Obwieszczenie Ministra Sprawiedliwościz dnia 24 listopada 1982 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy z dnia 25 września 1981 r. o zwalczaniu
spekulacji
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 2 ustawy z dnia 9 października 1982 r. o zmianie ustawy o zwalczaniu spekulacji ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst ustawy z dnia 25 września 1981 r. o zwalczaniu spekulacji , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych ustawą z dnia 26 maja 1982 r. o zmianie niektórych przepisów prawa karnego i prawa
o wykroczeniach oraz ustawą z dnia 9 października 1982 r. o zmianie ustawy o zwalczaniu spekulacji , z zachowaniem ciągłej numeracji artykułów i ustępów.
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst ustawy z dnia 25 września 1981 r. o zwalczaniu spekulacji nie obejmuje następujących przepisów:
1)
art. 17 ustawy z dnia 25 września 1981 r. o zwalczaniu spekulacji w brzmieniu:
„
Art. 17.
W ustawie z dnia 20 maja 1971 r. - Kodeks wykroczeń wprowadza się następujące zmiany:
1)
w art. 132 § 1 i 2 kwoty „500 zł” zastępuje się kwotami „2.000 zł”,
2)
w art. 134 § 1 kwotę „50 zł” zastępuje się kwotą „200 zł”.
”
;
2)
art. 18 ustawy z dnia 25 września 1981 r. o zwalczaniu spekulacji w ujęciu art. 1 pkt 10 ustawy z dnia 9 października 1982 r. o zmianie ustawy o zwalczaniu spekulacji w brzmieniu:
„
Art. 18.
Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
”
;
3)
art. 7 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. o zmianie niektórych przepisów prawa karnego
i prawa o wykroczeniach w brzmieniu:
„
Art. 7.
Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
”
;
4)
art. 3 ustawy z dnia 9 października 1982 r. o zmianie ustawy o zwalczaniu spekulacji w brzmieniu:
„
Art. 3.
Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
”
Załącznik - Tekst jednolity ustawy z dnia 25 września 1981 r. o zwalczaniu spekulacji
W celu wzmożenia ochrony interesów konsumentów w obrocie artykułami powszechnego użytku
oraz zwiększenia skuteczności zwalczania spekulacji stanowi się, co następuje:
Art. 1.
1.
Kto towar przeznaczony do sprzedaży w jednostce handlu detalicznego lub placówce gastronomicznej
zbywa poza tą jednostką lub placówką albo w ilości większej od ustalonej bądź z naruszeniem
innych przepisów określających zasady sprzedaży takiego towaru.
podlega karze pozbawienia wolności do lat 2, ograniczenia wolności lub grzywny.
2.
Karze przewidzianej w ust. 1 podlega, kto potwierdza otrzymanie towaru wymienionego
w dokumencie dostawy, przyjmując w zamian równowartość tego towaru w gotówce lub w
innym towarze, bądź kto w zamian towaru, który miał obowiązek dostarczyć do jednostki
lub placówki, określonych w ust. 1, przekazuje jego równowartość w gotówce lub w innym
towarze.
3.
Karze przewidzianej w ust. 1 podlega, kto mając obowiązek dostarczenia towaru do wskazanej
jednostki lub placówki, określonych w ust. 1, samowolnie dostarcza towar do innej
jednostki lub placówki, dla których nie był on przeznaczony, jak również kto taki
towar przyjmuje.
4.
Karze przewidzianej w ust. 1 podlega, kto wbrew przepisom zbywa towar, którym obrót
bez zezwolenia jest zabroniony.
5.
Jeżeli wartość towarów przekracza 200.000 zł, sprawca czynu określonego w ust. 1-4
podlega karze pozbawienia wolności do lat 5 i karze grzywny.
6.
Jeżeli wartość towarów nie przekracza 8.000 zł. sprawca czynu określonego w ust. 1-4
podlega karze aresztu lub karze grzywny do 20.000 zł albo obu tym karom łącznie.
7.
Usiłowanie dokonania wykroczenia określonego w ust. 6 oraz podżeganie do niego lub
pomocnictwo są karalne.
8.
