Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiejz dnia 27 września 2012 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o ujawnieniu w księgach wieczystych
prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 1 zdanie pierwsze ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych
i niektórych innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst ustawy z dnia 7 września 2007 r. o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności
nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych:
1)
ustawą z dnia 30 maja 2008 r. o zmianie ustawy o ujawnieniu w księgach wieczystych
prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego ,
2)
ustawą z dnia 28 czerwca 2012 r. o zmianie ustawy o ujawnieniu w księgach wieczystych
prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego
oraz zmian wynikających z przepisów ogłoszonych przed dniem 21 września 2012 r.
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity ustawy nie obejmuje:
1)
art. 2 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o zmianie ustawy o ujawnieniu w księgach wieczystych
prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego , który stanowi:
„
Art. 2.
Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 18 maja 2008 r.
”
;
2)
art. 2-4 ustawy z dnia 28 czerwca 2012 r. o zmianie ustawy o ujawnieniu w księgach
wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu
terytorialnego , które stanowią:
„
Art. 2.
Postępowanie o ukaranie osoby zobowiązanej do ujawnienia w księgach wieczystych prawa
własności nieruchomości Skarbu Państwa albo jednostki samorządu terytorialnego wszczęte
i niezakończone decyzją ostateczną do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy umarza
się.
Art. 3.
1.
Maksymalny limit wydatków z budżetu państwa wyrażony kwotowo na okres wykonywania
ustawy łącznie wynosi 10 337 500 zł, z tym, że w roku:
1)
2012 - w zakresie części budżetowej 17 - 841 750 zł oraz w zakresie części budżetowej
85 - 192 000 zł;
2)
2013 - w zakresie części budżetowej 17 - 3 367 000 zł oraz w zakresie części budżetowej
85 - 768 000 zł;
3)
2014 - w zakresie części budżetowej 17 - 3 367 000 zł oraz w zakresie części budżetowej
85 - 768 000 zł;
4)
2015 - w zakresie części budżetowej 17 - 841 750 zł oraz w zakresie części budżetowej
85 - 192 000 zł.
2.
W przypadku zagrożenia przekroczenia przyjętego na dany rok budżetowy maksymalnego
limitu wydatków, o którym mowa w ust. 1, zostaną zastosowane mechanizmy korygujące
polegające na:
1)
obniżeniu kosztów przeznaczonych na utrzymanie i modernizację infrastruktury teleinformatycznej,
o której mowa w art. 1a ust. 1 ustawy zmienianej w art. 1, w zakresie rozwiązań sprzętowych
i oprogramowania lub
2)
obniżeniu kosztów przeznaczonych na obsługę techniczną infrastruktury teleinformatycznej,
o której mowa w art. 1a ust. 1 ustawy zmienianej w art. 1.
3.
Organem właściwym do monitorowania wykorzystania limitu wydatków, o których mowa w
ust. 1, oraz odpowiedzialnym za wdrożenie mechanizmów korygujących, o których mowa
w ust. 2, jest minister właściwy do spraw administracji publicznej. Wdrożenia mechanizmów
korygujących dokonują minister właściwy do spraw administracji publicznej oraz właściwy
wojewoda - każdy w zakresie swojej właściwości.
Art. 4.
Ustawa wchodzi w życie po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia.
”
.
Załącznik - Tekst jednolity ustawy z dnia 7 września 2007 r. o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego
Art. 1.
11)W brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o zmianie ustawy o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. Nr 116, poz. 733), która weszła w życie z mocą od dnia 18 maja 2008 r..
Właściwi starostowie, w terminie 18 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, sporządzą
i przekażą właściwym wojewodom, marszałkom województw, wójtom, burmistrzom i prezydentom
miast wykaz nieruchomości, które na mocy odrębnych przepisów przeszły na własność
Skarbu Państwa i stanowią jego własność albo własność jednostek samorządu terytorialnego,
a także niestanowiących własności Skarbu Państwa albo własności jednostek samorządu
terytorialnego i niepozostających w posiadaniu ich właścicieli, nieruchomości zabudowanych,
w których lokale zajmowane są przez osoby objęte przepisami ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie
gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego .
2.
Obowiązki określone w ust. 1 stanowią zadania zlecone z zakresu administracji rządowej.
3.
Właściwi wojewodowie, w terminie miesiąca od upływu terminu określonego w ust. 1,
sporządzą i przekażą ministrowi właściwemu do spraw administracji publicznej zestawienie
zbiorcze nieruchomości, o których mowa w ust. 1, z obszaru ich właściwości.
4.
Minister właściwy do spraw administracji publicznej, w terminie 2 miesięcy od upływu
terminu określonego w ust. 3, sporządzi zestawienie zbiorcze nieruchomości, o których
mowa w ust. 1, dla obszaru całego kraju.
5.
Wykaz, o którym mowa w ust. 1, oraz zestawienia zbiorcze, o których mowa w ust. 3
i 4, obejmują oznaczenie nieruchomości według danych katastru nieruchomości, informację
o prowadzonej dla nieruchomości księdze wieczystej lub zbiorze dokumentów, o stanie
danych należących do działu pierwszego i drugiego księgi wieczystej oraz inne informacje,
niezbędne do ustalenia stanu prawnego nieruchomości.
6.
Minister właściwy do spraw administracji publicznej, w drodze rozporządzenia, określi
wzór wykazu, o którym mowa w ust. 1, oraz zestawień zbiorczych, o których mowa w ust.
3 i 4, mając na względzie ich powiązanie z podziałem terytorialnym kraju oraz zapewnienie
uwidocznienia danych wymienionych w ust. 5.
Art. 1a3)Dodany przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 czerwca 2012 r. o zmianie ustawy o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. poz. 840), która weszła w życie z dniem 24 sierpnia 2012 r..
1.
Starostowie, którzy przekazali niekompletny wykaz, o którym mowa w art. 1 ust. 1,
w terminie 66 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, dokonają jego uzupełnienia
według stanu na dzień sporządzenia wykazu i przekażą właściwym wojewodom z wykorzystaniem
infrastruktury teleinformatycznej zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach,
o którym mowa w art. 24b ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne , a także marszałkom województw, wójtom, burmistrzom i prezydentom miast oraz innym
niż starostowie organom reprezentującym Skarb Państwa w sprawach gospodarowania nieruchomościami.
2.
Marszałkowie województw, wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast oraz inne niż
starostowie organy reprezentujące Skarb Państwa w sprawach gospodarowania nieruchomościami
są zobowiązani do współpracy ze starostami w realizacji zadań określonych w ust. 1.
3.
Właściwi wojewodowie mogą żądać od starostów uzupełnienia wykazu, o którym mowa w
ust. 1, określając termin i zakres uzupełnienia.
4.
Właściwi wojewodowie, w terminie 2 miesięcy od upływu terminu określonego w ust. 1,
przekażą Głównemu Geodecie Kraju, z wykorzystaniem infrastruktury teleinformatycznej,
o której mowa w ust. 1, dane z obszaru ich właściwości, otrzymane w sposób określony
w ust. 1 i 3.
5.
Główny Geodeta Kraju może żądać od wojewodów uzupełnienia danych, o których mowa w
ust. 4, określając termin i zakres uzupełnienia.
6.
Główny Geodeta Kraju, w terminie 4 miesięcy od upływu terminu określonego w ust. 1,
dokona uzupełnienia zestawienia zbiorczego sporządzonego na podstawie art. 1 ust.
4, w oparciu o dane otrzymane od wojewodów.
Art. 2.
14)W brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 2 lit. a ustawy, o której mowa w odnośniku 1..
W terminie 24 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy starostowie złożą we właściwych
sądach rejonowych wnioski o ujawnienie w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości
Skarbu Państwa, wraz z dokumentami stanowiącymi podstawę wpisu tego prawa.
2.
Jeżeli na podstawie odrębnych przepisów organem reprezentującym Skarb Państwa w sprawach
gospodarowania nieruchomościami jest organ inny niż starosta, albo jeżeli na podstawie
odrębnych przepisów wykonywanie prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa powierzono
innej jednostce organizacyjnej, obowiązek określony w ust. 1 wykonuje ten organ lub
organ reprezentujący jednostkę organizacyjną na zewnątrz.
