Obwieszczenie Państwowej Komisji Wyborczejz dnia 9 czerwca 2003 r.o wyniku ogólnokrajowego referendum w sprawie wyrażenia zgody na ratyfikację Traktatu
dotyczącego przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej
Spis treści
Treść obwieszczenia
Na podstawie art. 29 ust. 3 pkt 4 ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o referendum ogólnokrajowym Państwowa Komisja Wyborcza podaje do publicznej wiadomości wynik wyznaczonego na
dzień 8 czerwca 2003 r. referendum w sprawie wyrażenia zgody na ratyfikację Traktatu
dotyczącego przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej, w którym
głosowanie przeprowadzono w dniach 7 i 8 czerwca 2003 r.
I
Głosowanie przeprowadzono w 25 165 obwodach głosowania.
II
Na podstawie protokołów głosowania otrzymanych od wszystkich komisarzy wyborczych
Państwowa Komisja Wyborcza ustaliła następujące wyniki głosowania:
liczba osób uprawnionych do głosowania 29 868 474,
liczba osób, którym wydano karty do głosowania 17 586 215,
liczba kart nieważnych wyjętych z urn 1 282,
liczba kart ważnych wyjętych z urn, czyli liczba osób, które wzięły udział w głosowaniu
17 578 818.
Frekwencja wyniosła 58,85%.
Państwowa Komisja Wyborcza stwierdza, że w referendum wzięła udział więcej niż potowa
uprawnionych do głosowania, w związku z czym - zgodnie z art. 90 ust. 3 i art. 125 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz art. 73 ust. 1 ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o referendum ogólnokrajowym - wynik referendum jest wiążący.
III
Państwowa Komisja Wyborcza stwierdza, że w głosowaniu oddano:
głosów nieważnych 126 194,
co stanowi 0,72% ogólnej liczby głosów,
głosów ważnych 17 452 624,
co stanowi 99,28% ogólnej liczby głosów.
Na postawione w referendum pytanie:
„
Czy wyraża Pani/Pan zgodę na przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej?
”
liczba oddanych głosów ważnych z odpowiedziami:
pozytywnymi „TAK” wyniosła 13 516 612,
co stanowi 77,45% głosów ważnych,
negatywnymi „NIE” wyniosła 3 936 012,
co stanowi 22,55% głosów ważnych.
Państwowa Komisja Wyborcza stwierdza, że w referendum większość głosów ważnych oddano
za odpowiedzią pozytywną, w związku z czym - zgodnie z art. 73 ust. 2 ustawy o referendum
ogólnokrajowym - Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej uzyskał zgodę na ratyfikację
Traktatu dotyczącego przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej.
IV
Zestawienie wyników głosowania według województw stanowi załącznik do niniejszego
obwieszczenia.
Załącznik - Zestawienie wyników głosowania w ogólnokrajowym referendum w sprawie wyrażenia zgody na ratyfikację Traktatu dotyczącego przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej (według województw)
Pytanie: Czy wyraża Pani/Pan zgodą na przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Unii
Europejskiej ?
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
*)
w tym 5 obwodów na polskich statkach morskich
**)
w tym 9 obwodów na polskich statkach morskich