Przepisu ust. 6 nie stosuje się do osób, które popełniły czyn kreślony w tym przepisie
w ciągu 5 lat od uprawomocnienia się orzeczenia skazującego za przestępstwo podobne
albo w ciągu 2 lat od uprawomocnienia się orzeczenia o ukaraniu za wykroczenie podobne.
Art. 2.
1.
Kto, zajmując się sprzedażą towarów w przedsiębiorstwie handlu detalicznego lub w
przedsiębiorstwie gastronomicznym, ukrywa przed nabywcą towar przeznaczony do sprzedaży
lub bez uzasadnionej przyczyny odmawia jego sprzedaży, jeżeli wartość tego towaru
przekracza 8.000 zł,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 2, ograniczenia wolności albo grzywny.
2.
Jeżeli wartość towarów przekracza 200.000 zł, sprawca podlega karze pozbawienia wolności
do lat 5 i karze grzywny.
Art. 3.
Kto, prowadząc placówkę gastronomiczną lub zakład przetwórstwa spożywczego albo będąc
w nim zatrudniony, zbywa wbrew przepisom towar przeznaczony do przetworzenia w stanie
nie przetworzonym,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 2, ograniczenia wolności albo grzywny.
Art. 4.
1.
Kto wyłudza nienależną mu kartą zaopatrzenia lub inny dokument uprawniający do nabycia
towarów albo wchodzi w posiadanie takiej karty lub dokumentu za pomocą innego czynu
zabronionego,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 2, ograniczenia wolności albo grzywny.
2.
Jeżeli sprawca dopuścił się przestępstwa określonego w ust. 1 w stosunku do znacznej
ilości kart zaopatrzenia lub innych dokumentów uprawniających da nabycia towarów,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 5.
3.
Kto kartę zaopatrzenia lub inny dokument, o którym mowa w ust. 1, uzyskane za pomocą
czynu zabronionego nabywa lub pomaga w ich zbyciu albo w celu osiągnięcia korzyści
majątkowej przyjmuje lub pomaga w ich ukryciu,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 2, ograniczenia wolności albo grzywny.
4.
Jeżeli sprawca dopuścił się przestępstwa określonego w ust. 3 w stosunku do znacznej
ilości kart zaopatrzenia lub innych dokumentów uprawniających do nabycia towarów,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 5.
5.
Kto nabywa kartę zaopatrzenia lub inny dokument uprawniający do nabycia towarów lub
pomaga w ich zbyciu albo w celu osiągnięcia korzyści majątkowej kartę tę lub dokument
przyjmuje lub pomaga w ich ukryciu, jeżeli na podstawie towarzyszących okoliczności
powinien i może przypuszczać, że zostały one uzyskana za pomocą czynu zabronionego,
podlega karze grzywny.
6.
Kto nabywa w celu odprzedaży z zyskiem kartą zaopatrzenia lub inny dokument uprawniający
do nabycia towarów.
podlega karze pozbawienia wolności do lat 2, ograniczenia wolności albo grzywny.
7.
Kto, wbrew obowiązkowi, nie dokonuje w jednostce handlu detalicznego lub placówce
gastronomicznej rozliczenia kart zaopatrzenia lub innych dokumentów uprawniających
do nabycia towarów,
podlega karze aresztu lub karze grzywny albo obu tym karom łącznie.
Art. 5.
1.
W razie skazania za przestępstwo określone w art. 221 § 2-4, art. 222, 223 oraz 224 Kodeksu karnego oraz za przestępstwo określone w niniejszej ustawie, towary i dokumenty będące przedmiotem
przestępstwa ulegają przepadkowi, chociażby nie były własnością sprawcy, chyba że
stanowią mienie społeczne.
2.
W razie ukarania za wykroczenie określone w art. 60 § 1 i 2, art. 132 § 1-3, art. 133 i 135 Kodeksu wykroczeń oraz za wykroczenie określone w niniejszej ustawie, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio.
3.
Przepadkowi ulegają również pieniądze zakwestionowane u ujętego na gorącym uczynku
sprawcy czynu, wymienionego w ust. 1 lub 2, jeżeli z okoliczności wynika, że zostały
one uzyskane w wyniku popełnienia takiego czynu.
4.
