Ustawaz dnia 26 lipca 2001 r.o zmianie ustawy o zamówieniach publicznych
Treść ustawy
Art. 1.
W ustawie z dnia 10 czerwca 1994 r. o zamówieniach publicznych wprowadza się następujące zmiany:
1)
w art. 9:
a)
w ust. 1 w pkt 10 kropkę zastępuje się przecinkiem i dodaje się pkt 11 i 12 w brzmieniu:
„
11)
publikowanie w Biuletynie Zamówień Publicznych na podstawie otrzymanych ogłoszeń informacji
zbiorczych o dostawcach lub wykonawcach, którym w poprzednim roku udzielone zostało
zamówienie publiczne o wartości zamówienia przekraczającej wyrażoną w złotych równowartość
kwoty 500 000 EURO,
12)
prowadzenie listy organizacji pracodawców i przedsiębiorców zrzeszających dostawców
lub wykonawców uprawnionych do wnoszenia środków odwoławczych.
”
;
b)
w ust. 2:
-
-w pkt 2 na końcu dodaje się wyrazy „we wskazanym przez siebie terminie.”,
-
-skreśla się pkt 3,
c)
dodaje się ust. 3 w brzmieniu:
„
3.
W przypadku ujawnienia naruszenia dyscypliny finansów publicznych Prezes Urzędu zawiadamia
właściwego rzecznika dyscypliny finansów publicznych o naruszeniu dyscypliny finansów
publicznych.
”
;
2)
w art. 19 w ust. 1 pkt 3 otrzymuje brzmienie:
„
3)
dostawców lub wykonawców, którzy zalegają z uiszczeniem podatków, opłat, składek na
ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne, z wyjątkiem przypadków, kiedy uzyskali oni
przewidzianą prawem zgodę na zwolnienie, odroczenie, rozłożenie na raty zaległych
płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji organu podatkowego,
”
;
3)
w art. 20 dotychczasową treść oznacza się jako ust. 1 i dodaje się ust. 2 i 3 w brzmieniu:
„
2.
Osoby występujące w imieniu zamawiającego, w postępowaniu o udzielenie zamówienia
publicznego, składają oświadczenia pisemne o braku lub istnieniu okoliczności, o których
mowa w ust. 1.
3.
Zaistnienie okoliczności wymienionych w ust. 1 skutkuje wyłączeniem danej osoby z
postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.
”
;
4)
po art. 20 dodaje się art. 20a w brzmieniu:
„
Art. 20a.
1.
W przypadku zamówień publicznych, których wartość przekracza wyrażoną w złotych równowartość
kwoty 30 000 EURO, zamawiający jest obowiązany, a w przypadku zamówień publicznych
poniżej tej kwoty - może powołać komisję przetargową.
2.
Członkami komisji przetargowej mogą być wyłącznie pracownicy zamawiającego. Inne osoby
mogą uczestniczyć w pracach komisji jedynie w charakterze biegłych (rzeczoznawców).
3.
Członkowie komisji przetargowej przygotowują i przeprowadzają postępowanie o udzielenie
zamówienia publicznego, w szczególności dokonują oceny, czy dostawcy lub wykonawcy
spełniają wymagane warunki, oceniają oferty oraz proponują wybór oferty najkorzystniejszej.
4.
Wyboru oferty najkorzystniejszej dokonuje kierownik jednostki lub osoba upoważniona,
zatwierdzając propozycję komisji przetargowej, jeżeli została ona powołana.
5.
Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe zasady powoływania członków
komisji przetargowej oraz tryb jej pracy.
”
;
5)
w art. 25:
a)
w ust. 1 w pkt 15 kropkę zastępuje się przecinkiem i dodaje się pkt 16 i 17 w brzmieniu:
„
16)
imię i nazwisko osób odpowiedzialnych za przeprowadzenie postępowania o zamówienie
publiczne,
17)
imię i nazwisko osób występujących w imieniu zamawiającego.
