Obwieszczenie Prezesa Rady Ministrówz dnia 20 września 2013 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie dróg
krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości
stawek opłaty elektronicznej
Spis treści
- Treść obwieszczenia
- Załącznik - Tekst jednolity rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 marca 2011 r. w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej
- Załącznik nr 1 - Drogi krajowe lub ich odcinki klasy A i S, na których pobiera się opłatę elektroniczną
- Załącznik nr 2 - Drogi krajowe lub ich odcinki klasy GP i G, na których pobiera się opłatę elektroniczną
- Załącznik nr 3 - Wysokość stawek opłaty elektronicznej dla dróg krajowych klasy A i S lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną
- Załącznik nr 4 - Wysokość stawek opłaty elektronicznej dla dróg krajowych klasy GP i G lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 marca 2011 r. w sprawie dróg krajowych lub
ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty
elektronicznej , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych:
1)
rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2012 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną,
oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej ;
2)
rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2012 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną,
oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje:
1)
§ 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2012 r. zmieniającego rozporządzenie
w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną,
oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2012 r.
”
;
2)
§ 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2012 r. zmieniającego rozporządzenie
w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną,
oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 12 stycznia 2013 r. z wyjątkiem § 1:
1)
pkt 1:
a)
lit. c i e,
b)
lit. d w zakresie pkt 12 lit. b załącznika nr 1 do rozporządzenia, o którym mowa w
§ 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem,
2)
pkt 2:
a)
lit. a i c,
b)
lit. b w zakresie pkt 3 lit. a i e załącznika nr 2 do rozporządzenia, o którym mowa
w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem
- które wchodzą w życie z dniem 30 marca 2013 r.
”
.
Załącznik - Tekst jednolity rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 marca 2011 r. w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej
Na podstawie art. 13ha ust. 6 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych zarządza się, co następuje:
§ 1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
opłacie elektronicznej - należy przez to rozumieć opłatę, o której mowa w art. 13 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych;
2)
klasie - należy przez to rozumieć klasę drogi, w tym jej odcinka, o której mowa w
§ 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca
1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne
i ich usytuowanie .
§ 2.
Opłatę elektroniczną pobiera się na drogach krajowych lub ich odcinkach klasy:
1)
A i S określonych w załączniku nr 1 do rozporządzenia;
2)
GP i G określonych w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§ 3.
Wysokość stawek opłaty elektronicznej za przejazd kilometra drogi krajowej lub jej
odcinka klasy:
1)
A i S ustala się w wysokości określonej w załączniku nr 3 do rozporządzenia;
2)
GP i G ustala się w wysokości określonej w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
§ 4.
Początkiem albo końcem drogi krajowej lub jej odcinka, na którym pobiera się opłatę
elektroniczną, jest:
1)
punkt przecięcia osi dróg w węźle lub skrzyżowaniu albo
2)
punkt przecięcia osi drogi z granicą miasta na prawach powiatu lub granicą państwową.
§ 5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2011 r.
1)
Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. U. z 2010 r. Nr 65, poz.
407, z 2012 r. poz. 560 oraz z 2013 r. poz. 181.
Załącznik nr 1 - Drogi krajowe lub ich odcinki klasy A i S, na których pobiera się opłatę elektroniczną
12)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2012 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej (Dz. U. z 2013 r. poz. 17), które weszło w życie z dniem 12 stycznia 2013 r.)
autostrada A1 na odcinkach:
a)
węzeł Kotliska - węzeł Stryków I,
b)
węzeł Tuszyn - węzeł Bełchatów,
c)
węzeł Pyrzowice - węzeł Świerklany;
2)
autostrada A2 na odcinku węzeł Modła - węzeł Stryków I;
3)
autostrada A4 na odcinkach:
a)
Zgorzelec (granica państwowa) - węzeł Bielany Wrocławskie,
b)
węzeł Bielany Wrocławskie - węzeł Kleszczów,
c)
węzeł Kleszczów - węzeł Murckowska,
d)
węzeł Balice I - węzeł Szarów;
4)
autostrada A6 na odcinku Kołbaskowo (granica państwowa) - węzeł Kijewo;
5)
autostrada A8 na odcinku węzeł Nowa Wieś Wrocławska (A4) - węzeł Pawłowice;
6)
autostrada A18 na odcinku Golnice - Krzyżowa;
7)
droga ekspresowa S1 na odcinkach:
a)
Bielsko-Biała (Komorowice) - Cieszyn - Boguszowice (granica państwowa),
b)
Dąbrowa Górnicza (Ząbkowice) - Tychy,
c3)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.)
