Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiejz dnia 18 grudnia 2003 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o zakazie stosowania wyrobów zawierających
azbest
Spis treści
- Treść obwieszczenia
- Załącznik - tekst jednolity ustawy z dnia 19 czerwca 1997 r. o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest
- Załącznik nr 1 - Wykaz wyrobów zawierających azbest nieobjętych zakazem produkcji, obrotu i importu
- Załącznik nr 2 - Wykaz zakładów, które produkują wyroby zawierające azbest
- Załącznik nr 3 - Wykaz zakładów, które zaprzestały produkcji wyrobów zawierających azbest
- Załącznik nr 4 - Wykaz zakładów, które stosowały azbest w produkcji i których pracownicy są uprawnieni do świadczeń określonych w art. 7a ust. 1 ustawy
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 1 zdanie pierwsze ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych
i niektórych innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst ustawy z dnia 19 czerwca 1997 r. o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych:
1)
ustawą z dnia 26 listopada 1998 r. o zmianie ustawy o zakazie stosowania wyrobów zawierających
azbest ,
2)
ustawą z dnia 15 września 2000 r. o zmianie ustawy o zakazie stosowania wyrobów zawierających
azbest ,
3)
ustawą z dnia 27 lipca 2001 r. o wprowadzeniu ustawy - Prawo ochrony środowiska, ustawy
o odpadach oraz o zmianie niektórych ustaw ,
4)
ustawą z dnia 17 grudnia 2001 r. o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami
rolnymi Skarbu Państwa, ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności
pracodawcy, ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, ustawy o zakazie
stosowania wyrobów zawierających azbest, ustawy o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych
i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego oraz ustawy o ułatwieniu zatrudnienia
absolwentom szkół ,
5)
ustawą z dnia 19 grudnia 2002 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych
ustaw ,
6)
ustawą z dnia 14 marca 2003 r. o zmianie ustawy o zakazie stosowania wyrobów zawierających
azbest
oraz zmian wynikających z przepisów ogłoszonych przed dniem 18 grudnia 2003 r.
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity ustawy nie obejmuje:
1)
art. 2 i 3 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o zmianie ustawy o zakazie stosowania
wyrobów zawierających azbest , które stanowią:
„
Art. 2.
1.
Pracownikom zakładów wymienionych w załącznikach nr 2 i 3 do ustawy, o której mowa
w art. 1, zatrudnionym w tych zakładach w dniu 28 września 1997 r. przysługuje jednorazowe
odszkodowanie w wysokości:
1)
14 000 złotych - osobom zatrudnionym przez okres co najmniej 20 lat,
2)
11 400 złotych - osobom zatrudnionym przez okres co najmniej 15 lat,
3)
7 600 złotych - osobom zatrudnionym przez okres co najmniej 10 lat,
4)
3 800 złotych - osobom zatrudnionym przez okres co najmniej 5 lat.
2.
Do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo i wysokość odszkodowania, podlegają
zaliczeniu okresy pozostawania w stosunku pracy, nie dłużej niż do dnia 31 grudnia
1998 r., w zakładach, o których mowa w ust. 1, z wyłączeniem okresów urlopów bezpłatnych.
Do ustalania okresu zatrudnienia stosuje się przepisy art. 6 ust. 2 pkt 1 ustawy,
o której mowa w art. 1.
3.
W przypadku pozostawania w stosunku pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy okres zatrudnienia,
o którym mowa w ust. 2, ustala się w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy.
4.
Odszkodowania, o których mowa w ust. 1, finansowane są ze środków Funduszu Pracy.
5.
Na wniosek pracodawcy, złożony nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wejścia w życie
niniejszej ustawy, zawierający wykaz osób uprawnionych do odszkodowania oraz przysługujące
tym osobom kwoty, kierownik rejonowego urzędu pracy przekazuje, nie później niż do
dnia 31 grudnia 1998 r., na konto pracodawcy, środki Funduszu Pracy przeznaczone na
wypłatę odszkodowań.
6.
Środki Funduszu Pracy, o których mowa w ust. 5, niewykorzystane zgodnie z przeznaczeniem
podlegają zwrotowi na konto rejonowego urzędu pracy, nie później niż w ciągu 30 dni
od dnia ich otrzymania przez zakład pracy.