”
,
b)
po ust. 2 dodaje się ust. 2a w brzmieniu:
„
2a.
Oferty, opinie biegłych (rzeczoznawców) oraz wszelkie oświadczenia i zawiadomienia
składane przez zamawiającego oraz dostawców lub wykonawców stanowią załączniki do
protokołu.
”
;
6)
w art. 27a w ust. 1 w pkt 4 kropkę zastępuje się przecinkiem i dodaje się pkt 5 w
brzmieniu:
„
5)
oferta zawiera błędy w obliczeniu ceny.
”
;
7)
art. 27b otrzymuje brzmienie:
„
Art. 27b.
1.
Postępowanie o zamówienie publiczne unieważnia się, jeżeli:
1)
w postępowaniu prowadzonym w trybie innym niż tryb zamówienia z wolnej ręki wpłynęły
mniej niż dwie oferty niepodlegające odrzuceniu lub mniej niż dwa wnioski o dopuszczenie
do udziału w przetargu ograniczonym,
2)
cena najkorzystniejszej oferty przewyższa kwotę, którą zamawiający może przeznaczyć
na finansowanie zamówienia,
3)
wystąpiła istotna zmiana okoliczności powodująca, że prowadzenie postępowania lub
wykonanie zamówienia nie leży w interesie publicznym, czego nie można było wcześniej
przewidzieć,
4)
zamawiający nie dopełnił obowiązku zamieszczenia w Biuletynie Zamówień Publicznych
ogłoszenia o postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego albo postępowanie jest
dotknięte wadą uniemożliwiającą zawarcie ważnej umowy.
2.
O unieważnieniu postępowania zamawiający zawiadamia dostawców lub wykonawców biorących
udział w postępowaniu, podając uzasadnienie faktyczne i prawne.
3.
W przypadku unieważnienia z winy zamawiającego postępowania o zamówienie publiczne
na podstawie ust. 1 pkt 3 lub 4, dostawcom lub wykonawcom, którzy złożyli oferty niepodlegające
odrzuceniu, przysługuje roszczenie o zwrot uzasadnionych kosztów uczestnictwa w postępowaniu,
w szczególności kosztów przygotowania oferty.
”
;
8)
art. 29 otrzymuje brzmienie:
„
Art. 29.
1.
Zamawiający zaprasza do udziału w przetargu nieograniczonym zamieszczając ogłoszenie
w miejscu publicznie dostępnym w swojej siedzibie, na stronie internetowej oraz za
pośrednictwem Prezesa Urzędu w Biuletynie Zamówień Publicznych.
2.
Jeżeli wartość zamówienia nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości kwoty 30 000
EURO, ogłoszenie o przetargu nieograniczonym zamieszczane jest w siedzibie zamawiającego,
w miejscu publicznie dostępnym oraz na stronie internetowej, co najmniej na 7 dni
przed terminem składania ofert.
3.
Jeżeli wartość zamówienia przekracza równowartość kwoty 30 000 EURO, zamawiający obowiązany
jest zamieścić ogłoszenie o przetargu nieograniczonym w swojej siedzibie oraz na stronie
internetowej, od dnia publikacji ogłoszenia w Biuletynie Zamówień Publicznych do dnia
składania ofert.
4.
Zamawiający może także ogłosić organizację przetargu nieograniczonego w prasie. Ogłoszenie
to nie może być jednak opublikowane w prasie przed publikacją w Biuletynie Zamówień
Publicznych.
”
;
9)
w art. 30 w pkt 8 kropkę zastępuje się przecinkiem i dodaje się pkt 9 i 10 w brzmieniu:
„
9)
kryteria oceny ofert,
10)
kwotę wadium.
”
;
10)
w art. 35 po ust. 1 dodaje się ust. 1a w brzmieniu:
„
1a.
Zamawiający może żądać w specyfikacji istotnych warunków zamówienia publicznego wskazania
przez dostawcę lub wykonawcę, w ofercie, części zamówienia, której wykonanie zamierza
on powierzyć osobie trzeciej.
