Obwieszczenie Prezesa Rady Ministrówz dnia 20 lipca 1993 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie opłat
paszportowych
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 września 1992 r. zmieniającego rozporządzenie
w sprawie opłat paszportowych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 marca 1991 r. w sprawie opłat paszportowych , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych:
1)
rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 17 grudnia 1991 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie opłat paszportowych ,
2)
rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 21 września 1992 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie opłat paszportowych i zmian wynikających z przepisów ogłoszonych przed dniem wydania tekstu jednolitego.
2.
Podany w załączniku do obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia nie obejmuje:
1)
§ 2 i § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 17 grudnia 1991 r. zmieniającego rozporządzenie
w sprawie opłat paszportowych w brzmieniu:
„
§ 2.
Opłaty w wysokości określonej w § 1 pobiera się, jeżeli podania w sprawie wydania
paszportów zostały złożone po dniu wejścia w życie rozporządzenia.
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1992 r.
”
,
2)
§ 2 i § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 września 1992 r. zmieniającego rozporządzenie
w sprawie opłat paszportowych w brzmieniu:
„
§ 2.
Opłaty określone w § 1 pobiera się, jeżeli podania w sprawie wydania paszportu zostały
złożone po dniu wejścia w życie rozporządzenia.
”
„
§ 4.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia
”
.
Załącznik - Tekst jednolity rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 marca 1991 r. w sprawie opłat paszportowych
Na podstawie art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o paszportach zarządza się, co następuje:
§ 1.
Za wydanie paszportu w kraju pobiera się opłatę paszportową.
§ 2.
11)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 17 grudnia 1991 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie opłat paszportowych (Dz. U. Nr 123, poz. 544), które weszło w życie z dniem 1 stycznia 1992 r..
Za wydanie paszportu uprawniającego do wielokrotnych wyjazdów za granicę pobiera się
opłatę paszportową w wysokości 900 000 zł.
22)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia wymienionego w przypisie 1..
Za wydanie paszportu uprawniającego do jednokrotnego wyjazdu za granicę, o którym
mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o paszportach , pobiera się opłatę paszportową w wysokości 250 000 zł.
§ 3.
1.
Ulgową opłatę paszportową w wysokości 50% stawki określonej w § 2 ust. 1 pobiera się
od:
13)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 września 1992 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie opłat paszportowych (Dz. U. Nr 71, poz. 355), które weszło w życie z dniem 9 października 1992 r.)
emerytów, rencistów i inwalidów oraz współmałżonków pozostających na ich wyłącznym
utrzymaniu,
2)
osób przebywających w domach pomocy społecznej lub w zakładach opiekuńczych albo korzystających
z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych,
3)
kombatantów i innych osób, do których stosuje się przepisy ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących
ofiarami represji wojennych i okresu powojennego ,
4)
osób małoletnich w wieku do lat 16,
5)
uczącej się młodzieży szkół dziennych i studentów studiów stacjonarnych.
2.
W razie zbiegu tytułów uprawniających do ulgowej opłaty paszportowej, przysługuje
tylko jedna ulgowa opłata paszportowa.
§ 44)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia wymienionego w przypisie 3..
Wolne od opłaty paszportowej określonej w § 2 ust. 2 są paszporty wydane osobom, o
których mowa w § 3 ust. 1, jeżeli ich wyjazd za granicę następuje w celu długotrwałego
leczenia lub w związku z koniecznością poddania się operacji.
§ 4a5)Dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia wymienionego w przypisie 3..
1.
Wolne od części opłaty paszportowej określonej w § 2 ust. 1 są paszporty wydane:
1)
w związku ze zmianą nazwiska, imienia lub innych danych, które wpisuje się do paszportu,
2)
w związku ze zmianą wyglądu osoby posiadającej paszport, utrudniającą ustalenie jej
tożsamości,
3)
w związku z brakiem w paszporcie miejsca na stemple wizowe lub pieczęcie poświadczające
przekroczenie granicy.
2.
Wysokość opłaty za wydanie paszportu w trybie określonym w ust. 1 oblicza się odejmując
od opłaty obowiązującej w dniu złożenia wniosku dziesiątą część tej opłaty za każdy
pełny rok pozostający do terminu ważności dotychczas posiadanego paszportu.
§ 5.
Opłatę paszportową określoną w § 2 ust. 1, podwyższoną o 100%, pobiera się za wydanie
nowego paszportu w razie jego utraty z przyczyn zawinionych przez osobę posiadającą
paszport.
§ 5a6)Dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia wymienionego w przypisie 3..
Opłatę paszportową określoną w § 2 ust. 1, podwyższoną o 200%, pobiera się za wydanie
paszportu w razie jego powtórnej utraty z przyczyn zawinionych przez osobę posiadającą
paszport.
§ 6.
Opłatę paszportową wpłaca się w kasie właściwego organu paszportowego lub na rachunek
bankowy tego organu, ponosząc związaną z tym opłatę pocztową.
§ 7.
Przepisy rozporządzenia stosuje się odpowiednio w sprawach wydawanych w kraju dokumentów
podróży dla cudzoziemców.
§ 8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 8 kwietnia 1991 r.
1)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 17 grudnia
1991 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie opłat paszportowych (Dz. U. Nr 123,
poz. 544), które weszło w życie z dniem 1 stycznia 1992 r.
2)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia wymienionego w przypisie 1.
3)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 września
1992 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie opłat paszportowych (Dz. U. Nr 71,
poz. 355), które weszło w życie z dniem 9 października 1992 r.
4)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia wymienionego w przypisie 3.
5)
Dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia wymienionego w przypisie 3.
6)
Dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia wymienionego w przypisie 3.