Milicja Obywatelska może dokonać, na zasadach określonych w Kodeksie postępowania karnego, tymczasowego zajęcia mienia ruchomego osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa
określonego w art. 221-225 Kodeksu karnego lub przestępstwa określonego w niniejszej ustawie, jeżeli zachodzi obawa usunięcia
tego mienia.
5.
W razie skazania za przestępstwo określone w art. 221 § 4 lub art. 223 § 3 Kodeksu karnego lub za przestępstwo określone w art. 1 ust. 5 lub art. 2 ust. 2 niniejszej ustawy,
sąd orzeka karę dodatkową zakazu zajmowania określonych stanowisk, wykonywania określonego
zawodu lub prowadzenia określonej działalności, przewidziana w art. 38 pkt 3 Kodeksu karnego, a w razie skazania za przestępstwo określone w art. 221 § 1-3, art. 222, 223 § 1 i 2, art. 224 i 225 Kodeksu karnego lub za przestępstwo określone w art. 1 ust. 1-4, art. 2 ust. 1 i art. 3 niniejszej
ustawy - może orzec taką karę.
6.
W razie skazania za przestępstwo określone w art. 221 § 4 lub art. 223 § 3 Kodeksu karnego lub za przestępstwo określone w art. 1 ust. 5 lub art. 2 ust. 2 niniejszej ustawy
sąd może orzec karę dodatkową konfiskaty całości albo części mienia, przewidzianą
w art. 39 pkt 5 Kodeksu karnego.
Art. 6.
1.
W postępowaniu w sprawach o przestępstwa określone w art. 221-225 Kodeksu karnego oraz w niniejszej ustawie stosuje się odpowiednio przepisy o postępowaniu przyspieszonym,
ze zmianami wynikającymi z przepisów niniejszej ustawy.
2.
W sprawach prowadzonych przez organy Milicji Obywatelskiej i Państwowej Inspekcji
Handlowej można zaniechać doprowadzenia sprawcy do sądu, doręczając mu wezwanie do
stawiennictwa na rozprawę we wskazanym dniu i godzinie w okresie nie przekraczającym
48 godzin. W tym wypadku przesłuchanie sprawcy jest obowiązkowe. Osoba wezwana do
sądu jest obowiązana stawić się we wskazanym terminie. Przepis stosuje się odpowiednio
w postępowaniu przyspieszonym w sprawach o wykroczenia.
Art. 7.
W sprawach o przestępstwa, o których mowa w art. 6, dochodzenia mogą również prowadzić
z własnej inicjatywy lub na polecenie prokuratora organy Milicji Obywatelskiej i Państwowej
Inspekcji Handlowej. Organom tym przysługuje także prawo popierania oskarżenia przed
sądem pierwszej instancji.
Art. 8.
W sprawach o przestępstwa określone w art. 6, jeżeli sąd przewiduje możliwość wymierzenia
kary pozbawienia wolności powyżej lat 2 lub orzeczenia obok kary pozbawienia wolności
kary grzywny powyżej 100.000 zł, przekazuje sprawę prokuratorowi, po rozważeniu celowości
zastosowania środka zapobiegawczego.
Art. 9.
1.
W postępowaniu w sprawach o przestępstwa określone w art. 221-225 Kodeksu karnego lub w niniejszej ustawie stosuje się odpowiednio przepisy o postępowaniu uproszczonym
ze zmianami wynikającymi z niniejszej ustawy.
2.
W sprawach, o których mowa w ust. 1, organy Milicji Obywatelskiej i Państwowej Inspekcji
Handlowej tą uprawnione do popierania oskarżenia przed sądem pierwszej instancji.
Art. 10.
1.
W postępowaniu o wykroczenia, o których mowa w art. 5 ust. 2, stosuje się odpowiednio
przepisy o postępowaniu przyspieszonym; art. 70 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia nie stosuje się.
2.
Postępowanie przyspieszone w sprawach o przestępstwa, o których mowa w art. 6, i o
wykroczenia, o których mowa w art. 5 ust. 2, stosuje się na obszarze całego kraju.
Art. 11.
1.