Art. 3.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem:
1)
art. 1 pkt 4, w zakresie dotyczącym ust. 3 w dodawanym art. 7a, który wchodzi w życie
po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia,
2)
art. 1 pkt 2, w zakresie dotyczącym dodawanego art. 6b, oraz art. 2, które wchodzą
w życie z dniem ogłoszenia.
”
;
2)
art. 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. o zmianie ustawy o zakazie stosowania wyrobów
zawierających azbest , który stanowi:
„
Art. 2.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
”
;
3)
art. 62 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o wprowadzeniu ustawy - Prawo ochrony środowiska,
ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych ustaw , który stanowi:
„
Art. 62.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 października 2001 r., z wyjątkiem:
1)
art. 46 pkt 11, który wchodzi w życie z dniem ogłoszenia ustawy,
2)
art. 46 pkt 10, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2002 r.
”
;
4)
art. 12 ustawy z dnia 17 grudnia 2001 r. o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami
rolnymi Skarbu Państwa, ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności
pracodawcy, ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, ustawy o zakazie
stosowania wyrobów zawierających azbest, ustawy o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych
i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego oraz ustawy o ułatwieniu zatrudnienia
absolwentom szkół , który stanowi:
„
Art. 12.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2002 r., z wyjątkiem:
1)
art. 3 pkt 2, który wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2002 r.,
2)
art. 3 pkt 18, który wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 2002 r.,
3)
art. 3 pkt 20, który wchodzi w życie z dniem 2 stycznia 2002 r.,
4)
art. 6, który wchodzi w życie z dniem 31 grudnia 2001 r.
”
;
5)
art. 8 i 12 ustawy z dnia 19 grudnia 2002 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych
innych ustaw , które stanowią:
„
Art. 8.
Dotychczasowe przepisy wykonawcze zachowują moc do czasu wejścia w życie nowych przepisów
wykonawczych.
”
„
Art. 12.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
”
;
6)
art. 2 ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o zmianie ustawy o zakazie stosowania wyrobów
zawierających azbest , który stanowi:
„
Art. 2.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
”
.
Załącznik - tekst jednolity ustawy z dnia 19 czerwca 1997 r. o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest
Art. 1.
1.
W celu wyeliminowania produkcji, stosowania oraz obrotu wyrobami zawierającymi azbest
zakazuje się:
1)
wprowadzania na polski obszar celny:
a)
wyrobów zawierających azbest,
b)
azbestu;
2)
produkcji wyrobów zawierających azbest;
3)
obrotu azbestem i wyrobami zawierającymi azbest.
2.
Przepis ust. 1 nie ma zastosowania, z zastrzeżeniem ust. 3, do wyrobów określonych
w załączniku nr 1 do ustawy.
31)W brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o zmianie ustawy o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest (Dz. U. Nr 65, poz. 596), która weszła w życie z dniem 1 maja 2003 r..
Minister właściwy do spraw gospodarki, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw
środowiska, określi corocznie, w drodze rozporządzenia, na wniosek producenta lub
podmiotu wprowadzającego na polski obszar celny wyroby zawierające azbest, wykaz wyrobów
dopuszczonych do produkcji lub do wprowadzenia na polski obszar celny spośród wyrobów
określonych w załączniku nr 1 do ustawy, uwzględniając sytuacje, w których nie istnieje,
z powodów technologicznych, możliwość stosowania wyrobów bezazbestowych.
Art. 2.
Art. 3.
Art. 4.
14)W brzmieniu ustalonym przez art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 19 grudnia 2002 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2003 r. Nr 7, poz. 78), która weszła w życie z dniem 7 lutego 2003 r..
Minister właściwy do spraw gospodarki, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw
wewnętrznych, ministrem właściwym do spraw transportu oraz ministrem właściwym do
spraw środowiska, określi, w drodze rozporządzenia, sposoby i warunki bezpiecznego
użytkowania i usuwania wyrobów zawierających azbest.
1a5)Dodany przez art. 54 lit. b ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o wprowadzeniu ustawy - Prawo ochrony środowiska, ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 100, poz. 1085), która weszła w życie z dniem 1 października 2001 r..
W rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1, określa się:6)Zdanie wstępne w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 4 ustawy, o której mowa w odnośniku
1.
17)W brzmieniu ustalonym przez art. 6 pkt 2 lit. a ustawy, o której mowa w odnośniku 4.)
obowiązki wykonawcy prac polegających na bezpiecznym użytkowaniu i usuwaniu wyrobów
zawierających azbest;
28)W brzmieniu ustalonym przez art. 6 pkt 2 lit. b ustawy, o której mowa w odnośniku 4.)
sposoby i warunki bezpiecznego użytkowania oraz usuwania wyrobów zawierających azbest,
z uwzględnieniem zabezpieczeń przed przenikaniem azbestu do środowiska;
3)
warunki przygotowania do transportu i transportu wyrobów i odpadów zawierających azbest
do miejsca ich składowania z uwzględnieniem zabezpieczeń przed przenikaniem azbestu
do środowiska;
4)
wymagania, jakim powinno odpowiadać oznakowanie wyrobów i odpadów zawierających azbest.
29)W brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 5 ustawy, o której mowa w odnośniku 1..
Minister właściwy do spraw pracy, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw zdrowia,
określi, w drodze rozporządzenia, w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy:
1)
zasady bezpieczeństwa i higieny pracy przy zabezpieczaniu i usuwaniu wyrobów zawierających
azbest,
2)
program szkolenia w zakresie bezpiecznego użytkowania wyrobów zawierających azbest
- uwzględniając środki mające na celu eliminowanie lub ograniczania emisji pyłów azbestu
i ochrony pracowników przed ich działaniem oraz sposoby pakowania i znakowania materiałów
zawierających azbest.
Art. 5.
110)Ze zmianą wprowadzoną przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. o zmianie ustawy o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest (Dz. U. Nr 88, poz. 986), która weszła w życie z dniem 20 listopada 2000 r..
Pracownikom zatrudnionym w zakładach wymienionych w załącznikach nr 2 i 3 do ustawy,
w przypadku stwierdzenia po dniu rozwiązania stosunku pracy choroby zawodowej, jednorazowe
odszkodowanie przysługujące od pracodawcy na podstawie przepisów o świadczeniach z
tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
2.
Świadczenie, o którym mowa w ust. 1, finansowane jest ze środków budżetu państwa.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się także do jednorazowych odszkodowań przysługujących
członkom rodziny pracownika, o którym mowa w ust. 1, a który zmarł wskutek choroby
zawodowej.
Art. 611)W brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o zmianie ustawy o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest (Dz. U. Nr 156, poz. 1018), która weszła w życie z dniem 21 stycznia 1999 r..
112)Ze zmianą wprowadzoną przez art. 4 pkt 1 ustawy z dnia 17 grudnia 2001 r. o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, ustawy o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest, ustawy o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego oraz ustawy o ułatwieniu zatrudnienia absolwentom szkół (Dz. U. Nr 154, poz. 1793), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2002 r..
Osobom spełniającym warunki do uzyskania statusu bezrobotnego i prawa do zasiłku dla
bezrobotnych, określone w ustawie z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu , przysługuje świadczenie przedemerytalne, o którym mowa w art. 37k tej ustawy, jeżeli
posiadają okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet
i 25 lat dla mężczyzn, w tym co najmniej 10 lat były zatrudnione w pełnym wymiarze
czasu pracy w zakładach wymienionych w załącznikach nr 2 i 3 do niniejszej ustawy,
z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
2.
Do okresu zatrudnienia, o którym mowa w ust. 1, zalicza się okresy:
1)
zatrudnienia w zakładach wymienionych w załącznikach nr 2 i 3 oraz w przedsiębiorstwach
powstałych w wyniku przekształcenia, podziału lub połączenia tych zakładów lub w przedsiębiorstwach
korzystających z ich majątku do czasu zaprzestania produkcji wyrobów zawierających
azbest i oczyszczenia tych zakładów z azbestu, nie później jednak niż do 31 grudnia
1999 r.;
2)
zatrudnienia w innych przedsiębiorstwach, jeżeli pracownik był oddelegowany i wykonywał
stale pracę na terenie zakładów, o których mowa w pkt 1.
