Dz.U. 1989 nr 25 poz. 137Obwieszczenieuchylony

Obwieszczenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 21 kwietnia 1989 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy z dnia 25 listopada 1986 r. o organizacji i finansowaniu ubezpieczeń społecznych.

open_in_newŹródło urzędowe (ISAP)downloadPobierz PDF
Masz sprawę związaną z tym aktem?
Tekst jednolityDz.U. 1989 poz. 137 · na podstawie: Opracowano na pod- stawie: Dz.U. z 1989 r.(tj.) Nr 25, poz. 137 i Nr 74, poz. 441, z 1990 r. Nr 36, poz. 206, z 1991 r. Nr 7, poz. 24, Nr 104, poz. 450 i Nr 110, poz. 474, z 1994 r. Nr 84, poz. 385, z 1995 r. Nr 4, poz. 17, Nr 85, poz. 426; z 1997 r. Nr 121, poz. 770; z 1998 r. Nr 106, poz. 668, Nr 108, poz. 684. p   
z dnia 25 listopada 1986 r.      122 ust. 1 pkt 1) USTAWA    ! "     #"$ % &
Kancelaria Sejmu
'  $
Przepisy ogólne

Art. 1.3 orzeczenia

               e-           

Art. 2.5 orzeczeń

       
!     "  #
$!                    #

4)

emerytalne,
%!     & '   "    (        a-
   ( (     )   

Art. 3.

* "  (      "  ()    e-go.

Art. 4.59 orzeczeń

     ( )       & +  ( )         
!    "  #     *         (
  )            #
     #   #         o-
   #           )  #
&!                     
 ((    #
24-02-99
Kancelaria Sejmu
p 
,!   #  ((         #  "-
 #  #     #     )# #  o-
#  #  #  #   #  (   (  
  )             #    
         )   ) )    (    
domowym. &  -       &  ,  ( )     
    )#          (      o-
#               (     o-
 (     $ - )            )   
pracy, a wygasa z dniem jego ustania. , '        )  ( .    (   
      /   (      e-
       % -       (      
              %  0  *   *  1          ) .   )
  (  (           &
     "   2 3  0 #      ) #   #    ( a-
        ( 

Art. 41.

                 ( )    )    #  )  )   )     #    ( )  spo   (  

Art. 42.

         "#      &  
  $4%#   ).#    
!                  
  #      #        
przy Organizacji Narodów Zjednoczonych i w innych misjach specjalnych
 ( )#    #          ( )#
&! #           (   ( )( 4 
(   4      (         
  (    ()  ).     .   # 
  ( )     (  5  
        (         w-
"        )  .
wymagaj)     & 3  0 #      ) #    .      a-
                
24-02-99
Kancelaria Sejmu

Art. 5.2 orzeczenia

 *      )             i-
   )    & - )   (   )     e-
 )   

Art. 6.

 6         (  o-
wa. & 7(                
ich rodzin. 3. Minister Pracy i Polityki Socjalnej w porozumieniu z Ministrem Zdrowia i Opie-
 1 #      ) #    (  e-
niowych, tryb ich wystawiania oraz sposób dokonywania w nich wpisów.

Art. 6a.

6   (            #       &8 ( 998           inaczej.
'  $
(%%)     )"      "$ 

Art. 7.11 orzeczeń

 -(   )          (   '  
" 1 #     :'  : & '       (      "   $ '   #       # '        ; 
'  #     < 3 ' (  , /                    z-
  (  )     # (      o-
 4        (      "   % '        #       ,# )  )  o-
 .        ) "     i-
#    )  )  (   

Art. 8.

 '    *  & * 3  0        * '     (
 +  3  +   '   " 1 #  
  :+ ) 3 ) +  ):
24-02-99
Kancelaria Sejmu
$ /  '         * 3  0    
* '   (     (  +  3  +  

Art. 9.1 orzeczenie

 '    ( 0   *   *  1   & 3  0     0  *   *  1   (    a- zmiany w art. 9 ust. 3
(  +  3  +      '     #      
dn. 1.01.1999 r.
 (       (   '   $ * '  #            a-
             *  +
    (  +  3  +  #       
'  #     :  :#             , * '      .   (   '    ) d-
    .      % 6          * '       
            l-
nej stopnia wojewódzkiego] *  +     (     d-
    'a #     : )   ): 2 * '     0   *   *  1     +  3a-
 +             '  

Art. 10.

