Ustawaz dnia 29 sierpnia 2003 r.o zmianie ustawy o zamówieniach publicznych
Treść ustawy
Art. 1.1 orzeczenie
W ustawie z dnia 10 czerwca 1994 r. o zamówieniach publicznych wprowadza się następujące zmiany:
1)
uchyla się art. 3a;
2)
po art. 3c dodaje się art. 3d w brzmieniu:
„
Art. 3d.
Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, sposób obliczania wartości zamówienia
publicznego, uwzględniając charakter robót budowlanych, dostaw i usług będących przedmiotem
zamówienia, czas, na jaki ma być zawarta umowa, oraz specyfikę działania zamawiających,
których struktura organizacyjna przewiduje tworzenie wyodrębnionych jednostek posiadających
samodzielność finansową.
”
;
3)
w art. 4a dodaje się ust. 4 i 5 w brzmieniu:
„
4.
Do podmiotów wymienionych w art. 4 ust. 1 pkt 6 udzielających zamówienia bezpośrednio
związanego z prowadzeniem rodzajów działalności, o których mowa w ust. 1, stosuje
się przepisy ust. 2, 3 i 5 oraz art. 14 ust. 4.
5.
Zamawiający, o których mowa w ust. 1 oraz w art. 4 ust. 1 pkt 6 lit. a), nie stosują
przepisów ustawy do udzielania zamówień własnym jednostkom zależnym, jednostkom zależnym
od tego samego podmiotu dominującego co zamawiający oraz jednostkom, z którymi sporządzają
roczne skonsolidowane sprawozdania finansowe w rozumieniu przepisów o rachunkowości,
jeżeli nie mniej niż 80% przeciętnych rocznych przychodów tych jednostek pochodzi
z wykonywania zamówień na rzecz tych zamawiających.
”
;
4)
w art. 6 w ust. 1:
a)
w pkt 4:
-
-uchyla się lit. c,
-
-po lit. f dodaje się lit. g i h w brzmieniu:„
g)
usługi przesyłowe energii elektrycznej, cieplnej lub paliw gazowych,h)
usługi zapewniające zachowanie wymaganych parametrów niezawodnościowych i jakościowych dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub paliw gazowych, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania systemu elektroenergetycznego, ciepłowniczego lub gazowniczego, świadczone przedsiębiorstwom wykonującym usługi przesyłowe,”,
b)
pkt 7 otrzymuje brzmienie:
„
7)
zamówień publicznych, których wartość nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości
kwoty 6 000 euro,
”
,
c)
uchyla się pkt 8,
d)
dodaje się pkt 9 i 10 w brzmieniu:
„
9)
nabywania energii elektrycznej, cieplnej lub paliw gazowych przez przedsiębiorstwa
energetyczne,
10)
nabywania paliw do wytwarzania energii przez przedsiębiorstwa energetyczne.
”
;
5)
w art. 8 ust. 3 otrzymuje brzmienie:
„
3.
Wiceprezesów Urzędu powołuje i odwołuje na wniosek Prezesa Urzędu minister właściwy
do spraw administracji publicznej.
”
;
6)
w art. 9a:
a)
w ust. 2 uchyla się pkt 3,
b)
w ust. 3:
-
-pkt 1 otrzymuje brzmienie:„
1)
wynagrodzenia i szkolenia arbitrów,”, -
-uchyla się pkt 5;
7)
w art. 15 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„
1.
W postępowaniu o zamówienie publiczne, którego wartość nie przekracza równowartości
kwoty 30 000 euro lub w którego finansowaniu udział środków publicznych nie przekracza
równowartości kwoty 30 000 euro, nie jest obowiązkowy tryb przetargu nieograniczonego
i nie stosuje się przepisów ustawy dotyczących publikacji ogłoszeń w Biuletynie Zamówień
Publicznych, protokołu postępowania, specyfikacji istotnych warunków zamówienia, terminów,
protestów i odwołań.
”
;
8)
po art. 15 dodaje się art. 15a w brzmieniu:
„
Art. 15a.
Jeżeli dostawę lub usługę z przyczyn, o których mowa w art. 71 ust. 1 pkt 1, można
uzyskać tylko od jednego dostawcy lub wykonawcy, a przedmiotem zamówienia są:
1)
dostawy energii elektrycznej, cieplnej, wody lub gazu,
2)
usługi odbioru ścieków,
3)
powszechne usługi pocztowe w rozumieniu ustawy z dnia 12 czerwca 2003 r. - Prawo pocztowe ,
4)
usługi przewozu kolejowego,
5)
zakup nieruchomości na realizację celów publicznych ujętych w miejscowym planie zagospodarowania
przestrzennego
- do udzielania zamówienia nie stosuje się przepisów art. 19 ust. 1, art. 22 ust.
