Obwieszczenie Ministra Finansówz dnia 2 maja 1988 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada
1985 r. w sprawie stawek podatku od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń oraz zasad
ustalania kwot wynagrodzeń wolnych od podatku
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie § 5 rozporządzenia Rady Ministrów 2 dnia 28 marca 1988 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie stawek podatku od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń oraz
zasad ustalania kwot wynagrodzeń wolnych od podatku (Dz. U. Nr 10, poz. 80) ogłasza
się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1985 r. w sprawie stawek podatku
od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń oraz zasad ustalania kwot wynagrodzeń wolnych
od podatku , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów zmieniającymi
rozporządzenie w sprawie stawek podatku od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń oraz
zasad ustalania kwot wynagrodzeń wolnych od podatku:
1)
z dnia 22 grudnia 1986 r. ,
2)
z dnia 27 kwietnia 1987 r. .
3)
z dnia 10 sierpnia 1987 r. ,
4)
z dnia 18 stycznia 1988 r. ,
5)
z dnia 28 marca 1988 r. ,
6)
z dnia 29 kwietnia 1988 r.
i rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 28 marca 1988 r. w sprawie niektórych ulg i
zwolnień finansowych dla wykonawców inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego
oraz producentów materiałów i wyrobów dla potrzeb budownictwa mieszkaniowego oraz z uwzględnieniem zmian wynikających z przepisów wydanych przed dniem ogłoszenia
niniejszego jednolitego tekstu i z zastosowaniem ciągłej numeracji paragrafów, ustępów
i punktów.
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst nie obejmuje następujących
przepisów:
1)
§ 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1985 r. w sprawie stawek podatku
od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń oraz zasad ustalania, kwot wynagrodzeń wolnych
od podatku w brzmieniu:
„
§ 14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1986 r., a w stosunku do jednostek
gospodarczych prowadzących działalność rolnicza rozliczających się w roku gospodarczym
- z dniem 1 lipca 1986 r.
”
,
2)
§ 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 1986 r. zmieniającego rozporządzenie
w sprawie stawek podatku od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń oraz zasad ustalania
kwot wynagrodzeń wolnych od podatku w brzmieniu:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1987 r.
”
,
3)
§ 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 kwietnia 1987 r. zmieniającego rozporządzenie
w sprawie stawek podatku od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń oraz zasad ustalania
kwot wynagrodzeń wolnych od podatku w brzmieniu:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do ustalania podatku
od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń poczynając od dnia 1 stycznia 1987 r.
”
,
4)
§ 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 sierpnia 1987 r. zmieniającego rozporządzenie
w sprawie stawek podatku od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń oraz zasad ustalania
kwot wynagrodzeń wolnych od podatku w brzmieniu:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1987 r.
”
,
5)
§ 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 1988 r. zmieniającego rozporządzenie
w sprawie stawek podatku od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń oraz zasad ustalania
kwot wynagrodzeń wolnych od podatku w brzmieniu:
„
§ 4.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1988 r.,
z tym że przepisy § 8 ust. 3 rozporządzenia, o którym mowa w § 1, w brzmieniu nadanym
niniejszym rozporządzeniem, stosuje się do nagród i premii wypłaconych po dniu 31
grudnia 1988 r.
”
,
6)
§ 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 marca 1988 r. w sprawie niektórych ulg
i zwolnień finansowych dla wykonawców inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego
oraz producentów materiałów i wyrobów na potrzeby budownictwa mieszkaniowego w brzmieniu:
„
§ 5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do rozliczeń finansowych
począwszy od dnia 1 stycznia 1988 r.
”
;
7)
§ 2-4 i 6 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 marca 1988 r. zmieniającego rozporządzenie
w sprawie stawek podatku od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń oraz zasad ustalania
kwot wynagrodzeń wolnych od podatku w brzmieniu:
„
§ 2.