 * '    )               #
      ) * '   & =                 '  
     ) * '          $ '                       e-
 )   

Art. 11.26 orzeczeń

 6      '    
!         )   ( #
&!      "   "    (    a-
    "#  (    >   ,#
$!            #
                 nowe brzmienie pkt 4
        !       d- i 5 oraz zm. w ust. 4
  
lega"! #    $
dn. 1.01.1999 r.
*,-   . #   /   / "0$ . %/ (Dz.U. Nr 106, poz.
668)
.  "$  %/   % $  %$ % &      1  #
podlegaj % &! "   2)$+
24-02-99
Kancelaria Sejmu
%              
              o-
"          &
*3- ). %)       0    "0$ . 
"$     % /  "      ")
"/   % .  )0  )"       "o-
$ + & 6      '            # 
( 
!             )
                  
 (    )   (  )   )   #
&!    #      #     )  
                
3  0       ) #
$!            "       # 
(                #  
                 "   
 )    #
,!      (            
rentowej, rehabilitacji leczniczej i zawodowej oraz zatrudniania osób nie-
   #
%!             "  () . 
                 $ 6      '           "   
'                  4. [Minister Pracy i Polityki Socjalnej] *4  "$1 %"   e-
 "$ + w porozumieniu z Prezesem Narodowego Banku Polskie-
( #      ) #     "    'a-
        odowych.

Art. 12.

6      '     )    " #  o-          0  ?   # @((  A) # -  +   # 1  /   1  

Art. 12a.1 orzeczenie

 '                 (  
       ( )(   )    
    # (      "     (  
 )  )  ) & /     '      )     )   y-
          (   . )    )  
    (        )   .   )a-
24-02-99
Kancelaria Sejmu
nego;    .      (  #     o-
             
'  $
Rady nadzorcze

Art. 13.

1 )        ) '    ) +  3  +   oraz rady nadzorcze.

Art. 14.

6      +  3  +    
!       '         *  '    (
          "  '  #  (  o-
)      (  #
&!           '       "  o-
                 o-
wym,
$!           "     '    
    *  '      )   #

4)

przedstawianie Ministrowi Pracy i Polityki Socjalnej opinii o projektach           (     w sprawie doskonalenia przepisów tych aktów,

5)

rozpatrywanie projektu planów prewencji rentowej oraz akceptowanie wnio-   )     "#         &  $ i 5,
2!                    "
    )            #
>!     *  3  0        l-
  +  3  +  

Art. 15.

+  3  +      ).  * 3  0       * '      (      '  

Art. 16.

6            
!                   
 (           "   #  (o-
  )     (  #
nowe brzmienie pkt 3
&!        "         a- w art. 16 wchodzi w
  
   )#
r. (Dz.U. Nr 106, poz.
668)
24-02-99
Kancelaria Sejmu
'                  a-
             
organy admi    
*- %)%  #  )"      "$  
  0    "0$ .   "$     r-
%/  "     ") "/  % .ego,>
,!                
     "       #
%!           "        
            )   #

6)

przedstawianie Naczelnej Radzie Nadzorczej wniosków w sprawie dosko-              o-   '  #
>!          "          +a-
czelnej Radzie Nadzorczej.

Art. 17.

3  +      ).  * '            (       

Art. 18.

 +  3  +       $2  & /   +  3  +    )

1)

w jednej drugiej - przedstawiciele ubezpieczonych oraz emerytów i rencistów,

2)

w jednej czwartej - przedstawiciele pracodawców,

3)

w jednej czwartej - osoby wskazane przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej.

Art. 19.

 3       )(  )   )  $88 888 e-
      &, #        )(  
300 000 ubezpieczonych - z 36 osób. & /         )

1)

w jednej drugiej - przedstawiciele ubezpieczonych oraz emerytów i rencistów,

2)

w jednej czwartej - przedstawiciele pracodawców,
$!     4          B   
(     )     ( !

Art. 20.