35)W brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 2 lit. b ustawy, o której mowa w odnośniku 1..
W terminie 24 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy właściwe w sprawach gospodarowania
nieruchomościami organy jednostek samorządu terytorialnego złożą w sądach rejonowych
wnioski o ujawnienie w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości jednostek
samorządu terytorialnego, wraz z dokumentami stanowiącymi podstawę wpisu tego prawa.
4.
W odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność powiatu, organem właściwym do
złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 3, jest starosta, a w odniesieniu do nieruchomości
stanowiących własność województwa - marszałek województwa.
Art. 2a6)Dodany przez art. 1 pkt 2 ustawy, o której mowa w odnośniku 3..
W przypadku nieruchomości, które zostały objęte uzupełnieniem w trybie określonym
w art. 1a ust. 1, 3 i 5, obowiązki, o których mowa w art. 2, zostaną zrealizowane
przez organy wymienione w tym przepisie w terminie 72 miesięcy od dnia wejścia w życie
ustawy.
Art. 3.
1.
Jeżeli podstawę wpisu własności nieruchomości Skarbu Państwa w księgach wieczystych,
zgodnie z przepisami odrębnymi, stanowi orzeczenie sądu stwierdzające nabycie własności
nieruchomości z mocy prawa, w terminie określonym w art. 2 ust. 1, organy wymienione
w art. 2 ust. 1 i 2 złożą stosowne wnioski do właściwych sądów o stwierdzenie nabycia
własności nieruchomości przez Skarb Państwa. W takich wypadkach termin do złożenia
wniosku, o którym mowa w art. 2 ust. 1, wynosi miesiąc od dnia uprawomocnienia się
orzeczenia sądu.
27)W brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 3 ustawy, o której mowa w odnośniku 3..
W sprawach, o których mowa w ust. 1 zdanie pierwsze oraz w art. 3a zdanie pierwsze,
do postępowania przed sądami stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego o stwierdzeniu zasiedzenia.
Art. 3a9)Dodany przez art. 1 pkt 4 ustawy, o której mowa w odnośniku 3..
Jeżeli podstawę wpisu własności nieruchomości Skarbu Państwa w księgach wieczystych,
zgodnie z przepisami odrębnymi, stanowi orzeczenie sądu stwierdzające nabycie własności
nieruchomości z mocy prawa, w terminie określonym w art. 2a, organy wymienione w art.
2 ust. 1 i 2 złożą stosowne wnioski do właściwych sądów o stwierdzenie nabycia własności
nieruchomości przez Skarb Państwa. W takich wypadkach termin do złożenia wniosku o
ujawnienie w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa, wraz
z dokumentami stanowiącymi podstawę wpisu tego prawa, wynosi miesiąc od dnia uprawomocnienia
się orzeczenia sądu.
Art. 4.
Art. 4a11)Dodany przez art. 1 pkt 6 ustawy, o której mowa w odnośniku 3..
1.
W terminie do 15 dnia miesiąca następującego po upływie każdego półrocza starostowie,
inne niż starostowie organy reprezentujące Skarb Państwa, o których mowa w art. 2
ust. 2, marszałkowie województw, starostowie, wójtowie, burmistrzowie i prezydenci
miast przekazują właściwym wojewodom sprawozdania półroczne z wykonania obowiązku,
o którym mowa w art. 2 oraz art. 2a. Sprawozdania przekazywane przez organy wymienione
w art. 2 ust. 1 i 2 dotyczą także wykonania obowiązku, o którym mowa w art. 3 oraz
art. 3a.
2.
Wojewodowie kontrolują wykonanie obowiązku, o którym mowa w art. 2, art. 2a, art.
3 oraz art. 3a, i na bieżąco przekazują, z wykorzystaniem infrastruktury teleinformatycznej,
o której mowa w art. 1a ust. 1, dane ze sprawozdań, o których mowa w ust. 1, Głównemu
Geodecie Kraju, w celu uaktualnienia zestawienia zbiorczego, uzupełnionego na podstawie
art. 1a ust. 6.
