Obwieszczenie Państwowej Komisji Wyborczejz dnia 21 lipca 2003 r.o skorygowanym wyniku ogólnokrajowego referendum w sprawie wyrażenia zgody na ratyfikację
Traktatu dotyczącego przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej
Spis treści
Treść obwieszczenia
Na podstawie art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o referendum ogólnokrajowym Państwowa Komisja Wyborcza ogłasza skorygowany wynik wyznaczonego na dzień 8 czerwca
2003 r. referendum w sprawie wyrażenia zgody na ratyfikację Traktatu dotyczącego przystąpienia
Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej, w którym głosowanie przeprowadzono
w dniach 7 i 8 czerwca 2003 r.
I
Skorygowanie wyników głosowania i wyniku ogólnokrajowego referendum w sprawie wyrażenia
zgody na ratyfikację Traktatu dotyczącego przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej
do Unii Europejskiej nastąpiło w wykonaniu uchwały Sądu Najwyższego z dnia 16 lipca 2003 r. w przedmiocie ważności referendum
ogólnokrajowego w sprawie wyrażenia zgody na ratyfikację Traktatu dotyczącego przystąpienia
Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej, wyznaczonego na dzień 8 czerwca 2003 r.,
w którym głosowanie przeprowadzono w dniach 7 i 8 czerwca 2003 r., sygn. akt III SW
144/03 . Skorygowanie wyników głosowania polegało na nieuwzględnieniu liczby osób uprawnionych
do głosowania oraz wyników głosowania w obwodach, w których głosowanie powołaną uchwałą
Sądu Najwyższego zostało unieważnione, tj.:
-
-obwód głosowania nr 14 w Ełku (woj. warmińsko-mazurskie), w którym wyniki głosowania, ustalone przez Obwodową Komisję do Spraw Referendum, były następujące:
-
-liczba osób uprawnionych do głosowania wynosiła 2 366,
-
-liczba osób, którym wydano karty do głosowania, wynosiła 1 359,
-
-liczba kart wyjętych z urny wynosiła 1 359,
-
-liczba kart nieważnych wynosiła 0,
-
-liczba kart ważnych, czyli liczba osób, które wzięły udział w głosowaniu, wynosiła 1 359,
-
-liczba głosów nieważnych wynosiła 3,
-
-liczba głosów ważnych wynosiła 1 356,
-
-liczba głosów pozytywnych „Tak” wynosiła 1 109,
-
-liczba głosów negatywnych „Nie” wynosiła 247;
-
-
-obwód głosowania nr 15 we Wrocławiu (woj. dolnośląskie), w którym wyniki głosowania, ustalone przez Obwodową Komisję do Spraw Referendum, były następujące:
-
-liczba osób uprawnionych do głosowania wynosiła 1 139,
-
-liczba osób, którym wydano karty do głosowania, wynosiła 771,
-
-liczba kart wyjętych z urny wynosiła 770,
-
-liczba kart nieważnych wynosiła 25,
-
-liczba kart ważnych, czyli liczba osób, które wzięły udział w głosowaniu, wynosiła 745,
-
-liczba głosów nieważnych wynosiła 4,
-
-liczba głosów ważnych wynosiła 741,
-
-liczba głosów pozytywnych „Tak” wynosiła 631,
-
-liczba głosów negatywnych „Nie” wynosiła 110.
-
II
Po skorygowaniu wyników głosowania, ogłoszonych w obwieszczeniu Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 9 czerwca 2003 r. o wyniku ogólnokrajowego
referendum w sprawie wyrażenia zgody na ratyfikację Traktatu dotyczącego przystąpienia
Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej , uwzględniając wyniki głosowania przeprowadzonego w 25163 obwodach głosowania, Państwowa Komisja Wyborcza ustaliła następujące wyniki głosowania:
liczba osób uprawnionych do głosowania 29 864 969,
liczba osób, którym wydano karty do głosowania 17 584 085,
liczba kart nieważnych wyjętych z urn 1 257,
liczba kart ważnych wyjętych z urn, czyli liczba osób, które wzięły udział w głosowaniu
17 576 714.
Frekwencja wyniosła 58,85 %.
Państwowa Komisja Wyborcza stwierdza, że w referendum wzięła udział więcej niż połowa
uprawnionych do głosowania, w związku z czym - zgodnie z art. 90 ust. 3 i art. 125 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz art. 73 ust. 1 ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o referendum ogólnokrajowym - wynik referendum jest wiążący.
III
Państwowa Komisja Wyborcza stwierdza, że w głosowaniu oddano:
głosów nieważnych 126 187,
co stanowi 0,72 % ogólnej liczby głosów,
głosów ważnych 17 450 527,
co stanowi 99,28 % ogólnej liczby głosów.
Na postawione w referendum pytanie
„
Czy wyraża Pani / Pan zgodę na przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej?
”
liczba oddanych głosów ważnych z odpowiedziami:
pozytywnymi „TAK” wyniosła 13 514 872,
co stanowi 77,45 % głosów ważnych,
negatywnymi „NIE” wyniosła 3 935 655,
co stanowi 22,55 % głosów ważnych.
Państwowa Komisja Wyborcza stwierdza, że w referendum większość głosów ważnych oddano
za odpowiedzią pozytywną, w związku z czym - zgodnie z art. 73 ust. 2 ustawy o referendum
ogólnokrajowym - Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej uzyskał zgodę na ratyfikację
Traktatu dotyczącego przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej.
IV
Skorygowane zestawienie wyników głosowania według województw stanowi załącznik do
niniejszego obwieszczenia.
Załącznik - Skorygowane zestawienie wyników głosowania w ogólnokrajowym referendum w sprawie wyrażenia zgody na ratyfikację traktatu dotyczącego przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej (według województw)
Pytanie: Czy wyraża Pani/Pan zgodę na przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Unii
Europejskiej?
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
*)
w tym 5 obwodów na polskich statkach morskich
**)
w tym 9 obwodów na polskich statkach morskich