;  +  3  +       )(   #     # * 3  0       (   
24-02-99
Kancelaria Sejmu
! (   ) # (     )    )-
       (     )    # z
 )    #
zmiany w art. 21

2)

organizacje pracodawców,
  

3)

Ministra Pracy i Polityki Socjalnej. dn. 1.01.1999 r.
(Dz.U. Nr 106, poz.
668)

Art. 21.

;           )(                "        wojewódzkiego] <wojewoda>      (     )  terenie danego województwa:
! (   )    # (     ) o-
  )       (     )  
renci #   )    #

2)

organizacje pracodawców,

3)

[terenowe] (     )    (   ) orialnego.

Art. 21a.

*  (      ) (   )    #      &8     &  #  ( (    ( a-  )   (    )     #  o-    9         &$   99  )      B6 Nr 55, poz. 234 i z 1994 r. Nr 43, poz. 163).

Art. 22.

3  0 #      ) #  (  #      a-  +  3  +        # (       o-            (   
'  $,
5"6 $ 

Art. 23.15 orzeczeń

 -       
!       ( #
&!  "     (  
$!   "  )     '  
4  (     ( )     (   o-
    =       ( #  ( i-
sów niniejszej ustawy. & -   )  (    < 3 ' (  
    "      <       e-
24-02-99
Kancelaria Sejmu
      )     "     (   y-
#           )     ( 
 "       (    $ -   )  (           <
3 ' (       # )   ( e-
nia roszczenia w sprawach wymienionych w ust. 1 i 2. , -   )     (    #   
     (   

Art. 24.1 orzeczenie

 -         #   #    o-
   ) (     & - #          #   .  .
   ,        /     
       ( ( $ C          (    &#  
                    o-
    , 3        )   ).           
  .      ,         %& (             a- nowe brzmienie ust. 5
      !                a- w art. 24 wchodzi w
  
                 e-
r. (Dz.U. Nr 106, poz.
!    " ")"  &
668)
*35 %  "1 $%    )  e-
% ".# .)     ) 2)$     # 7$ % & 
".# 0 /  "      ") "/   % l-
)8 "% .    )0  / % " 0.% &  i-
"0"  8 .d $0+ 2 3     #             #    (
                 d-
   > C         #  )        # o-
    ( #      )  D C           ( #  e-
       )              
   (    9 *      &     D           
  " < 3 ' ( 
24-02-99
Kancelaria Sejmu
'  $3
9  "    #7$ % &

Art. 25.5 orzeczeń

 ?   E  " 1 #     :E : & 6   E    '  

Art. 26.5 orzeczeń

6    E  )
!      #
p 
&!         "       "# 
    &9  #      (        
   #
,!         "#   ( )  )  y-
    "#
%!         E #
2!         

Art. 27.

'   E    
!          (    
 '      F         "  
 #
&!      ) '  #     #       
       #  (  $8#
$!   '           #
,!   )     )#         &#   o-
    ) 8#%G   E     #
     .  )      &  $  %     
   8G   E        . e-
 )      &#     +  3  +  

Art. 28.

'       "    (          )   

Art. 29.

' E        '      
!             e-
  (      F         "
24-02-99
Kancelaria Sejmu
   #   ( )          
 "  #
p  

Art. 30.

=  )   #      &>  &#  ( )    E   1 ( 3   E  H (           "       F 

Art. 31.

+  ( )      E        ( #       )          a-     (        4   #      F         "    #                   "

Art. 32.1 orzeczenie

 +   E  '   (       (  )  )
   " & '        .                
              
       +  3  +  
'  $:
7)$)      "$ 

Art. 33.20 orzeczeń

 1           )        a-
         (  (   i-
ka. & 3  0 #      ) #   (   
    #    .           e-
     #        #     
             " $ 3  0      .    )      
       4  ( (     
* "   I  *    "  (  (    i-
 ( 4  (             3  0  e-
     (            #   
nast).             , '             ) a-
    )   
24-02-99
Kancelaria Sejmu

Art. 33a.

'       )           #             #      $$   &#     (   (      ((        (  )        ' o- ( *   *   '   J   & ( 99 

Art. 34.9 orzeczeń

-                '                         )      

Art. 35.22 orzeczenia

 1                  e-
          #       &#     
#  ( ) )(         (j-
nym w administracji. & /                 a-
       # '     ).        t-
 )  )     88 G       $ +               ( )
     %  # )   #       y-
magalna. , <(         #     
           .  )  )(   #
             1      
  .#          8   % '   '             
     .#          %  

Art. 36.