313)Ze zmianą wprowadzoną przez art. 4 pkt 2 ustawy, o której mowa w odnośniku 12..
Prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje osobie spełniającej warunki, o
których mowa w ust. 1 i 2, która w dniu wejścia w życie ustawy była zatrudniona w
zakładach wymienionych w ust. 2, a rozwiązanie stosunku pracy z ostatnim pracodawcą
nastąpiło z przyczyn dotyczących zakładu pracy.
Art. 6a14)Dodany przez art. 1 pkt 2 ustawy, o której mowa w odnośniku 11..
1.
Na wniosek pracodawcy, wymienionego w załączniku nr 2 do ustawy, rejonowy urząd pracy15)Obecnie: powiatowy urząd pracy, stosownie do art. 76 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia
1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz. U. z 2003 r. Nr 58, poz.
514), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 1995 r. może zrefundować z Funduszu Pracy koszty szkolenia pracowników przez okres do 6 miesięcy,
obejmujące także wynagrodzenie należne szkolonym pracownikom w okresie odbywania szkolenia
oraz opłacone od tych wynagrodzeń składki na ubezpieczenie społeczne, jeżeli po zakończeniu
szkolenia pracownicy zostaną zatrudnieni przez tego pracodawcę, zgodnie z kierunkiem
odbytego szkolenia, przez okres co najmniej 12 miesięcy, z zastrzeżeniem ust. 2 i
3.
2.
Koszty szkolenia, o których mowa w ust. 1, są refundowane z Funduszu Pracy w wysokości
uprzednio uzgodnionej, nieprzekraczającej jednak za jedną osobę miesięcznie kwoty
trzykrotnego najniższego wynagrodzenia obowiązującego w dniu zawarcia umowy dotyczącej
refundacji tych kosztów.
3.
Pracodawca, który nie spełnił warunku, o którym mowa w ust. 1, obowiązany jest do
zwrotu kosztów szkolenia refundowanych z Funduszu Pracy.
Art. 6b16)Dodany przez art. 1 pkt 2 ustawy, o której mowa w odnośniku 11; wszedł w życie z dniem 21 grudnia 1998 r..
1.
Pracownikom zakładów wymienionych w załącznikach nr 2 i 3 do ustawy, z którymi w okresie
od 28 września 1998 r. do 31 grudnia 1998 r. stosunek pracy został rozwiązany z przyczyn
dotyczących zakładu pracy, przysługuje jednorazowa odprawa w wysokości:
1)
dwunastomiesięcznego wynagrodzenia - zatrudnionym w zakładzie przez okres co najmniej
10 lat;
2)
sześciomiesięcznego wynagrodzenia - zatrudnionym w zakładzie przez okres co najmniej
5 lat;
3)
trzymiesięcznego wynagrodzenia - zatrudnionym w zakładzie przez okres co najmniej
roku.
2.
Wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1, ustala się według zasad obowiązujących przy
obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.
3.
Pracownikom uprawnionym do odprawy, o której mowa w ust. 1, nie przysługuje odprawa
przewidziana w przepisach o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunku
pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy lub w innych przepisach. Kwotę odprawy,
o której mowa w ust. 1, pomniejsza się o kwotę innej, uprzednio wypłaconej odprawy.
4.
Odprawa, o której mowa w ust. 1, finansowana jest ze środków Funduszu Pracy.
5.
Na wniosek pracodawcy, złożony nie później niż do dnia 28 grudnia 1998 r., zawierający
wykaz osób uprawnionych do odprawy oraz przysługujące tym osobom kwoty, kierownik
rejonowego urzędu pracy15)Obecnie: powiatowy urząd pracy, stosownie do art. 76 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia
1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz. U. z 2003 r. Nr 58, poz.
514), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 1995 r. przekazuje do dnia 31 grudnia 1998 r., na konto pracodawcy, środki Funduszu Pracy
przeznaczone na wypłatę odpraw.
6.