”
;
11)
w art. 36 w ust. 1 wyrazy „Dostawca lub wykonawca może” zastępuje się wyrazami „Dostawca, wykonawca lub organizacje, o których mowa w art. 79b, mogą”;
12)
art. 40 otrzymuje brzmienie:
„
Art. 40.
1.
Dostawca lub wykonawca jest związany ofertą do czasu upływu terminu określonego w
specyfikacji istotnych warunków zamówienia publicznego, jednak nie dłużej niż przez
okres 45 dni. Bieg terminu rozpoczyna się wraz z upływem terminu składania ofert.
2.
W uzasadnionych przypadkach, przed upływem terminu związania złożoną ofertą, zamawiający
może tylko jeden raz zwrócić się do dostawców lub wykonawców o przedłużenie tego terminu
o kolejne 45 dni.
3.
Odmowa przychylenia się do prośby zamawiającego ze strony dostawcy lub wykonawcy nie
powoduje utraty wadium.
4.
Zgoda dostawcy lub wykonawcy na przedłużenie okresu związania ofertą jest dopuszczalna
tylko z jednoczesnym przedłużeniem okresu ważności wadium albo, jeżeli nie jest to
możliwe, z wniesieniem nowego wadium na przedłużony okres związania ofertą.
5.
Dostawca lub wykonawca może przed upływem terminu do składania ofert zmienić lub wycofać
ofertę.
6.
Wycofanie oferty przed upływem terminu do składania ofert nie powoduje utraty wadium.
”
;
13)
art. 41 otrzymuje brzmienie:
„
Art. 41.
1.
Dostawca lub wykonawca przystępujący do przetargu jest obowiązany wnieść wadium, jeżeli
wartość zamówienia publicznego przekracza wyrażoną w złotych równowartość kwoty 30 000
EURO. Kwotę wadium, w granicach od 0,5% do 3% wartości zamówienia, określa zamawiający.
2.
W przypadku gdy koszty zorganizowania przetargu nie są znaczne, Prezes Urzędu może,
na wniosek zamawiającego, wyrazić zgodę na odstąpienie od obowiązku wnoszenia wadium
przez dostawców lub wykonawców przystępujących do danego przetargu.
3.
Jeżeli wartość zamówienia publicznego nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości
kwoty 30 000 EURO, zamawiający może żądać od dostawcy lub wykonawcy wniesienia wadium
w wysokości określonej w ust. 1.
4.
Dostawca lub wykonawca może wnieść wadium w pieniądzu, poręczeniach lub gwarancjach
bankowych, gwarancjach ubezpieczeniowych, wekslach z poręczeniem wekslowym banku,
a za zgodą zamawiającego również w czekach potwierdzonych.
5.
Wadium wniesione w pieniądzu zamawiający przechowuje na rachunku bankowym.
”
;
14)
art. 42 otrzymuje brzmienie:
„
Art. 42.
1.
Zamawiający jest obowiązany niezwłocznie zwrócić wadium, jeżeli:
1)
upłynął termin związania ofertą,
2)
zawarto umowę i wniesiono zabezpieczenie należytego wykonywania umowy,
3)
zamawiający unieważnił postępowanie, a protesty zostały ostatecznie rozstrzygnięte
lub upłynął termin do ich składania.
2.
Na pisemny wniosek dostawcy lub wykonawcy zamawiający jest obowiązany zwrócić wadium
w ciągu 3 dni od dnia złożenia tego wniosku przez dostawcę lub wykonawcę:
1)
który wycofał ofertę przed upływem terminu składania ofert,
2)
którego oferta została odrzucona, przy czym złożenie wniosku powoduje utratę prawa
do wniesienia protestu.
3.
Jeżeli wadium wniesiono w pieniądzu, zamawiający zwraca je wraz z odsetkami wynikającymi
z umowy rachunku bankowego, na którym było ono przechowywane, pomniejszonym o koszty
prowadzenia rachunku oraz prowizji bankowej za przelew pieniędzy na rachunek dostawcy
lub wykonawcy.