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 1988 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie stawek podatku od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń oraz zasad ustalania
kwot wynagrodzeń wolnych od podatku § 2 i 3 skreśla się.
§ 3.
Jeżeli kwota przyrostu wynagrodzeń w 1988 r., ustalona zgodnie z § 3 ust. 3 lit. c)
rozporządzenia wymienionego w § 1, będzie niższa od sumy kwot stanowiących:
1)
iloczyn dodatku w wysokości 6000 zł, jedenastu miesięcy i przeciętnego zatrudnienia,
2)
iloczyn kwoty z tytułu indeksacji najniższego wynagrodzenia w wysokości 2000 zł, dwunastu
miesięcy i przeciętnego zatrudnienia,
to przyrost wynagrodzeń wolny od podatku stanowi sumę kwot obliczonych zgodnie z pkt
1 i 2.
§ 4.
W terminie do dnia 30 kwietnia 1988 r., w porozumieniu z Ministrem Finansów oraz z
Prezesem Głównego Urzędu Statystycznego:
1)
Minister Rynku Wewnętrznego - określi zakres usług bytowych,
2)
Minister Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Żywnościowej - określi zakres usług produkcyjnych
dla. rolnictwa,
o których mowa w § 7 ust. 6 rozporządzenia wymienionego w § 1.
”
,
„
§ 6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1988 r.,
z tym że przepisy § 8 ust. 3 rozporządzenia, o którym mowa w § 1, w brzmieniu nadanym
niniejszym rozporządzeniem, stosuje się do nagród i premii wypłacanych po dniu 31
grudnia 1988 r.
”
;
8)
§ 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 1988 r. zmieniającego rozporządzenie
w sprawie stawek podatku od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń oraz zasad ustalania
kwot wynagrodzeń wolnych od podatku w brzmieniu:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do ustalania podatku
od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń za okres od dnia 1 kwietnia 1988 r.
”
.
Załącznik - Tekst jednolity rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1985 r. w sprawie stawek podatku od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń oraz zasad ustalania kwot wynagrodzeń wolnych od podatku
Na podstawie art. 32 i 37 ust. 3 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o opodatkowaniu jednostek gospodarki
uspołecznionej zarządza się, co następuje:
§ 1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
„ustawie” - rozumie się przez to ustawę z dnia 26 lutego 1982 r. o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej ,
2)
„współczynniku korygującym” - rozumie się przez to współczynnik określający możliwości
wzrostu wynagrodzeń wypłaconych w ciężar kosztów w stosunku do zmian wielkości produkcji,
o którym mowa w art. 31 ustawy,
3)
„kwocie wynagrodzeń wolnej od podatku” - rozumie się przez to kwotę wynagrodzeń wypłaconych
w ciężar kosztów wolną od podatku od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń, o której
mowa w art. 30 ust. 2 pkt 1 ustawy,
4)
„podatku” - rozumie się przez to podatek od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń,
5)
„wynagrodzeniach” - rozumie się przez to wynagrodzenia wypłacone w ciężar kosztów,
6)
„roku poprzednim” - rozumie się przez to rok poprzedzający rok podatkowy,
7)
„jednostkach prowadzących działalność rolniczą” - rozumie się przez to:
a)
państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej,
b)
jednostki gospodarcze kółek i organizacji rolniczych,
c)
rolnicze spółdzielnie produkcyjne,
8)
„państwowych przedsiębiorstwach gospodarki rolnej” - rozumie się przez to:
a)
państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej,
b)
państwowe gospodarstwa rolne,
c)
przedsiębiorstwa branży:
-
-hodowli zarodowej i obrotu zwierzętami,
-
-hodowli roślin i nasiennictwa,
-
-hodowli roślin ogrodniczych, nasiennictwa ogrodniczego i szkółkarstwa,
d)
gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych oraz inne jednostki gospodarcze stosujące
zasady gospodarki finansowej obowiązujące w państwowych przedsiębiorstwach gospodarki
rolnej i państwowych gospodarstwach rolnych,
9)
„zysku” - rozumie się przez to zysk bilansowy, nadwyżkę bilansową lub nadwyżkę dochodów
nad wydatkami,
10)
„wskaźniku faktycznej relacji płac” - rozumie się przez to iloraz przeciętnego wynagrodzenia
bez wypłat z zysku w danej jednostce do przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce uspołecznionej
i województwie.