2-8 oraz art. 71 ust. 1a.
”
;
9)
w art. 19 w ust. 1:
a)
pkt 1 otrzymuje brzmienie:
„
1)
dostawców lub wykonawców, którzy w ciągu ostatnich 3 lat przed wszczęciem postępowania
wyrządzili szkodę, nie wykonując zamówienia lub wykonując je z nienależytą starannością,
”
,
b)
pkt 7 otrzymuje brzmienie:
„
7)
dostawców lub wykonawców, którzy nie spełniają warunków określonych w art. 22 ust.
2 pkt 1-4,
”
;
10)
w art. 20a po ust. 2 dodaje się ust. 2a w brzmieniu:
„
2a.
Przepisów ust. 2 nie stosuje się, jeżeli zamawiający nie zatrudnia pracowników albo
jeżeli charakter zamówienia wymaga od członków komisji przetargowej specjalistycznej
wiedzy.
”
;
11)
w art. 22 uchyla się ust. 7a;
12)
w art. 25:
a)
uchyla się ust. 2,
b)
ust. 4 otrzymuje brzmienie:
„
4.
Zamawiający, udzielając zamówienia na roboty budowlane, przekazuje ministrowi właściwemu
do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej kopię oferty najkorzystniejszej
oraz informacje cenowe z postępowania, w którym wartość zamówienia przekracza 30 000
euro.
”
,
c)
w ust. 5 wyrazy „Minister Spraw Wewnętrznych i administracji” zastępuje się wyrazami „Minister właściwy do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej”;
13)
w art. 26 uchyla się ust. 2;
14)
w art. 26a dotychczasową treść oznacza się jako ust. 1 i dodaje się ust. 2 i 3 w brzmieniu:
„
2.
Protokół (dokumentacja podstawowych czynności), oferty oraz wszelkie oświadczenia
i zaświadczenia składane w trakcie postępowania są jawne i podlegają udostępnianiu
po zakończeniu postępowania, z wyjątkiem informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa
w rozumieniu przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, jeżeli dostawca lub wykonawca
składając ofertę zastrzegł w odniesieniu do tych informacji, że nie mogą być one ogólnie
udostępnione.
3.
Po otwarciu ofert, na wniosek dostawcy lub wykonawcy biorącego udział w postępowaniu,
zamawiający jest obowiązany udostępnić, przed zakończeniem postępowania, dokumenty
podlegające udostępnieniu, o których mowa w ust. 2.
”
;
15)
w art. 35 w ust. 3 wyrazy „Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji” zastępuje się wyrazami „Minister właściwy do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej”;
16)
w art. 42 ust. 6 otrzymuje brzmienie:
„
6.
Niezłożenie oświadczenia, o którym mowa w art. 22 ust. 5, powoduje utratę wadium.
”
;
17)
w art. 71:
a)
w ust. 1:
-
-pkt 1 otrzymuje brzmienie:„
1)
z przyczyn technicznych lub w przypadku udzielania zamówienia publicznego z zakresu działalności twórczej i artystycznej w dziedzinie kultury i sztuki, a także z przyczyn związanych z ochroną praw wyłącznych wynikających z odrębnych przepisów, dostawy, usługi lub roboty budowlane można uzyskać tylko od jednego dostawcy lub wykonawcy,”, -
-pkt 4 otrzymuje brzmienie:„
4)
uprzednio prowadzone postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego, a w przypadku postępowań, o których mowa w art. 4b ust. 1 pkt 3-5, także w trybie przetargu ograniczonego, zostało unieważnione z powodu braku wymaganej liczby ofert, jeżeli pierwotne warunki zamówienia nie zostały w sposób istotny zmienione, a ze względu na szczególny rodzaj dostaw, usług lub robót budowlanych można je uzyskać od jednego dostawcy lub wykonawcy,”,
b)
w ust. 1a wyrazy „20 000 euro” zastępuje się wyrazami „30 000 euro”,
c)
po ust. 1a dodaje się ust. 1b i 1c w brzmieniu:
„
1b.
