Obwieszczenie Państwowej Komisji Wyborczejz dnia 8 lipca 1997 r.o skorygowanych wynikach głosowania i wyniku referendum konstytucyjnego przeprowadzonego
w dniu 25 maja 1997 r.
Spis treści
Treść obwieszczenia
Na podstawie art. 34 ust. 3 pkt 3 w związku z art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o
referendum Państwowa Komisja Wyborcza podaje do wiadomości publicznej skorygowane wyniki głosowania
i wynik referendum konstytucyjnego przeprowadzonego w dniu 25 maja 1997 r.
I.
Skorygowania wyników głosowania i wyniku referendum konstytucyjnego dokonano w wykonaniu
uchwały Sądu Najwyższego z dnia 8 lipca 1997 r. w sprawie unieważnienia głosowania
w referendum konstytucyjnym przeprowadzonym w dniu 25 maja 1997 r. w obwodach: nr
1 w Lubojnie, nr 1 w Pleśnej i nr 3 w Kutnie (Sygn. akt III SW 434/97). Skorygowanie wyników głosowania polegało na pominięciu
przy ustalaniu wyników głosowania i wyniku referendum konstytucyjnego następujących
danych z obwodów, w których unieważniono głosowanie:
-
-obwód nr 1 w Lubojnie (gmina Mykanów, województwo częstochowskie)
1.
Liczba osób uprawnionych do głosowania wynosiła 1 8102.
Liczba osób, którym wydano karty do głosowania 6973.
Liczba oddanych (wyjętych z urny) kart do głosowania 7044.
Liczba kart nieważnych 05.
Liczba kart ważnych (czyli liczba osób, które wzięły udział w głosowaniu) 704Na postawione pytanie „Czy jesteś za przyjęciem Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej uchwalonej przez Zgromadzenie Narodowe w dniu 2 kwietnia 1997 r.”1)
głosy nieważne oddało 17 głosujących,w tym:a)
postawiło znak w obu kratkach odpowiadających odpowiedziom na postawione pytanie 5 głosujących,b)
nie postawiło znaku w żadnej z kratek odpowiadających odpowiedziom na pytanie 12 głosujących,2)
głosy ważne oddało 687 głosujących,w tym:a)
odpowiedzi „TAK” udzieliło 269 głosujących,b)
odpowiedzi „NIE” udzieliło 418 głosujących. -
-obwód nr 1 w Pleśnej (gmina Pleśna, województwo tarnowskie)
1.
Liczba osób uprawnionych do głosowania wynosiła 2 2982.
Liczba osób, którym wydano karty do głosowania 1 2193.
Liczba oddanych (wyjętych z urny) kart do głosowania 1 2174.
Liczba kart nieważnych 05.
Liczba kart ważnych (czyli liczba osób, które wzięły udział w głosowaniu) 1 217Na postawione pytanie „Czy jesteś za przyjęciem Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej uchwalonej przez Zgromadzenie Narodowe w dniu 2 kwietnia 1997 r.”1)
głosy nieważne oddało 14 głosujących,w tym:a)
postawiło znak w obu kratkach odpowiadających odpowiedziom na postawione pytanie 5 głosujących,b)
nie postawiło znaku w żadnej z kratek odpowiadających odpowiedziom na pytanie 9 głosujących,2)
głosy ważne oddało 1 203 głosujących,w tym:a)
odpowiedzi „TAK” udzieliło 958 głosujących,b)
odpowiedzi „NIE” udzieliło 245 głosujących. -
-obwód nr 3 w mieście Kutnie (województwo płockie)
1.
Liczba osób uprawnionych do głosowania wynosiła 1 2072.
Liczba osób, którym wydano karty do głosowania 6883.
Liczba oddanych (wyjętych z urny) kart do głosowania 7334.
Liczba kart nieważnych 05.
Liczba kart ważnych (czyli liczba osób, które wzięły udział w głosowaniu) 733Na postawione pytanie „Czy jesteś za przyjęciem Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej uchwalonej przez Zgromadzenie Narodowe w dniu 2 kwietnia 1997 r.”1)
głosy nieważne oddało 2 głosujących,w tym:a)
postawiło znak w obu kratkach odpowiadających odpowiedziom na postawione pytanie 1 głosujący,b)
nie postawiło znaku w żadnej z kratek odpowiadających odpowiedziom na pytanie 1 głosujący,2)
głosy ważne oddało 731 głosujących,w tym:a)
odpowiedzi „TAK” udzieliło 448 głosujących,b)
odpowiedzi „NIE” udzieliło 283 głosujących.
II.
Po skorygowaniu wyników głosowania i wyniku referendum konstytucyjnego, ogłoszonych
w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 4 czerwca 1997 r. Nr 54, poz. 353,
Państwowa Komisja Wyborcza uwzględniając wyniki głosowania przeprowadzonego w 22 792
obwodach głosowania ustaliła, co następuje:
a)
uprawnionych do głosowania było 28 319 650 osób,
b)
kart nieważnych oddano 1 068
c)
kart ważnych oddało 12 137 136 osób, tj. 42,86% uprawnionych (oznacza to liczbę osób,
które wzięły udział w głosowaniu).
III.
Państwowa Komisja Wyborcza ustaliła, że na postawione w referendum konstytucyjnym
pytanie „Czy jesteś za przyjęciem Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej uchwalonej przez Zgromadzenie
Narodowe w dniu 2 kwietnia 1997 r.”
1)
głosy nieważne oddało 170 002 głosujących,
w tym:
a)
postawiło znak w obu kratkach odpowiadających odpowiedziom na postawione pytanie 68 411
głosujących,
b)
nie postawiło znaku w żadnej z kratek odpowiadających odpowiedziom na pytanie 101 591
głosujących,
2)
głosy ważne oddało 11 967 134 głosujących,
w tym:
a)
odpowiedzi „TAK” udzieliło 6 396 641 głosujących,
b)
odpowiedzi „NIE” udzieliło 5 570 493 głosujących.
IV.
Państwowa Komisja Wyborcza stwierdza, że większość biorących udział w głosowaniu wynosi
6 068 569 osób. Na postawione pytanie „Czy jesteś za przyjęciem Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej uchwalonej przez Zgromadzenie
Narodowe w dniu 2 kwietnia 1997 r.” większość głosujących udzieliła pozytywnej odpowiedzi
(„TAK”).
V.
Zestawienie skorygowanych zbiorczych wyników głosowania w województwach stanowi załącznik
do niniejszego obwieszczenia.
Załącznik - Zestawienie skorygowanych zbiorczych wyników głosowania w referendum konstytucyjnym przeprowadzonym w dniu 25 maja 1997 r. (według województw)
Pytanie. Czy jesteś za przyjęciem Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej uchwalonej
przez Zgromadzenie Narodowe w dniu 2 kwietnia 1997 r.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||