§ 2.
1.
Współczynnik korygujący wynosi 0,40.
2.
W jednostkach gospodarczych, w których występuje spadek produkcji w obowiązującym
mierniku, współczynnik korygujący wynosi 0,65.
§ 3.
1.
Kwota wynagrodzeń wolna od podatku może być również ustalona jako suma:
a)
kwoty stanowiącej 60% przeciętnego wynagrodzenia wypłaconego w 1987 r., obliczonego
od sumy wynagrodzeń indywidualnych wypłaconych w 1987 r., pomniejszonej o wypłaty
z rezerw, o ulgę eksportową, o której mowa w § 4, oraz o kwotę podstawy opodatkowania
określoną w art. 30 ust. 2 pkt 2 ustawy,
b)
kwoty rezerwy utworzonej w 1987 r.
2.
Kwota wolna, o której mowa w ust. 1, ulega corocznie podwyższeniu o kwotę wynikającą
ze zmniejszenia zatrudnienia oraz o dodatkowe kwoty wolne określone w centralnym planie
rocznym.
3.
Kwota wynagrodzeń wolna od podatku może być również ustalona jako suma:
a)
kwoty wynagrodzeń wypłaconej w roku poprzednim, pomniejszonej o wypłaty z rezerw,
o ulgę eksportową, o której mowa w § 4, oraz o kwotę podstawy opodatkowania określoną
w art. 30 ust. 2 pkt 2 ustawy,
b)
kwoty rezerwy utworzonej w roku poprzednim,
c)
iloczynu sumy kwot wymienionych pod lit. a) i b) oraz procentowego przyrostu wynagrodzeń
nie podlegającego obciążeniu podatkiem, ustalonego w centralnym planie rocznym,
d)
dodatkowych kwot wolnych od podatku, określonych w centralnym planie rocznym ponad
kwoty uwzględnione w procentowym przyroście wynagrodzeń, o którym mowa pod lit. c).
4.
Minister Finansów określi podmiotowy zakres stosowania zasady, o której mowa w ust.
3.
5.
Jednostki gospodarcze, dla których Minister Finansów określił zasadę ustalania kwoty
wynagrodzeń wolnej od podatku, o której mowa w ust. 3, mogą wprowadzić do dnia 31
maja roku podatkowego zasady ustalania kwoty wolnej, o której mowa w ust. 1 i 2, po
uprzednim zawiadomieniu właściwego urzędu skarbowego.
§ 4.
1.
W jednostkach gospodarczych produkujących wyroby lub świadczących usługi na eksport
oraz realizujących w kraju za waluty wymienialne budownictwo lub usługi na rzecz kontrahentów
zagranicznych - kwotą wynagrodzeń na cele ustalania podatku pomniejsza się o kwotę
stanowiącą iloczyn równowartości od 10 do 40% kwoty wynagrodzeń wolnej od podatku
(z zastrzeżeniem ust. 2) i wskaźnika relacji sprzedaży na eksport, wyrażonej w cenach
transakcyjnych, do wartości produkcji sprzedanej ogółem w cenach realizacji, pomniejszonej
o podatek obrotowy. W wartości produkcji sprzedanej ogółem wykazuje się wartość sprzedaży
na eksport w cenach transakcyjnych. Jeżeli usługi świadczone na eksport polegają na
przetworzeniu powierzonego surowca lub materiału, wartość sprzedaży eksportowej oraz
wartość sprzedaży ogółem powiększa się o wartość przetworzonego surowca lub materiału
ustaloną w cenach transakcyjnych, a w razie ich braku - w cenach krajowych.
2.