Środki Funduszu Pracy, o których mowa w ust. 5, niewykorzystane zgodnie z przeznaczeniem,
podlegają zwrotowi na konto rejonowego urzędu pracy15)Obecnie: powiatowy urząd pracy, stosownie do art. 76 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia
1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz. U. z 2003 r. Nr 58, poz.
514), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 1995 r., nie później niż w ciągu 30 dni od dnia ich otrzymania przez zakład pracy.
7.
Wysokość odprawy, o której mowa w ust. 1, nie może przekroczyć 25-krotności przeciętnego
miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w II kwartale 1998 r.
Art. 7.
117)Ze zmianą wprowadzoną przez art. 1 pkt 3 lit. a ustawy, o której mowa w odnośniku 11..
Celem objęcia szczególną opieką zdrowotną pracowników i byłych pracowników zatrudnionych
przy produkcji wyrobów zawierających azbest wprowadza się książeczkę badań profilaktycznych
dla osoby, która była lub jest zatrudniona w warunkach narażenia zawodowego w zakładach
stosujących azbest w procesach technologicznych.
218)Ze zmianami wprowadzonymi przez art. 1 pkt 3 lit. b ustawy, o której mowa w odnośniku 11, oraz przez art. 1 pkt 2 ustawy, o której mowa w odnośniku 10..
Książeczkę wystawia i przekazuje osobom, o których mowa w ust. 1, pracodawca, a w
przypadku likwidacji lub upadłości pracodawcy - wojewódzki ośrodek medycyny pracy.
Podmiot wystawiający książeczki zobowiązany jest do ich ewidencjonowania.
319)W brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 6 ustawy, o której mowa w odnośniku 1..
Minister właściwy do spraw zdrowia określi, w drodze rozporządzenia, wzór książeczki,
sposób jej wypełniania i aktualizacji, uwzględniając czas zatrudnienia w warunkach
narażenia zawodowego na działanie pyłów azbestu oraz szczegółowe parametry tego narażenia.
Art. 7a20)Dodany przez art. 1 pkt 4 ustawy, o której mowa w odnośniku 11; w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 7 ustawy, o której mowa w odnośniku 1..1 orzeczenie
1.
Pracownicy zakładów wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy, zatrudnieni w tych zakładach
w dniu 28 września 1997 r. lub przed tą datą, są uprawnieni do:
1)
okresowych badań lekarskich, o których mowa w art. 229 § 5 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy;
2)
bezpłatnego zaopatrzenia w leki związane z chorobami wywołanymi pracą przy azbeście;
3)
korzystania raz w roku z leczenia uzdrowiskowego oraz zwolnienia z odpłatności związanej
z leczeniem uzdrowiskowym, o której mowa w przepisach o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym21)Obecnie: o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia, stosownie do art.
195 pkt 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2003 r. o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym
Funduszu Zdrowia (Dz. U. Nr 45, poz. 391)..
2.
Uprawnienia, o których mowa w ust. 1, finansowane są ze środków budżetu państwa z
części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw zdrowia.
3.
Minister właściwy do spraw zdrowia określi, w drodze rozporządzenia, warunki, które
muszą spełniać podmioty uprawnione do przeprowadzania okresowych badań lekarskich,
o których mowa w ust. 1 pkt 1, sposób sprawowania nadzoru nad ich przeprowadzaniem,
tryb i zakres tych badań lekarskich, ich częstotliwość oraz sposób dokumentowania,
uwzględniając zasady profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami zatrudnionymi
w warunkach narażenia na działanie czynników rakotwórczych i pyłów zwłókniających.
4.
Minister właściwy do spraw zdrowia określi, w drodze rozporządzenia, wykaz leków,
o których mowa w ust. 1 pkt 2, sposób realizacji recept oraz tryb rozliczania przez
instytucje powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego22)Obecnie: Narodowy Fundusz Zdrowia, stosownie do art. 195 pkt 1 ustawy, o której mowa
w odnośniku 21. z budżetem państwa kosztów tych leków, uwzględniając strukturę chorób i stosowane
w leczeniu tych chorób leki.
5.