4.
Wadium wraz z odsetkami wniesione w pieniądzu przez dostawcę lub wykonawcę, którego
oferta została uznana za najkorzystniejszą, na wniosek tego dostawcy lub wykonawcy,
zaliczane jest przez zamawiającego na poczet zabezpieczenia należytego wykonania umowy.
5.
Dostawca lub wykonawca, którego oferta została wybrana, traci wadium wraz z odsetkami
na rzecz zamawiającego, w przypadku gdy:
1)
odmówił podpisania umowy na warunkach określonych w ofercie,
2)
nie wniósł zabezpieczenia należytego wykonania umowy na zasadach określonych w specyfikacji
istotnych warunków zamówienia publicznego,
3)
zawarcie umowy stało się niemożliwe z przyczyn leżących po stronie dostawcy lub wykonawcy.
6.
Wycofanie oferty po upływie terminu składania ofert powoduje utratę wadium.
”
;
15)
w art. 43:
a)
ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„
1.
Zamawiający określa w specyfikacji istotnych warunków zamówienia publicznego miejsce
i termin otwarcia ofert.
”
,
b)
po ust. 1 dodaje się ust. 1a w brzmieniu:
„
1a.
Oferty otwiera się po upływie terminu do składania ofert, przy czym dzień, w którym
upływa termin składania ofert, jest dniem ich otwarcia.
”
;
16)
w art. 50:
a)
ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„
1.
O wyborze najkorzystniejszej oferty zamawiający niezwłocznie zawiadamia wszystkich
dostawców lub wykonawców biorących udział w postępowaniu o zamówienie, wskazując imię
i nazwisko lub nazwę (firmę) oraz adres (siedzibę) tego dostawcy lub wykonawcy, którego
ofertę wybrano, oraz cenę.
”
,
b)
dodaje się ust. 4 w brzmieniu:
„
4.
Informacja przesłana do dostawcy lub wykonawcy, którego ofertę wybrano, zawiera poza
danymi, o których mowa w ust. 1, określenie miejsca i terminu zawarcia umowy.
”
;
17)
w art. 69 w ust. 4 wyrazy „kwoty 20 000” zastępuje się wyrazami „kwoty 30 000”;
18)
art. 75 otrzymuje brzmienie:
„
Art. 75.
1.
Zamawiający może żądać od dostawcy lub wykonawcy, z zastrzeżeniem ust. 7, zabezpieczenia
należytego wykonania umowy.
2.
Zabezpieczenie należytego wykonania umowy służy do pokrycia roszczeń z tytułu niewykonania
lub nienależytego wykonania zamówienia.
3.
Zabezpieczenie należytego wykonania umowy może być wnoszone w pieniądzu, poręczeniach
bankowych, gwarancjach bankowych, gwarancjach ubezpieczeniowych, a za zgodą zamawiającego
również w wekslach z poręczeniem wekslowym banku, oraz przez ustanowienie zastawu
rejestrowego, na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
4.
Zabezpieczenie należytego wykonania umowy nie może przekraczać 10% ceny ofertowej.
5.
Jeżeli zabezpieczenie należytego wykonania umowy wniesiono w pieniądzu, zamawiający
przechowuje je na oprocentowanym rachunku bankowym.
6.
Zamawiający zwraca zabezpieczenie należytego wykonania umowy wraz z odsetkami wynikającymi
z umowy rachunku bankowego, na którym było ono przechowywane, pomniejszone o koszt
prowadzenia rachunku oraz prowizji bankowej za przelew pieniędzy na rachunek wykonawcy.
7.
Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, rodzaje oraz wartość zamówień, co
do których konieczne jest zabezpieczenie należytego wykonania umowy, wysokość zabezpieczenia
oraz sposób jego wnoszenia i zwrotu, z uwzględnieniem, że wysokość tego zabezpieczenia
nie może przekraczać wartości, o której mowa w ust. 4.