W jednostkach stosujących zasadę ustalania kwoty wynagrodzeń wolnej od podatku zgodnie
z § 3 ust. 1 i 2, kwotę tę ustala się jako sumę wynagrodzeń indywidualnych wypłaconych
w 1987 r., pomniejszoną o tytuły określone w § 3 ust. 1 lit. a) i powiększoną o kwotę
rezerwy utworzonej w 1987 r.; tak ustaloną sumę wynagrodzeń indywidualnych zwiększa
się o równowartość kwoty odpowiadającej wskaźnikowi wzrostu cen detalicznych, określonemu
w centralnym planie rocznym, z uwzględnieniem skutków wzrostu cen detalicznych przechodzących
z roku poprzedniego, bez uwzględnienia skutków wzrostu cen alkoholu i wyrobów tytoniowych.
3.
Na równi z eksportem traktuje się eksport wewnętrzny dokonywany za zgodą Ministra
Współpracy Gospodarczej z Zagranicą na podstawie § 9 ust. 1 pkt 4 uchwały nr 193 Rady Ministrów z dnia 8 grudnia 1986 r. w sprawie
szczegółowych zasad tworzenia i wykorzystywania odpisów dewizowych od wpływów w walutach
wymienialnych i w clearingu w II obszarze płatniczym .
4.
Dla obliczenia kwoty wynagrodzeń, o którą pomniejsza się kwotę wynagrodzeń wypłaconą
w roku podatkowym zgodnie z ust. 1, przyjmuje się następujące wielkości:
1)
dla eksportu towarów i usług, z wyjątkiem wymienionych w załączniku do rozporządzenia:
a)
40% dla eksportu wolnodewizowego,
b)
30% dla eksportu do Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich oraz eksportu do
państw zaliczonych do II obszaru płatniczego, z wyjątkiem eksportu wymienionego pod
lit. a),
c)
20% dla eksportu w innych przypadkach niż określone pod lit. a) i b).
2)
dla eksportu towarów i usług wymienionych w załączniku do rozporządzenia:
a)
20% dla eksportu wolnodewizowego,
b)
15% dla eksportu do Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich oraz dla eksportu
do państw zaliczonych do II obszaru płatniczego, z wyjątkiem eksportu wymienionego
pod lit. a).
c)
10% dla eksportu w innych przypadkach niż wymienione pod lit. a) i b).
5.
Jednostki kooperujące z jednostkami gospodarczymi, o których mowa w ust. 1, mogą pomniejszyć
kwotę wynagrodzeń o kwotę wynagrodzeń ustaloną w umowie między tymi jednostkami w
ramach kwoty wynagrodzeń ustalonej zgodnie z ust. 1 dla jednostki gospodarczej.
6.
Zasad określonych w ust. 1 i 4 nie stosuje się do produkcji i usług wykonywanych przez
pracowników skierowanych do pracy za granicą w celu realizacji budownictwa eksportowego
i usług eksportowych.
§ 5.
W jednostkach gospodarczych, w których praca jest zorganizowana w systemie ciągłym,
4-zmianowym i 3-zmianowym:
1)
stosujących zasadę ustalania kwoty wolnej od podatku zgodnie z § 3 ust. 1 i 2, kwotę
należnego podatku pomniejsza się o procent równy procentowemu udziałowi liczby zatrudnionych
według tych systemów w ogólnej liczbie zatrudnionych; pomniejszenie to nie może jednak
przekraczać 50% należnego podatku,
2)
stosujących zasadę ustalania kwoty wolnej od podatku zgodnie z § 3 ust. 3, kwotę wynagrodzeń,
w celu ustalenia podatku, pomniejsza się o kwotę stanowiącą równowartość 20% kwoty
wynagrodzeń wolnej od podatku pomnożonej przez wskaźnik udziału liczby zatrudnionych
według tych systemów w ogólnej liczbie zatrudnionych; pomniejszenie to nie może jednak
przekraczać 10% kwoty wolnej od podatku.