Tworzy się Centralną Komisję do Walki ze Spekulacją, zwaną dalej „Komisją Centralną”,
oraz wojewódzkie komisje do walki ze spekulacją, zwane dalej „komisjami wojewódzkimi”.
2.
Komisja Centralna działa przy Radzie Ministrów, a komisje wojewódzkie - przy terenowych
organach administracji państwowej stopnia wojewódzkiego.
3.
Wojewodowie oraz prezydenci miast stopnia wojewódzkiego mogą tworzyć przy terenowych
organach administracji państwowej terenowe komisje do walki ze spekulacją.
Art. 12.
1.
Przewodniczącego, wiceprzewodniczących oraz członków Komisji Centralnej powołuje i
odwołuje Prezes Rady Ministrów, a przewodniczącego, wiceprzewodniczących i członków
komisji wojewódzkiej i komisji terenowej - terenowe organy administracji państwowej,
przy których komisje te działają.
2.
Przewodniczący komisji zaprasza do udziału w pracach komisji pracowników administracji
państwowej, przedstawicieli spółdzielczości, związków zawodowych i innych organizacji
społecznych oraz inne osoby.
Art. 13.
Do zadań Komisji Centralnej należy w szczególności:
1)
analizowanie źródeł spekulacji, a zwłaszcza zjawisk ułatwiających naruszanie przepisów
dotyczących cen, obrotu towarowego, magazynowania i transportu artykułów rynkowych,
inicjowanie przedsięwzięć i programów walki ze spekulacją, środków intensyfikacji
działań kontrolnych, zmierzających do zwalczania zjawiska spekulacji oraz usuwania
źródeł i przyczyn spekulacji,
2)
organizowanie działań antyspekulacyjnych o zasięgu wykraczającym poza obszar jednego
województwa,
3)
współdziałanie z organizacjami społecznymi, a zwłaszcza ze związkami zawodowymi oraz
organizacjami konsumentów, w celu jak najszerszego wykorzystania czynnika społecznego
w walce ze spekulacją,
4)
przedstawianie wniosków dotyczących doskonalenia metod walki ze spekulacją,
5)
inne sprawy określone w przepisach wydanych na podstawie ustawy.
Art. 14.
Do zadań komisji wojewódzkich oraz komisji terenowych należy realizowanie na terenie
ich działania zadań wynikających z przepisów art. 13, a w szczególności:
1)
analizowanie stanu walki ze spekulacją na danym terenie i opracowywanie programu tej
walki,
2)
inicjowanie i organizowanie działań w zakresie walki ze spekulacją,
3)
współdziałanie z komitetami kontroli społecznej i innymi organami kontroli w zakresie
zapobiegania i zwalczania spekulacji,
4)
opracowywanie i przedstawianie terenowym organom administracji państwowej oraz innym
organom i jednostkom organizacyjnym działającym na terenie właściwości danej komisji
wniosków dotyczących usuwania przyczyn i źródeł spekulacji oraz intensyfikacji i doskonalenia
działalności kontrolnej w tym zakresie,
5)
informowanie o potrzebie podejmowania określonych działań przez Komisję Centralną,
6)
wykonywanie innych zadań wynikających z przepisów szczególnych.
Art. 15.
1.
Przewodniczący Komisji Centralnej przedstawia Radzie Ministrów okresowe sprawozdania
z prac Komisji oraz wnioski w sprawach należących do zakresu działania Rady Ministrów.
2.
Przewodniczący komisji wojewódzkich oraz komisji terenowych przedstawiają właściwym
prezydiom rad narodowych okresowe informacje o pracach komisji.
Art. 16.
1.
Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, określi szczegółowe zadania, skład i tryb
działania Komisji Centralnej oraz komisji wojewódzkich i terenowych.
2.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług, w drodze rozporządzenia, po zasięgnięciu opinii
właściwej komisji sejmowej, określi zasady sprzedaży towarów w jednostkach handlu
detalicznego oraz placówkach gastronomicznych, o których mowa w art. 1 ust. 1.
Art. 17.
Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych podda, w drodze
rozporządzenia, obowiązkowi rejestracji orzeczenia o ukaraniu za wykroczenia określone
w art. 1 ust. 6 niniejszej ustawy oraz określi sposób prowadzenia tego rejestru.