Minister właściwy do spraw zdrowia określi, w drodze rozporządzenia:
1)
tryb kierowania na leczenie uzdrowiskowe, o którym mowa w ust. 1 pkt 3,
2)
tryb rozliczania przez instytucje powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego22)Obecnie: Narodowy Fundusz Zdrowia, stosownie do art. 195 pkt 1 ustawy, o której mowa
w odnośniku 21. z budżetem państwa kosztów z tytułu odpłatności, o której mowa w ust. 1 pkt 3
- uwzględniając podmioty kompetentne pod względem merytorycznym i formalnoprawnym
do wystawiania skierowań i kwalifikowania na leczenie uzdrowiskowe.
6.
Uprawnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, przysługują również pracownikom zatrudnionym
w zakładach, które, zgodnie z art. 1 ust. 3, produkują wyroby zawierające azbest.
Art. 8.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.23)Ustawa została ogłoszona dnia 28 sierpnia 1997 r.
1)
W brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o zmianie
ustawy o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest (Dz. U. Nr 65, poz. 596),
która weszła w życie z dniem 1 maja 2003 r.
2)
Przez art. 1 pkt 2 ustawy, o której mowa w odnośniku 1.
3)
Przez art. 1 pkt 3 ustawy, o której mowa w odnośniku 1.
4)
W brzmieniu ustalonym przez art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 19 grudnia 2002 r. o zmianie
ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2003 r. Nr 7, poz. 78), która
weszła w życie z dniem 7 lutego 2003 r.
5)
Dodany przez art. 54 lit. b ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o wprowadzeniu ustawy
- Prawo ochrony środowiska, ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.
U. Nr 100, poz. 1085), która weszła w życie z dniem 1 października 2001 r.
6)
Zdanie wstępne w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 4 ustawy, o której mowa w odnośniku
1.
7)
W brzmieniu ustalonym przez art. 6 pkt 2 lit. a ustawy, o której mowa w odnośniku
4.
8)
W brzmieniu ustalonym przez art. 6 pkt 2 lit. b ustawy, o której mowa w odnośniku
4.
9)
W brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 5 ustawy, o której mowa w odnośniku 1.
10)
Ze zmianą wprowadzoną przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. o zmianie
ustawy o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest (Dz. U. Nr 88, poz. 986),
która weszła w życie z dniem 20 listopada 2000 r.
11)
W brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o zmianie
ustawy o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest (Dz. U. Nr 156, poz. 1018),
która weszła w życie z dniem 21 stycznia 1999 r.
12)
Ze zmianą wprowadzoną przez art. 4 pkt 1 ustawy z dnia 17 grudnia 2001 r. o zmianie
ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, ustawy o ochronie
roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, ustawy o zatrudnieniu
i przeciwdziałaniu bezrobociu, ustawy o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest,
ustawy o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach
dialogu społecznego oraz ustawy o ułatwieniu zatrudnienia absolwentom szkół (Dz. U.
Nr 154, poz. 1793), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2002 r.
13)
Ze zmianą wprowadzoną przez art. 4 pkt 2 ustawy, o której mowa w odnośniku 12.
14)
Dodany przez art. 1 pkt 2 ustawy, o której mowa w odnośniku 11.
15)
Obecnie: powiatowy urząd pracy, stosownie do art. 76 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia
1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz. U. z 2003 r. Nr 58, poz.
514), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 1995 r.
16)
Dodany przez art. 1 pkt 2 ustawy, o której mowa w odnośniku 11; wszedł w życie z dniem
21 grudnia 1998 r.
17)
Ze zmianą wprowadzoną przez art. 1 pkt 3 lit. a ustawy, o której mowa w odnośniku
11.
18)
Ze zmianami wprowadzonymi przez art. 1 pkt 3 lit. b ustawy, o której mowa w odnośniku
11, oraz przez art. 1 pkt 2 ustawy, o której mowa w odnośniku 10.
19)
W brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 6 ustawy, o której mowa w odnośniku 1.
20)
Dodany przez art. 1 pkt 4 ustawy, o której mowa w odnośniku 11; w brzmieniu ustalonym
przez art. 1 pkt 7 ustawy, o której mowa w odnośniku 1.
21)
Obecnie: o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia, stosownie do art.
195 pkt 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2003 r. o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym
Funduszu Zdrowia (Dz. U. Nr 45, poz. 391).