”
;
19)
po art. 79 dodaje się art. 79a i 79b w brzmieniu:
„
Art. 79a.
1.
Przed upływem terminu do składania ofert środki odwoławcze, wobec czynności podjętych
przez zamawiającego, przysługują również organizacjom pracodawców i przedsiębiorców
zrzeszającym dostawców lub wykonawców wpisanym na listę prowadzoną przez Prezesa Urzędu.
2.
Wniesienie protestu, o którym mowa w ust. 1, dopuszczalne jest nie później niż 6 dni
przed upływem terminu składania ofert.
Art. 79b.
1.
Przez organizacje pracodawców i przedsiębiorców zrzeszające dostawców lub wykonawców
należy rozumieć organizacje, o których mowa w art. 13 ust. 5 ustawy z dnia 9 listopada
2000 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (Dz. U. Nr 109, poz.
1158).
2.
Na listę, o której mowa w art. 79a ust. 1, wpisuje się reprezentatywne organizacje
pracodawców i przedsiębiorców zrzeszające dostawców lub wykonawców.
3.
Wpisu dokonuje się na wniosek zainteresowanej organizacji, w drodze decyzji administracyjnej.
Decyzje o wpisie, o odmowie wpisu lub o skreśleniu z listy wydaje Prezes Urzędu.
4.
Lista organizacji, o której mowa w art. 79a ust. 1, podlega ogłoszeniu w Biuletynie
Zamówień Publicznych.
”
;
20)
w art. 86 w ust. 1 wyrazy „dostawcy lub wykonawcy” zastępuje się wyrazami „dostawcy, wykonawcy lub organizacjom, o których mowa w art. 79b,”;
21)
w art. 88 w ust. 1 i w art. 89 w ust. 1 wyrazy „dostawca lub wykonawca” zastępuje się wyrazem „odwołujący”;
22)
w art. 92 dodaje się ust. 3-5 w brzmieniu:
„
3.
Skreślenie z listy arbitrów następuje w przypadku:
1)
wniosku arbitra,
2)
ograniczenia zdolności do czynności prawnych,
3)
utraty praw publicznych,
4)
zrzeczenia się obywatelstwa polskiego,
5)
prawomocnego skazania za przestępstwo umyślne,
6)
śmierci arbitra,
7)
rażącego naruszenia obowiązków arbitra,
8)
podjęcia wykonywania zawodu sędziego, prokuratora, asesora sądowego lub prokuratorskiego.
4.
Za rażące naruszenie obowiązków arbitra, o którym mowa w ust. 3 pkt 7, należy rozumieć
w szczególności: pełnienie funkcji arbitra w sposób stronniczy, występowanie jako
pełnomocnik w postępowaniach odwoławczych w sprawach zamówień publicznych, niezłożenie
wniosku o wyłączenie z udziału w postępowaniu w przypadku wystąpienia okoliczności
uniemożliwiających wykonywanie arbitrowi jego obowiązków.
5.
Skreślenia z listy arbitrów dokonuje Prezes Urzędu w drodze decyzji administracyjnej.
”
Art. 2.
Do postępowań o udzielenie zamówienia publicznego wszczętych przed dniem wejścia w
życie niniejszej ustawy stosuje się przepisy dotychczasowe.
Art. 3.
Dotychczasowe przepisy wykonawcze zachowują moc, jeżeli nie są sprzeczne z niniejszą
ustawą, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej
ustawy.
Art. 4.
Jednolity tekst ustawy z dnia 10 czerwca 1994 r. o zamówieniach publicznych zostanie ogłoszony w terminie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia niniejszej ustawy.
Art. 5.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem art.
1 pkt 8 w zakresie dotyczącym obowiązku zamieszczenia ogłoszeń na stronie internetowej,
który wchodzi w życie po upływie 12 miesięcy od dnia ogłoszenia.