Obwieszczenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsiz dnia 24 czerwca 2013 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju
Wsi w sprawie określenia spraw rozstrzyganych w drodze decyzji administracyjnych przez
powiatowego lekarza weterynarii
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie
określenia spraw rozstrzyganych w drodze decyzji administracyjnych przez powiatowego
lekarza weterynarii , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych:
1)
rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 grudnia 2011 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie określenia spraw rozstrzyganych w drodze decyzji administracyjnych
przez powiatowego lekarza weterynarii ;
2)
rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 22 maja 2013 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie określenia spraw rozstrzyganych w drodze decyzji administracyjnych
przez powiatowego lekarza weterynarii .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje:
1)
§ 2 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 grudnia 2011 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie określenia spraw rozstrzyganych w drodze decyzji administracyjnych
przez powiatowego lekarza weterynarii , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
”
;
2)
§ 2 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 22 maja 2013 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie określenia spraw rozstrzyganych w drodze decyzji administracyjnych
przez powiatowego lekarza weterynarii , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 2013 r.
”
.
Załącznik - Tekst jednolity rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie określenia spraw rozstrzyganych w drodze decyzji administracyjnych przez powiatowego lekarza weterynarii1)Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 248, poz. 1486).
Na podstawie art. 7 ust. 4 ustawy z dnia 22 lipca 2006 r. o paszach zarządza się, co następuje:
§ 1.
Powiatowy lekarz weterynarii, w celu realizacji zadań wynikających z przepisów rozporządzenia (WE) nr 183/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 stycznia
2005 r. ustanawiającego wymagania dotyczące higieny pasz , wydaje decyzje administracyjne w sprawie:
1)
zatwierdzenia zakładów, które podlegają zatwierdzeniu zgodnie z art. 13,
2)
dokonania zmian w zatwierdzeniu zakładów - w przypadku, o którym mowa w art. 16,
3)
cofnięcia zatwierdzenia zakładów - w przypadku, o którym mowa w art. 15 lit. a,
4)
cofnięcia zatwierdzenia zakładów - w przypadku, o którym mowa w art. 15 lit. b i c,
5)
warunkowego zatwierdzenia zakładów albo przedłużenia warunkowego zatwierdzenia zakładów
- w przypadku, o którym mowa w art. 13 ust. 2,
6)
zawieszenia zatwierdzenia zakładów - w przypadku, o którym mowa w art. 14,
7)
odmowy rejestracji zakładów, które podlegają rejestracji zgodnie z art. 9,
8)
odmowy dokonania zmian w rejestracji zakładów - w przypadku, o którym mowa w art.
16,
9)
zawieszenia rejestracji zakładów - w przypadku, o którym mowa w art. 14,
10)
cofnięcia rejestracji zakładów - w przypadku, o którym mowa w art. 15 lit. a,
11)
cofnięcia rejestracji zakładów - w przypadku, o którym mowa w art. 15 lit. b i c
- tego rozporządzenia.
§ 2.
Powiatowy lekarz weterynarii, w celu realizacji zadań wynikających z przepisów rozporządzenia (WE) nr 882/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia
2004 r. w sprawie kontroli urzędowych przeprowadzanych w celu sprawdzenia zgodności
z prawem paszowym i żywnościowym oraz regułami dotyczącymi zdrowia zwierząt i dobrostanu
zwierząt , wydaje decyzje administracyjne w sprawie:
1)
zastosowania środków, o których mowa w art. 54 ust. 2 lit. a-d oraz f i g,
2)
cofnięcia środków, o których mowa w art. 54 ust. 2 lit. a-d oraz f i g
- tego rozporządzenia.
§ 34)W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 22 maja 2013 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia spraw rozstrzyganych w drodze decyzji administracyjnych przez powiatowego lekarza weterynarii (Dz. U. poz. 618), które weszło w życie z dniem 1 czerwca 2013 r..
Powiatowy lekarz weterynarii, w celu realizacji zadań wynikających z przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 999/2001 z dnia 22 maja 2001 r.
ustanawiającego zasady dotyczące zapobiegania, kontroli i zwalczania niektórych przenośnych
gąbczastych encefalopatii , wydaje decyzje administracyjne w sprawie:
1)
zatwierdzenia zakładów, o których mowa w załączniku IV w:
a)
rozdziale III w sekcji B w pkt 1 i 2,
b)
rozdziale IV:
-
-w sekcji D w lit. d,
-
-w sekcji E w lit. c,
2)
udzielenia zgody na odstępstwo od stosowania przepisów, o których mowa w załączniku
IV w rozdziale III w sekcji D w pkt 2,
3)
cofnięcia zatwierdzenia zakładów, o których mowa w załączniku IV w:
a)
rozdziale III w sekcji B w pkt 1 i 2,
b)
rozdziale IV:
-
-w sekcji D w lit. d,
-
-w sekcji E w lit. c
-
-tego rozporządzenia.
§ 4.
Decyzje administracyjne, o których mowa w § 1 pkt 4-9 i 11, § 2 i § 3 pkt 3, wydaje
się z urzędu.
§ 5.
1.
Decyzje administracyjne, o których mowa w § 1 pkt 1-3 i 10, § 3 pkt 1 i 2, wydaje
się na wniosek podmiotu działającego na rynku pasz.
2.
Składany do powiatowego lekarza weterynarii właściwego ze względu na miejsce położenia
zakładu wniosek, oprócz informacji określonych w art. 10 ustawy z dnia 22 lipca 2006 r. o paszach, zawiera:
1)
w przypadku decyzji administracyjnej, o której mowa w § 1 pkt 1 - planowaną datę rozpoczęcia
działalności;
2)
w przypadku decyzji administracyjnej, o której mowa w § 1 pkt 2:
a)
datę pierwszego zatwierdzenia zakładu,
b)
numer identyfikacyjny zakładu, o którym mowa w art. 19 ust. 2 rozporządzenia określonego
w § 1,
c)
rodzaj i zakres dokonywanych zmian,
d)
datę rozpoczęcia działalności w zakresie dokonanym zmianą.
§ 6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia5)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 8 stycznia 2007 r..
1)
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo,
na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada
2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
(Dz. U. Nr 248, poz. 1486).
2)
Przepisy niniejszego rozporządzenia wykonują postanowienia rozporządzenia Komisji
(UE) nr 56/2013 z dnia 16 stycznia 2013 r. zmieniającego załączniki I i IV do rozporządzenia
Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 999/2001 ustanawiającego zasady dotyczące
zapobiegania, kontroli i zwalczania niektórych przenośnych gąbczastych encefalopatii
(Dz. Urz. UE L 21 z 24.01.2013, str. 3).
3)
Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2008 r. Nr 144, poz. 899, z
2009 r. Nr 18, poz. 97, z 2010 r. Nr 47, poz. 278, Nr 60, poz. 372 i Nr 230, poz.
1511, z 2011 r. Nr 106, poz. 622 oraz z 2012 r. poz. 1007.
4)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z
dnia 22 maja 2013 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia spraw rozstrzyganych
w drodze decyzji administracyjnych przez powiatowego lekarza weterynarii (Dz. U. poz.
618), które weszło w życie z dniem 1 czerwca 2013 r.
5)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 8 stycznia 2007 r.