22)
Obecnie: Narodowy Fundusz Zdrowia, stosownie do art. 195 pkt 1 ustawy, o której mowa
w odnośniku 21.
23)
Ustawa została ogłoszona dnia 28 sierpnia 1997 r.
Załącznik nr 1 - Wykaz wyrobów zawierających azbest nieobjętych zakazem produkcji, obrotu i importu24)W brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 8 ustawy, o której mowa w odnośniku 1.
|
24)
W brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 8 ustawy, o której mowa w odnośniku 1.
Załącznik nr 2 - Wykaz zakładów, które produkują wyroby zawierające azbest
1.
„Eternit” Polsko-Austriacka Spółka z o.o. w Szczucinie
2.
Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe „Izopol” Spółka Akcyjna w Trzemesznie
3.
Zakłady Wyrobów Azbestowo-Cementowych w Wierzbicy k. Radomia
4.
Przedsiębiorstwo Materiałów Izolacji Budowlanej „Izolacja” w Ogrodzieńcu.
Załącznik nr 3 - Wykaz zakładów, które zaprzestały produkcji wyrobów zawierających azbest25)W brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 4 ustawy, o której mowa w odnośniku 10.
1.
„Fabryka Okładzin Ciernych” Spółka Akcyjna w Markach k. Warszawy,
2.
Przedsiębiorstwo Państwowe „Gambit” w Lubawce,
3.
Wytwórnia Uszczelek „Morpak” Spółka z o.o. w Gdańsku,
4.
Fabryka Odzieży i Tkanin Żaroodpornych „Izo-term” w Gryfowie Śląskim,
5.
Zakłady Wyrobów Uszczelniających i Termoizolacyjnych „Polonit” Spółka z o.o. w Łodzi,
6.
Zakłady Uszczelnień i Wyrobów Azbestowych „Polonit” w likwidacji w Łodzi,
7.
Zakłady Wyrobów Azbestowo-Cementowych w Małkini,
8.
Pruszkowskie Zakłady Materiałów Izolacyjnych w Pruszkowie,
9.
Lubelskie Zakłady Eternitu w Lublinie,
10.
Lubelskie Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe Ceramiki Budowlanej w Niemcach z siedzibą
w Lublinie,
11.
Zakład Produkcji Płytek Azbestowo-Cementowych w Końskowoli,
12.
Przedsiębiorstwo Materiałów Izolacji Budowlanej „Izolacja” w Jarocinie,
13.
Zakłady Wyrobów Azbestowo-Cementowych „COBRPIB” w Katowicach,
14.
Zakład Materiałów Hydroizolacyjnych „COBRPIB” w Pruszkowie,
15.
Fabryka Płyt Filtracyjnych „Filtr” w Pilchowicach,
16.
Zakłady Wyrobów Azbestowo-Cementowych w Szczucinie.
25)
W brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 4 ustawy, o której mowa w odnośniku 10.
Załącznik nr 4 - Wykaz zakładów, które stosowały azbest w produkcji i których pracownicy są uprawnieni do świadczeń określonych w art. 7a ust. 1 ustawy26)Dodany przez art. 1 pkt 9 ustawy, o której mowa w odnośniku 1.
1.
Fabryka Okładzin Ciernych „FOMAR ROULUNDS” S.A. w Markach k. Warszawy (poprzednia
nazwa - Fabryka Okładzin Ciernych „POLMO”) wraz z kooperantami.
2.
Przedsiębiorstwo Państwowe „GAMBIT” Zakład Pracy Chronionej w Lubawce (poprzednia
nazwa - Zakład Wyrobów Azbestowych „GAMBIT” w Lubawce).
3.
Wytwórnia Uszczelek „MORPAK” Sp. z o.o. w Gdańsku.
4.
Fabryka Odzieży i Tkanin Żaroodpornych „IZO-TERM” w Gryfowie Śląskim (poprzednia nazwa
- Dolnośląskie Zakłady Uszczelnień i Wyrobów Azbestowych „AZBESTOLIT” w Gryfowie Śląskim).
5.
Zakłady Wyrobów Uszczelniających i Termoizolacyjnych POLONIT Sp. z o.o. w Łodzi (poprzednie
nazwy: Zakłady Uszczelnień i Wyrobów Azbestowych AZBEST, Zakłady Uszczelnień Azbestowych
POLONIT).