3.
W razie stwierdzenia niewykonania obowiązku, o którym mowa w art. 2, art. 2a, art.
3 oraz art. 3a, właściwy wojewoda niezwłocznie zawiadamia właściwy organ sprawujący
nadzór nad działalnością organów wymienionych w tych przepisach. Zawiadomienie następuje
również na wniosek właściwego starosty.
4.
Na podstawie uaktualnianego zestawienia zbiorczego minister właściwy do spraw administracji
publicznej w terminie do końca pierwszego kwartału każdego roku w latach 2013 i 2014
oraz w terminie do końca drugiego kwartału 2015 r. przedstawi informację Radzie Ministrów.
5.
Na podstawie uaktualnionego zestawienia zbiorczego Główny Geodeta Kraju sporządzi
do końca pierwszego kwartału 2015 r. wykaz nieruchomości Skarbu Państwa i jednostek
samorządu terytorialnego, dla których nie zostały złożone wnioski o ujawnienie w księgach
wieczystych prawa własności.
Art. 4b11)Dodany przez art. 1 pkt 6 ustawy, o której mowa w odnośniku 3..
Minister właściwy do spraw administracji publicznej określi, w drodze rozporządzenia:
1)
zakres uzupełnienia wykazu, o którym mowa w art. 1 ust. 1, sposób i formę przekazywania
uzupełnionego wykazu i danych, o których mowa w art. 1a ust. 1 i 4, a także sposób
dokonania uzupełnienia, o którym mowa w art. 1a ust. 6,
2)
zakres informacji zawartych w sprawozdaniach, o których mowa w art. 4a ust. 1, sposób
i formę przekazywania sprawozdań i danych, o których mowa w art. 4a ust. 1 i 2, a
także sposób dokonywania uaktualnienia, o którym mowa w art. 4a ust. 2
- mając na względzie usprawnienie i ujednolicenie przekazywania uzupełnionych wykazów,
sprawozdań i danych, a także potrzebę zapewnienia uzupełnienia i uaktualnienia zestawienia
zbiorczego nieruchomości dla obszaru całego kraju.
Art. 5.
Wniosek o ujawnienie prawa własności Skarbu Państwa albo jednostki samorządu terytorialnego,
o którym mowa w art. 2, sąd rozpoznaje w ciągu miesiąca od dnia jego złożenia.
Art. 6.
112)W brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 3 ustawy, o której mowa w odnośniku 1..
W ramach zadania, o którym mowa w art. 1 ust. 2, starostowie w okresie 36 miesięcy
od dnia wejścia w życie ustawy będą prowadzić działania zmierzające do:
1)
poinformowania mieszkańców powiatu o potrzebie sprawdzenia zgodności ksiąg wieczystych
z rzeczywistym stanem prawnym;
2)
udzielenia pomocy mieszkańcom w zakresie informacji o rodzaju i sposobie działań niezbędnych
do uzyskania tytułu prawnego do zajmowanych przez nich nieruchomości i ujawnienia
ich praw w księgach wieczystych.
2.
Działania, o których mowa w ust. 1, obejmują w szczególności:
1)
opracowanie i rozprowadzenie wśród mieszkańców powiatu szczegółowych informacji o
czynnościach niezbędnych do ustalenia danych, o których mowa w ust. 1 pkt 1;
2)
rozpowszechnianie informacji, określonych w pkt 1, w miejscach publicznych na terenie
powiatu;
3)
zamieszczenie w lokalnej prasie, radiu i telewizji oraz na stronach internetowych
starostwa powiatowego informacji określonych w pkt 1;
4)
utworzenie na terenie powiatu co najmniej jednego punktu informacyjno-konsultacyjnego,
dostępnego dla mieszkańców w godzinach pracy starostwa powiatowego, udzielającego
szczegółowych informacji i wyjaśnień problematyki prawnej i geodezyjnej, w zakresie
czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 2.
3.
W celu zapewnienia skuteczności działań, o których mowa w ust. 1 i 2, starostowie
mogą zawierać porozumienia z wójtami gmin oraz burmistrzami i prezydentami miast z
obszaru powiatu.