*   $,  $%        #        #         )    #        )  

Art. 36a.

 +   '   " 1        
          E  *    E  J  o-
  K " *  #            (#
)  )         ( #       )
* 3     &,  F 9$,  4 *   o-
     B6 + 9$#   D$2#  9%8  + $D#   $,9   998 
Nr 55, poz. 320).
24-02-99
Kancelaria Sejmu
& *                 
          )    
     E  *   E  J     K " *  w-
niczych za te osoby.
'  $
2 .8 % &1  #
(")  0;  %$ 1  #

Art. 37.9 orzeczeń

 -  #           o-
( #    )      & '         "#      #   
!               )  a-
     "             -
#     )           
ich pobierania,
&!                 "
             (
     ) '    ( (    )(  e-
     ))    $ +   ) .           "  
 (       &  #     )  d-
       )     ))    j-
      )        "    
  #            5      y-
pad  4       $    , =        "#        ) )  
 < 3 ' ( #  ( )  )      "#
     "    4 )(      -
powaniu egzekucyjnym w administracji. % *    $  ,    #    (  )  
        "   )   2 C       "           'a-
          )   (  )#  )  a-
  "  #      )   
    "     .#  )     " )-
          > /              )   (  )
     "  ( )      E # 
     "   )  )       
  (   #       4%      i-
     (      )   #   o-
 
24-02-99
Kancelaria Sejmu
D +            "    e-
( ( )      %  # )       
    )   . *  $%   ,       9 - # < 3 ' (      (   '  
  )      ).  )        o-
   "      #    ) (  d-
     8 *    49             "
      ( #      &9
pkt 1.

Art. 38.10 orzeczeń

 C '   4          )  
        "     (
  "             
    4              (
  #    )        (     o-
              (  +  y-
   # ( F          
     #   '           & *         (    )    
 #          (        4
   #   )            d-
"     (  3. Minister Pracy i Polityki Socjalnej w porozumieniu z Ministrem Finansów, w
    ) #  (          d-
setek.
zmiana w art. 39 w
ust. 1 wchodzi w
'  $
  
r. (Dz.U. Nr 106, poz.
<.%)%  #  )"     #"$ % &
668)

Art. 39.

 '                 # (  
     4      [terenowe organy administracji pa-
stwowej] *%/  "     ")"/  % l-
nego>                    
 )       ( #  (    
! (      ( #
&!   #             #
$!      "   "    (    
  "        "  (  #
,!                
emerytalno-rentowe,
24-02-99
Kancelaria Sejmu
%!       "  (       
 (  & -(             )  )    . 'a-
                z-
   $ '         (   )  )    . (a-
         #  )  #       #
   .        "     , -(     )    (   )   (  )a-
 )  . '        sprawach, o których mowa w ust. 1-3. % 6    '      )        
># D   ,         &D  99       
(Dz.U. Nr 100, poz. 442 oraz z 1992 r. Nr 21, poz. 85). 2 *    '      )     (   o-
        (       %8G  (   > 0  *   *  1  #     ) #    . 
tryb przyznawania dodatku, o którym mowa w ust. 6.

Art. 40.

 '         .   .       y-
        #         &  &4% & C  (  #     E       .
 )      &  &4%# )  )    . '     l-
     )        .      d-
  "    
'  $
Przepisy karne

Art. 41.5 orzeczeń

1. Kto:
!      )          
przewidzianym przepisami terminie,
&!  (   (       (     
 )            )F  
 "    (        e-
   "      #
$!      )     "      
4  (   (        (   
przepisach prawa o wykroczeniach. & *                 
          )    
24-02-99
Kancelaria Sejmu
24-02-99
gavel
Potrzebujesz pomocy prawnej w tym temacie?
Znajomość przepisu to jedno — zastosowanie go w Twojej sprawie to drugie. Znajdź na Prawnet zweryfikowanego prawnika od takich spraw.

Tekst pochodzi z oficjalnego rejestru ELI (api.sejm.gov.pl). Prawnet nie jest wydawcą tego aktu.