.
§ 6.
Wzór rejestru zastawów skarbowych oraz wzór Centralnego Rejestru Zastawów Skarbowych
określają odpowiednio załączniki nr 1 i 2 do rozporządzenia.
§ 7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2003 r.6)Zakres spraw regulowany niniejszym rozporządzeniem był uregulowany w rozporządzeniu
Ministra Finansów z dnia 4 maja 2001 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy
– Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 40, poz. 463), które w tym zakresie przestało obowiązywać
z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
Załączniki do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2002 r.
1)
Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej – finanse publiczne, na podstawie
§ 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r.
w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 248, poz. 1481).
2)
Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2012 r.
poz. 1101, 1342 i 1529.
3)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia
2011 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie rejestru zastawów skarbowych oraz Centralnego
Rejestru Zastawów Skarbowych (Dz. U. Nr 293, poz. 1730), które weszło w życie z dniem
1 stycznia 2012 r.
4)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 sierpnia
2003 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie rejestru zastawów skarbowych oraz Centralnego
Rejestru Zastawów Skarbowych (Dz. U. Nr 152, poz. 1488), które weszło w życie z dniem
1 września 2003 r.
5)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 4.
6)
Zakres spraw regulowany niniejszym rozporządzeniem był uregulowany w rozporządzeniu
Ministra Finansów z dnia 4 maja 2001 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy
– Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 40, poz. 463), które w tym zakresie przestało obowiązywać
z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.