W przypadku gdy zamówienie jest udzielane na zasadach szczególnych przez placówkę
zagraniczną w rozumieniu przepisów o służbie zagranicznej, zamawiający może udzielić
zamówienia z wolnej ręki, jeżeli zachodzi jedna z następujących okoliczności:
1)
jest to uzasadnione potrzebą ochrony interesu Rzeczypospolitej Polskiej w państwie
przyjmującym,
2)
w chwili udzielania zamówienia w państwie przyjmującym, niebędącym państwem członkowskim
Unii Europejskiej, w którym będzie udzielane i wykonywane zamówienie, występują szczególne
warunki ekonomiczne uzasadniające udzielenie zamówienia w tym trybie.
1c.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1b, nie stosuje się przepisu ust. 1a.
”
;
18)
w art. 79a ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„
1.
Przed upływem terminu do składania ofert środki odwoławcze i skarga wobec czynności
podjętych przez zamawiającego przysługują również organizacjom pracodawców i przedsiębiorców,
zrzeszającym dostawców lub wykonawców, wpisanym na listę prowadzoną przez Prezesa
Urzędu.
”
;
19)
w art. 81 ust. 3 otrzymuje brzmienie:
„
3.
Wniesienie protestu zawiesza bieg terminu związania ofertą do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia
protestu.
”
;
20)
w art. 88:
a)
ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„
1.
Odwołanie rozpatruje zespół trzech arbitrów wskazanych przez Prezesa Urzędu z listy,
o której mowa w art. 9 ust. 1 pkt 2. Spośród wskazanych arbitrów Prezes Urzędu wyznacza
przewodniczącego zespołu arbitrów.
”
,
b)
ust. 4 otrzymuje brzmienie:
„
4.
Prezes Urzędu rozstrzyga o wyłączeniu arbitra z postępowania odwoławczego. W przypadku
wyłączenia arbitra lub zaistnienia innej okoliczności uniemożliwiającej arbitrowi
wykonywanie obowiązków Prezes Urzędu wyznacza innego arbitra.
”
;
21)
uchyla się art. 89;
22)
w art. 92:
a)
w ust. 1 pkt 2 otrzymuje brzmienie:
„
2)
tryb wpisu na listę arbitrów, sposób powoływania komisji egzaminacyjnej, przeprowadzania
egzaminu oraz tekst roty ślubowania arbitra, biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia
obiektywnego sprawdzenia przygotowania kandydatów oraz okoliczność, że potwierdzeniem
spełnienia warunków, o których mowa w ust. 1a, mogą być dokumenty zawierające informacje
podlegające ochronie danych osobowych, w szczególności informacja z Krajowego Rejestru
Karnego,
”
,
b)
po ust. 1 dodaje się ust. 1a w brzmieniu:
„
1a.
Arbitrem może być osoba, która spełnia następujące warunki:
1)
jest obywatelem polskim,
2)
posiada pełną zdolność do czynności prawnych,
3)
korzysta z pełni praw publicznych,
4)
przed zakończeniem postępowania nie była prawomocnie skazana za popełnienie przestępstwa
z winy umyślnej,
5)
w ciągu ostatnich 5 lat nie została skreślona z listy arbitrów z powodu rażącego naruszenia
obowiązków arbitra.
”
,
c)
ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„
2.
Prezes Urzędu wpisuje na listę arbitrów osoby spełniające warunki określone w ust.
1a, wybrane spośród kandydatów zgłoszonych przez:
1)
Prezesa Urzędu,
2)
ministrów, kierowników urzędów centralnych i wojewodów,
3)
ogólnokrajowe organizacje samorządu terytorialnego i regionalne izby obrachunkowe,
4)
stowarzyszenia zawodowe, samorządy gospodarcze i inne organizacje gospodarcze
- które z wynikiem pozytywnym złożyły przed komisją egzaminacyjną powołaną przez Prezesa
Urzędu egzamin ze znajomości przepisów tworzących system zamówień publicznych oraz
złożyły ślubowanie.
”
,
d)
w ust. 3 uchyla się pkt 8;
23)
w art. 92a ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„
1.
Na wyrok zespołu arbitrów stronom postępowania odwoławczego przysługuje skarga do
Sądu Okręgowego w Warszawie, zwanego dalej „sądem”.
”
.
Art. 2.1 orzeczenie
Do postępowań wszczętych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się
przepisy dotychczasowe.
Art. 3.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem art. 1 pkt
1, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2004 r.