4.
Minister właściwy do spraw administracji publicznej w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości
określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowy zakres informacji, o której mowa w ust.
2 pkt 1, mając na względzie potrzebę podania treści w sposób zrozumiały oraz dostosowany
do aktualnego stanu prawa.
Art. 7.
Przepisów ustawy nie stosuje się do nieruchomości objętych przepisami dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze
m.st. Warszawy .
Art. 8.
Art. 9.
Ustawa wchodzi w życie w po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia.14)Ustawa została ogłoszona w dniu 18 października 2007 r.
1)
W brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o zmianie ustawy
o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz
jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. Nr 116, poz. 733), która weszła w życie
z mocą od dnia 18 maja 2008 r.
2)
Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2005 r.
Nr 69, poz. 626, z 2006 r. Nr 86, poz. 602, Nr 167, poz. 1193 i Nr 249, poz. 1833,
z 2007 r. Nr 128, poz. 902 i Nr 173, poz. 1218, z 2010 r. Nr 3, poz. 13, z 2011 r.
Nr 224, poz. 1342 oraz z 2012 r. poz. 951.
3)
Dodany przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 czerwca 2012 r. o zmianie ustawy o ujawnieniu
w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek
samorządu terytorialnego (Dz. U. poz. 840), która weszła w życie z dniem 24 sierpnia
2012 r.
4)
W brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 2 lit. a ustawy, o której mowa w odnośniku
1.
5)
W brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 2 lit. b ustawy, o której mowa w odnośniku
1.
6)
Dodany przez art. 1 pkt 2 ustawy, o której mowa w odnośniku 3.
7)
W brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 3 ustawy, o której mowa w odnośniku 3.
8)
Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1965 r. Nr 15, poz. 113, z
1974 r. Nr 27, poz. 157 i Nr 39, poz. 231, z 1975 r. Nr 45, poz. 234, z 1982 r. Nr
11, poz. 82 i Nr 30, poz. 210, z 1983 r. Nr 5, poz. 33, z 1984 r. Nr 45, poz. 241
i 242, z 1985 r. Nr 20, poz. 86, z 1987 r. Nr 21, poz. 123, z 1988 r. Nr 41, poz.
324, z 1989 r. Nr 4, poz. 21 i Nr 33, poz. 175, z 1990 r. Nr 14, poz. 88, Nr 34, poz.
198, Nr 53, poz. 306, Nr 55, poz. 318 i Nr 79, poz. 464, z 1991 r. Nr 7, poz. 24,
Nr 22, poz. 92 i Nr 115, poz. 496, z 1993 r. Nr 12, poz. 53, z 1994 r. Nr 105, poz.
509, z 1995 r. Nr 83, poz. 417, z 1996 r. Nr 24, poz. 110, Nr 43, poz. 189, Nr 73,
poz. 350 i Nr 149, poz. 703, z 1997 r. Nr 43, poz. 270, Nr 54, poz. 348, Nr 75, poz.
471, Nr 102, poz. 643, Nr 117, poz. 752, Nr 121, poz. 769 i 770, Nr 133, poz. 882,
Nr 139, poz. 934, Nr 140, poz. 940 i Nr 141, poz. 944, z 1998 r. Nr 106, poz. 668
i Nr 117, poz. 757, z 1999 r. Nr 52, poz. 532, z 2000 r. Nr 22, poz. 269 i 271, Nr
48, poz. 552 i 554, Nr 55, poz. 665, Nr 73, poz. 852, Nr 94, poz. 1037, Nr 114, poz.
1191 i 1193 i Nr 122, poz. 1314, 1319 i 1322, z 2001 r. Nr 4, poz. 27, Nr 49, poz.
508, Nr 63, poz. 635, Nr 98, poz. 1069, 1070 i 1071, Nr 123, poz. 1353, Nr 125, poz.
1368 i Nr 138, poz. 1546, z 2002 r. Nr 25, poz. 253, Nr 26, poz. 265, Nr 74, poz.