węzeł Pyrzowice - węzeł Podwarpie;
8)
droga ekspresowa S3 na odcinkach:
a)
węzeł Goleniów Północ - Szczecin (węzeł Kijewo),
b)
węzeł Klucz - Gorzów Wielkopolski (węzeł Gorzów Południe),
c)
węzeł Sulechów - węzeł Nowa Sól;
9)
droga ekspresowa S5 na odcinku węzeł Stryszek - węzeł Białe Błota;
10)
droga ekspresowa S6 na odcinku węzeł Gdynia (skrzyżowanie z ul. Morską) - węzeł Rusocin
(A1);
114)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2012 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej (Dz. U. poz. 715), które weszło w życie z dniem 1 lipca 2012 r.)
droga ekspresowa S7 na odcinkach:
a5)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. c rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2; wszedł w życie z dniem 30 marca 2013 r.)
węzeł Elbląg Południe - węzeł Pasłęk-Północ,
b)
obwodnica Płońska,
c)
węzeł Kroczewo - węzeł Czosnów,
d)
Grójec (z obwodnicą Grójca) - Jedlińsk,
e)
Skarżysko-Kamienna (z obwodnicą Skarżyska-Kamiennej) - węzeł Kielce-Północ,
f)
węzeł Jędrzejów Północ - węzeł Jędrzejów Wschód (skrzyżowanie z drogą krajową nr 78),
g)
Rybitwy - węzeł Bieżanów,
h)
węzeł Myślenice - węzeł Lubień;
126)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. d rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.)
droga ekspresowa S8 na odcinkach:
a)
węzeł Pawłowice - węzeł Syców-Wschód,
b7)Weszła w życie z dniem 30 marca 2013 r.)
węzeł Piotrków - węzeł Radziejowice,
c)
węzeł Konotopa - węzeł Powązkowska,
d)
węzeł Modlińska - węzeł Piłsudskiego,
e)
Radzymin (z obwodnicą Radzymina) - Wyszków (z obwodnicą Wyszkowa),
f)
obwodnica Ostrowi Mazowieckiej;
13)
droga ekspresowa S10 na odcinkach:
a)
węzeł Stargard Szczeciński Zachód - węzeł Stargard Szczeciński Wschód (obwodnica Stargardu
Szczecińskiego),
b)
węzeł Nieszawka - węzeł Czerniewice;
14)
droga ekspresowa S11 na odcinku Krzesiny - Kórnik;
14a8)Dodany przez § 1 pkt 1 lit. e rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2; wszedł w życie z dniem 30 marca 2013 r.)
droga ekspresowa S19 na odcinku węzeł Stobierna - węzeł Rzeszów-Wschód;
15)
droga ekspresowa S22 na odcinku Elbląg - Grzechotki (granica państwowa).
2)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia Rady Ministrów z dnia
18 grudnia 2012 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków,
na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej
(Dz. U. z 2013 r. poz. 17), które weszło w życie z dniem 12 stycznia 2013 r.
3)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
2.
4)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 czerwca
2012 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na
których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej
(Dz. U. poz. 715), które weszło w życie z dniem 1 lipca 2012 r.
5)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. c rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
2; wszedł w życie z dniem 30 marca 2013 r.
6)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. d rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
2.
7)
Weszła w życie z dniem 30 marca 2013 r.
8)
Dodany przez § 1 pkt 1 lit. e rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2; wszedł
w życie z dniem 30 marca 2013 r.
Załącznik nr 2 - Drogi krajowe lub ich odcinki klasy GP i G, na których pobiera się opłatę elektroniczną
19)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2; wszedł w życie z dniem 30 marca 2013 r.)
droga krajowa nr 4 na odcinku Rzeszów - Tuczempy (koniec obwodnicy Jarosławia);
2)
droga krajowa nr 6 na odcinku Gościcino - granica m. Gdynia;
310)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.)
droga krajowa nr 7 na odcinkach:
a11)Weszła w życie z dniem 30 marca 2013 r.)
skrzyżowanie z drogą powiatową nr 1104N - węzeł Elbląg Południe,
b)
Płońsk - węzeł Kroczewo,
c)
Czosnów - granica m. Warszawa,
d)
granica m. Warszawa - Grójec,
e11)Weszła w życie z dniem 30 marca 2013 r.)