6.
Mazowieckie Przedsiębiorstwo Materiałów Izolacji Budowlanej „Izolacja” w Małkini (poprzednia
nazwa: Zakład Wyrobów Azbestowo-Cementowych w Małkini).
7.
Pruszkowskie Zakłady Materiałów Izolacyjnych w Pruszkowie.
8.
Lubelskie Zakłady Eternitu w Lublinie.
9.
Zakład Produkcji Płytek Cementowo-Azbestowych w Końskowoli k. Puław.
10.
Przedsiębiorstwo Materiałów Izolacji Budowlanej „IZOLACJA” w Jarocinie.
11.
Zakłady Wyrobów Azbestowo-Cementowych „COBRPIB” w Katowicach.
12.
Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Izolacji Budowlanej w Katowicach Oddział
w Pruszkowie.
13.
BEMA Fabryka Płyt Filtracyjnych i Tektury w Pilchowicach (poprzednia nazwa - Fabryka
Płyt Filtracyjnych „FILTR” w Pilchowicach).
14.
„Dachy Szczucińskie” Sp. z o.o. w Szczucinie (poprzednie nazwy: Zakład Wyrobów Azbestowo-Cementowych
w Szczucinie, Przedsiębiorstwo Materiałów Budowlanych „IZOLACJA”, „ETERNIT” Polsko-Austriacka
Spółka z o.o.).
15.
Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe „IZOPOL” S.A. w Trzemesznie.
16.
Przedsiębiorstwo Materiałów Izolacji Budowlanej „IZOLACJA” w Ogrodzieńcu (poprzednia
nazwa - Zawierciańskie Zakłady Eternitu w Ogrodzieńcu).
17.
Fabryka Styropianu i Wyrobów Pokryciowych „Izolacja” PP w Wierzbicy k. Radomia (poprzednie
nazwy: Zakłady Wyrobów Azbestowo-Cementowych w Wierzbicy, „Izolacja Wierzbica” Fabryka
Styropianu i Wyrobów Pokryciowych PP).
18.
„POLIFARB - CIESZYN” S.A. we Wrocławiu (poprzednia nazwa - „POLIFARB” Wrocławska Fabryka
Farb i Lakierów).
19.
PPHU HAMEX we Wrocławiu (poprzednia nazwa - Wyrób Okładzin Hamulcowych i Renowacja
Korków).
20.
Kombinat Budowlany we Włocławku.
21.
Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Parczewie.
22.
Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Wdrożeniowe „Polinova” Sp. z o.o. w Katowicach - Zakład
w Trzebini (poprzednie nazwy: Zjednoczone Fabryki Portland Cementu „Firlej” w Górce,
Chrzanowskie Zakłady Eternitu w Trzebini-Sierszy, Zakłady Wyrobów Azbestowo-Cementowych
w Szczucinie, Przedsiębiorstwo Materiałów Izolacji Budowlanej „Izolacja” w Ogrodzieńcu
- Zakład w Trzebini).
23.
Metsa Tissue S.A. w Konstancinie-Jeziornie (poprzednia nazwa - Warszawskie Zakłady
Papiernicze).
24.
Zakłady Chemiczne i Tworzyw Sztucznych Boryszew S.A. w Sochaczewie (poprzednia nazwa
- Zakłady Chemiczne „Boryszew”).
25.
KONIMPEX Sp. z o.o. Konin, Oddział w Sokółce (poprzednia nazwa - Przedsiębiorstwo
Produkcyjno-Handlowe KONIMPEX Sp. z o.o. w Koninie, Oddział w Sokółce).
26.
Wytwórnia Materiałów Izolacyjnych Azbestowo-Cementowych S.C. w Żelechach, gm. Piątnica.
27.
Wytwórnia Uszczelek „PZL MORPAK” Zakład w Łapinie.
28.
PILKINGTON POLSKA w Sandomierzu (poprzednia nazwa - Huta Szkła Okiennego „Sandomierz”).
26)
Dodany przez art. 1 pkt 9 ustawy, o której mowa w odnośniku 1.