Obwieszczenie Prezesa Rady Ministrówz dnia 18 lipca 2013 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie trybu
postępowania przy składaniu wniosków dotyczących tworzenia, łączenia, dzielenia, znoszenia
i ustalania granic powiatów oraz ustalania i zmiany nazw powiatów i siedzib ich władz
oraz dokumentów wymaganych w tych sprawach
Spis treści
- Treść obwieszczenia
- Załącznik - Tekst jednolity rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 sierpnia 2001 r. w sprawie trybu postępowania przy składaniu wniosków dotyczących tworzenia, łączenia, dzielenia, znoszenia i ustalania granic powiatów oraz ustalania i zmiany nazw powiatów i siedzib ich władz oraz dokumentów wymaganych w tych sprawach
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 sierpnia 2001 r. w sprawie trybu postępowania
przy składaniu wniosków dotyczących tworzenia, łączenia, dzielenia, znoszenia i ustalania
granic powiatów oraz ustalania i zmiany nazw powiatów i siedzib ich władz oraz dokumentów
wymaganych w tych sprawach , z uwzględnieniem zmiany wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 25 czerwca 2002 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie trybu postępowania przy składaniu wniosków dotyczących tworzenia, łączenia,
dzielenia, znoszenia i ustalania granic powiatów oraz ustalania i zmiany nazw powiatów
i siedzib ich władz oraz dokumentów wymaganych w tych sprawach .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 czerwca 2002 r. zmieniającego rozporządzenie
w sprawie trybu postępowania przy składaniu wniosków dotyczących tworzenia, łączenia,
dzielenia, znoszenia i ustalania granic powiatów oraz ustalania i zmiany nazw powiatów
i siedzib ich władz oraz dokumentów wymaganych w tych sprawach , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 30 czerwca 2002 r.
”
.
Załącznik - Tekst jednolity rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 sierpnia 2001 r. w sprawie trybu postępowania przy składaniu wniosków dotyczących tworzenia, łączenia, dzielenia, znoszenia i ustalania granic powiatów oraz ustalania i zmiany nazw powiatów i siedzib ich władz oraz dokumentów wymaganych w tych sprawach
Na podstawie art. 3b ust. 4 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym zarządza się, co następuje:
§ 1.
1.
Rada powiatu, rada miasta na prawach powiatu lub rada gminy, zwane dalej „wnioskodawcami”,
składają wnioski w sprawach, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym, zwanej dalej „ustawą”, do ministra właściwego do spraw administracji publicznej,
za pośrednictwem wojewody właściwego ze względu na siedzibę wnioskodawcy.
2.
Właściwy wojewoda, nie później niż w ciągu 30 dni od dnia otrzymania wniosku, przekazuje
go wraz ze swoją opinią, a w przypadkach gdy wniosek obejmuje zmianę granic powiatu
naruszającą granice województwa, także z opinią odpowiedniego wojewody, ministrowi
właściwemu do spraw administracji publicznej.
31)Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 czerwca 2002 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie trybu postępowania przy składaniu wniosków dotyczących tworzenia, łączenia, dzielenia, znoszenia i ustalania granic powiatów oraz ustalania i zmiany nazw powiatów i siedzib ich władz oraz dokumentów wymaganych w tych sprawach (Dz. U. Nr 93, poz. 825), które weszło w życie z dniem 30 czerwca 2002 r..
Wnioski są rozpatrywane w ciągu roku od dnia złożenia wniosku, nie później jednak
niż do dnia 31 lipca roku poprzedzającego rok budżetowy, w którym ma nastąpić zmiana.
§ 2.
1.
W sprawach tworzenia, łączenia, dzielenia, znoszenia oraz ustalania granic powiatów
wniosek powinien zawierać informacje obejmujące:
1)
treść proponowanej zmiany wraz z uzasadnieniem;
2)
stanowisko wnioskodawcy dotyczące spełnienia przesłanek, o których mowa w art. 3 ust.
3 ustawy;
3)
podstawowe dane statystyczne dotyczące liczby ludności i powierzchni terenu, którego
wniosek dotyczy;
4)
określenie szacunkowych kosztów jednorazowych i stałych wprowadzenia proponowanej
zmiany;
5)
określenie szacunkowych planów dochodów i wydatków w następnym roku budżetowym powiatów
objętych proponowanymi zmianami, a w przypadku utworzenia powiatu - także tego powiatu;
6)
wyniki konsultacji z mieszkańcami uwzględniające liczbę osób uprawnionych do głosowania,
liczbę osób, które wzięły udział w konsultacjach, oraz liczbę oddanych głosów popierających,
przeciwnych i wstrzymujących się.
2.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć następujące dokumenty:
1)
uchwałę wnioskodawcy w sprawie przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami;
2)
uchwały organów stanowiących zainteresowanych jednostek samorządu terytorialnego zawierające
opinie, o których mowa w art. 3b ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy, wraz z wynikami konsultacji
z mieszkańcami lub informacje o przyczynach ich braku;
3)
mapę topograficzną w skali 1:25 000 lub 1:50 000 z zaznaczeniem obecnych granic powiatów
objętych wnioskiem i siedzib ich władz oraz proponowanych zmian;
4)
wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy lub gmin objętych
wnioskiem uwzględniający wiodącą funkcję, infrastrukturę techniczną, społeczną, układ
komunikacyjny oraz sposób zagospodarowania terenu;
5)
inne dokumenty mogące mieć wpływ na rozpatrzenie wniosku.
§ 3.
W sprawach ustalania i zmiany nazw powiatów oraz siedzib ich władz wniosek powinien
zawierać informacje wymienione w § 2 ust. 1 pkt 1, 4 i 6 oraz informacje o siedzibach
powiatowych służb, inspekcji i straży oraz innych terenowych organach administracji
rządowej - przed i po przeprowadzonych zmianach. Do wniosku należy dołączyć dokumenty
wymienione w § 2 ust. 2 pkt 1, 2, 4 i 5.
§ 4.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia2)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 22 sierpnia 2001 r..
1)
Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 czerwca 2002 r.
zmieniającego rozporządzenie w sprawie trybu postępowania przy składaniu wniosków
dotyczących tworzenia, łączenia, dzielenia, znoszenia i ustalania granic powiatów
oraz ustalania i zmiany nazw powiatów i siedzib ich władz oraz dokumentów wymaganych
w tych sprawach (Dz. U. Nr 93, poz. 825), które weszło w życie z dniem 30 czerwca
2002 r.
2)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 22 sierpnia 2001 r.