węzeł Modlniczka - węzeł Balice I,
f)
granica m. Kraków - Myślenice;
4)
droga krajowa nr 10 na odcinku granica m. Szczecin - węzeł Stargard Szczeciński Zachód;
5)
droga krajowa nr 18 na odcinku Olszyna (granica państwowa) - Golnice;
6)
droga krajowa nr 77 na odcinku Radymno - Przemyśl;
6a12)Dodany przez § 1 pkt 2 lit. c rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2; wszedł w życie z dniem 30 marca 2013 r.)
droga krajowa nr 79 na odcinku Jaworzno (granica miasta) - węzeł Modlniczka;
7)
droga krajowa nr 81 na odcinku granica m. Katowice - Skoczów (z wyłączeniem m. Żory);
7a13)Dodany przez § 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 4.)
droga krajowa nr 91 na odcinkach:
a)
skrzyżowanie z drogą krajową nr 6 - węzeł Nowe Marzy,
b)
skrzyżowanie z drogą ekspresową S5 - Łysomice (skrzyżowanie z drogą wojewódzką nr
552);
814)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 4.)
droga krajowa nr 92 na odcinkach:
a)
skrzyżowanie z drogą wojewódzką nr 305 - granica m. Poznań,
b)
granica m. Poznań - granica m. Konin,
c)
granica m. Konin - Łowicz (skrzyżowanie z drogą krajową nr 2 i nr 14);
914)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 4.)
droga krajowa nr 94 na odcinku granica m. Dąbrowa Górnicza - węzeł Modlniczka.
9)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
2; wszedł w życie z dniem 30 marca 2013 r.
10)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
2.
11)
Weszła w życie z dniem 30 marca 2013 r.
12)
Dodany przez § 1 pkt 2 lit. c rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2; wszedł
w życie z dniem 30 marca 2013 r.
13)
Dodany przez § 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 4.
14)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
4.
Załącznik nr 3 - Wysokość stawek opłaty elektronicznej dla dróg krajowych klasy A i S lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1) Zgodnie z przepisami dyrektywy Rady 70/220/EWG z dnia 20 marca 1970 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw
Państw Członkowskich odnoszących się do działań, jakie mają być podjęte w celu ograniczenia
zanieczyszczania powietrza przez emisje z pojazdów silnikowych , dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 1999/62/WE z dnia 17 czerwca 1999 r. w sprawie
pobierania opłat za użytkowanie niektórych typów infrastruktury przez pojazdy ciężarowe , dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2005/55/WE z dnia 28 września 2005 r. w
sprawie homologacji typu pojazdów ciężkich i silników do nich w odniesieniu do emisji
zanieczyszczeń (Euro IV i V) oraz rozporządzenia (WE) Parlamentu Europejskiego i Rady nr 715/2007 z dnia 20 czerwca
2007 r. w sprawie homologacji typu pojazdów silnikowych w odniesieniu do emisji zanieczyszczeń
pochodzących z lekkich pojazdów pasażerskich i użytkowych (Euro 5 i Euro 6) oraz w
sprawie dostępu do informacji dotyczących naprawy i utrzymania pojazdów .
2) Dopuszczalna masa całkowita łącznie z dopuszczalną masą całkowitą przyczepy (naczepy).
Załącznik nr 4 - Wysokość stawek opłaty elektronicznej dla dróg krajowych klasy GP i G lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1) Zgodnie z przepisami dyrektywy Rady 70/220/EWG z dnia 20 marca 1970 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw
Państw Członkowskich odnoszących się do działań, jakie mają być podjęte w celu ograniczenia
zanieczyszczenia powietrza przez emisje z pojazdów silnikowych , dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 1999/62/WE z dnia 17 czerwca 1999 r. w sprawie
pobierania opłat za użytkowanie niektórych typów infrastruktury przez pojazdy ciężarowe , dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2005/55/WE z dnia 28 września 2005 r. w
sprawie homologacji typu pojazdów ciężkich i silników do nich w odniesieniu do emisji
zanieczyszczeń (Euro IV i V) oraz rozporządzenia (WE) Parlamentu Europejskiego i Rady nr 715/2007 z dnia 20 czerwca
2007 r. w sprawie homologacji typu pojazdów silnikowych w odniesieniu do emisji zanieczyszczeń
pochodzących z lekkich pojazdów pasażerskich i użytkowych (Euro 5 i Euro 6) oraz w
sprawie dostępu do informacji dotyczących naprawy i utrzymania pojazdów .
2) Dopuszczalna masa całkowita łącznie z dopuszczalną masą całkowitą przyczepy (naczepy).