§ 6.
1.
W jednostkach gospodarczych, stosujących zasadę ustalania kwoty wynagrodzeń wolnej
od podatku, o której mowa w § 3 ust. 1 i 2, podatek ustala się według następującej
skali:
|
2.
Jednostki gospodarcze, w których przyrost wynagrodzeń w pierwszym roku stosowania
zasady określania kwoty wolnej od podatku, o której mowa w § 3 ust. 1 i 2, nie przekroczy
procentowego wskaźnika wzrostu cen detalicznych określonego w centralnym pienie rocznym
na ten rok, z uwzględnieniem skutków wzrostu cen detalicznych przechodzących z roku
poprzedniego, z wyłączeniem skutków wzrostu cen alkoholu i wyrobów tytoniowych, uiszczają
podatek obliczony na podstawie stawek, o których mowa w ust. 1, do wysokości kwoty
nie przekraczającej 25% zysku do podziału za ten rok.
3.
Przepis ust. 2 nie dotyczy jednostek, które w 1987 r. stosowały opodatkowanie indywidualnych
wynagrodzeń.
4.
W jednostkach gospodarczych innych niż określone w ust. 1 podatek ustala się według
następującej skali:
|
5.
W jednostkach organizacyjnych spółdzielczości inwalidów, spółdzielczości niewidomych,
Zakładzie Wydawnictw i Nagrań Polskiego Związku Niewidomych, w zakładach szkoleniowo-produkcyjnych
Polskiego Związku Głuchych oraz w przedsiębiorstwach podległych Ministrowi Sprawiedliwości,
stosujących zasadę ustalania kwoty wynagrodzeń wolnej od podatku, o której mowa w
ust. 4, najwyższa stawka podatku wynosi 200%.
6.
W jednostkach gospodarczych realizujących usługi bytowe opłacane bezpośrednio ze środków
pieniężnych ludności, usługi produkcyjne dla rolnictwa, a także realizujących produkcję
w systemie pracy nakładczej, podatek obliczony według stawek, o których mowa w ust.
1 i 4, zmniejsza się o 35% podstawy określonej zgodnie z ust. 7.
7.
Podstawę zmniejszenia podatku stanowi część należnego podatku odpowiadająca udziałowi
procentowemu wartości sprzedaży usług bytowych opłacanych ze środków pieniężnych ludności,
usług produkcyjnych dla rolnictwa, a także udziału wartości produkcji nakładczej,
w wartości sprzedaży ogółem, obliczonej w cenach realizacji.
8.
Kwotę podatku należnego od wynagrodzeń wypłaconych w 1988 r. w jednostkach stosujących
opodatkowanie indywidualnych wynagrodzeń zmniejsza się o 15%, jeżeli w 1987 r. nie
wystąpiło zobowiązanie podatkowe z tytułu podatku od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń
w ciężar kosztów, lub o 25%, jeżeli zobowiązanie podatkowe nie wystąpiło również w
1986 r.
9.
Uprawnienie do zmniejszenia podatku w 1988 r. o 15% przysługuje także jednostkom stosującym
w 1987 r. opodatkowanie indywidualnych wynagrodzeń, pod warunkiem że nie wystąpiło
zobowiązanie podatkowe z tytułu przekroczenia wskaźnika wzrostu kwoty wynagrodzeń
wypłaconych w ciężar kosztów, ustalonego w centralnym planie rocznym na 1987 r., o
którym mowa w art. 30 ust. 3 ustawy.
§ 7.
1.
Dla jednostek gospodarczych, będących wykonawcami inwestycji w zakresie budownictwa
mieszkaniowego oraz robót i obiektów infrastruktury towarzyszącej, podatek od ponadnormatywnych
wypłat wynagrodzeń zmniejsza się o 35% podstawy określonej w ust. 2, jeżeli jednostki
te osiągnęły przyrost efektów rzeczowych w wysokości nie mniejszej niż określona w
centralnym planie rocznym.
2.