676, Nr 84, poz. 764, Nr 126, poz. 1069 i 1070, Nr 129, poz. 1102, Nr 153, poz. 1271,
Nr 219, poz. 1849 i Nr 240, poz. 2058, z 2003 r. Nr 41, poz. 360, Nr 42, poz. 363,
Nr 60, poz. 535, Nr 109, poz. 1035, Nr 119, poz. 1121, Nr 130, poz. 1188, Nr 139,
poz. 1323, Nr 199, poz. 1939 i Nr 228, poz. 2255, z 2004 r. Nr 9, poz. 75, Nr 11,
poz. 101, Nr 68, poz. 623, Nr 91, poz. 871, Nr 93, poz. 891, Nr 121, poz. 1264, Nr
162, poz. 1691, Nr 169, poz. 1783, Nr 172, poz. 1804, Nr 204, poz. 2091, Nr 210, poz.
2135, Nr 236, poz. 2356 i Nr 237, poz. 2384, z 2005 r. Nr 13, poz. 98, Nr 22, poz.
185, Nr 86, poz. 732, Nr 122, poz. 1024, Nr 143, poz. 1199, Nr 150, poz. 1239, Nr
167, poz. 1398, Nr 169, poz. 1413 i 1417, Nr 172, poz. 1438, Nr 178, poz. 1478, Nr
183, poz. 1538, Nr 264, poz. 2205 i Nr 267, poz. 2258, z 2006 r. Nr 12, poz. 66, Nr
66, poz. 466, Nr 104, poz. 708 i 711, Nr 186, poz. 1379, Nr 208, poz. 1537 i 1540,
Nr 226, poz. 1656 i Nr 235, poz. 1699, z 2007 r. Nr 7, poz. 58, Nr 47, poz. 319, Nr
50, poz. 331, Nr 99, poz. 662, Nr 106, poz. 731, Nr 112, poz. 766 i 769, Nr 115, poz.
794, Nr 121, poz. 831, Nr 123, poz. 849, Nr 176, poz. 1243, Nr 181, poz. 1287, Nr
192, poz. 1378 i Nr 247, poz. 1845, z 2008 r. Nr 59, poz. 367, Nr 96, poz. 609 i 619,
Nr 110, poz. 706, Nr 116, poz. 731, Nr 119, poz. 772, Nr 120, poz. 779, Nr 122, poz.
796, Nr 171, poz. 1056, Nr 220, poz. 1431, Nr 228, poz. 1507, Nr 231, poz. 1547 i
Nr 234, poz. 1571, z 2009 r. Nr 26, poz. 156, Nr 67, poz. 571, Nr 69, poz. 592 i 593,
Nr 131, poz. 1075, Nr 179, poz. 1395 i Nr 216, poz. 1676, z 2010 r. Nr 3, poz. 13,
Nr 7, poz. 45, Nr 40, poz. 229, Nr 108, poz. 684, Nr 109, poz. 724, Nr 125, poz. 842,
Nr 152, poz. 1018, Nr 155, poz. 1037, Nr 182, poz. 1228, Nr 197, poz. 1307, Nr 215,
poz. 1418, Nr 217, poz. 1435 i Nr 241, poz. 1621, z 2011 r. Nr 34, poz. 173, Nr 85,
poz. 458, Nr 87, poz. 482, Nr 92, poz. 531, Nr 112, poz. 654, Nr 129, poz. 735, Nr
138, poz. 806 i 807, Nr 144, poz. 854, Nr 149, poz. 887, Nr 224, poz. 1342, Nr 233,
poz. 1381 i Nr 234, poz. 1391 oraz z 2012 r. poz. 908.
9)
Dodany przez art. 1 pkt 4 ustawy, o której mowa w odnośniku 3.
10)
Przez art. 1 pkt 5 ustawy, o której mowa w odnośniku 3.
11)
Dodany przez art. 1 pkt 6 ustawy, o której mowa w odnośniku 3.
12)
W brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 3 ustawy, o której mowa w odnośniku 1.
13)
Przez art. 1 pkt 7 ustawy, o której mowa w odnośniku 3.
14)
Ustawa została ogłoszona w dniu 18 października 2007 r.