Podstawą zmniejszenia podatku stanowi część należnego podatku, odpowiadająca udziałowi
procentowemu wartości sprzedaży obiektów budownictwa mieszkaniowego oraz robót i obiektów
infrastruktury towarzyszącej w wartości sprzedaży ogółem, obliczonej w cenach realizacji.
§ 8.
1.
Normatywny wskaźnik udziału wypłat nagród i premii z zysku do podziału, o którym mowa
w. art. 30 ust. 2 pkt 3 ustawy, ustala się:
1)
w odniesieniu do kwoty zysku w roku podatkowym nie przekraczającej kwoty zysku bazowego
- jako iloraz równowartości 7% średniej kwoty wynagrodzeń wolnych od obciążeń na Państwowy
Fundusz Aktywizacji Zawodowej z lat 1984 i 1985 i kwoty zysku bazowego,
2)
w odniesieniu do kwoty zysku w roku podatkowym ponad zysk bazowy - jako iloraz kwot
wynagrodzeń wolnych od obciążeń na Państwowy Fundusz Aktywizacji Zawodowej i kosztów
działalności z lat 1984 i 1985.
2.
Kwotę zysku bazowego, o którym mowa w ust. 1, ustala się jako równowartość 35%, a
w jednostkach gospodarczych ustawowo zwolnionych od podatku dochodowego - 100% średniej
wielkości zysku z lat 1984 i 1985.
3.
Dla ustalenia kwoty wypłat nagród i premii wolnej od podatku przyjmuje się równowartość
35% kwoty zysku w roku podatkowym, powiększoną o kwotę ulg w podatku dochodowym z
tytułu sprzedaży eksportowej i produkcji wyrobów oznaczonych państwowymi znakami jakości
„Q” i „1”, a w jednostkach gospodarczych ustawowo zwolnionych od podatku dochodowego
- 100% zysku.
4.
W państwowych przedsiębiorstwach gospodarki rolnej przy ustalaniu normatywnego wskaźnika
udziału wypłat z zysku, o którym mowa w ust. 1, przyjmuje się równowartość 20% średniej
kwoty wynagrodzeń wolnych od obciążeń z lat 1984 i 1985, a w jednostkach gospodarczych
rozliczających się w roku gospodarczym - z lat 1984/1985 i 1985/1986.
§ 9.
Kwotę nagród i premii z zysku dla celu ustalania podatku pomniejsza się o kwotę nagród
i premii, stanowiącą 35% kwoty oszczędności w zużyciu surowców, materiałów, paliw
i energii pozostającej w dyspozycji jednostek gospodarczych, wypłacanych na podstawie
odrębnych przepisów.
§ 10.
Podatek od ponadnormatywnych wypłat nagród i premii z zysku do podziału ustala się
według następującej skali:
|
§ 11.
1.
Jednostki gospodarcze prowadzące działalność rolniczą przekazują kwoty podatku na
scentralizowany rachunek właściwego ministerstwa lub centralnego związku spółdzielczego
z przeznaczeniem na pomoc jednostkom gospodarczym działającym w trudnych warunkach
przyrodniczo-ekonomicznych.
2.
Właściwi ministrowie oraz zarządy centralnych związków spółdzielczych w porozumieniu
z Ministrem Finansów określą szczegółowe zasady wykorzystania środków zgromadzonych
na scentralizowanych rachunkach. o których mowa w ust. 1.
3.
Spółdzielnie mleczarskie i ich związki przekazują kwoty podatku na scentralizowany
rachunek funduszu rozwoju Centralnego Związku Spółdzielni Mleczarskich.
4.
Zakład Wydawnictw i Nagrań Polskiego Związku Niewidomych przekazuje kwoty podatku
na fundusz ochrony pracy tworzony przez Zarząd Główny Polskiego Związku Niewidomych.
Załącznik
Wykaz towarów o niższym stopniu przetworzenia, do których mają zastosowanie ulgi podatkowe z tytułu eksportu
|